Trávicí enzymy
Trávicí enzymy jsou látky schopné rozkládat tuky, sacharidy a bílkoviny obsažené v jídle. Trávicí enzymy pomáhají s natrávením potravy už v žaludku, aby se nestrávená potrava nedostala do střev, kde by mohla negativně působit na střevní bariéru, která je hradbou přes kterou by neměl žádný toxin proniknout do těla.
Trávicí enzymy jsou komplexní bílkoviny, které pomáhají rozkládat potravu na menší molekuly. Jsou to v podstatě takové katalyzátory, které urychlují chemické procesy trávení. Každá ze skupin živin (sacharidy, tuky, bílkoviny) musí být rozdělena na menší molekuly. Pouze tyto molekuly poté mohou překročit střevní stěnu a dostat se do krevního oběhu, pro následné využití. Bez trávicích enzymů bychom nebyli schopni vstřebat žádnou z živin v naší stravě. Jinými slovy, trávicí enzymy nejsou jen prospěšné, jsou pro fungování organismu naprosto nezbytné. Proč? Protože z komplexních potravin tvoří menší sloučeniny, včetně aminokyselin, mastných kyselin, cholesterolu, jednoduchých cukrů a nukleových kyselin (které pomáhají vytvářet DNA).
Trávicích enzymů je odhadem více než 50 000. Nejdůležitější z nich jsou amyláza, lipáza, proteáza, betain HCl, papain, bromelain.
K tomuto tématu jsme připravili článek, kde se dočtete, jaké jsou funkce střev, co je střevní bariéra nebo proč je podstatné zdraví střev pro imunitu.