Fráze „jsi to, co jíš“ je napůl přesná. Přesněji by fráze mohla znít „jsi to, co strávíš“. Jsou proto trávicí enzymy klíčem k lepšímu trávení, zdravému střevu a vstřebávání živin? Byť je to překvapivé, ale do relativně nedávné doby se vědělo jen pouze málo o tom, jak náš trávicí systém opravdu funguje. Dnes se rozrůstá výskyt nemocí, které když sledujeme zpět ke zdroji jejich vzniku, zdají se být spojeny s poruchou vstřebávání živin kvůli nedostatku trávicích enzymů.
Proč jsou enzymy důležité pro vyhýbání se nemocem? Úlohou trávicích enzymů je především jejich působení jako katalyzátorů – urychlující specifické, životně důležité chemické reakce v našem těle. V podstatě pomáhají rozkládat větší molekuly na menší a jednodušeji vstřebatelné části, které tělo může opravdu použít k přežití a prosperitě.1
Co jsou to trávicí enzymy?
Trávicí enzymy jsou definované jako „enzymy, které jsou používány v trávicím systému“.2 Všechny enzymy jsou katalyzátory, které umožňují molekule změnit se ze své původní formy na jinou. Tyto enzymy nám pomáhají strávit potravu tím, že rozkládají velké makromolekuly na menší molekuly, které jsou naše střeva schopná vstřebat. Tím pádem také podporují zdraví střeva a pojišťují, že jsou živiny vstřebány dovnitř těla.3
Typy:
Jaké jsou hlavní trávicí enzymy? Jsou rozděleny do 3 hlavních tříd:
- proteolytické enzymy – potřebné k metabolismu bílkovin
- lipázy – potřebné k trávení tuků
- amylázy – potřebné k rozložení molekul sacharidů
U lidí se objevuje hned několik druhů enzymů, jako například:
- Amyláza – nachází se ve slinách a žaludeční šťávě, mění molekuly škrobu na maltózu. Je potřebná k metabolismu sacharidů, škrobu a cukrů, které se nachází v podstatě ve všech rostlinných potravinách (brambory, ovoce, zelenina, obiloviny atd.).
- Pepsin – enzym rozkládající molekuly bílkovin na menší části zvané polypeptidy. Je součástí žaludeční šťávy.
- Lipáza – je produkována slinivkou břišní a vypouštěna do tenkého střeva. Když se smíchá se žlučí, rozkládá molekuly tuku a triglyceridů na mastné kyseliny. Je potřebná ke správnému vstřebávání potravin jako jsou mléčné výrobky, ořechy, oleje, vajíčka a maso.
- Trypsin a chymotrypsin – tyto endopeptidázy dále rozkládají polypeptidy na ještě menší části.
- Celuláza – pomáhá s trávením potravin bohatých na vlákninu jako je například brokolice, chřest a fazole, které mohou také zvyšovat plynatost v těle. Spousta lidí není schopná celulózu rozložit, avšak celuláza jim s tím pomáhá.
- Exopeptidázy, karboxypeptidáza a aminopeptidáza – pomáhají uvolnit jednotlivé aminokyseliny z větších molekul.
- Laktáza – přeměňuje cukr laktózu na glukózu a galaktózu.
- Sacharáza – štěpí cukr sacharózu na glukózu a fruktózu.
- Maltáza – redukuje molekulu cukru maltózy na glukózu.
- Další enzymy, které pomáhají vstřebávat cukry/sacharidy jsou: invertáza, glukoamyláza a alfa-galaktosidáza.
Jak trávicí enzymy pracují?
Trávení je velmi komplexní proces, který začíná v momentě kousání jídla – začínají se vyplavovat trávicí enzymy ve slinách. Většina práce se stane díky gastrointestinálním tekutinám, které obsahují trávicí enzymy, jenž působí na určité živiny (tuky, sacharidy a bílkoviny). Tělo si tvoří specifické trávicí enzymy, které pomáhají se vstřebáváním různých typů potravin. Jinak řečeno, produkujeme enzymy specificky pro sacharidy, bílkoviny a tuky. Trávicí enzymy jsou nejen přínosné, ale také nepostradatelné. Mění komplexní potravinu na menší vstřebatelné části včetně aminokyselin, mastných kyselin, cholesterolu, jednoduchých cukrů a nukleových kyselin (z nich se skládá DNA).
