Jód
Jód je považován za jeden ze základních minerálu pro naše tělo. Je obzvlášť důležitý v období těhotenství, protože reguluje metabolismus štítné žlázy, která řídí růst a vývoj celého těla. Hormony štítné žlázy hrají důležitou roli v celé řadě tělesných funkcí, včetně metabolismu, zdraví kostí, imunitní odpovědi a vývoje centrálního nervového systému (CNS).
Lidský organismus nemůže fungovat bez tohoto významného prvku. Hraje podstatnou a rozhodující roli při produkci hormonů štítné žlázy (tyroxinu a trijodtyroninu). Tyto látky lipofilního charakteru se vytváří z jedinečné aminokyseliny tyrosinu, což je základní stavební jednotka. Tuto složku si umí tělo vyprodukovat úplně samo. Bohužel s postupujícím věkem dochází k tomu, že se tvorba tyrosinu prakticky v těle snižuje a tak jej lidé musí suplementovat. Pokud má člověk v lidském těle dostatek jódu, pak je vitálnější a aktivnější. Dá se říci, že jód má pro organismus pozitivní vliv nejen na zdraví, ale i na samotnou životní sílu.
Jód pomáhá přeměňovat hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) na trijodtyronin (T3) a tyroxin (T4). Tato přeměna je důležitá pro správné fungování štítné žlázy. Nerovnováha jódu může vést k nadměrné nebo nedostatečné činnosti štítné žlázy.
Strava obohacená o jód putuje trávicím systémem, dochází zde přitom k oddělení zbytku potravy od jódu. Ta přechází do krevního řečiště a odtud jej zachycují receptory štítné žlázy. Nedisponuje-li tělo potřebným množstvím jódu, pak se zákonitě netvoří potřebná hladina hormonů.
Největším zdrojem jódu jsou následující potraviny (mořské ryby, mořské řasy a plody moře). Daný obsah jódu se v těchto produktech velice odlišuje. V procentuálním vyjádření se jedná někdy až o stovky procent. Tento rozdíl do značné míry souvisí s místem původu a také se sezónními výkyvy.