8 benefitů low-carb diety

Oblíbená nízkosacharidová dieta je založená na omezení sacharidů (obilovin, příloh, ovoce a potravin s přidaným cukrem), místo nich se zařazují potraviny s vysokým obsahem bílkovin a tuků.

S jakými typy se můžeme setkat?

  • Označení low-carb se obecně používá při příjmu okolo 150g sacharidů / den
  • Při keto dietě se sacharidy udržují pod hranicí 50g / den

Každému ale může vyhovovat jiný poměr živin, proto je důležité vždy přistupovat k jídelníčku individuálně. Jaké výhody může nízkosacharidová strava přinést?

Proč jsou low-carb a zejména keto diety tak populární?

Při konzumaci sacharidů se uvolňuje hormon inzulin a zvyšuje se hladina glukózy v krvi. Z glukózy je v těle vytvořen glykogen, a právě inzulin nevyužitý glykogen ukládá převážně do podkožního tuku. Po vyloučení sacharidů ze stravy jsou zásoby glykogenu nízké, čímž se zabraňuje ukládání tuků. Jakmile organismus spotřebuje všechny zásoby glykogenu, začne využívat jako palivo náš tělesný tuk.

1.) Rychlé hubnutí

Nízkosacharidové stravování může být skvělý pomocník při redukci váhy bez zbytečného počítání kalorií a pocitu hladu. Důležité je se zaměřit na konzumaci plnohodnotných potravin. Principem nízkosacharidového stravování není hladovění. Snížený příjem sacharidů je doplněn jiným zdrojem energie tak, aby tělo nestrádalo. Naopak zvýšený příjem tuků a bílkovin zajistí sytost na dlouho dobu bez zbytečného přejídání.

2.) Lepší kognitivní funkce

Čím více konzumujeme sacharidů, tím méně máme v jídelníčku zdravých tuků, které potřebujeme pro správnou funkci mozku, regulaci hormonů, a dalších. Cukr je nejen návykový, dokonce má velké účinky na mozkovou činnost. Po konzumaci potravin s vysokým obsahem sacharidů můžete pociťovat nával energie, který po krátkém čase střídá pocit únavy a podrážděnosti.

Správnou mozkovou činnost podporují spíše zdravé tuky. Proto bychom měli dbát na stálý přísun těchto tuků, aby mohl mozek podávat optimální výkon. Touto problematikou se zabývají i vědecké studie. Bylo zjištěno, že nezdravá strava s vysokým obsahem cukru, ale nízkým obsahem zdravých tuků, jako jsou omega-3 MK, byla spojena s nižší kognitivní funkcí a inzulinovou rezistencí.

Výzkumy také potvrzují, že ketogenní dieta může mít i terapeutické účinky například u pacientů s Alzheimerovou chorobou a demencí. Zlepšení bylo prokázáno i u dalších neurologických poruch, jako je epilepsie, bolesti hlavy, poruchy spánku, autismus, roztroušená skleróza.

3.) Snížené riziko metabolického syndromu a srdečních chorob

Metabolický syndrom je úzce spjat s rizikem cukrovky a srdečních onemocnění. Zahrnuje příznaky jako je zvýšený krevní tlak, obezitu, zvýšenou hladinu cukru v krvi a nízké hladiny HDL cholesterolu. Pro snížení rizika srdečních chorob jsou nízkosacharidové diety ještě více účinnější než nízkotučné. Bylo vyzkoumáno, že nízkosacharidová dieta dokonce zapříčinila výrazně větší nárůst žádoucího HDL cholesterolu a větší pokles triglyceridů.

4.) Nižší riziko vzniku diabetu 2. typu

Mnoho studií poukazuje na fakt, že je účinným nástrojem v prevenci diabetu II. typu. Nejen, že má pozitivní účinky na snížení hmotnosti, ale i na hladinu glukózy v krvi. Studie poukazují i na to, že dodržování low-carb diety při cukrovce může výrazně snížit potřebnou medikaci.