Jsou tvořeny a vylučovány v různých částech našeho trávicího systému – v ústech, žaludku, střevech. Tyto enzymy optimalizují vstřebávání živin z potravy, kterou konzumujeme. To je důvodem, proč lidé trávicí enzymy užívají i po dobu několika let. Je to skvělá pojistka pro tenké i tlusté střevo. Nechceme, aby se nám do tlustého střeva dostala nestrávená potrava a začala tam fermentovat – to způsobuje totiž spoustu problémů. Používáním trávicích enzymů před jídlem tomu můžeme předejít. Trávení se stává větším problémem se zvyšujícím se věkem – to je možná důvod, proč začít užívat enzymy už dnes.
Níže najdete přehled trávení v 6 krocích – začíná žvýkáním, které sepíná vyplavení trávicích enzymů v trávicím traktu.
- Vyloučení amylázy ve slinách – ta je prvním enzymem, který započíná trávení molekul a tento proces dále pokračuje, když potrava vstoupí do našeho žaludku.
- Parientální buňky žaludku jsou spuštěny, aby uvolňovaly kyseliny, pepsin a další enzymy včetně gastrické amylázy. Začíná proces rozkladu částečně natrávené potraviny na chymus (= polotekutá hmota částečně natrávené potravy).
- Žaludeční kyselina také neutralizuje amylázu ze slin a umožňuje žaludeční kyselině převzít roli.
- Zhruba po 1 hodině je chymus nahnaný do dvanáctníku, kde jeho kyselost spustí vyplavení hormonu sekretinu.
- To je signál pro slinivku, aby uvolnila hormony, bikarbonát, žluč a další pankreatické enzymy – nejdůležitější je lipáza, trypsin, amyláza a nukleáza.
- Bikarbonát mění chymus z kyselého na zásaditý, což umožní nejen enzymům rozkládat potravu, ale také zničit bakterie, které nejsou schopné přežít v kyselém prostředí.
V tomto bodě je pro lidi, kteří nemají nedostatek trávicích enzymů, většina práce hotova. Pro ty ostatní je suplementace potřebným krokem, aby proces mohl plynout. Tohle může platit také pro vaše domácí mazlíčky. Je zde spousta benefitů trávicích enzymů pro psy, kočky i jiná zvířata.
Kdo trávicí enzymy potřebuje?
Odpověď na tuto často kladenou otázku se zdá být potřebnou pro více lidí, než byste možná čekali. V dnešní době naše výživa obsahuje spoustu potravin, které jsou těžké na strávení – mléčné výrobky, obiloviny, ořechy, semínka, luštěniny. Jejich (ne)zpracování v těle může být důvodem, proč je na tom trávicí systém spousty lidí tak špatně. Lidé, kteří zažívají symptomy jako je nafouknutí, plynatost, bolest břicha a únava, mohou benefitovat ze suplementace trávicích enzymů.
Další znaky poukazující na možný nedostatek trávicích enzymů:
- reflux
- dyspepsie (bolest nebo nepříjemný pocit v horní střední části žaludku)
- touha po určitých potravinách
- problémy se štítnou žlázou
- pálení žáhy, poruchy trávení nebo říhání
- vlasy, které řídnou nebo vypadávají
- suchá nebo nevýrazná pokožka
- potíže se soustředěním nebo brain fog (mozková mlha)
- ranní únava
- potíže se spánkem
- artritida nebo bolest kloubů
- svalová slabost nebo pocit velké únavy před cvičení
- výkyvy nálad, deprese nebo podrážděnost
- bolesti hlavy nebo migrény
- zhoršené PMS
Lidé s následujícími problémy pravděpodobně pocítí úlevu při suplementaci trávicích enzymů:
1.) Trávicí problémy
Pokud máte jakékoliv problémy s trávením - reflux, plynatost, nafouknutí, propustné střevo, IBS, Crohnovu nemoc, ulcerózní kolitidu, divertikolitidu, snížené vstřebávání živin, průjem či zácpa – trávicí enzymy vám mohou pomoci. Pomohou vám snížit úroveň stresu v orgánech trávicí soustavy a také symptomy jako je bolest břicha a nafouknutí, jež jsou spojeny s gastrointestinálními problémy.4
2.) Nedostatek trávicích enzymů spojený se stárnutím
Tím, jak stárneme, kyselost našeho žaludku se stává více zásaditou, a to může zapříčinit nedostatečnou sekreci slinivky. Pomineme-li jiná onemocnění objevující se při stárnutí, roste podezření, že trávicí problémy mohou být výsledkem nízkého množství žaludeční kyseliny nebo nedostatku trávicích enzymů, který je považován za běžnou příčinu refluxu.5
3.) Hypochlorhydrie
Hypochlorhydrie (=nedostatek kyseliny chlorovodíkové v žaludku) dělá štěpení živin a uvolnění minerálů a vitamínů do těla mnohem těžším. Pokud se tomu tak stává, jednoduše člověk dojde do stavu nedostatku živin.
