NAD+: Vliv na naši energii, stárnutí buněk i kognitivní funkce
Zdravé buňky jsou klíčové pro všechny pochody v našem těle. Ať už jsme si toho vědomi nebo ne, ve chvíli, kdy buňky prosperují, výrazně tím zlepšují kvalitu našeho života. Máme více energie, méně nás trápí různá onemocnění a i do stáří můžeme vstoupit s energií sobě vlastní. Dnes si blíže popíšeme NAD+. Vzácnou molekulu, která toto všechno dokáže ovlivnit.
Co je NAD+ a jaké jsou jeho účinky?
NAD+ je koenzym. Koenzymy jsou v těle potřebné k tomu, aby ostatní enzymy mohly pracovat. Vzniká z vitamínu B3 (niacinu). To s jakým zájmem se NAD+ objevil na trhu, by se mohlo zdát, že jde o novinku ve světě molekulární biologie. Nicméně vědci o molekule NAD+ vědí již od roku 1906.
NAD+ (nikotinamid adenindinukleotid) se přirozeně tvoří v těle a je klíčovým stavebním kamenem buněk. Silné buňky vytvářejí energii, pomáhají pohánět svaly, posilují imunitu, opravují buněčnou strukturu a bojují proti oxidaci a volným radikálům. Prekurzor NAD+ niacin (forma vitamínu B3) hrál roli při mírnění pelagry. Smrtelné nemoci, která sužovala jižní Ameriku v roce 1900. Vědci v té době zjistili, že mléko a kvasnice, které oba obsahují prekurzory NAD+ (vitamín B3), mírní příznaky tohoto onemocnění. V průběhu času vědci identifikovali několik prekurzorů NAD+ – včetně kyseliny nikotinové, nikotinamidu a nikotinamidového ribosidu.
NAD+ můžeme najít v lidských, zvířecích, rostlinných, kvasinkových a bakteriálních buňkách. V podstatě je v každé živé buňce. Jak už jsem zmínila, NAD+ je lidstvu znám od roku 1906. A to díky dvěma vědcům, kterými byli Arthur Harden a William John Young. Na uznání ve vědecké komunitě si NAD+ musel ještě více než 20 let počkat. V roce 1929, získal Harden Nobelovu cenu za chemii spolu s Hansem von Euler-Cheplinem. Ten pomohl utvořit pevné základy, na kterých stojí naše současné chápání NAD+ jako biologicky nepostradatelné molekuly. Nejenže zmapoval strukturu NAD+, ale také zjistil, že je životně důležitým prekurzorem fermentace.
A jak NAD+ funguje?
NAD+ přenáší elektrony z jedné molekuly do druhé a pomáhá tak usnadnit reakce a metabolické procesy v těle. Hraje důležitou roli v energetickém metabolismu těla a zdravé funkci buněk. NAD+ podporuje zdravé stárnutí, pomáhá opravit DNA, činí naše buňky odolnější vůči stresu, zároveň chrání náš mozek, podílí se na přeměně potravy na energii a pomáhá upravit cirkadiánní rytmus našeho těla. Stručně řečeno, je to koenzym neboli „pomocná“ molekula, která se váže na jiné enzymy a pomáhá vyvolat reakce na molekulární úrovni.
Projevy nedostatku NAD+
- únava
- nesoustředěnost
- psychické vyčerpání
- unavená pleť
- oxidační stres
- nespavost
Dostatečná hladina NAD+ v buňce:
- Hraje klíčovou roli v buněčném metabolismu a produkci energie.
- Je životně důležitá pro zdraví mitochondrií.
- Vysoké hladiny NAD jsou nezbytné pro opravu a obnovu DNA.
- Zpomaluje kognitivní úpadek související s věkem.
- Podporuje zdravou funkci mozku.
- Bojuje s chronickou únavou.
- Zvyšuje energii.
- Zvyšuje metabolismus.
- Regeneruje buňky.
- Zpomaluje stárnutí.
Naopak nízká hladina NAD znesnadňuje tělu vypořádat se se stresem způsobeným volnými radikály. Nízká hladina je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a Alzheimerovou chorobou. A co způsobuje pokles NAD? Mezi takové faktory patří přejídání, přemíra alkoholu nebo vysoká hladina krevního cukru. Naopak vyšší hladina NAD+ je spojená s vysoce intenzivním cvičením a kalorickou restrikcí.
