Účinky kávy a proč volit BIO kávu?
Pokud jde o nejoblíbenější nápoje, káva spolu s čajem je mezi prvními na žebříčku. Pro mnoho milovníků kávy je káva více než jen životabudič po ránu. Je to také rituál starý jako káva sama. Dnes se zaměříme na to, jak se vyznat v jednotlivých druzích kávy, co by vás při výběru mělo zajímat, jaké přínosy má káva pro náš organismus a na co si dát při pití kávy pozor.
Co obsahuje káva a jaké jsou její účinky?
Patrně první věc, která nás dnes napadne při slově kávě je kofein. Ovšem káva také obsahuje antioxidanty a malé množství několika mikroživin, které tělo také potřebuje. Dokonce se objevují studie o jejich pozitivních účincích na organismus.
Jak víme, káva je známý stimulant a jako takový aktivuje náš centrální nervový systém. A to tak, že kofein blokuje adenosinové receptory. Adenosin je chemická látka podporující spánek. Vzniká v mozku během dne a čím déle jsme vzhůru, tím více se adenosinu hromadí. A čím více je adenosinu, tím více se cítíme ospalí. A je to právě kofein, který blokuje tento proces. Díky tomu se nám po vypití kávy nechce spát.
Každopádně nedoporučuji kombinovat kávu s jinými stimulanty jako je třeba yerba. Vždy je dobré vybrat si jednu variantu a té se ten den držet. Příliš mnoho kofeinu je kontraproduktivní, protože způsobí to, že jsme roztěkaní a naopak hůře udržíme pozornost. Uvádí se, že jednorázový příjem kofeinu by neměl překročit 200 mg. Pokud to s kávou přeženete, zaručeně to poznáte. Projeví se třesem, roztržitostí, popřípadě bolestí hlavy. A nezapomeňte, že i některé předtréninkové suplementy již obsahují značnou dávku kofeinu.
Káva a kortizol
Káva je dobrý pomocník během dne a samozřejmě je to svým způsobem příjemný rituál. Nicméně je dobré vědět, kdy si kávu dát. Pokud máte kávu jako jeden ze zdrojů energie během dne zaměřte se na konkrétní hodinu. Když vypijete šálek kávy během první hodiny nebo dvou po probuzení, pravděpodobně nebude mít na množství energie takový vliv, který káva může nabídnout. Po ránu je totiž nejvyšší hladina kortizolu – který nás sám osobě má nabudit. Během dne totiž dochází se kolísání hladiny kortizolu a v případě, že si dáte kávu ve chvíli, kdy je hladina kortizolu na vrcholu, můžete tím narušit normální ranní produkci kortizolu a zatěžovat nadledvinky.
Hladina kortizolu vyvrcholí kolem 8:30, poté začne klesat a kolem poledne jeho hladina znovu stoupne. Takže 9:30 až 11:00 je nejvhodnějším časem pro maximální využití kofeinu. Přestože hladiny kortizolu odpoledne opět klesnou, není to nejlepší čas na další kávu, protože by to mohlo narušit již výše zmíněný spánek. Pokud se necítíte během dne unavení a káva pro vás znamená spíše chuť a rituál, než vyšší pracovní výkon, můžete si ji dát. Ve skutečnosti je konzumace 3 šálků kávy denně trvale spojena se sníženým rizikem několika chronických onemocnění.
Kvalita podle země původu kávy
Káva je jako jedna z mála rostlin, u které můžeme i velmi výrazně vnímat chuť podle oblasti původu. Z více než stovky odrůd kávovníku má káva také jiné aroma i množství kofeinu. Mezi významné pěstitele patří bezpochyby Brazílie, Kolumbie, Peru, ale také Mexiko nebo Nicaragua. Produkce a vývoz kávy jsou pro Nikaraguu ekonomicky a společensky důležité, protože představují více než 20 % zemědělského HDP a tím i tvoří polovinu pracovních míst v zemi v oblasti zemědělství. V neposlední řadě je významným producentem kávy Honduras. Ten je konkrétně jedním z největších producentů kávy v latinské Americe a konkuruje dokonce i Kostarice, Guatemale nebo Kolumbii. Jednotlivé oblasti pěstování v Hondurasu se u kávy výrazně liší jak v chutí, tak i vůni.
Arabica a Robusta
Arabica a Robusta jsou nejznámější druhy kávy. Liší se v několika aspektech a rozdíl je už na první pohled patrný v tom, jak vypadá zrno. Zatímco zrno robusty je kulaté, Arabica má zrno protáhlejší a její chuť je jemnější. Arabica je celosvětově nejoblíbenějším druhem kávy a je vyrobena s rostliny Coffea arabica. S největší pravděpodobností se jedná o první druh kávy, který kdy byl pěstován. Arabica tvoří 60% produkce kávy. Kvalitní arabica by měla mít lehce nasládlou chuť s nádechem čokolády, ořechů a karamelu. Zrna arabiky rostou ve vyšších nadmořských výškách, takže jejich sklizeň je dražší. Samo pěstování je nákladné, protože rostlina je citlivá na prostředí, vyžaduje stín, vlhkost a stálé teploty.
