Zázvor: Přirozená vzpruha těla, když teploty padají
S příchodem chladnějšího období mnoho lidí ocení mít zázvor vždy po ruce – ať už jako základ pro přípravu hřejivého domácího čaje, nebo si jej rovnou objednají v kavárně namísto obvyklé kávy. Jeho prohřívací účinky a schopnost posilovat imunitu dělají z této rostliny ideálního společníka v podzimních a zimních měsících. Toto koření s výraznou pikantní chutí a silnými léčivými vlastnostmi, je jednou z nejstarších a nejvíce ceněných rostlin v tradiční medicíně i kulinářství. Pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie, kde se po tisíciletí využíval jako léčivo i dochucovadlo pokrmů. V tomto článku se podíváme na to, co to zázvor je, jeho historii, pěstování, jaké druhy existují, k čemu se využívá a na jeho zdravotní přínosy.
Charakteristika a historie zázvoru
Zázvor (Zingiber officinale) je kořenovitá hlíza stejnojmenné rostliny, která patří do čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae). Části této rostliny, které se využívají, jsou podzemní oddenky – kořeny. Ty jsou známé svou specifickou, pikantní chutí a charakteristickou vůní. Zázvor se používá jak čerstvý, tak sušený nebo mletý, a je oblíbený v kuchyních celého světa.
Historie zázvoru sahá více než 3000 let zpět, kdy se používal v tradiční indické a čínské medicíně jako lék na širokou škálu potíží, od trávicích problémů po bolesti hlavy. Starověcí Řekové a Římané ho postupně začali dovážet do Evropy, kde se stal cenným kořením. Ve středověku byl zázvor dokonce tak vzácný, že se v určitých oblastech používal jako platidlo. V moderní době se zázvor nadále hojně používá v tradiční medicíně, a to nejen v Asii, ale i po celém světě. Kromě léčivých účinků si zázvor našel pevné místo v kulinářství, kde je oblíbený pro svou chuť a schopnost přidávat jídlu pikantnost i svěžest.
Pěstování a geografické varianty zázvoru
Zázvor roste především v tropických a subtropických oblastech. Pěstování zázvoru vyžaduje teplé a vlhké klima, kde rostlina roste nejlépe na půdě bohaté na organické látky. Jeho sklizeň probíhá zhruba 8 až 10 měsíců po výsadbě. Ačkoliv zázvor pochází původně z jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje v mnoha částech světa, což vede k různým odrůdám a geografickým variantám. Ty se liší nejen chutí, ale i obsahem účinných látek:
1) Indický zázvor: Indie je největším producentem zázvoru na světě. Indický zázvor má výraznou, ostrou chuť a je hojně využíván jak v indické kuchyni, tak v tradiční ajurvédské medicíně.
2) Čínský zázvor: Čína je dalším velkým producentem zázvoru. Zázvor z Číny bývá o něco jemnější a méně pikantní než indický, což ho činí vhodným pro širší spektrum pokrmů a čajů.
3) Jamajský zázvor: Jamajský zázvor je ceněn pro svou jemnou, aromatickou chuť a nízký obsah vlákniny. Používá se v mnoha karibských pokrmech a má výrazně jemnější chuť než jiné odrůdy.
4) Nigérijský zázvor: Tato odrůda je známa pro svůj velmi ostrý a silný chuťový profil. Nigérijský zázvor je oblíbený především v kořenících směsích, kde výrazná chuť pomáhá dominovat v pikantních jídlech.
5) Thajský zázvor (Galangal): I když není zázvor ve striktním slova smyslu, galangal je blízce příbuzná rostlina, která se hojně používá v thajské kuchyni. Má jemnější chuť a přidává jídlu citrusový podtón.
Zpracování zázvoru
Zázvor, ceněný pro svou všestrannost, se zpracovává a využívá v různých formách, přičemž každá má své specifické využití v kuchyni či medicíně. Zde jsou nejběžnější způsoby zpracování zázvoru:
-
Čerstvý zázvor: Čerstvé oddenky zázvoru jsou oblíbené pro svou pikantní a svěží chuť. Využívají se především v asijské kuchyni, kde dodávají jídlu výrazný chuťový profil.
-
Sušený zázvor: Tento zpracovaný zázvor má intenzivnější a ostřejší chuť než čerstvý. Používá se zejména v pečení, do kořenících směsí nebo do horkých nápojů.
-
Nakládaný zázvor: V japonské kuchyni je nakládaný zázvor (gari) oblíbeným doplňkem k sushi, kde slouží k neutralizaci chutí mezi jednotlivými kousky.
-
Mletý zázvor: Rozemletý sušený zázvor se používá do sladkých i slaných pokrmů, včetně pečiva a omáček. Je oblíbený v pečení, zejména do perníku a sušenek.
-
Kandovaný zázvor: Zázvor vařený v cukrovém sirupu a poté sušený je sladkou pochoutkou, kterou lze konzumovat samotnou nebo přidávat do dezertů.
