Hormony vytvářejí buď krásnou, nebo katastrofální symfonii. Popraskaná kůže, akné, špinění uprostřed cyklu, nepravidelný menstruační cyklus, nabírání na váze, nulová sexuální touha, křeče, migrény, bolesti hlavy, bolestivý pohlavní styk, shluky vlasů ucpávajících odtok, nálada žijící si vlastní život, který se střetává s vaším vlastním životem. Zkrátka pocit, že snad ani nežiji ve svém těle. Přitom nejste nemocná a podle doktora je vše v pořádku. To vše svědčí o hormonální nerovnováze, se kterou se dnes setkává stále více žen. Hormonální problémy jsou však často přehlíženy, a vůbec jim není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužily. Přitom si tímto hormonálním chaosem prošla většina žen.
Hormony jsou jako symfonie. Pokud je jeden mimo rovnováhu, zničí celé představení.
Každá žena něco málo o hormonech ví, protože se každý měsíc potýká s jejich výkyvy. Někdy hormony promlouvají šeptem a nechají nás na pokoji. Jindy zase neúnavně křičí a vyžadují si plnou pozornost. Mnohdy si i přesto ženy neuvědomí, že je s jejich hormony něco v nepořádku. Pokud hormony dávají najevo svou přítomnost, je nejlepší věnovat jim patřičnou pozornost, kterou požadují. Prvním krokem vůbec je seznámit se s nimi a zjistit, co jsou zač.
Hormony jsou chemikálie uvolňované do krve endokrinními žlázami a jejich úkolem je koordinovat procesy v celém těle. Přestože se hormony uvolňují v nepatrných množstvích, mají moc výrazně změnit tělesné procesy. Účastní se každého procesu v těle, působí cíleně na konkrétní buňky a vyvolávají specifickou odpověď. Jakožto specifické látky cirkulují v tělních tekutinách a svým chemickým složením ovlivňují v těle úplně vše. Regulují metabolismus, růst, imunitní systém, chuť k jídlu, hospodaření s ionty a vodou, cyklus spánku a bdění, náladu, reakce na stres, stavbu kostí, menstruační cyklus a další procesy v těle. Hormony se také ovlivňují a regulují navzájem. Jeden může vyvolávat nebo naopak snižovat tvorbu druhého.
Aby mohlo lidské tělo správně fungovat je tedy jasné, že musejí být v určité rovnováze. Na rozdíl od mnoha jiných chemických látek v krvi nejsou hladiny hormonů konstantní, ale kolísají ve složitých vzorcích, protože regulují tělesné rytmy. Bez těchto výkyvů by nefungoval menstruační cyklus a nerodily by se nové lidské bytosti. Základním problémem je, že hormony cestují do všech částí těla, kde dělají různé věci na různých místech. Účinky stejného hormonu mohou být na jednom místě žádoucí, jinde naopak nevítané. Nejdůležitějšími hormony pro regulaci menstruačního cyklu jsou estrogen, progesteron a test0steron. Nejen, že spolupracují v orchestru ženského cyklu, ale hrají také zásadní roli při regulaci metabolismu, nálady, duševního zdraví a trávení! Znalost cyklu je prvním krokem k ovládnutí jak jeho, tak vašeho těla!
Estrogen
Estrogen by se dal označit za královnu ženských hormonů. Jedná se o převládající ženský hormon zodpovědný za ženský fyzický vzhled a reprodukci, ale vyskytuje se i u mužů.
Estrogen plní v těle stovky funkcí, včetně:
- Vývoje a udržování pohlavních znaků (vývoje prsou, ochlupení, vaginálního zdraví).
- Tvorby děložní sliznice.
- Metabolismu cholesterolu a glukózy (pomáhá zvyšovat citlivost na inzulín).
- Udržování tělesné teploty.
- Ochrany a tvorby kostí.
- Elasticity a mladistvosti pleti.
- Budování a udržování svalové tkáně.
- Funkce paměti a učení.
- Prevence vaginální suchosti, atrofie, infekce močových cest a cystitidy.
- Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění.