4.) Onemocnění jater a další onemocnění spojená s enzymy
Kdokoliv s onemocněním jater by měl být podezříván z nedostatku trávicích enzymů. Jeden z nejběžnějších známých stavů je nedostatek aplfa-1-antitrypsinu – jedná se o genetickou poruchu, která postihuje zhruba 1 z 1 500 lidí na světě. Symptomy, které člověk může pociťovat jsou: neúmyslné hubnutí, opakující se respirační infekce, únava a zrychlený srdeční tep.6
Mezi nemoci (které se zpočátku nemusí zdát být spojené s nedostatek trávicích enzymů) patří:
- Crohnova nemoc
- nedostatek železa nebo vitamínu B12
- nedostatek vitamínu D
Další symptomy indikující nedostatek enzymů:
- změny ve stolici – stolice je bledá, plave v záchodové míse, je mastná apod.
- gastrointestinální obtíže – roztahování žaludku a průjem, zejména zhruba 1 hodinu po jídle; dalším znakem je nadýmání a problémy s trávením.
5.) Pankreatická nedostatečnost
Pankreatická nedostatečnost je stav, kdy slinivka neprodukuje enzymy potřebné pro trávení.7 Tohle je běžný stav u lidí, kteří mají problémy se slinivkou. Předepsání trávicích enzymů (tzv. substituční terapie)8 může být cestou k podpoře uzdravování střeva u lidí s chronickou pankreatitidou, cystickou fibrózou či po chirurgických zákrocích.
Nejlepší přirozené zdroje (potraviny)
Spousta čerstvých potravin jako je ovoce a zelenina obsahuje enzymy, které napomáhají samotnému trávení těchto potravin. Ovoce a zelenina vypěstované ve výživné půdě jsou nejlepšími přirozenými zdroji trávicích enzymů, tak se ujistěte, že začnete kupovat více například:
- ananas
- papája
- kiwi
- kefír a jogurt
- banány
- mango
- miso, sójová omáčka a tempeh (fermentované sójové produkty)
- kysané zelí a kimchi
- avokádo
- včelí pyl
- jablečný ocet
- surový med
Trávicí enzymy ve formě suplementu jsou nejčastěji získány z těchto zdrojů:
- Ovoce: většinou se jedná o ananas nebo papáju. Bromelain je enzym vyskytující se v ananasu a pomáhá rozložit široké spektrum bílkovin, má protizánětlivý účinek a je odolný vůči širokému spektru pH (kyselé/zásadité). Papain je enzymem z papáji a dobře podporuje rozklad malých a velkých molekul proteinu.
- Živočišný původ: zde patří např. pankreatin získaný z volů či prasat.
- Rostlinný původ: enzymy získané z probiotik, droždí a hub.
Doplňky
Jelikož bílkoviny, cukry, škrob i tuky vyžadují specifické enzymy na své trávení, je nejlepší zvolit doplněk, který je obsahuje všechny. Mnoho odborníků vnímá, že nejlepšími trávicími enzymy ve formě doplňků jsou ty, které obsahují celospektrální směs určenou pro všeobecné zlepšení trávení. Hledejte doplněk, který obsahuje různé enzymy, včetně některých z následujících (cena se může lišit doplněk od doplňku):
- alfa-galaktosidáza
- amyláza (produkovaná slinnými žlázami)
- celuláza
- glukoamyláza
- invertáza
- laktáza
- lipáza
- sladová diastáza
- proteáza (nebo kyselé proteázy)
- peptidáza
- beta-glukanáza
- pektináza
- fytáza
Zde jsou nějaké tipy, které vám mohou pomoci při nákupu trávicích enzymů založených na vašich symptomech a aktuálním zdravotním stavu:
- Pokud máte problémy se žlučníkem a hledáte si přírodní cestu k léčení, pořiďte si doplněk s vyšším množstvím lipázy a žlučových solí.
