Proč jsme se rozhodli sázet stromy?
Dobře si uvědomujeme, že naše podnikání má negativní vliv na životní prostředí. Proto se snažíme maximalizovat využívání ekologičtějších obalových materiálů a jejich recyklaci, i přestože je to nákladnější a z hlediska bezpečnosti zboží při přepravě i riskantnější varianta. Přírodu však nezatěžujeme pouze obaly, ale také samotná výroba produktů, spedice zboží, provoz atd. zanechávají negativní dopad na naší planetu. Proto jsem se ji nyní společně s vámi rozhodli pomoci!
V naší krajině je spousta míst, která si zaslouží pomoc a sázení stromů je to nejjednodušší, co pro ni můžeme udělat.
1 strom vyrobí denně kyslík pro 3 lidi...
Věděli jste, že jeden jediný strom vyprodukuje za den zhruba 1000 litrů kyslíku? Jeden hektar (10 000 m2) lesa ve středoevropských podmínkách, pak za rok přispěje do prostředí 10 tunami kyslíku. Člověk prodýchá denně zhruba 350 litrů kyslíku, takže jeden strom vyrobí kyslík pro 3 lidi.
Stromy ale v krajině mají i další funkce. My dýcháme to, co stromy vypouštějí (kyslík), ale stromy dýchají to, co vypouštíme my, tedy CO2 (oxid uhličitý). Jde tedy o uzavřený koloběh nezbytný pro správné fungování celého ekosystému.
Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.
Les také celou krajinu ochlazuje, stabilizuje klima, pomáhá správnému zadržování vody v krajině (díky odlesnění stoupá exponenciálně riziko povodní) a je domovem tisíců živočišných a rostlinných druhů. Dostatečná hustota a rozloha lesa také přímo přispívá k celkové biodiverzitě dané oblasti.
Jak funguje projekt #stromzaobjednavku
Víme, že pro většinu z vás může být vlastnoruční sázení stromů obtížné a to z mnoha důvodů (čas, místo, znalost atd.) Proto jsme vymysleli projekt #stromzaobjednavku. Díky, kterému při každé vaší objednávce nad 2.000 Kč vysadíme strom. Stromy bude sázet organizace Salamandr v Beskydech z finančních prostředků, které jim pošleme na základě vašich objednávek. Výsadba bude probíhat na podzim a na jaře. Před samotnou výsadbou vás budeme vždy informovat, kolik stromů jsme společně zařídili vysadit.
Pokud jste ještě nikdy nezasadili strom, konečně se dočkáte a budete mít možnost pomoci nejen přírodě, ale také sami sobě, svému zdraví a zdraví našich dětí. Budete se tak přímo podílet na naší lepší a zelenější budoucnosti.
Pro zájemce chystáme i možnost vlastnoručního sázení stromků?
Na podzim se chystáme spolu s vaší pomocí podpořit výsadbu stromků vlastnoručně. Tato možnost bude pro všechny z vás, kteří by si chtěli vysadit svůj stromek vlastníma rukama. O termínu a dalších detailech budeme informovat v průběhu tohoto léta. Vy budete mít příležitost zasadit si strom na vlastní kůži a my budeme mít příležitost poznat vás osobně. Společně tak spojíme příjemné s užitečným :)
Otázky a odpovědi k projektu #stromzaobjednavku
Kdo garantuje výsadbu stromů?
Sázení probíhá společně s neziskovou organizací ČSOP Salamandr, se kterou jsme v úzkém kontaktu a která nás bude průběžně informovat o detailních informacích, které vám budeme přinášet na našem blogu. Zatím o nás hezky napsali v tomto prvním článku.
Jak mohu zasazení stromu koupit?
Nemusíte si jej kupovat, při objednávce nad 2000 Kč ho za vás necháme vysadit automaticky.
Kdy a kde se stromy sází?
Místa výsadeb nemáme nijak stabilně určena, ČSOP Salamandr se vždy domlouvá s CHKO Beskydy. Umožňuje to tak reagovat na aktuální potřeby. Až na výjimky se však jedná o lesy v severní části CHKO Beskydy. Sází se už téměř všechno na podzim, jarní výsadby jsou čím dál větším rizikem.
Co už jsme udělali?
Starost o naše prostředí je pro nás stejně důležitá, jako starost o naše zdraví a proto jsme se rozhodli sami přispět prostředky pro výsadbu 1.000 nových stromů do beskydských lesů. Jedná se o stromy cenného genetického původu, povětšinou jedle, speciálně pěstované v místní lesní školce. Ty se však vysazují do míst, kde jsou již náletové dřeviny tak, aby nevznikaly monokultury. Vysazovat se budou i listnaté stromy, jakými jsou např. javor nebo buk. Díky tomu bude podpořena přirozená biodiverzita našich lesů.
Má to smysl?
Bruce H. Lipton, Ph.D. - přední světový biolog a autor knihy Biologie víry ve své knize správně uvádí, že pokud nějaká buňka churaví, tak je potřeba hledat příčinu potíží nejprve v prostředí, nikoliv v buňce samotné. Jeho dnes již legendární slogan ,,jde o prostředí, ty hlupáku" je pravdě snad nejblíže, jak jen to může být. Lipton správně uvádí, že pokud se jakékoliv buňce poskytne zdravé prostředí tak prosperuje. Pokud je prostředí nevyhovující, buňky stagnují a neregenerují se. Jakmile se prostředí uzpůsobí zpět do ideálního stavu, začnou se buňky opět regenerovat!
Věřím, že vám náš nový projekt líbí! A společně vysázíme les a doufám, že ne jeden! #stromzaobjednavku
Matěj Veselý