Kosmetické oleje
Kosmetické oleje mají ve svém přírodním složení širokou škálu každodenního využití. Od olejů, které napomáhají v péči o vlasy a pokožku, které hydratují a vyživují, tak oleje, které jsou účinné v boji proti vráskám, jizvám nebo akné.
Rostlinné kosmetické oleje pro pokožku, pleť a vlasy
Rostlinné oleje už dávno nejsou součástí pouze naší kuchyně. Dnes se celá řada olejů používá jak v péči o pokožku, pleť i vlasy. Pro pleť mají tyto oleje především vyživující a ochranné vlastnosti. Chrání pokožku před nepříznivými vlivy počasí, ale také mají biochemickou ochranu. Ta zabraňuje dehydrataci pokožky a pomáhá pokožce tvořit ochranný film.
Oleje určené ke každodennímu použití - jak vybrat ten vhodný?
Než se dostaneme k samotnému složení a druhům jednotlivých olejů, platí více než u čehokoli jiného, že je potřeba vnímat jaký typ pleti máme. To samé platí u pokožky celého těla. Pokud máme pokožku, která má tendenci se více mastit, je třeba také pečlivý výběr oleje, protože jinak byste si více uškodili než pomohli. Olej by neměl být tak hutný. Jestliže máte naopak pokožku, která má sklony k vysušení, můžete volit hutnější oleje. Také je rozdíl pokud se jedná o mladou pleť nebo o pleť zralou. I na to je potřeba brát zřetel.
S blížícím se létem určitě využijete kouzlo meruňkového oleje, který pokožku zklidní od sluníčka a je vhodný pro šupinatou pokožku. Pokud chcete pleť cíleně hydratovat, vybírejte z olejů jako je arganový, švestkový a šípkový. Pro zralou pleť doporučujeme zařadit opunciový olej. Ten patří mezi nejvzácnější a také nejdražší rostlinné oleje. Má vlastnosti, které ocení lidé ze zralou pletí. Rychle vstřebává kůží a jeho antioxidační a hydratační vlastnosti přispívají k oddálení předčasného stárnutí pokožky, pomáhají rozjasnit pleť, vypnout vrásky a zlepšit pružnost pokožky.
V péči o pleť bychom neměli opomenout vody jako je oblíbená levandulová nebo růžová. Levandulová voda má hydratační a pěstící vlastnosti. Je vhodná pro suchou a citlivou pleť a také je výborná pro dětskou pokožku. Růžovou vodu můžete volit tehdy, pokud potřebujete pleť zklidnit a efektivně regenerovat.
Je důležitá BIO certifikace?
U kosmetiky a produktů, které si denně nanášíme na pokožku je kvalita bezpochyby to nejdůležitější. A u olejů to platí dvojnásob. Rostliny, které rostou bez zásahů chemikálií si bez obav můžeme nanášet na pleť a kromě toho mají tyto produkty daleko více výživných látek jako jsou vitamíny a antioxidanty. Není tedy pochyb, že průběh pěstování jednotlivých rostlin má ve výsledku zásadní vliv na to, jak kvalitní kosmetický olej bude.
U BIO produktů je také výhoda fér přístupu co se týče lidí, kteří se na produkci plodin podílejí. Produkty jako je kokosový olej, arganový olej nebo bambucké máslo pocházejí často ze zemí třetího světa. Tyto skvosty k nám putují přes půl světa a my si tak pohodlně můžeme dopřát veškeré výhody těchto olejů. Bez fér přístupu k těmto lidem, by tohle všechno bylo jen stěží možné.
BIO certifikace je takovou zárukou, že na tyto aspekty bylo v průběhu výroby pamatováno. To ovšem neznamená, že produkty, které BIO certifikaci nemají jsou špatné. Pokud je na produktu uveden jak původ, pěstování, sběr a zpracování, je to minimálně dobrý začátek.
Zpracování - jaká je nejšetrnější metoda?
Nyní se blíže podíváme jakými metodami mohou být kosmetické oleje zpracovány. Pokud se podíváte na kvalitní olivové oleje, můžete si všimnou metody zpracování, které se označuje jako "lisováno za studena". To je metoda, která nás zajímá i u kosmetických olejů, protože se jedná o nejšetrnější metodu zpracování, která z rostliny nebo samotných plodů dostane to nejdůležitější, ale zároveň si zachovává veškeré cenné bioaktivní látky, kvůli kterým si konečný produkt oblíbíte.
Ostatní metody zahrnují buď lisování za tepla nebo chemickou extrakcí. Od té raději ruce dál. Jedná se o metodu, která k výrobě oleje využívá rozpouštědla jako je hexan, pentan nebo heptan. Pokud na výrobce neuvádí, jakou metodou byla rostlina zpracována, patrně se bude jednat o tyto dvě metody. A zde nám opět může pomoci označení BIO certifikace, která tyto metody zpracování vylučuje.