- Laktáza byla dříve dostupná pouze samostatně. Tento enzym je navržen tak, aby pomáhal těm lidem, kteří mají specifické problémy spojené se zpracováváním mléčného cukru laktózy.
- Pokud máte autoimunitní nebo zánětlivé onemocnění, zvažte doplněk obsahující proteázu, která pomáhá trávení bílkovin.
- Vybírejte mix bylinek jako je máta a zázvor, které také pomáhají s trávením.
- Protože někteří lidé potřebují více pankreatických enzymů než jiní, mějte na paměti, že množství vždy záleží na vašich potřebách. Většina produktů obsahuje určité množství pankreatinu, který je kombinací všech tří pankreatických enzymů.9
Jsou dostupné i veganské doplňky trávicích enzymů?
Některé produkty obsahují pouze enzymy z rostlinných zdrojů, jež jsou cílené právě pro vegetariány a vegany. Ty obvykle při nejmenším obsahují bromelain z ananasu a mnoho doplňků obsahuje také papain z papáji. Produkty navržené speciálně pro vegany běžně obsahují pankreatin z houby kropidlák černý. Je to fermentovaný produkt namísto například enzymů z volů a prasat, které jsou obvyklým zdrojem. Některé doplňky navíc obsahují ještě i doplňkové bylinky a koření. Často je používán extrakt z angreštu - není enzymem, ale bylinným lékem z ajurvédské medicíny, je vhodný obecně pro pohodu.
Kdy byste měli trávicí enzymy užívat?
Pro dosažení optimálních výsledků, užívejte enzymy 10 minut před každým jídlem, nebo s prvním soustem. Doplňky s proteázou mohou být k tomu ještě navíc užívány mezi jídly. Začněte brát enzymy se 2 jídly za den a během dalších dnů postupně podle potřeby přizpůsobujte dávkování.
Lze používat probiotika spolu s trávicími enzymy?
Ano. Trávicí enzymy před jídlem a probiotika před jídlem či během něj. Je také prospěšné přijímat probiotika z fermentovaných potravin jako je jogurt, kefír, kimchi nebo kysané zelí. Probiotika pomohou nastolit rovnováhu ve střevním mikrobiomu a dále napomáhat s trávením. Zároveň snižují příznaky jako je plynatost a nadýmaní.
Přínosy
Proč jsou pro vás trávicí enzymy přínosné? Zejména proto, že pomáhají trávit potravu. Hlavní důvody, proč by spousta lidí měla brát trávicí enzymy, jsou také:
- pomáhají léčit propustné střevo a další stavy (například celiakii) tím, že snižují úroveň stresu10
- podporují zdravou rovnováhu bakterií a mikrobů ve střevech11
- pomáhají tělu vstřebávat bílkoviny (lepek, kasein) těžší pro strávení a také cukry (laktóza)
- skvěle zlepšují symptomy refluxu a IBS12
- podporují vstřebávání živin z potravy a působí preventivně před vznikem nedostatku živin
- působí proti inhibitorům enzymů (látky, které potlačují práci enzymů) v potravinách jako jsou arašídy, pšeničné klíčky, vaječný bílek, ořechy, semínka, fazole a brambory.
Možná vás zajímá, zda trávicí enzymy pomáhají hubnout či spalovat tuk a zda jsou nápomocné při zácpě. Pokud netvoříme dostatek trávicích enzymů, které umožňují trávení plynout hladce, je možné, že zažíváte zácpu, která se může zlepšit užíváním suplementu. Avšak trávicí enzymy obecně nejsou spojovány s hubnutím a nejsou za tímto účelem ani zamýšlené. Avšak mohou vám pomoci omezit chutě na jídlo a umožní vám cítit se uspokojení i s menším množstvím.