Přestože je estrogen včelí královnou ženských hormonů, není žádoucí, aby převzal absolutní kontrolu. Pokud se estrogen stane diktátorem, vede to k estrogenové dominanci. Ta může být způsobena vysokou hladinou samotného estrogenu nebo nízkým obsahem progesteronu ve vztahu k estrogenu. Estrogen sám o sobě však viníkem není. Škodí nám, pouze tehdy, je-li jeho hladina vyšší, než by měla být. Hlavním problémem je tedy jeho nerovnováha a příznaky se mohou objevit, pokud je estrogen vysoký nebo nízký. Vysoké hladiny estrogenu způsobují například zvýšenou retenci vody, poškození funkce štítné žlázy, snížené libido, PMS, zvýšené riziko rakoviny prsu a endometria, zvýšené histaminové reakce a nestabilitu nálady. Při nedostatku estrogenu ztrácíme citlivost na inzulín, rozvíjí se vaginální suchost, zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice, roste rizika zlomenin a osteoporózy a snižuje se citlivost na serotonin, což vede ke zvýšenému riziku úzkosti a deprese. Nízká hladina estrogenu u žen může způsobovat také nechtěné přibírání na váze.
Progesteron
Princeznou ženských hormonů je progesteron, který má na starosti nejdůležitější fázi ženského cyklu - ovulaci!
Stejně jako estrogen, i progesteron má v těle několik funkcí, mezi které patří:
- Uklidňuje nervový systém a pomáhá tělu bojovat proti stresu.
- Zahušťování děložní sliznice.
- Pomáhá tělu využívat tuk na energii.
- Ochrana před rakovinou související s estrogenem.
- Zvyšuje metabolismus a bazální tělesnou teplotu.
- Působí jako přírodní diuretikum.
- Podpora zdravé sexuální touhy.
Progesteron je uklidňující hormon vůči estrogenu. Interaguje se serotoninem a GABA, čímž ovlivňuje náladu a spánek. Nízká hladina progesteronu tak může zvýšit riziko úzkosti a deprese. Nízká hladina progesteronu (nebo vysoká hladina estrogenu ve vztahu k progesteronu) může způsobit změny vašeho zdraví, hormonů, nálady a plodnosti. Progesteron je vytvářen zejména žlutým tělískem ve vaječnících během luteální fáze (druhé poloviny) menstruačního cyklu. V malém množství jej však mohou produkovat také nadledvinky. Proč je to důležité? Znamená to, že pokud nemáte ovulaci a neprodukujete žluté tělísko, neprodukujete dostatek progesteronu, který potřebujete! Mezi běžné příznaky nízké hladiny progesteronu patří: chronická únava, abnormální menstruační cyklus nebo jeho ztráta, špinění uprostřed cyklu, podrážděnost, úzkost, deprese, změny nálad, problémy s hubnutím, hypotyreóza, chuť na cukr, zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin, návalů horka, vypadávání vlasů, fibroidů, těžkého PMS, nespavosti a kardiovaskulárních onemocnění.
Test0steron
Ano, také ženy mají testoster0n a pro zdraví ho potřebují! Přestože test0steron hraje v těle ženy menší roli než u mužů, stále je to nesmírně důležitý hormon. test0steron je v ženském těle vytvářen vaječníky a nadledvinami, a také se přeměňuje z hormonů DHEA (dehydroepiandrosteron) a androstendionu. Zdravé hladiny test0steronu mohou pomoci zlepšit složení těla, předcházet úzkosti a depresi, zvýšit energii a zlepšit libido!
Klíčové role test0steronu:
- Nálada a poznávání.
- Pomáhá udržovat a budovat svalovou hmotu a sílu.
- Udržuje sexuální touhu.
- Podporuje zachování minerální hustoty kostí.
- Pomáhá zvyšovat motivaci.
Test0steron má špatnou pověst, protože může způsobovat syndrom polycystických ovarií (PCOS), inzulínovou rezistenci, nadměrný růst ochlupení na obličeji a těle, vypadávání vlasů, mastnou pleť a akné. Je však důležité si uvědomit, že k těmto stavům dochází, pokud se hladina test0steronu vymkne kontrole. Stejně jako u každého hormonu je nerovnováha klíčová pro vznik chaosu. Existují byliny a nutrienty, které působí synergicky a dokáží dát hladinu hormonů do rovnováhy. Mezi hlavní patří například adaptogen Maca, glutahtion, nebo minerál zinek. Ty nejdůležitější jsme zkombinovali v Testamentu. Obsahuje Macu, vitamin D3, zinek, ashwagandhu nebo extrakt z granátového jablka. Kompletní směs látek, které pomáhají optimalizovat hormony jak žen, tak i mužů.
Nikola Blahušková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!