Pupálka dvouletá Oenothera Biennis je rostlina, která svými účinky předčí veškerá vaše očekávání. Léčivé účinky pupálky jsou opravdu působivé. A to zejména pro ženy. V přírodě pupálku zcela jistě nepřehlédnete, protože ji zdobí jasně žluté květy. Samotná lodyha je posázena mnoha lístky a tím celá rostlina tvoří poměrně hustý porost. Pupálka pochází ze Severní Ameriky, ale dnes ji najdeme téměř po celé Evropě. V České republice roste na okrajích cest a lesů, loukách nebo v lomech. Svůj anglický název Evening Primrose si vysloužila zejména proto, že kvést začíná neobvykle za soumraku.
Jaké jsou výhody pupálkového oleje?
Z pupálky se nejčastěji vyrábí olej, který je bohatý na esenciální mastné kyseliny - linolenovou, linolovou a olejovou (GLA). Olej se vyrábí ze zralých semen byliny. Nicméně semena nejsou to jediné, co lze z pupálky využít. Suší se jak květy, tak i kořen, ze kterého se dělá odvar.
Pupálkový olej je až po okraj naplněn živinami, které mají nejen pozitivní vliv na hormonální systém, ale také na pokožku. Jednou z látek, kterou pupálkový olej obsahuje je GLA (kyselina gama-linolenová). GLA je pro tělo důležitá protizánětlivá mastná kyselina. V těle se GLA přeměňuje na látku zvanou DGLA (kyselina dihomo-gama linolenová). Ta se následně přemění na látku podobnou hormonu zvanou prostaglandin E1 (PGE1). Je to také silný vazodilatátor, což znamená, že rozšiřuje krevní cévy a také pomáhá ředit krev.
Vitamín E je další klíčovou složkou pupalkového oleje. Jde o významný antioxidant, který je nezbytný pro podporu správných funkcí imunitního systému, přispívá k ochraně buněk před poškozením, podporuje zdraví pokožky a ne nadarmo se mu přezdívá vitamín plodnosti. Má velký vliv na pohlavní buňky a podílí se na produkci spermií a jejich množství. V pupálkovém oleji se vitamín E vyskytuje naprosto přirozeně, takže není potřeba do oleje vitamín E přidávat.
Účinky pupálkového oleje
1.) Pomáhá při silné menstruaci
Pupálku by neměly přehlížet ženy, které mívají silnou a bolestivou menstruací. Ta může mít několik příčin. Tím hlavním důvodem je především kolísání hladiny hormonů, kdy dochází k nadměrné stimulaci estrogenu. Ovšem silná menstruace může mít také původ v nedostatku železa, při tvorbě myomů nebo endometriózy. Pupálkový olej si poradí se silnou menstruací stejně dobře, jako i s nepříjemnými příznaky před začátkem menstruace.
2.) Snižuje příznaky PMS a menopauzy
PMS je kombinací fyzických a emocionálních příznaků, které mnoho žen po ovulaci a před začátkem menstruace pociťuje. Uvádí se, že PMS trápí až 90 % žen v plodném věku a u 30 % žen zasahuje do každodenních aktivit. Jde o stav, kdy se pár dní před příchodem menstruace objeví příznaky jako jsou bolesti hlavy, břicha, migrény, neklid, bolesti prsou nebo podrážděnost. Každopádně se nejedná o něco, co bychom my ženy měli brát jako nutnou součást menstruačního cyklu. S PMS lze úspěšně bojovat. A zde vstupuje do hry již zmíněná kyselina gama linolenová (GLA). Ta slouží jako stavební kámen pro tvorbu ženských hormonů. Pomáhá tak zajistit hormonální rovnováhu, protože právě hormonální nerovnováha je to, co stojí za premenstruačním syndromem. Taktéž si poradí s některými příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka.1
3.) Podílí se na kvalitě pokožky.
Semena pupalky olejné (a tedy olej, který z nich pochází) jsou bohatá na omega-6 esenciální mastné kyseliny a samotná semena obsahují až 25% mastných kyselin. Díky tomu je pupálka z velké části zodpovědná za jeji příznivé účinky na pokožku. Pupalkový olej se ukázal jako dobrá volba pro lidi trpící kožními onemocněními, jako je ekzém, lupénka, atopická dermatitida nebo podrážděná pokožka způsobená hormonální nerovnováhou.
TIP: Pokud chcete k ošetření pleti používat pouze pupalkový olej, naneste ho na mírně vlhkou očištěnou pokožku. Pokud jej hodláte používat i s jinými krémy nebo séry, naneste pupálkový olej až nakonec. Olej uzavře veškerou vlhkost z ostatních produktů. Pokud by na vaši pleť byl pupálkový olej příliš těžký, můžete jej aplikovat, když jste ve sprše. Pára mu pomůže proniknout do pokožky a poté čistými ubrousky setřete přebytečný olej.