Použití v tradiční čínské medicíně a ajurvédě
V průběhu historie podporovaly systémy tradiční medicíny slabé trávení holisticky spíše než specifickou suplementací tím, že dělaly různé změny ve stravování a životním stylu. Trávicí enzymy ve formě doplňku se staly dostupnou možností až v posledních třeba 50 letech, ale dlouho před tím lidé byli spíše podporováni v konzumaci čerstvých a probiotických potravin, které přirozeně podpořily zdraví jejich střev.
Podle starověkého léčebného systému ajurvédy závisí trávení na dostatečném množství agni, neboli trávicího ohně. Agni lze údajně zlepšit odstraněním příčin zažívacích potíží (jako je jídlo ve stresu nebo těsně před spaním), zlepšením stravy a používáním bylin a domácích prostředků k posílení trávicích orgánů.
V ajurvédě hraje koření při podpoře trávení důležitou roli, zejména:
Jedním z léků pro zlepšení trávicího ohně je pití bylinného čaje, který může pomoci s enzymatickými funkcemi - čaj je připravený z jedné třetiny čajové lžičky kmínu, koriandru a fenyklu, uvaří se a poté scedí.13 Konzumace papáje je také nápomocná, protože je přirozeným zdrojem papainu, o kterém se říká, že pomáhá regulovat zánět.
V tradiční čínské medicíně se trávení zlepšuje zlepšením „qi“ neboli vitální energie. Akupunktura, bylinky, pohyb a zvládání stresu doplňují použití rostlinných enzymů, které jsou získávány konzumací plnohodnotných potravin. Pro podporu trávení se nejvíce doporučuje čerstvé ovoce a lehce vařená zelenina.
Další způsoby k podpoře zdraví střev:
- jíst lokální/sezónní potraviny
- vybírat organické, nezpracované potravin bez GMO
- omezit příjem přidaného cukru, tekutin během jídla a studených jídel
- důkladně jídlo žvýkat
- nejíst 2-3 hodiny před spaním
- cvičení tai chi, jóga, cvičení a protahování (pro zvýšení apetitu)
Rizika a vedlejší účinky
Mohou být trávicí enzymy škodlivé? Pokud trpíte chronickým zdravotním problémem, je dobré navštívit lékaře, který vám pomůže přizpůsobit terapii trávicími enzymy. V závislosti na vašem zdravotním stavu může váš lékař určit, které trávicí enzymy jsou pro vás nejbezpečnější a nejlepší. Pokud jste v minulosti prošli onemocněním jater/žlučníku nebo vředy, poraďte se vždy s lékařem před užíváním jakýchkoliv doplňků. Jaké jsou potenciální vedlejší účinky trávicích enzymů? I když jsou obecně dobře tolerovány a nápomocné, vedlejší účinky mohou někdy zahrnovat14:
- nevolnost
- průjem
- křeče v břiše
- plynatost
- bolest hlavy
- otoky
- závrať
- změny krevního cukru
- alergické reakce
- abnormální výkaly
Pankreatické vs trávicí enzymy
„Trávicí enzymy“ – neboli žaludeční enzymy – je široký pojem, který zahrnuje enzymy pankreatické, odvozené z rostlin a odvozené z hub. Pankreatické enzymy (enzymy slinivky břišní) se nacházejí v osmi šálcích pankreatických šťáv, které většina lidí denně produkuje. Tyto šťávy obsahují pankreatické trávicí enzymy, které napomáhají trávení, a bikarbonát, který neutralizuje žaludeční kyselinu.9 Názvy pankreatických enzymů obvykle končí na -in (jako trypsin nebo pepsin), zatímco ostatní trávicí enzymy obvykle končí na -áza nebo -óza (jako laktóza, sacharóza, fruktóza).
Mezi enzymy, které zpracovávají především tuky a aminokyseliny, patří15:
- lipáza – přeměňuje triglyceridy na mastné kyseliny a glycerol
- amyláza – přeměňuje sacharidy na jednoduché cukry
- elastázy — degradují protein elastin
- trypsin – přeměňuje bílkoviny na aminokyseliny
- chymotrypsin – přeměňuje bílkoviny na aminokyseliny
- nukleázy – převádějí nukleové kyseliny na nukleotidy a nukleosidy
- fosfolipáza – přeměňuje fosfolipidy na mastné kyseliny
Hlavní struktury produkující enzymy lidského trávicího systému jsou slinné žlázy, žaludek, slinivka, játra a tenké střevo.
