Vypadávání vlasů: Jak pečovat o vlasy a zamezit jejich vypadávání?

Ztráta vlasů je problém, který trápí jak muže, tak i ženy. Vlasy rostou ve třech cyklech. A stejně jako rostou, tak v průběhu života přirozeně vypadávají. Pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů, nejspíš pátráte po příčině. Těch je několik. V článku si řekneme, proč dochází ke ztrátě vlasů, jaké potraviny jíst, jaké vybrat doplňky stravy a také, které přípravky používat v péči o vlasy. Na závěr poradíme jak si správně mýt vlasy aby se nepoškodila jejich struktura.

Z čeho se skládá vlas a jak vlasy rostou?

Člověk má na hlavě přibližně 100.000 vlasových folikul. Vlas roste ze dna folikulu z oblasti zvané kořínek. Vlasové folikuly mají vejčitý tvar a obklopují kořen i pramen vlasu. Nacházejí se ve dvou horních vrstvách pokožky. Všichni jsme se narodili s více než 5 miliony vlasových folikul v těle a více než 1 milionem na hlavěFunkcí vlasového folikulu je růst vlasů. Nicméně kromě toho se také podílí na regeneraci kůže po zranění, tvoří nové krevní cévy i neuronové buňky (neurogeneze).

Fascinující a zároveň velmi pozitivní je i fakt, že vlasový folikul je schopen regenerace. Tento obnovující proces pomáhá s růstem vlasů i tehdy, pokud si projdete některými z potíží, kdy je růst vlasů zastaven a dochází k jejich nadměrnému vypadávání.

Struktura vlasu_ingrafika_cz

Vlasy mají schopnost znovu růst, pokud nejsou poškozeny vlasové folikuly.

Fáze růstu vlasů

Vlasy rostou ve čtyřech fázích. První je anagenní fáze, známá také jako „růstová fáze“ nebo „aktivní fáze“. Je to fáze, kdy se buňky v kořínku vašich vlasů nejrychleji dělí, takže se tvoří více nových vlasů. Tato fáze cyklu růstu vlasů trvá v průměru 3–5 let. Druhá je ketagenní fáze, která signalizuje konec aktivního růstu vlasů a v podstatě odřízne jednotlivé vlasy od krevního zásobení a od buněk, které produkují nové vlasy. Třetí fáze je fáze odpočinku a nazývá se telogenní fáze. Je to období, kdy prameny zůstávají ve folikulech a aktivně nerostou. Tato doba trvá přibližně 3 měsíce. Poslední je exogenní fáze. Konečná fáze, kdy se vlasy uvolní z folikulů a vypadávají. 

faze rustu vlasu_infografika_cz (1)

Příčiny vypadávání vlasů u žen a mužů

Obvykle ztrácíme přibližně 50 až 100 vlasů na hlavě každý den. Takový počet je zcela normální. Nad toto číslo už můžeme hovořit od nadměrném vypadávání vlasů. Je jasné, že nebudete vlasy počítat. Pokud ovšem už pouhým okem vidíte vlasy na polštáři, na tričku, ve sprše příliš hodně vlasů v kartáči, měli byste zpozornět.

Mezi nejčastější příčiny vypadání vlasů u žen patří kolísání hladiny hormonů např. během těhotenství, genetické příčiny, stres, nedostatek bílkovin nebo deficit některých vitamínů či minerálů. Mezi příčiny, které nám nemusí být hned zřejmé, patří některá autoimunitní onemocnění nebo onemocnění štítné žlázy. Pokud řešíte problémy s nadměrným vypadáváním vlasů je důležité zaměřit na stravu, vybrat ty správné produkty v péči o vlasy a také doplnit některé důležité vitamíny, minerály a stopové prvky, které se na zdraví vlasů podílí. 

vlasy2_infografika_cz

Příčin proč se zrovna u vás rozvinulo nadměrné vypadávání vlasů je spoustu, přesto existuje pár, které jsou nejčastější. 

1.) Hormonální nerovnováha

Hormonální nerovnováha patří bezpochyby mezi nejčastější důvody vypadávání vlasů a zdaleka se netýká jen žen. U mužů se hormonální nerovnováha projeví jak vypadáváním vlasů, tak je viditelná i na celkovém složení těla - svaly versus tuková tkáň. A také místa, kde se tuková tkáň hromadí.

