Zinek v organismu
Článek dostupný také v audioformě
Zinek je po hořčíku nejdůležitější minerál, protože více než 200 enzymatických procesů je závislých právě na zinku. Zinek podporuje imunitní funkce těla, má vliv na kvalitu pokožky, pleti, vlasů, nehtů a mnoho jiného. Účinky zinku byly podrobně zmapovány v mnoha studiích a dnes není pochyb o tom, že optimální hladina zinku je klíčová pro naše zdraví. Přesto je zinek tak trochu přehlíženým minerálem. Pojďme se společně podívat na to, k čemu zinek potřebujeme a jak snadno poznat jeho deficit.
Zinek - co má na starost? Jak poznám nedostatek zinku?
Zinek je po železe druhý nejrozšířenější stopový minerál v lidském těle. Nachází se prakticky ve všech buňkách a spolu s hořčíkem a vitamínem B se podílí na jejich dělení. Zinek je také důležitým antioxidačním minerálem, protože se spolu s mědí (o které bude ještě řeč) podílí na funkci silného antioxidačního enzymu superoxiddismutázy (SOD). Ten pohlcuje vysoce reaktivní volné radikály dříve, než stihnou poškodit buňku!
Zinek je stopový minerál, což znamená, že tělo ho potřebuje jen malé množství. Přesto je opravdu výjimečný. Je hlavním hráčem při tvorbě DNA, růstu buněk, budování bílkovin, terapii poškozené tkáně, slouží jako podpora imunitních funkcí a snižuje zanícení v těle. Za účasti zinku probíhá svalový růst a vývoj těla. Zinek hraje důležitou roli v růstu a dělení buněk, takže je v dětství a dospívání nepostradatelný.
Zinek se v našem těle vstřebává především v tenkém střevě. Uvnitř každé buňky se zinek váže na proteiny, aby podpořil jejich strukturu a funkci. Odhaduje se, že až 10 % všech bílkovin potřebuje ke správné funkci zinek!
Zinek = imunita!
Zinek má opravdu podíl na celé řadě pochodů v našem těle, nicméně jeden z jeho největších úkolů je patrně jeho přímý vliv na imunitní systém. Důležitou součástí imunitního systému jsou takzvané „T buňky“, které se tvoří v brzlíku. Tyto buňky napadají a ničí patogeny, které na organismus útočí. Zinek funguje tak, že aktivuje tyto buňky, takže mohou rychle neutralizovat jakoukoli hrozbu.1 A jistou souvislost má zinek i s ohledem na autoimunitní onemocnění, protože bylo prokázáno, že lidé s autoimunitním onemocněním mají obvykle výrazně nižší hladinu zinku.2
Příznaky nedostatku zinku
- Suchá pleť.
- Kožní vyrážky, alergie a tvorba akné.
- Častá nachlazení.
- Vypadávání vlasů.
- Průjem.
- Pomalé zacelování ran.
- Únava.
- Zhoršení čichu a chuti.
- Poruchy erekce.
- Nechutenství.
Zinek v potravinách
Potraviny bohaté na zinek jsou především maso (jehněčí, hovězí), sýry, vejce a vnitřnosti. Ale nezoufejte, protože pokud příliš neholdujete masu a živočišným produktům, můžete zinek získat z potravin jako jsou dýňová semínka, kešu ořechy, čočka, fazole, konopná semínka, cizrna, houby nebo kakao. Pokud bychom mohli spoléhat pouze na potraviny, bylo by to optimální, nicméně pokles mikronutrientů v půdě, kde jsou tyto potraviny pěstovány jako je hořčík nebo právě zinek, se zásadně snížil. Od 40. let minulého století je zaznamenán pokles až o 30 %, takže proto je mnohdy suplementace zinku nezbytná. Zejména tehdy, pokud již pociťujete některé z výše zmíněných příznaků.
Účinky zinku na organismus
1.) Vliv zinku na test0steron a celkovou optimalizaci hormonů.
