Trávení
Trávení je metabolický biochemický proces, jehož cílem je absorpce živin z potravy. Potrava je rozkládána na jednodušší menší látky, které mohou být tělem absorbovány. Celý trávicí proces a zdraví gastrointestinálního traktu můžeme z velké části ovlivnit a tím i zmírnit nepříjemné příznaky, které často způsobuje jak nedostatečná funkce enyzmů, tak i nevyvážený mikrobiom.
Proces trávení a jak jej podpořit
Trávení začíná již v ústech, kdy slinné žlázy produkují trávicí enzymy, rozkládající během žvýkání složitější molekuly škrobu na jednodušší. Enzym zvaný amyláza štěpí škroby (komplexní uhlohydráty) na cukry, které tělo může snadněji absorbovat. Sliny také obsahují enzym lipázu, který štěpí tuky. Z úst potrava putuje do žaludku, kde se mísí s žaludeční kyselinou (kyselina chlorovodíková), která má na starost štěpení bílkovin. Žaludeční kyselina je potřebná k aktivaci endogenních trávicích enzymů, správnému trávení potravy a uvolňování živin (zejména vápníku, hořčíku, železa, vitaminu C, vitaminu B12 a folátu) a hlavně k ochraně před patogeny. Potrava s žaludeční kyselinou se poté přesune do tenkého střeva, které stimuluje uvolňování střevní šťávy obsahující pankreatické enzymy (kde se produkuje většina enzymů) hydrogenuhličitan sodný a žluč. Tato střevní šťáva se mísí s potravou a spolu s enzymy ji společně rozkládá. To umožňuje vstřebávání živin do krve přes tenké střevo.
Trávení probíhá v žaludku a ve střevě, proto je vhodné mít tyto orgány z gastrointestinálního traktu v kondici. V této kategorii jsme pro vás připravili trávicí enzymy, probiotika, prebiotika, ale také komplexní doplňky stravy pro hojení střevní bariéry.
Narozdíl od probiotik jsou trávicí enzymy neživé bílkoviny a každý typ enzymu má při trávení svou jedinečnou roli. Každý enzym se specializuje na trávení svého vlastního typu makroživiny. Trávicích enzymů je odhadem více než 50 000. Nejdůležitější z nich jsou amyláza, lipáza, proteáza betain HCl, Papain, bromelain.
Bylinky a tipy pro lepší trávení
Důležitost probiotik a prebiotik už víme. Pokud chcete pro trávení udělat ještě něco navíc a dáváte přednost bylinám, představíme si pár z nich, které se na procesu trávení mohou podílet.
Existuje nespočet léčivých bylin, které se používají k podpoře trávicího traktu po celém světě, od Indie přes Peru až po Středomoří, na Střední východ a dále. Každá z bylin na trávení má jinou bioaktivní vlastnost, která může pomoci. Mezi ty nejúčinější patří určitě fenykl, skořice, kurkuma, zázvor, máta, divoké oregáno nebo směs trikatu, která se přidává do jídla nebo se užívá před jídlem ve formě kapslí. Jde klasická směs ne jednoho, ale hned tří koření, o kterých je známo, že pomáhají podporovat trávení a funkci žaludku. Směs je zázvor, pepř dlouhý a černý pepř. V ajurvédě se trikatu používá ke stimulaci agni neboli trávicího ohně. Zázvor je oslavován pro svůj ochranné vlastnosti pro gastrointestinální systém; černý pepř podporuje vstřebávání živin a trávicí funkce a dlouhý pepř má detoxikační účinky. Společně pomáhají tělu rozkládat potravu v žaludku a střevech.
- Volte lehká jídla s dostatkem zeleniny.
- Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám.
- Dopřejte si dostatek pohybu.
- Omezte konzumaci kávy.
- Nehltejte.
- Po jídle si dopřejte deset minut klidu.
- Jezte fermentované potraviny, které mají prospěšné bakterie - jogurt , kefír, kimchi, kysané zelí a nakládané okurky.