U žen je takových období v průběhu života hned několik. Vypadávání vlasů je běžné po porodu a týká se 40-50% žen. Je to tím, že hladina estrogenu během těhotenství raketově stoupá, což může dočasně změnit i cyklus růstu vlasů. Během této doby pravděpodobně zaznamenáte menší vypadávání vlasů než obvykle. Protože se hladina estrogenu po těhotenství vrátí k normálu, můžete zaznamenat větší vypadávání vlasů než obvykle. Podobně jsou na tom ženy, které kojí nebo ženy, které již nemenstruují. Všechno to jsou období, kdy hormony nejsou v rovnováze a vypadávání vlasů je jedním z příznaků. 

Sérum pro růst vlasů

2.) Nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků

Deficit některých minerálů může být další příčinou, která může stát za vypadáváním vlasů. Na kvalitě a růstu vlasů se podílí vitamín D, vitamín C, vitamíny skupiny B, z minerálů je to například zinek, železo a ze stopových prvků je klíčový křemík

3.) Onemocnění štítné žlázy

Štítná žláza je velmi důležitý orgán, protože v ní dochází k tvorbě hormonů. Tvorba těchto hormonů není pouze zde, ale její funkce se dále odehrávají v hypofýze a hypothalamuDostatek hormonů produkovaných štítnou žlázou je důležitý, protože všechny buňky, svaly a orgány v těle, závisí na optimální produkci hladiny hormonů ve štítné žláze. Pokud dochází k její zvýšené činnosti nejsou vlasy dostatečně vyživovány a následuje jejich vypadávání. 

priciny nadmerneho vypadavani vlasu_infografika_cz

4.) Psychická a fyzická zátěž

Možná jste to už stihli poznat na vlastní kůži. Při dlouhodobém stresu nebo jiné emocionální zátěži, to kromě jiného, odnáší i pokožka, vlasy a nehty. Podobně je tomu u nadměrné fyzické zátěže. Je to kvůli tomu, že tělo nestačíme vyživovat a pokrýt tak celodenní příjem. Následně dochází z deficitu jako makronutrientů jako jsou bílkoviny, tak i vitamínů, minerálů a stopových prvků. 

5.) Nedostatek bílkovin

Celé naše tělo potřebujeme vyživovat prostřednictvím pestré stravy. A to včetně našich vlasů. Klíčová živina pro zdravé vlasy jsou jednoznačně bílkoviny. Je to protože vlasové folikuly jsou z větší části tvořeny bílkovinami a právě bílkoviny stojí za tvorbou nových vlasových buněk. Mezi potraviny, které obsahují nejen bílkoviny, ale celou řadu vitamínů a minerálů patří vejce, špenát, citrusové plody, maso, ořechy, semínka, ovesné vločky, mrkev, ryby nebo avokádo. 

Jak podpořit růst vlasů?

1.) Zinek, měď, křemík

Zinek je spolu s křemíkem jedním z nejvíce prozkoumaných minerálů, které mají přímý vliv na kvalitu pleti, vlasů a nehtů. A naopak. Nedostatek zinku má za následek, kromě jiného, také změny ve vlasových folikulách, oslabení jejich integrity, což vede k rychlejšímu vypadávání nových vlasů. Křemík a měď jsou na tom podobně. Jde o mikronutritenty, které z potravin můžete najít třeba ovesných vločkách a stejně jako zinek se podílí na krásných vlasech.

2.) Biotin

Z komplexu vitamínu B je potřeba vyzdvihnout biotin, který je nejlepší prevence při vypadávání vlasů, šupinatá pleť a červené vyrážky na kůži. Proto si zaslouží svůj status jednoho z nejdůležitějších vitaminů pro zdraví kůže a vlasů.

3.) Vitamín D

Vitamín D je důležitý vitamín při vypadávání vlasů, protože pomáhá podporovat správnou funkci vlasových folikulů. Vitamin D je metabolizován v kůži keratinocyty. Kožními buňkami, které produkují keratin, který chrání vlasy, dodává jim pevnost a podílí se na jejich růstu.

doplnky pro podporu a rust vlasu_infografika_cz

4.) Železo

Železo zlepšuje oběh a pomáhá efektivněji přenášet kyslík do buněk. Ženy se silnou menstruací mohou mít železa nedostatek a v závislosti na tom mohou více trpět na vypadávání vlasů. Pokud se rozhodnete přijímat železo prostřednictvím doplňku stravy, doporučuji užívat spolu s vitamínem C, které 

5.) Vitamín A a C

Podobně jako vitamín B je důležitý také vitamín A a vitamin C. Vitamín C se podílí na tvorbě kolagenu a stimuluje růst nových pramenůKromě toho chrání buňky v pokožce a zabraňuje lámání vlasů. Jak vitamin A, tak vitamín C jsou antioxidanty, které chrání naše buňky (včetně těch kožních) před okolními vlivy. Navíc vitamin C pomáhá zvýšit krevní oběh v celém těle, včetně pokožky hlavy a tím dochází ke stimulaci vlasových folikul, což podporuje růst vlasů. 

