Brýle blokující modré světlo BrainMax
Brýle vhodné k nošení kvůli blokaci modrého světla a optimalizaci cirkadiánního rytmu. Dokáží blokovat až 100% škodlivého modrého světla. Blokují spektrum o vlnové délce 380 až 500 nm. Nošením brýlí blokujících modré světlo před spaním můžete zlepšit spánek, zdraví (skrze vyplavení melatoninu, nejsilnějšího antioxidantu) a ranní energii.
Modré světlo a jeho vliv na kvalitu spánku
Modré světlo, stejně jako ostatní barvy, je všude kolem nás. Toto světlo se nemusí vždy jevit jako modré, protože ho lze míchat i s jinými barvami. Světlo je tvořeno kombinací různých vlnových délek napříč viditelným spektrem a konkrétní skladba těchto vlnových délek vytváří v našich očích signály, které poté vnímáme jako konkrétní barvu. Slunce vyzařuje modrou složku světla také, podobně jako zářivky a žárovky. Nicméně se nejedná o totožné modré světlo, které na nás působí z obrazovek. Naše oči jsou vybaveny vrstvami, které nás chrání před určitými druhy světla. Rohovka a čočka například chrání citlivou sítnici v zadní části oka před poškozením UV paprsky. Tyto vrstvy nepropouštějí modré světlo. Ovšem vystavení modrému světlu z digitálních obrazovek je nepřirozeným zdrojem se špatnou světelnou skladbou. A navíc u obrazovek někteří lidé tráví většinu dne.
Abychom se skutečně cítili každý den nabití energií, je doporučováno dodržovat okolo 7 hodin kvalitního spánku. Bohužel se odhaduje, že nejméně dvě třetiny populace na celém světě toto doporučení nezvládají dodržet. Poté klesá celková produktivita přes den a nastupuje napětí, únava a stres. Z dlouhodobého hlediska platí, že pokud běžně spíme méně než 6 hodin denně nebo nedodržujeme zásady pro zdravý spánek, ve kterém se pravidelně střídají jeho fáze a není narušeno vyplavování hormonů, poškozujeme z dlouhodobého hlediska své zdraví.
Co je cirkadiánní rytmu a proč jsou brýle k blokaci modrého světla dnes tak důležité?
Dnes oproti době našich babiček se setkáváme s enormním přívalem modrého světla kolem nás. Ať už se jedná o zařízení produkující chytré telefony, PC, tablety nebo televize. Tak i během noci k nám proudí světlo z veřejného osvětlení a ve městech také světlo z okolních budov. Světlo, které proniká k vašim očím přes sítnici potlačuje produkci melatoninu, což je hormon navozující spánek. Melatonin se v mozku vyplavuje když nejsou oči vystaveny jakémukoli světlu. Úkol melatoninu je signalizovat mozku, že je čas usnout. Potlačením produkce melatoninu se narušuje schopnost usnout a ovlivňuje tak i celkovou kvalitu spánku.
Cirkadiánní rytmus jsou takové naše biologické hodiny. Tělo díky tomuto velmi propracovanému mechanismu přesně ví, kdy má být aktivní, a kdy zapojit všechny orgánové systémy, včetně mozku, který daleko lépe funguje ve chvíli, kdy jsme dobře odpočatí. S přicházejícím večerem a nocí spouští své regenerační a obnovovací procesy. Odpočívá tělo i mysl, aby vše bylo připraveno do nového dne. Pokud je tomu opačně, potýkáme se přes den velkou únavou, špatnou koncentrací, poruchami paměti, roztržitostí a špatnou náladou. Následkem toho večer nemůžeme usnout a v noci se častěji budíme.
Brýle určené k blokaci modrého světla se nosí dvě hodiny před spaním, aby nebyla potlačena produkce vlastního melatoninu. Brýle nám tímto pomáhají přesvědčit mozek, že i přestože se díváme na televizi, je již tma a bude čas jít spát.
Podle čeho vybírat brýle k blokaci modrého světla?
Brýle je dobré vybírat dle toho, ve kterou denní dobu je chcete používat. Brýle s blokací 80% a výše jsou určeny výhradně k večernímu používání, protože pomáhají blokovat všudypřítomné modré světlo, které brání produkci melatoninu v mozku. Tím, že modré světlo blokujeme, začne produkce melatoninu a tím docílíme lepšímu, rychlejšímu usínání a také kvalitnějšímu a hlubšímu spánku. Brýle s 15-30% blokace jsou určeny především jako ochrana zraku před působením modrého světla, kterému jsme často v práci vystavování několik hodin.