Především muže bude nejspíš zajímat fakt, že zinek má přímý vliv na hladinu test0steronu. Jedná se o primární mužský pohlavní hormon, který reguluje plodnost, svalovou hmotu, ale i distribuci tuků a další důležité funkce. Test0steron je produkován varlaty a to konkrétně Leydigovými buňkami. Speciální buňky, které jsou umístěny ve varlatech. Hladina test0steronu se přirozeně mění z hodiny na hodinu. Má tendenci být nejvyšší ráno a nejnižší v noci. Nejvyšší hladina test0steronu v životě muže je mezi 20. - 30. rokem života. Po 30. roce pomalu klesá. Jak už jsem zmínila, zinek zvyšuje hladinu test0steronu a tím i podporuje reprodukční zdraví mužů. Několik studií zkoumalo souvislost mezi hladinou zinku a produkcí test0steronu. A to jak u mladých, tak i starších mužů. Prokázalo se, že spolu se zvýšeným příjmem zinku se hladina test0steronu u starší populace téměř zdvojnásobila! 3
2.) Vliv zinku na imunitní systém.
Zinek má na náš imunitní systém zcela zásadní vliv. Pokud trpíte na častá nachlazení, angíny nebo chřipky, měli byste zvážit suplementaci zinku. Existuje řada způsobů, jak zinek posiluje imunitní systém.
- Zinek aktivuje enzymy, které rozkládají proteiny ve virech a bakteriích, takže se vir hůře šíří.
- Zinek také zvyšuje aktivaci buněk odpovědných za boj s infekcí.
- Zinek má antivirální vlastnosti.
- Zinek má pod kontrolou zá***livost organismu.
A jak to funguje? Ve chvíli, kdy se setkáme s někým, kdo je nemocný a například na nás kýchne, virové buňky se usadí na naši sliznici v horních dýchacích cestách. Sliznice je lemována buňkami nazývanými IMC-1. Jde o glykoprotein, který funguje jako strážce naší sliznice. A je to právě zinek, který tomuto druhu proteinu pomáhá bránit sliznici tak, aby se viry nedostaly do našeho těla. Pokud se vir dostane do těla, zinek pomáhá mobilizovat bílé krvinky, aby byly rychle vyslány na místa, kde je jich potřeba. Takže pokud máte dostatečné množství zinku, reakce bílých krvinek během onemocnění je rychlejší a mnohem rychleji dostanou nemoc pod kontrolu. Proto je zinek dobrý pomocník i tehdy, kdy už se s nějakým respiračním onemocněním potýkáte. Užívání zinku má smysl i během běžného nachlazení, protože mezi nedostatkem zinku a náchylností k nachlazení existuje přímá souvislost. Jakmile nemoc překonáte, imunitní systém si uloží prostřednictvím B lymfocytů postup jakým zlikvidoval infekci, což znamená, že při příštím kontaktu s nemocí, nemoc zničí v zárodku.
Účinky zinku na imunitu se týkají opravdu všech a to včetně imunity dětí. Celkem šest studií se podílelo na výzkumu více než 5 000 dětí ve věku od dvou měsíců do pěti let. Zjistilo se, že suplementace zinku snižuje výskyt pneumonie.4 Zinek má prostě nenahraditelné místo ve vrozené i adaptivní imunitě.
Pravidelným užíváním zinku současně s vitamínem D, bude imunitní systém lépe připraven na podzim, se kterým se pojí celá řada respiračních onemocnění. Se zinkem se pojí také studie, která byla provedena na starších lidech a prokázala nižší výskyt infekcí.5 Imunitní systém je navržen tak, aby nás dokázal ochránit. Nicméně je potřeba se o něj starat v průběhu celého roku, protože kdo je připraven, není překvapen.
Během infekce hladiny zinku v krvi klesají, protože zinek je vyslán z krevního řečiště do buněk, které pomáhají zahájit imunitní odpověď.
3.) Vliv zinku na kvalitu pleti, vlasů a nehtů.
Zinek je také jedním z hlavních mikronutrientů, které mají vliv na kvalitu naší pokožky, pleti, vlasů a nehtů. Zinek totiž podporuje produkci kolagenu, nejhojnějšího proteinu v lidském těle, který tvoří pojivovou tkáň. Užívání zinku je vhodné také pro ty, kteří se potýkají s vypadáváním vlasů, popáleninami a vředy. Kromě toho zinek také podporuje imunitní systém, který minimalizuje náchylnost kůže k zanícením a infekcím. Proto se zinek také používá ke snížení výskytu akné.