Zdravotní přínosy zázvoru
Zázvor je známý nejen svou výraznou chutí, ale i širokou škálou zdravotních přínosů:
I. Podpora trávení: Zázvor je často používán k podpoře trávení a zmírnění nevolnosti. Pomáhá stimulovat produkci trávicích enzymů a urychluje trávení potravy, což snižuje riziko nadýmání a jiných trávicích potíží.1
II. Protizánětlivé účinky: Gingerol, bioaktivní sloučenina obsažená v zázvoru, má silné protizánětlivé vlastnosti. Pravidelná konzumace zázvoru může pomoci zmírnit záněty spojené s chronickými onemocněními, jako je artritida.2
III. Zklidnění nevolnosti a závratí: Jedním z nejznámějších účinků zázvoru je jeho schopnost zmírňovat nevolnost. Používá se při léčbě kinetózy (mořské nemoci), ranní nevolnosti v těhotenství a nevolnosti po operaci.3
IV. Posílení imunitního systému: Zázvor má antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají chránit tělo před infekcemi. Pravidelná konzumace zázvoru může pomoci posílit imunitu a bojovat proti nachlazení a chřipce.4
V. Snížení hladiny cukru v krvi: Některé studie naznačují, že zázvor může přispívat ke snížení hladiny cukru v krvi a zlepšení citlivosti na inzulín, což je klíčové pro lidi s cukrovkou typu 2.5
V kuchyni i přírodní medicíně
Zázvor nachází široké využití nejen v kuchyni, ale i v přírodní medicíně. V kuchyni je ceněn pro svou schopnost dochucovat pokrmy od polévek přes omáčky až po dezerty. Používá se jak čerstvý, tak sušený či mletý a je oblíbený v mnoha světových kuchyních, zejména asijské, indické a středomořské. V přírodní medicíně se zázvor často využívá k léčbě trávicích problémů, zánětů a nachlazení. Jeho kořen se používá k přípravě čajů, odvarů nebo jako součást mastí a krémů na zklidnění bolesti svalů a kloubů.
TIP: Vyzkoušejte náš zázvorový prášek v BIO kvalitě. Pro přípravu zázvorového čaje stačí smíchat jednu lžičku (podle některých názorů spíš půl lžičky) mletého zázvoru s 250 ml horké vody a nechat louhovat zhruba 5 minut. Pokud máte rádi sladší čaje, můžete přidat lžičku medu, a pro osvěžení také pár kapek citronové šťávy. Tento čaj je ideální pít několikrát denně, zejména při nachlazení. Kromě čaje lze mletý zázvor přidat do polévek, odvarů nebo použít při inhalacích k uvolnění dýchacích cest.
Závěr
Zázvor je jedním z nejstarších a nejvíce univerzálních koření na světě. Jeho využití sahá od kuchyně až po medicínu, přičemž poskytuje jak výraznou chuť, tak široké spektrum zdravotních přínosů. Ať už ho používáte k vaření, nebo jako součást svého léčebného režimu, zázvor je skvělým doplňkem zdravého životního stylu.
1Wu, K. L., Rayner, C. K., Chuah, S. K., Changchien, C. S., Lu, S. N., Chiu, Y. C., Chiu, K. W., Lee, C. M. Effects of ginger on gastric emptying and motility in healthy humans. European Journal of Gastroenterology & Hepatology. 2008, 20(5), 436-440. doi: 10.1097/MEG.0b013e3282f47343.
2Jalali, M., Mahmoodi, M., Moosavian, S., Jalali, R., Ferns, G., Mosallanezhad, A., Imanieh, M., Mosallanezhad, Z. The effects of ginger supplementation on markers of inflammatory and oxidative stress: A systematic review and meta-analysis of clinical trials. Phytotherapy Research: PTR. 2020. doi: 10.1002/ptr.6638.
3Vutyavanich, T., Kraisarin, T., Ruangsri, R. Ginger for nausea and vomiting in pregnancy: randomized, double-masked, placebo-controlled trial. Obstetrics & Gynecology. 2001, 97(4), 577-582. doi: 10.1016/S0029-7844(00)01139-3.
4Zakaria-Rungkat, F., Prangdimurt, E., Antioxidant and immunoenhancement activities of ginger (Zingiber officinale Roscoe) extracts and compounds in in vitro and in vivo mouse and human systems. Journal of Food Science and Nutrition. 2003, 8, 96-104. doi: 10.3746/JFN.2003.8.1.096.
5Mozaffari-Khosravi, H., Talaei, B., Jalali, B., Najarzadeh, A., Mozayan, M. The effect of ginger powder supplementation on insulin resistance and glycemic indices in patients with type 2 diabetes: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Complementary Therapies in Medicine. 2014, 22(1), 9-16. doi: 10.1016/j.ctim.2013.12.017.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.