Vitamin A konkrétně beta karoten je vitamín rozpustný v tucích spolu s vitamínem D a zinkem, byl prokázán pozitivní vliv při Alopecia areat. Autoimunitního onemocnění, při které dochází k vypadávání vlasů na konkrétních místech, nejčastěji v kruzích. 1 U vitamínu A, ale určitě neplatí čím více, tím lépe. Vysoký obsah vitamínu A může naopak ještě podpořit vypadávání vlasů. Proto se držte doporučeného dávkování. 

vitamin_c_ovoce_zelenina_infografika_brainmarket_cz_v2

6.) Kopřiva

Kopřiva má na vlasy a pokožku hlavy skutečně blahodárný vliv. Extrakt z kopřivy pozitivně působí na vlasové folikuly a zamezuje vypadávání vlasů způsobené hormonálními výkyvy. Kopřiva je také součástí Beauty Bomb.

7.) Kofein

Jednou látkou, která má prokazatelné pozitivní výsledky při vypadávání vlasů je kofein. Nejen že zamezuje jejich vypadávání, ale také podporuje růst nových vlasů. Produkty, které jsou obohaceny o kofein si ve studiích stojí opravdu pevně a to i v případě androgenní alopecie. 2, 3

Hlavní výhodou kofeinu je i to, že může pomoci podpořit růst vlasů přímo od kořínků v počátečních fázích růstu vlasů. Dělá to prostřednictvím zaměření na hormon zvaný „DHT“, který způsobuje vypadávání vlasů. DHT blokuje vitamíny, bílkoviny a minerály, které napomáhají růstu vlasových folikul. 

Kofein způsobuje, že vlasové buňky produkují více „ATP“, což je forma energie, která podporuje růst vlasů. Bylo prokázáno, že kofein pomáhá zvrátit účinky dihydrotest0steronu (DHT), hlavního hormonu podílejícího se na padání vlasů.

Když vmasírujete kofeinový šampon přímo do pokožky hlavy, zvýší se krevní oběh v pokožce hlavy a stimulují se vlasové kořínky. Ty poté rostou rychleji a vlasy jsou zdravější a silnější, protože se k nim dostávají ty správné živiny. 

Tipy jak pečovat o vlasy

  • U šampónů není důležitá jejich pěnivost. Pěnivost totiž nijak nesouvisí s tím, jak je šampon kvalitní. Spíše se zaměřte na jeho složení. 
  • Doporučuji umývat si vlasy dvakrát. Po prvním mytí s vlasů a pokožky hlavy vymýváte prach, mastnotu apod. Prostě vše, čím jsme obklopeni v průběhu celého dne.
  • Voda kterou si namáčíte vlasy by měla být vlažná. Studená ani horká voda vlasům neprospívá. Příliš horká voda otevírá vnější vrstvu vlasu (kutikulu) a pokožka má poté tendenci se mastit. 
  • V žádném případě vlasy po umytí "neždímejte" silou nebo nepřekrývejte na nějakou dobu ručníkem. Může se poškodit struktura vlasů a zaděláváte si na tvorbu lupů.
  • Po umytí je vhodné nanést kondicionér. Pokud máte kondicionér, který je vysoce koncentrovaný a hutný, stačí menší množství.
  • Kondicionér nenanášejte na pokožku hlavy, ale pouze od středu vlasů (tam kde už nedochází do kontaktu pokožkou) a pokračujte až ke konečkům.

Závěr

Vypadávání vlasů je problém, o který se s každým nepodělíme. Péče o vlasy je komplexní. To znamená, že se musíme vlasy starat nejen volbou vhodných přípravků na vlasy, ale je i potřeba přemýšlet o tom co jíme a jestli máme dostatek základních živin. 

 

Veronika Halusková

 

1. HARVEY, Cliff J. Combined Diet and Supplementation Therapy Resolves Alopecia Areata in a Paediatric Patient: A Case Study. 2020.

2. VÖLKER, J.M., N. KOCH, M. BECKER a A. KLENK. Caffeine and Its Pharmacological Benefits in the Management of Androgenetic Alopecia: A Review. 2020.

3. FISCHER, T.W., E. HERCZEG-LISZTES, W. FUNK, D. ZILLIKENS, T. BÍRÓ a R. PAUS. Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming gr0wth factor-β2/insulin-like gr0wth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro. 2014.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: