Únava během dne. 5 tipů, jak zatočit s únavou a být plní energie.
Pokud se cítíte unavení už ráno nebo během dopoledne, dnešní článek bude pro vás jako stvořený. Únava a pocity vyčerpání jsou patrně nejčastější známkou toho, že v našem životě nebo stravování zkrátka musíme něco změnit.
Každý jsme někdy unavení, jde o to zhodnotit, jestli má únava nějaký reálný základ. Nedostatek energie a pocit vyčerpání celého těla jsou velmi nepříjemné. Není to totéž jako být ospalý. Ospalost je mnohem příjemnější, zatímco únava, která se objevuje už z rána, je nepříjemný pocit vyčerpání a může mít několik příčin. Často může být chronická únava spojena s některými onemocněními jako je diabetes, snížená funkce štítné žlázy nebo spánková apnoe. U žen se únava projeví během menstruace, kdy je tělo ve fázi odpočinku, popřípadě během menopauzy.
Jak s únavou zatočit?
1.) Zkontrolujte svůj jídelníček
Zkuste si pár dní zapisovat všechno, co jste snědli. Je to jeden ze způsobů, jak můžete objektivně zhodnotit, jestli ve vaší stravě nechybí nějaký základní nutrient. Často to bývají sacharidy nebo tolik důležité bílkoviny. Omezte také zpracované a rafinované potraviny. Ty mívají vysoký obsah jednoduchých sacharidů, což může způsobit zvýšení a následné rychlé snížení hladiny cukru v krvi, což způsobí propad energie. Vynechte tučné potraviny a raději nakupujte potraviny, ze kterých si uvaříte vždy plnohodnotné jídlo.
Nicméně únava může poukazovat na deficit vitamínů skupiny B. B vitamíny se podílí na přeměně živin ze stravy, kterou jíme. Únava může být také upozornění na nedostatek železa, protože železo se podílí na syntéze ATP - adenosintrifosfátu. ATP pomáhá ukládat a přenášet energii v buňkách, potřebnou pro všechny buněčné funkce. A proto je také jedním z hlavních signálů nedostatku železa únava. Podobně funguje hořčík. K procesu produkce energie dochází uvnitř mitochondrií. Funkce buňky, které jsou závislé na ATP, jsou například kontrakce a relaxace svalových vláken, reprodukce buněk, nebo přenos živin přes buněčnou membránu. Mitochondrie produkují každý okamžik kvanta buněčné energie a je to právě hořčík, který celý proces umožňuje. Proto je jedním z hlavních projevů nedostatku hořčíku únava, která nastává jako výsledek snížené produkce ATP v mitochondriích.
2.) Každý den zařaďte pohyb
Pokud nejste fanoušky do pohybu, doporučuji každý den alespoň 40 minutovou svižnou procházku. Nejen, že podpoříte zdraví srdce a celého srdečně cévního systému, ale také se vám zlepší nálada a nabijete se energií.
3.) Spánek, spánek, spánek!
Spánek je pro nás mimořádně důležitý, protože dochází k regeneraci tkání, posilování imunity, ale také ke zpracování emocí, které se během dne nahromadily. A konečně, bez kvalitního spánku se už budete budit unavení. Mnoho lidí má pocit, že spí celou noc, což může být na první pohled pravda, nicméně důležité je i to, jak dlouho během noci jste v REM fázi. To můžeme velmi snadno posoudit i podle toho, zda se nám zdají sny. Pokud víte, že se vám zdály sny, znamená to, že jste byli v REM fázi, protože pouze v této fázi spánku dochází ke snění.
Spánkový dluh, také známý jako spánkový deficit, je rozdíl mezi množstvím spánku, které potřebujete, a dobou, po kterou spíte. Pokud například potřebujete osm hodin spánku, ale spíte jen šest, budete mít dvouhodinový spánkový dluh. Spánkový dluh je kumulativní; jít spát o třicet minut později na několik dní může způsobit, že se spánkový dluh rychle nahromadí.
4.) Odpočiňte si. Pryč se stresem!
Stres a nedostatek odpočinku nás patrně ovlivňuje mnohem více, než jsme sami schopni připustit. Nejen spánkem získáváme energii. Velmi důležité pro odstranění stresu a dostatek energie je i to, kolik času věnujeme sami sobě. Zkuste zapřemýšlet, kolik času jste si za poslední týden pro sebe ukořistili. I když pro každého to může znamenat něco jiného, je důležité dělat něco, co vám dělá radost a při čem přijdete na jiné myšlenky. Může to být návštěva kina nebo divadla, čtení, sport nebo výlet. Zkrátka něco, u čeho vypnete a nedáte stresu šanci. Pokud se to stane pravidlem, mnohem lépe se vám večer bude usínat. Stres je totiž doslova zabiják kvalitního spánku.
5.) Nepřebíjejte nedostatek spánku kofeinem
Pokud se cítíte unavení a dáte si kávu, jen tím zamaskujete na nějaký čas pocity únavy. Tělo i přesto ale unavené je. Adenosin je hormon, díky kterému se cítíme unavení. Ráno, když vstaneme, je jeho hladina nízká a jak se blíží večer, hladina adenosinu stoupá. Ve chvíli, kdy si dáme kávu nebo nějaký jiný nápoj s kofeinem, kofein zastaví adenosinové receptory, jakmile se kofein uvolní. Jakmile kofein přestane působit, jako mávnutím kouzelného proutku se cítíme mnohem více unavení a nastává propad, který nás zabrzdí po zbytek dne.
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.