Vitamíny, antioxidanty
Vitamíny patři do skupiny mikronutrientů, které si lidské tělo neumí vytvořit samo. Dnešní životní styl má o to větší požadavky na dodávání vitamínů a antioxidantů, které bojují proti volným radikálům a proto se často nevyhneme jejich suplementaci. Máme pro Vás výběr těch nejlepších vitamínů a antioxidantů, kterými dostanete komplex těch nejdůležitějších.
V dnešním moderní uspěchaném životním stylu, při nárocích, které jsou na nás kladeny, potřebuje naše tělo zvýšený obsah mikronutrientů jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty. Poučením a dostatečným varováním pro nás mohou být opakující se infekce a respirační onemocnění. Tím vším nám tělo dává najevo, že je potřeba dbát na zdravý životní styl, který můžeme podpořit doplňky stravy. Tím sice nenahradíme vše, co nám může dát kvalitní strava, ale může to posloužit všude tam, kde máme mezery. Tak stejně mohou často doplňky stravy řešit opakující se problémy, aniž bychom museli vždy nejprve sáhnout po lécích.
Vitamíny
Potřeba vitamínů a minerálů je na vzestupu. Nedostatkem vitamínů může být ohroženo spoustu lidí, především starší osoby nebo ti, kteří se potýkají s onemocněním, které tělu brání vstřebávat vitamíny v dostatečném množství. Výjimkou také nejsou osoby, které se potýkají s řadou zdravotních potíží, při kterých je zvýšená potřeba vitamínů. Nicméně zvýšenou potřebu vitamínů můžeme vnímat všichni, pokud se opakovaně potýkáme s nejrůznějšími problémy. Sami často můžeme nejlépe vypozorovat, kde je zakopaný pes.
Minerály - základ tělesné i duševní kondice
O minerálech víme mnohé, protože se podílejí z velké části na fungování naši fyzické stránky. Kosti, svaly a většina důležitých orgánů fungují právě na dostatečném přísunu minerálů. Kromě toho se ale minerály podílejí také na stavu naší duševní stránky. Existují dvě kategorie, do kterých spadají esenciální minerály: makrominerály, které potřebujeme ve větším množství a stopové minerály, které potřebujeme jen v malém množství. I když potřebujeme jen nepatrná množství stopových minerálů, je stále důležité je získávat pravidelně a jejich nedostatek může mít na naše zdraví negativní dopad.
Možná bychom byli překvapeni jaký mohou mít správně zvolené minerály efekt. Mezi nejdůležitější můžeme jmenovat hořčík nebo draslík, které mají velký vliv na fyzickou i duševní výkonnost.
Antioxidanty - opravdová síla z přírody
Naše těla také produkují volné radikály jako vedlejší produkty buněčných reakcí. Například játra produkují a využívají volné radikály k detoxikaci těla, zatímco bílé krvinky vysílají volné radikály ke zničení bakterií, virů a poškozených buněk. Když je určitým typům molekul kyslíku umožněno volně cestovat v těle, způsobují takzvané oxidační poškození, což je tvorba volných radikálů. Když jsou hladiny antioxidantů v těle nižší než hladiny volných radikálů (vlivem špatné stravy, vystavení toxinům nebo jiným faktorům) – oxidace způsobí v těle zmatek. Efekt? Zrychlené stárnutí, poškozené nebo zmutované buňky, rozpadlá tkáň, aktivace škodlivých genů v DNA a přetížený imunitní systém.
Antioxidanty zahrnují desítky látek. Termín „antioxidant“ ve skutečnosti neodkazuje na jednu konkrétní sloučeninu, ale spíše na aktivitu konkrétních sloučenin v těle. Existuje mnoho různých typů antioxidantů, včetně několika antioxidačních vitamínů, minerálů a polyfenolů. Mezi nejznámější antioxidanty patří lykopen, lutein, zeaxanthin, antokyany, kvercetin, rutin nebo glutathion. Často můžeme najít antioxidanty v rostlinné stravě, nicméně v konkrétních potravinách jsou často limity v množství jednotlivých antioxidantů, proto jsme pro Vás připravili sekci, která je plná těch nejlepších a nejúčinnějších antioxidantů, které příroda nabízí.