Spánek
Spánek je velmi důležitá útlumově-relaxační fáze organismu k zajištění zdraví a přežití. Kvalita a délka spánku hraje naprosto zásadní roli v tom, jak se budeme přes den cítit, kolik budeme mít energie a jak budeme zdraví.
Co o spánku víme?
Při spánku se děje hned několik procesů, které jsou pro tělo nezbytné. Nejen, že se regenerují tkáně, produkují se hormony a přes ledviny se odplavují toxické látky, ale také se regeneruje paměť a rozvíjí se kognitivní schopnosti. Společně s tím se obnovuje i naše psychika od emočního vypětí a stresu, který máme přes den.
Za noc byste se měli dostat do 5 spánkových cyklů REM. Jeden spánkový cyklus trvá 90 minut. Vynásobte to pěti spánkovými cykly a máte 7,5 hodin spánku. Z těchto informací lze tedy soudit, že optimální délka spánku je mezi 7,5 až 8 hodinami.
Statistiky hovoří jasně: Průměrný dospělý spí v noci asi 7 hod. 33% populace spí 6,5 hodin za noc. Není potom divu, že se lidé cítí často podráždění a nesoustředění. Studie ukazují, že lidé, kteří spí v průměru méně než 6 hodin, přiberou během šesti let dvojnásobnou váhu oproti lidem, kteří v noci spí 7 až 8 hodin. Ani více spánku nemusí být lepší. Lidé, kteří spí více než 9 hodin, mají podobný problém s tukem jako lidé, kteří spí méně než 6 hodin. Více o spánku si přečtěte zde...
Nejčastějšími příznaky nekvalitního spánku je stres, nedostatek fyzické aktivity, nebo také pracovní směny, kdy je vlivem nepravidelného pracovního procesu narušen biologický rytmus spánku. V organismu ho narušuje nepravidelné vyplavení hormonu melatoninu, který se vytváří ve žlázách s vnitřní sekrecí v době, kdy se setmí. V případě, že jsme vystaveni modrému světlu zastaví se i syntéza melatoninu.
- Optimalizujte místnost, ve které spíte.
- Minimalizujte rušivé zvukové podněty dB.
- Snížte expozici modrého světla - pomoci mohou brýle blokující modré světlo
- Vyhněte se večernímu cvičení.
- Polední odpočinek maximálně 30 minut.
- Dopřejte si lehkou večeři.
-
Naučte se chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas.