Vypadávání vlasů u mužů
Až 25% mužské populace se potýká s postupnou ztrátou vlasů již po 30. roku věku. Bezpochyby je to něco, co muže trápí a tak si pojďme vysvětlit, co způsobuje vypadávání vlasů a jak proti tomu efektivně bojovat.
DHT hormon - vypadávání vlasů a hormony
Nejběžnějším typem vypadávání vlasů u mužů je androgenní alopecie, nazývaná také androgenetická. A kromě genetiky se na vypadávání vlasů podílí také hormony. Existuje jedna zvláštní skupina hormonů, kterým se říká ANDROGENNÍ HORMONY. Tvoří se u mužů převážně v období puberty. Ale nejen během ní. Obecně lze říct, že androgeny jsou hormony, díky kterým jsou mužům přisuzovány jejich typické vlastnosti jako je hlubší hlas, struktura kostí, ostřejší rysy ve tváři i růst pohlavních orgánů.
Mezi androgenní hormony patří DHT neboli dihydrotest0steron. Jde o typ androgenního hormonu, který se vytváří jako takový vedlejší produkt při tvorbě test0steronu. A vypadávání vlasů u mužů je primárně způsobeno kombinací genetických faktorů a právě dihydrotest0steronu (DHT). Ten se váže na receptory v pokožce hlavy a naruší tak přirozený cyklus růstu vlasů.
Test0steron a DHT dihydrotest0steron - jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Naše tělo, kromě jiného, řídí hormony. Hormonální systém je navázán prakticky na vše co s námi souvisí. Hormony řídí, kdy máme hlad, jakou máme náladu a jsou prvotními posly ve všech změnách v těle. Výrazně se také propisují na naší fyzické schránce jako je skladbě těla, zdraví kostí, na kvalitě pleti, nehtech i vlasech. U mužů je to primárně test0steron a také androgenní hormon DHT dihydrotest0steron.
Dihydrotest0steron je důležitý během dětství a puberty, nicméně u dospělých mužů nehraje tak velkou roli. Oproti tomu test0steron je nezbytný pro optimální zdraví, a to jak při fyzickém vývoji, tak i v průběhu celého života. Ovlivňuje vývoj svalů, kostí, reprodukční soustavu, produkci spermií, ale také psychiku jako je sebevědomí a nálada. Test0steron se v těle syntetizuje z cholesterolu. Většinou je nejvyšší koncentrace test0steronu během 18 - 20. roku věku, kdy je organismus připraven k reprodukci. Dále se liší koncentrace test0ster0nu během dne. Více test0steronu je ráno a naopak k večeru je jeho hladina nižší.
Jak DHT ovlivňuje růst vlasů?
A pak je tady již zmíněný DHT. Ačkoli má dihydrotest0steron podobný název jako test0steron, liší se od ostatních v několika důležitých aspektech. Tělo produkuje DHT při tvorbě test0tsteronu prostřednictvím enzymu 5 α-reduktázy. Enzymu, který přeměňuje malé procento test0tsteronu na DHT v tkáních jako je kůže, játra, prostata a také vlasové folikuly. Přestože hladina test0tsteronu převažuje a DHT je v krevním řečišti jen něco málo okolo 10%, má DHT poměrně velký vliv na mnoho tělesných funkcí. Včetně vypadávání vlasů.
A jak? DHT se připojí k receptorům označovaným jako androgenní receptory, které se nacházejí ve vlasových folikulech. Ve chvíli, kdy se tak stane, způsobí to tzv. MINIATURIZACI. Proces, při kterém se vlasové folikuly postupně zmenšují, až nakonec přestanou růst nové vlasy. Když se to stane, zkracuje se anagenní fáze růstu vlasů. V průběhu času se vlasy pod tíhou DHT stávají slabými a kratšími, což nakonec vede k tomu, že vlasy nejsou schopny proniknout vrchní vrstvou pokožky. Navíc DHT blokuje vitamíny, bílkoviny a minerály, které napomáhají růstu vlasových folikul.
Stres a vypadávání vlasů
Stres způsobuje vypadávání vlasů, ale nepřímo. Při chronickém stresu dochází k neustálému uvolňování hormonu kortizolu ve velkém a tzv únavě nadledvinek, což dále zvyšuje hladinu adrenalinu, test0steronu a také dihydrotest0steronu. V tom mohou pomoci adaptogeny. Byliny, které se adaptovaly na nehostinné povětrnostní podmínky a nám pomáhají udržovat hladinu kortizolu pod kontrolou. V takovou chvíli je dobré vysadit všechny stimulanty jako je káva nebo yerba.
Nadbytek DHT
Stejně jako geny hrají hlavní roli při tom jak budeme vysocí, jakou budeme mít barvu vlasů, očí a dalších fyzických vlastností, genetické faktory mají obrovský vliv na to, jak jsme náchylní k androgenní alopecii. Jak už název napovídá vzniklo toto označení spojením slov „androgenní“ a „genetické“. A proto jsou někteří náchylnější k nadbytku DHT než jiní. Mezi nežádoucí účinky DHT v dospělosti patří také například zvětšení prostaty.
Jak podpořit růst vlasů a bojovat proti vypadávání vlasů?
Je potřeba říct, že pokud se potýkáte s vypadáváním vlasů, nestane se to přes noc. Je to poměrně dlouhý proces, protože i fáze růstu vlasů a jejich vypadávání je v řádech měsíců. Dobré výsledky vykazuje například bylina Saw palmetto, která blokuje enzym 5-alfa-reduktázy, který přeměňuje test0steron na DHT.
Jednou látkou, která má prokazatelné pozitivní výsledky při vypadávání vlasů je kofein. Nejen že zamezuje jejich vypadávání, ale také podporuje růst nových vlasů. Produkty, které jsou obohaceny o kofein, si ve studiích stojí opravdu pevně a to i v případě androgenní alopecie.1, 2 Hlavní výhodou kofeinu je i to, že může pomoci podpořit růst vlasů přímo od kořínků v počátečních fázích růstu vlasů. Když vmasírujete kofeinový šampon přímo do pokožky hlavy, zvýší se krevní oběh a stimulují se vlasové kořínky. Ty poté rostou rychleji a vlasy jsou zdravější a silnější, protože se k nim dostávají ty správné živiny.
Veronika Halusková
1. VÖLKER, J.M., N. KOCH, M. BECKER a A. KLENK. Caffeine and Its Pharmacological Benefits in the Management of Androgenetic Alopecia: A Review. 2020.
2. FISCHER, T.W., E. HERCZEG-LISZTES, W. FUNK, D. ZILLIKENS, T. BÍRÓ a R. PAUS. Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming gr0wth factor-β2/insulin-like gr0wth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro. 2014.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.