5.) Pomáhá v boji proti rakovině

Výzkum potvrzuje, že strava s vysokým obsahem rafinovaných cukrů přispívá k poškození buněk volnými radikály a ve skutečnosti vyživuje rakovinné buňky a napomáhá jejich rychlejšímu množení. Nízkosacharidové stravování způsobí snížení oxidačního stresu, a tak může působit jako přirozená léčba rakoviny a způsobovat zlepšení imunitních funkcí. Nemusíte se bát, že budou ohroženy zdravé buňky, ty umí energii využívat i z tuků.

6.) Méně chutí a větší pocit sytosti

Leptin a ghrelin jsou hormony, které mají velký vliv na kontrolu chuti k jídlu. Ketony, které tělo vytváří během ketonové diety potlačují ghrelin, čímž snižují hlad a chuť k jídlu. Nemusíte přímo držet keto dietu, ale i nižší příjem sacharidů stačí na ovládnutí nechtěných chutí. Jinými slovy sacharidy rychle zvyšují hladinu inzulinu, cukr v krvi rapidně klesá a zvyšuje se ghrelin. Což později vede k touze po dalším jídle. Tuky a bílkoviny dokáží více a dlouhodobě zasytit, proto se tímto stravováním dá předejít nechtěným svačinkám mezi hlavními jídly.

7.) Lepší trávení

Cukr vyživuje špatné bakterie v trávicím traktu. Strava s vysokým obsahem sacharidů může napáchat velké škody:

  • Kvasinkové infekce – zmnožením Candida ve střevech
  • Zhoršení příznaků dráždivého tračníku (IBS)
  • Zvýšení propustnosti střev

Dostatek zeleniny, kvalitních bílkovin a zdravých tuků mohou naopak napomáhat vyživovat trávicí trakt a omezovat množení nežádoucích bakterií. Výzkum potvrdil, že u pacientů se syndromem IBS se už po dvou týdnech nízkosacharidové diety zlepšily příznaky (zmírnění bolestí břicha, lepší trávení a zažívání).

8.) Zlepšení hormonální rovnováhy

S omezením sacharidů nedochází k tak výrazným výkyvům hladiny krevního cukru, klesá produkce inzulinu, a tím se zlepšuje hormonální rovnováha organismu. Další pozitivní dopad má na zlepšení funkce neurotransmiterů a zlepšení nálady. U výzkumů ohledně psychického stavu pacientů bylo potvrzeno, že nízkosacharidová dieta bohatá na bílkoviny snižuje depresi a zvyšuje celkovou psychickou pohodu.

Co si z toho odnést?

Low-carb dieta není jen způsob, jak účinně zhubnout nějaká nechtěná kila, ale často se také využívá jako součást léčby některých onemocnění

  • Vhodná při léčbě epilepsie, neurologických problémů, cukrovky typu II.
  • Zmírňuje výkyvy energie během dne
  • Může celkově podpořit zdraví 
    • Má pozitivní vliv na hladinu triglyceridů v krvi
    • Zvyšuje hladinu žádoucího HDL cholesterolu
    • Snižuje hladinu cukru v krvi
    • Snižuje tlak krve

Low-carb může být velmi vhodným nástrojem pro hubnutí a zlepšení zdravotní stránky. Správně sestavená nízkosacharidová dieta vám dodá dostatečné množství energie, živin, minerálů, vitamínů. Rozhodně stojí za vyzkoušení, ale ne každému bude tento styl stravování vyhovovat. Je důležité si najít správný a udržitelný směr, který bude sedět do vašeho životního stylu.

 

 

Lucie Voráčková

 

Zdroje

OH, Robert; GILANI, Brian; UPPALURI, Kalyan R. Low carbohydrate diet. 2019.

BROWN-BORG, Holly M. Disentangling high fat, low carb, and healthy aging. Cell Metabolism, 2017.

BROUNS, Fred. Overweight and diabetes prevention: is a low-carbohydrate-high-fat diet recommendable?. European journal of nutrition, 2018.