Co znamená pojem zdravé stárnutí?
Žijeme v době, kdy považujeme za normální mít ke stáří celou řadu nemocí, které nás sužují. Ale co kdybych vám řekla, že tohle nastat nemusí? I přesto, že je NAD+ tak nezbytnou molekulou ve všech lidských buňkách, bylo potvrzeno, že jeho hladina se mezi 40. a 60. rokem snižuje o 50 %.1 Což má negativní dopad na zdravou produkci buněk a jejich stárnutí.2 Nízká hladina NAD ve výsledku znamená pokles aktivity sirtuinů, což je považováno za hlavní důvod, proč se v našem těle ve staří rozvíjejí nemoci.
1.) Podílí se na produkci energie
Když se řekne energie, myslíte na kávu nebo yerbu? Ve skutečnosti byste měli myslet na ATP. Stejně jako se v případě solární energie se musí teplo přeměňovat na elektřinu, musí být jednotlivé molekuly z potravy nejprve energeticky využitelné na buněčné úrovni (tzv buněčné dýchání). Tento proces probíhá v mitochondriích. Mikroskopických buněčných elektrárnách. Zde je produkován adenosintrifosfát (zkráceně ATP) - univerzální a okamžitě dostupný energetický nosič buňky a tím i celého organismu. Ve tvorbě ATP hraje hlavní roli právě molekula NAD+. Během buněčného dýchání mitochondrie rozkládají glukózu (základní jednotku cukru a sacharidů z potravy, kterou jíme) a produkují energii.
2.) Aktivuje sirtuiny
Představte si buňky svého těla jako kancelář. V kanceláři pracuje mnoho lidí na různých úkolech se stejným cílem. Mít zisk a co nejdéle efektivně plnit poslání firmy. V lidském těle je mnoho buněk pracujících na různých úkolech se stejným cílem: udržet tělo zdravé a funkční co nejdéle. Stejně jako se mění priority ve firmě, vlivem různých vnitřních a vnějších faktorů, mění se i priority v buňkách. Někdo musí řídit kancelář, regulovat, co se kdy udělá, kdo to bude dělat a kdy změnit směr. V kanceláři by to byl generální ředitel. V těle jsou to SIRTUINY.
Na základě současných poznatků víme, že mechanismus účinků NAD+ je závislý na jeho schopnosti vázat se právě na proteiny - sirtuiny. Sirtuiny jsou rodinou sedmi proteinů, které „střeží“ genom našich buněk, pomáhají snižovat jejich degeneraci a chrání buňku před poškozením. Jejich aktivity regulují (vyvažují) buněčné zdraví a podílejí se na kritických buněčných procesech, včetně podpory zdravého metabolismu a produkce buněčné energie. Bez NAD+ nemohou sirtuiny správně fungovat. NAD+ je těmito proteiny využíván jako palivo, aby zůstaly aktivní, což prodlužuje životnost buňky.
3.) Zpomaluje stárnutí
Hladina NAD v našem těle určuje rychlost procesu stárnutí. Studie z roku 2019 na 12 mužích s průměrným věkem 75 let ukázala, že suplementace až 1 gramem nikotinamidu denně po dobu 21 dnů zvýšila hladiny NAD+ v kosterním svalstvu a snížila hladiny zánětlivých proteinů v těle.3
4.) NAD+ jako prevence neurodegenerativních chorob
Se stářím je čím dál více i spojován rozvoj neurodegenerativních onemocnění, včetně demence nebo Alzheimerovy choroby. Při zkoumání NAD+ jako molekuly přispívající k našemu zdraví není jen žít déle, ale také zajistit lepší kvalitu života. A jak může v tomto NAD+ pomoci?
- Zlepšením schopnosti buněk samy se opravovat může NAD+ zpomalit rychlost neurodegenerace a zabránit tak rozvoji neurodegenerativních chorob.
- NAD+ může také zabránit hromadění proteinů, které narušují buněčnou komunikaci a zvyšují kognitivní funkce.
- Vyšší hladiny NAD+ mohou také zastavit odumírání buněk při nedostatečném průtoku krve do mozku.
