Slyšeli jste někdy o aktivaci ořechů? Aktivace ořechů je prastará tradiční praxe, která vyžadovala namáčení ořechů a semen ve slaném nálevu a jejich vysušení na horkém slunci. V dnešní době máme mnohem rychlejší a hygieničtější způsob sušení, ale cíl zůstává stejný. A proč je aktivace ořechů tak důležitá? To si podrobněji vysvětlíme v dnešním článku.
Co je aktivace ořechů?
Namáčení nebo klíčení zrn a luštěnin má v mnoha kulturách dlouhou tradici. Jaký je rozdíl, pokud jde o ořechy? Ořechy jsou skvělou volbou svačiny - obsahují vysoký podíl bílkovin a esenciálních tuků. Navíc jsou zdrojem vlákniny, antioxidantů a minerálů. Nicméně obsahují také kyselinu fytovou, kterou náš trávicí systém nedokáže odbourat, a tak ani nemusí vstřebat všechny důležité mikronutrienty.
K aktivaci dochází ve chvíli, kdy ořechy namočíte na několik hodin do vody. Každý druh má jiný časový interval, kdy je vhodné jej nechat ponořený ve vodě. Sůl ve vodě probudí enzymy, které jsou pak schopny rozložit a neutralizovat inhibitory enzymů. Aktivované ořechy již neobsahují kyselinu fytovou, a tak se živiny stávají snadně dostupné. Proces aktivace způsobuje, že hladina bílkovin a esenciálních vitamínů stoupne a pro náš trávicí trakt jsou snadněji stravitelné.
Co je kyselina fytová a jaká je její role v rostlinách?
Kyselina fytová je poměrně unikátní přírodní látka, která se nachází v semenech rostlin. Slouží především jako takové úložiště fosforu v semenech. Také zabraňuje semenům v předčasném klíčení. Ve chvíli, kdy semena vyklíčí, se fosfor uvolní a mladá rostlina jej ihned využije k růstu. Klíčící semeno začne rozkládat některé z uložených bílkovin, škrobů (sacharidů) a olejů na formy energie pro mladé klíčky, aby mohly růst kořeny a výhonky. Kyselinu fytovou můžete najít v mandlích, fazolích, lískových oříšcích, ale také v arašídech, hrášku nebo kukuřici.
Co to znamená pro naše zdraví?
Svou pozornost si kyselina fytová získala zejména z toho důvodu, že díky svým účinkům zabraňuje vstřebávání některých minerálních látek jako je vápník, železo nebo zinek. Pokud si tedy představíme mandle, perfektní zdroj vápníku, bez odstranění kyseliny fytové nemusí mít kýžený efekt. Často je kvůli tomu kyselina fytová označována jako antinutrient.
Protože ořechy obsahují řadu prospěšných živin, v ideálním případě chceme, abychom jich absorbovali co nejvíce. Pro osoby s narušenou funkcí trávicího traktu může mít zvýšení biologické dostupnosti minerálů zásadní význam, a také může pomoci jejich trávení. Například vaření luštěnin po dobu 1 hodiny může snížit obsah kyseliny fytové až o 80 %! Navíc těm, kteří jedí hodně ořechů, jako jsou vegetariáni a vegani, namáčení a „aktivace“ zajistí, že ze všech jídel vytěží maximum.
Jak proces aktivace funguje? Namáčení ořechů krok po kroku!
Když jíte aktivované ořechy, můžete si všimnout, že se necítíte tak sytí, jako když konzumujete čerstvé ořechy. Aktivované ořechy jsou šetrnější k trávicímu systému. A jak aktivace probíhá?
- Vytvoří se solný roztok.
- Vloží se ořechy a nechají se ponořené po dobu 8-12 hod.
- Následně se scedí a rozprostřou na plech nebo mřížku určenou k sušení.
- Sušíme ideálně v sušičce cca 12 hodin do teploty 42°C.
- Po vytažení ze sušičky je potřeba se ujistit, že jsou ořechy opravdu suché, jinak by se na jejich povrchu mohla začít tvořit plíseň.
Namáčení není jediný způsob jak odstranit kyselinu fytovou. Pokud se odkloníme od ořechů a přijdou na řadu semínka, je vhodný způsob nakličování. Ke klíčení můžete použít cokoli od luštěnin, jako jsou mungo fazole, nebo i pohanku. Doporučuji ke klíčení vybírat semínka a luštěniny v BIO kvalitě. Taktéž je možné kvašení. To se hojně využívá například u zeleniny. Organické kyseliny vznikající při fermentaci podporují rozklad fytátů.
BrainMax Pure oříšková másla z aktivovaných ořechů - mandle a kešu
O aktivaci některých rostlinných potravin by se měli zajímat především ti, kteří trpí na nedostatek železa nebo zinku. Množství kyseliny fytové se může stát problémem ve chvíli, kdy se jídelníček skládá převážně z rostlinné stravy a není v něm dostatek živočišných potravin.
Protože věříme, že základ zdraví by pořád měl stát na zdravém jídelníčku, vytvořili jsme několik druhů másel z aktivovaných mandlí a kešu ořechů. Vyzkoušet můžete hned z několika druhů. V nabídce e-shopu najdete čisté kešu a mandlové máslo. Kromě toho výborně také chutnají spolu s lyofilizovaným ovocem, takže jedny z prvních, které jsme vydali, nadejte pod názvy Cashula s aktivovanými mandlemi a jahodami a také Cashula s malinami.
Nově jsme také zařadili kešu másla, kde jsou základem aktivované kešu ořechy. Ochutnat můžete krémy ve třech příchutích. Přirozeně sladká chuť kešu oříšků se výborně snoubí s ingrediencemi jako je kokos, kakao nebo lyofilizované ovoce. Proto jsme vytvořili hned tři druhy kešu krémů. Nově si tak můžete pochutnat na Kešu krému s kokosem, jahodami nebo kakaem. Samozřejmě v nabídce máme i 30 g samplery. Tak můžete ochutnat všechny nové krémy najednou a rozhodnout se pro svého oblíbence.
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!