Slinivka břišní produkuje žlučové soli nebo kyseliny – ty zahrnují vodu, elektrolyty, aminokyseliny, cholesterol, tuky a bilirubin - a všechny přichází do žaludku z jater přes žlučník.16 Jsou to kyseliny cholová a chenodeoxycholová, které v kombinaci s aminokyselinami glycinem nebo taurinem produkují žlučové soli, které jsou nezbytné pro vstřebávání živin.
Závěr
- Trávicí enzymy nám pomáhají trávit potraviny tím, že rozkládají velké makromolekuly na menší molekuly, které jsou naše střeva schopna vstřebat.
- Trávicí enzymy se dělí do tří tříd: proteolytické enzymy, lipázy a amylázy - všechny metabolizují různé makroživiny.
- Lidé, kteří mohou benefitovat z užívání doplňků trávicích enzymů, zahrnují osoby se zánětlivým onemocněním střev, IBS, nedostatkem žaludeční kyseliny či enzymů, nedostatečností slinivky břišní, autoimunitními onemocněními, zácpou, průjmem a nadýmáním.
- Zdroje pro doplňky trávicích enzymů zahrnují ovoce (zejména ananas a papája), zvířata (býk nebo prase) a rostlinné zdroje, jako jsou probiotika, kvasinky a houby. Nejlepší je pořídit si doplněk, který pokrývá všechny typy (směs enzymů s plným spektrem).
- Mezi potraviny, které poskytují přirozené trávicí enzymy patří ananas, papája, kiwi, fermentované mléčné výrobky, mango, miso, kysané zelí, kimchi, avokádo, včelí pyl, jablečný ocet a surový med.
Michaela Majerová
Zdroje:
₁ KELLER, J. Human pancreatic exocrine response to nutrients in health and disease. Gut. 2005.
₂ THE FREE DICTIONARY. Digestive enzymes. 2012.
₃ ANNIGAN, Jan. Types of Digestive Enzymes. 2017.
₄ MAJEED M, MAJEED S, NAGABUSHANAM K, ARUMUGAM S, PANDE A, PASCHAPUR M, ALI F. Evaluation of the Safety and Efficacy of a Multienzyme Complex in Patients with Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. J Med Food. 2018.
₅ ENGLISH, Jim. Gastric Balance: Heartburn and Gastritis Not Always Caused by Excess Acid. 2018.
₆ MEDLINEPLUS. Alpha-1 antitrypsin deficiency. 2021.
₇ ITO K, MATSUURA K, MIHARA Y, SAKAMOTO Y, HASEGAWA K, KOKUDO N, SHIMIZU T. Delivery of pancreatic digestive enzymes into the gastrointestinal tract by pancreatic exocrine tissue transplant. Sci Rep. 2019.
₈ FIEKER A, PHILPOTT J, ARMAND M. Enzyme replacement therapy for pancreatic insufficiency: present and future. Clin Exp Gastroenterol. 2011.
₉ PANCREATIC CANCER ACTION NETWORK. Pancreatic enzymes.
₁₀ IDO H, MATSUBARA H, KURODA M, TAKAHASHI A, KOJIMA Y, KOIKEDA S, SASAKI M. Combination of Gluten-Digesting Enzymes Improved Symptoms of Non-Celiac Gluten Sensitivity: A Randomized Single-blind, Placebo-controlled Crossover Study. Clin Transl Gastroenterol. 2018.
₁₁ NISHIYAMA H, NAGAI T, KUDO M, OKAZAKI Y, AZUMA Y, WATANABE T, GOTO S, OGATA H, SAKURAI T. Supplementation of pancreatic digestive enzymes alters the composition of intestinal microbiota in mice. Biochem Biophys Res Commun. 2018.
₁₂ GRAHAM DY, KETWAROO GA, MONEY ME, OPEKUN AR. Enzyme therapy for functional bowel disease-like post-prandial distress. 2018.
₁₃ ASHRAM, Alandi. Ayurvedic Self Care.
₁₄ CUNHA, John P. Digestive enzymes. 2021.
₁₅ WIKIPEDIA. Digestive enzyme. 2012.
₁₆ SCIENCE LEARNING HUB. Digestive enzymes. 2011.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!