5.) Podporuje fyzickou sílu a vytrvalost
V mladších buňkách a tkáních jsou hladiny NAD vyšší. Výsledkem je, že mladší lidé mívají lepší fyzickou aktivitu, kognitivní funkce, lepší potenciál pro opravu a regeneraci buněk. Jak stárneme, hladina NAD v našem těle začíná klesat. To se projevuje horší fyzickou zdatností a vytrvalostí.
Jak zvýšit produkci NAD+? Nestačí pouze suplementovat vitamín B3?
Přestože je niacin (vitamín B3) prekurzor eNeMeN, liší se přidáním fosfátové skupiny, která ovlivňuje, že se snadno dostane do buňky, kde se přemění na NAD+. Konkrétně se skládá z nikotinamidu, ribózy a fosfátové skupiny. Takže pokud bychom si to chtěli představit v řadě vypadalo by to takto:
Zde vidíte, že vitamín B3 musí urazit pěkně dlouhou cestu, aby se z něj stal NAD+. Musím podotknout, že toto znázornění je dost zjednodušené, ale je potřeba si vysvětlit, že ne zdaleka všechen vitamín B, který přijmete (ať už ze stravy nebo z doplňků) se přemění na NAD+.
A co resveratrol?
Na počátku 21. století byl jedním z prvních objevených aktivátorů sirtuinu resveratrol, který zvyšuje aktivitu sirutinů 13krát. A předpokládá se, že resveratrol to částečně dělá zvýšením produkce NAD v buňkách.4 Hlavním problémem resveratrolu je, že je relativně nerozpustný. To znamená, že se nerozpouští ve vodě, a proto není dobře absorbován střevem. Jinými slovy, pokud plánujete užívat resveratrol, měl by být užíván s jídlem.
Co je Riagev?
Riagev je patentovaná sloučenina, která efektivně zvyšuje hladinu NAD+ v celém těle. A co umí?
- zvyšovat hladinu NAD+ v těle.
- zvyšuje množství glutathionu
- zpomalit proces stárnutí
- snížit kognitivní pokles související s věkem
- zabránit poškození buněk volnými radikály.
O této sloučenině se také hovoří v souvislosti s AMPK. Což je enzym zvyšující energii v buňkách. BrainMax NAD+ Riagev je patentovaná kombinace nikotinamid adenindinukleotidu, která dohromady tvoří perfektní tandem pro energii a zdravé starnutí. V roce 2022 byla tato informace prověřená i studií, která zkoumala vliv kombinace nikotinamidu a D-ribózy.5 Bylo prokázáno, že tato kombinace zvýšila koncentraci NAD+ v krvi.
Závěr
Již téměř 100 let je NAD+ vědecké komunitě dobře znám, ale postupné tempo vědeckého výzkumu a technologického rozvoje teprve nyní začalo odhalovat, jak jej lze využít. NAD+ má obrovský potenciál a to, jak bude naplněn, je tím nejzajímavějším aspektem současného výzkumu.
Veronika Halusková
1. ZHU, Xiao-Hong, Ming LU, Byeong-Yeul LEE a Wei CHEN. In vivo NAD assay reveals the intracellular NAD contents and redox state in healthy human brain and their age dependences. 2015.
2. MASSUDI, Hassina, Ross GRANT, Nady BRAIDY, Jade GUEST, Bruce FARNSWORTH a Gilles J GUILLEMIN. Age-Associated Changes In Oxidative Stress and NAD+ Metabolism In Human Tissue. 2012.
3. ELHASSAN, Yasir S, Katarina KLUCKOVA, Rachel S FLETCHER, et al. Nicotinamide Riboside Augments the Aged Human Skeletal Muscle NAD+ Metabolome and Induces Transcriptomic and Anti-inflammatory Signatures. 2019.
4. GRANT, Ross. Resveratrol Increases Intracellular NAD+ Levels Through Up regulation of The NAD+ Synthetic Enzyme Nicotinamide Mononucleotide Adenylyltransferase. 2010.
5. XUE, Yongquan, Trisha SHAMP, G.A. Nagana GOWDA, Michael CRABTREE, Debasis BAGCHI a Daniel RAFTERY. A Combination of Nicotinamide and D-Ribose (RiaGev) Is Safe and Effective to Increase NAD+ Metabolome in Healthy Middle-Aged Adults: A Randomized, Triple-Blind, Placebo-Controlled, Cross-Over Pilot Clinical Trial. 2022.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář