Zinek
Zinek je jedinečný prvek s antioxidačními vlastnostmi nezbytnými pro aktivitu více než 100 enzymů a širokou škálu funkcí v našem těle. Mezi ně patří metabolismus buněk, je důležitý pro syntézu bílkovin, tvorbu DNA, imunitní funkce, vidění i chuťové a čichové vjemy. Zinek také pomáhá hladkému průběhu těhotenství a má klíčové funkce v růstu a vývoji.
K čemu potřebujeme zinek a jak je to s jeho vstřebatelností?
Zinek je „strážcem“ imunitních funkcí. Je to klíčový hráč v signalizaci mezi imunitní tolerancí a obrannými systémy naše těla, což znamená, že se ozve, když se v těle vyskytne problém. Zinek má antioxidační vlastnosti a je nezbytný při vývoji T-buněk, které chrání vaše tělo před antigeny.
Nicméně ne každá forma zinku je dobře vstřebatelná. Zinek bisglycinát je nejlépe vstřebatelný a to tak, že je jeho vstřebatelnost mezi 60-70% oproti anorganickým formám minerálu, kdy se do těla dostane cca 10% a zbytek tělo bez užitku vyloučí. Mimo to jako ostatní minerály v chelátové vazbě nedráždí žaludek. To vše je dáno tím, že je zde zinek doplněn o tzv. chelatační činidla. To jsou sloučeniny, které se váží s kovovými ionty (jako je třeba právě zinek) a vytvářejí stabilní, ve vodě rozpustný produkt, který může organismus snadno absorbovat. Zinek v chelátové vazbě se skládá z dvojmocných iontů zinku vázaného na dvě molekuly glycinu.
Bisglycinát zinečnatý je tak ideální formou při léčbě nedostatku zinku. Tato chelátová forma zinku není pro tělo pouze vysoce využitelnou, ale je také šetrná k trávicímu ústrojí, kdy oproti jiným využitelným formám nezpůsobuje nalačno nevolnost, která souvisí s nízkou hladinou HCL v žaludku. Nízkou hladinou kyseliny cholorovodíkové trpí převážná část populace a toho jsme si byli při navrhování složení vědomi.
Zinek bisglycinát je zároveň jedinou formou zinku, jejíž vstřebávání je méně ovlivněno přítomností fytátů ve stravě. Fytáty jsou látky v obilovinách a sóji, které inhibují absorpci zinku. Stravu bohatou na fytáty mohou mít především vegani, proto by měli tuto formu zinku preferovat.
Co vše má v těle zinek na starost?
- Funkci imunitního systému a metabolismus vitaminu A.
- Ochraně buněk před oxidativním stresem.
- Plodnost a reprodukci.
- Hladinu test0steronu v krvi.
- Udržení normálního stavu kostí, kloubů, vlasů, nehtů a pokožky.
- Normální metabolismus makroživin, sacharidů a mastných kyselin.
- Rozpoznávací funkce a kondici zraku.
- Syntézu DNA a bílkovin.
- Podílí se na procesu dělení buněk.
- Antioxidační kapacitu organismu.
- Kontrolu zánětlivých reakcí a protizánětlivé působení.
- Normální činnost jater.
- Normální činnost nervové soustavy.
- Normální funkce dýchacího systému.
- Normální činnost kardiovaskulárního systému - krevní oběh.
- Normální trávení.