4.) Pomáhá při akné a ekzémech.
Pupálkový olej má schopnost mírnit svědění pokožky. Možná i proto je pupálka často součástí nejrůznější krémů a mastí. Samotný olej můžete smíchat se svým oblíbeným krémem a vytvořit příjemnou emulzi, díky kterému bude pokožka hydratovaná. Proto je olej zvlášť vhodný pro ty, které trápí suchá pokožka.
TIP: Pupálkový olej je dobré mít vždy v lékárničce, protože patří mezi nejúčinnější první pomoc, při potížích s pletí, ale také oděrky, štípanci nebo může sloužit jako uklidňující tonikum při zčervenání pleti a skvěle se postará o nehtová lůžka. Stačí na 15 minut potřít olejem místa kolem nehtů a nechat jej působit. Kůže kolem nehtů se zjemní a drobné oděrky rychle zahojí.
5.) Snižuje návaly horka.
Bylo zjištěno, že užívání pupalkového oleje dvakrát denně po dobu šesti týdnů snižuje intenzitu návalů horka. Podobně i recenze publikovaná v Journal of Menopausal Medicine zjistila, že užívání 1000 mg pupálkového oleje dvakrát denně, snižuje četnost a úroveň nočního pocení.2
6.) Pupálkový olej přispívá ke zdraví srdce.
Jak jsem již zmínila na začátku, pupálkový olej má vazodilatační vlastnosti. To znamená, že rozšiřuje cévy a tím přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému a napomáhá udržovat optimální hladinu cholesterolu v krvi. Dokonce bylo prokázáno, že pupálkový olej snižuje hladinu triglyceridů v krvi.3 Triglyceridy jsou další třídou tuků nacházející se v krevním řečišti. Většina tukové tkáně těla je ve formě triglyceridů, které slouží jako zdroj energie. Problém nastává ve chvíli, kdy svým stravováním přijímáme více triglyceridů, než naše tělo využije. Dlouhodobě vysoká hladina triglyceridů se pojí se všemi kardiovaskulárnimi onemocněními.
Jak s pupálkovým olejem zacházet?
Pupálkový olej má velmi mnoho použití, proto doporučuji volit přímo olej, který můžete využít jak pro ošetření pleti, vlasů, ale můžete lžičku každé ráno přidat do snídaně. A nejen to. Dvě lžíce pupálkového oleje můžete přidat do relaxační koupele a věřte, že vám za to pokožka poděkuje. Vynikající službu udělá pupálkový olej i v případě, kdy se spálíte na sluníčku. Výborně zklidní pokožku a podpoří její regeneraci.
Zcela určitě není pupálkový olej vhodný k jakékoliv tepelné úpravě. Jako olej je velmi náchylný k oxidaci vlivem tepla, světla a kyslíku. Proto je velmi nutné, udržovat jej v chladu a chránit před světlem. Ideální je volit takový, který je balen v tmavém skle a je tak dostatečně chráněn před světlem. I přesto je dobré olej skladovat v lednici a do 3 měsíců od otevření spotřebovat.
Z výčtu všech výhod, které pupálkový olej nabízí, by se mohlo zdát, že je vhodný pouze pro ženy. Není to tak. Jeho účinky mohou ocenit i muži, které trápí vypadávání vlasů. I v tom si pupálkový olej vede poměrně dobře. Ať už jde o konzumaci pupálkového oleje nebo jeho zevní aplikaci přímo na pokožku hlavy. Nicméně konzumaci pupálkového oleje byste měli zvážit v případě, že užíváte léky na ředění krve, lithium nebo některé léky z kategorie antipsychotik. S těmito druhy léků je pupálka v kontraindikaci a zde je na místě poradit se s lékařem.
Veronika Halusková
1. MAHBOUOBI, Mohaddese. Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments. 2019.
2. FARZANEH, Farah, Setareh FATEHI, Mohammad-Reza SOHRABI a Kamyab ALIZADEH. The effect of oral evening primrose oil on menopausal hot flashes: a randomized clinical trial. 2013.
3. KHORSHIDI, Masoud, Meysam ZAREZADEH, Omid Moradi MOGHADDAM, Mohammad Reza EMAMI, Hamed Kord VARKANEH, Seyed Mohammad MOUSAVI a Shahab ALIZADEH. Effect of evening primrose oil supplementation on lipid profile: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. 2020.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!