Robusta je ekonomičtější na pěstování a má více kofeinu. Dokáže také odolat drsným klimatickým změnám, jako je kolísání srážek a silné záření slunce. Díky tomu, že obsahuje více kofeinu, je i více hořká než Arabika. Proto se více hodí do přípravy latté. Zkrátka tam, kde se při přípravě používá mléko. Dnes je běžnou praxí, že se obě varianty v různém poměru dávají dohromady, tím se udrží jejich cena, vyvážená chuť i množství kofeinu.
Organická káva
Káva je jedním z nejprodávanějších produktů na světě a komoditou, která si drží první příčky v obchodování. Což znamená, že poptávka je vysoká! Proto mnoho konvenčních kávových farem vyvinulo takové metody pěstování, aby co nejvíce maximalizovali množství kávy, které produkují. A to bez ohledu na vliv lidského zdraví a zdraví životního prostředí.
Pokud se považujete za opravdové milovníky kávy, doporučuji zaměřit se na kvalitu jejího pěstování a dávat přednost organické kávě. Ta má totiž velký vliv, jak na samotnou chuť a vůni kávy, tak i na ekosystém v dané oblasti. Při pěstování kávy v BIO kvalitě, se v oblasti zvyšuje odolnost rostlin na nejrůznější choroby a tak se přirozeně ovlivňuje celý ekosystém zmíněné oblasti. Za organickou kávu může být označena pouze káva, u které při pěstování nebyly použity žádné pesticidy, chemické látky ani syntetická hnojiva. A to nejen v aktuální sezoně pěstování, ale také několik let předtím. Takové pěstování má také menší produkci uhlíku a tím se tolik nepodílí na klimatických změnách. Navíc káva potřebuje i stín a tak se v takové oblasti nepřistupuje k odlesňování.
Nicméně pěstování organické kávy nesouvisí pouze s kvalitou přírody, ale také kvalitou života lidí, kteří v těchto oblastech žijí. V případě, že jsou jakékoliv rostliny pod vlivem pesticidů a hnojiv, s každým deštěm se tyto látky dostávají do půdy i vody místních obyvatel. To znamená, že okolní komunita lidí je odsouzena k používání vody, která je plná všech chemikálií, používaných k ošetření kávovníků a kontaminuje jejich místní zásoby vody.
Tyto problémy zásadně ovlivňují regiony pěstující kávu po celém světě. Průmysl, který se zabývá pěstování organické kávy s tím bojuje. Udržováním původní flóry a péčí o ekosystém ve svém regionu udržují ekologičtí pěstitelé kávy zalesněné farmy, které jsou lépe vybavené pro zvládnutí změn klimatu, což pro farmáře představuje bezpečnější investici.
Tipy, jak správně skladovat kávu
- Pokud kávu otevřete - co nejdříve ji uzavřete do nádoby. Vzduch kávě škodí. Dnes už je k dostání velké množství vakuových nádob, ale i sáčků, kde se nedostane vzduch a tak si káva udrží své aroma.
- Pokud si koupíte zrnkovou kávu, pomelte si jen takové množství, které ihned využijete. Nepřipravíte se tak o vůni ani její chuť.
- V případě, že si koupíte mletou kávu, zajímejte se o datum mletí.
- Dejte přednost kávě v neprůhledném, dobře těsnícím obalu.
- Káva nepatří do lednice. Vlhkost, která vzniká střídáním teploty kávě neprospívá. Kromě toho může docela snadno natáhnout pachy z jiných potravin.
- Kávu držte dál o jiných aromatických potravin, jako je například koření. Káva je hydroskopická, což znamená, že má tendenci absorbovat vše, co se nachází v jejím okolí.
Závěr
Bezpochyby není káva nic, čeho bychom se měli vzdávat. Naopak, může mít celou řadu vlastností, které nám prospívají. Nicméně je potřeba mít na mysli její množství, potažmo množství kofeinu, které zdaleka neobsahuje jen káva. A kromě toho také vhodný čas během dne, kdy nás káva povzbudí, aniž by to negativně ovlivnilo funkci nadledvinek. V posledních letech je oblíbená ledová káva Cold Brew, která vzniká několikahodinovým louhováním ve speciální láhvi a díky tomu si i v parném létě můžete vychutnat svůj oblíbený druh kávy.
Veronika Halusková
1. JH, O'Keefe, DiNicolantonio JJ a Lavie CARL. Coffee for Cardioprotection and Longev. 2018.
2. MUBARAK, Aidilla, Catherine P BONDONNO, Alex H LIU, Michael J CONSIDINE, Lisa RICH, Emilie MAS, Kevin D CROFT a Jonathan M HODGSON. Acute effects of chlorogenic acid on nitric oxide status, endothelial function, and blood pressure in healthy volunteers: a randomized trial. 2012.
3. ESKELINEN, Marjo H a Miia KIVIPELTO. Caffeine as a protective factor in dementia and Alzheimer's disease. 2010.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.