Probiotika
Zdravý střevní mikrobiom je pro dětský imunitní systém stejně důležitý jako u dospělých, protože 70-80 % imunitních buněk se nachází ve střevech. Příjem probiotik je proto velmi důležitý.
Mikrobiom dětí
Naše střeva jsou osídlena miliardami bakterií a mikroorganismů, které mají pro naše zdraví nepostradatelný význam. Tyto mikroorganismy jsou v našem těle od chvíle, kdy se narodíme. Novorozenec je prvním bakteriím vystaven při průchodu porodními cestami matky. Prvotní osídení bakteriemi spustí řetězec událostí uvnitř gastrointestinálního traktu dítěte a ten začne produkovat zdraví prospěšné bakterie. Tyto bakterie neúnavně bojují proti bakteriím, které nám škodí. Mezi "hodnými" a "zlými" bakteriemi musí být rovnováha. Pokud dojde k nerovnováze (dysbióze), bývá to často vykoupeno snížením imunitních funkcí, poruchami trávení, nedostatečnou absorpcí živin, autoimunitními onemocněními, chronickou únavou nebo poklesem energie.
Po narození se střevo kojence osídlí střevními bakteriemi během vaginálního porodu a prostřednictvím mateřského mléka matky. Pokud se dítě narodí císařským řezem, musí užívat antibiotika nebo dostává kojeneckou výživu, střevo dítěte často není osídleno stejným množstvím dobrých bakterií a postrádá diverzitu bakterií. To může vést k problémům se zažíváním v dětství, stejně jako k problémům, jako jsou alergie, ekzémy a oslabený imunitní systém.
Vhodné potraviny a výběr probiotik
Děti by neměly kombinovat pouze různé doplňky stravy, ale především zkoušet nová jídla s obsahem probiotik, jako jsou fermentované potraviny – jogurt, kefír, kvašená zelenina apod. Tyto potraviny většinou pro děti nebývají příliš přitažlivé, nicméně pokud půjdete příkladem, můžete mít daleko větší úspěch a zároveň uděláte něco pro zdraví vlastního mikrobiomu.
Co se týče výběru konkrétních probiotik, tak dejte přednost probiotikám obsahující kmeny Lactobacilli a Bifidobacteria, protože ty se ve výzkumných studiích ukázaly jako nejdůležitější pro podporu zdraví prospěšných bakterií ve střevě.