Sušené plody
Sušené ovocné plody a ořechy by měly být každodenní součástí našeho jídelníčku. Ořechy pro svůj obsah zdraví prospěšných tuků, a sušené ovoce svým nepostradatelným pomocníkem, jak doplnit důležité minerály a vitamíny.
Sušené ovoce má velmi zajímavé výživové hodnoty a taky dlouhou dobu trvanlivosti. Díky tomu si jej můžeme dopřát po celý rok. Tradiční nebo konvenční sušené ovoce jsou druhy, které jsou buď sušené na slunci, jako jsou rozinky nebo sušené fíky, nebo pomocí dehydratačního stroje, který umožňuje odpařování velkého množství vody.
Tradiční sušené ovoce bylo po tisíciletí základem středomořské stravy. Jelikož sušené ovoce obsahuje méně vody, je obsah kalorii na 100g mnohem vyšší než u čerstvého ovoce, stejně jako cukru. Proto je důležité hlídat si jeho množství v jídelníčku. Stejně jako vyšší obsah cukru jsou ale v sušeném ovoci i více koncentrované důležité vitamíny a minerály. A v tomto může být sušené ovoce pro naše zdraví velkým přínosem.
Při výběru dejte přednost sušeným plodům v certifikované BIO kvalitě. Díky kontrolovanému zemědělství si tak můžete být jisti jak původem, tak i způsobem pěstování, při které nejsou použity žádné pesticidy ani jiné škodlivé látky. Určitě vybírejte ovoce, které je nesiřené. To znamená, že při zpracování nebyl použit konzervant oxid siřičitý. Většina sušeného ovoce, které běžně nacházíme v supermarketech je siřených.
Co se týče ořechů, tak ty jsou jedním se základních zdrojů příjmu bílkovin u vegetariánů a veganů. Ale samozřejmě všech, kteří si dávají záležet na svém stravování. Do jídelníčku je přidáváme opatrně, protože přes to, že tuky v nich obsažené, jsou zdraví prospěšné, je jich poměrně dost. Je doporučována hrst oříšků a semínek každý den. Ideální je si ořechy smíchat a každý den si tak dopřát jen pár z nich. Na skladování ořechů by jste si měli dát záležet. Protože obsahují hodně tuku, mají tendenci žluknout. Kvůli tomu je v ideálním případě dát do dobře těsnící nádoby a skladovat v suchu a temnu.