Zinek vhodný k ošetření kůže můžete najít i pod označením zinková mast. Oxid zinečnatý se vyskytoval v mastech k terapii ran již ve starověkých lékařských textech. Dnes je oxid zinečnatý stále oblíbeným volně prodejným krémem určeným k ošetření pleti a tvoří základní složku přírodních opalovacích krémů. Dokáže zabránit spálení pokožky tím, že odráží a rozptyluje ultrafialové paprsky, takže neproniknou kůží. Používá se také k terapii zanícené kůže, jako jsou popáleniny, ekzémy, akné nebo proleženiny. Sloučenina vytváří na povrchu pokožky ochrannou bariéru, odpuzuje vlhkost, zklidňuje citlivou, zarudlou pokožku, eliminuje svědění a umožňuje pokožce se hojit. Asi se nebudeme divit tomu, že až 5 % zinku se nachází v naší pokožce.
4.) Vliv zinku na mužskou plodnost
Zinek má také vliv na plodnost. Nízká hladina zinku může negativně ovlivnit několik faktorů, které přímo souvisejí s mužskou plodností jako je snížená kvalita spermií. Suplementace zinku může významně zvýšit objem spermatu, pohyblivost spermií a hraje klíčovou roli ve vývoji spermií. Pomáhá chránit spermie před škodlivými účinky způsobenými toxiny.
Už víme, že zinek u mužů zvyšuje hladinu test0steronu a u všech pomáhá nastolit hormonální rovnováhu. I to je jedním z důvodů, proč je zinek součástí Testamenta. Zinek je velmi důležitý pro mužskou potenci, neboť nedostatek zinku může vést k erektilní dysfunkci. Studie ukázaly, že suplementace zinkem pomáhá zvýšit test0steron, a tím potlačuje příznaky erektilní dysfunkce.6 Z toho je jasné, že i porucha erekce může být signálem ukazujícím na nedostatek zinku.
Jelikož je v těle vše provázáno, deficit zinku může u mužů způsobit také gynekomastii. Jedná se o zvětšení prsních žláz. Je to jeden z hlavních příznaků estrogenové dominance u mužů, kdy začíná převažovat estrogen nad test0steronem. Kromě toho i tuk, který tito muži nabírají se častěji objevuje v partiích, které jsou spíše typické pro ženy jako jsou boky, břicho nebo stehna. Deficit zinku přispívá k tomu, že se test0steron přemění na estrogen skrze enzym aromatázy.
5.) Vliv zinku na ženské zdraví
Abychom se nezastavili pouze u mužů, i pro ženy je zinek nezbytným stopovým prvkem. Ovlivňuje ženské pohlavní hormony a dokonce se podílí na tvorbě a uvolňování vajíček ve vaječnících. Zinek je navíc potřebný pro produkci reprodukčních hormonů, včetně estrogenu a progesteronu, které oba podporují reprodukční zdraví. A jak to funguje? Progesteron je hormon, který produkují vaječníky. Je zodpovědný za regulaci menstruačního cyklu a je důležitý v rané fázi těhotenství.
Riziko deficitu zinku představuje problémy s menstruací (nepravidelná menstruace), změnami nálad, předčasnou menopauzou a neplodností. Zinek také snižuje bolest při menstruaci, pomáhá regulovat menstruační cyklus a také ovlivňuje ženské pohlavní hormony, protože se podílí na produkci a uvolňování vajíček ve vaječnících.
6.) Vliv zinku na zá***livost v těle
Zinek se pyšní nejen svým antivirálním působením v těle, ale je také protizá***livý. Dokáže mít pod kontrolou cytokiny - což jsou proteiny, které mají signální funkci. Jde o buňky, které vysílají na pomoc ostatní bojovníky imunitního systému. Nicméně i cytokiny nad sebou potřebují kontrolu, aby nedošlo k tzv. cytokinové bouři. To je reakce, kdy dochází k nekontrolovatelnému uvolňování prozá***livých cytokinů. U starších osob dokonce byla studií potvrzená menší zá***livost, která je riziková pro rozvoj aterosklerózy.7
7.) Vliv zinku na vstřebávání živin
Zinek ovlivňuje syntézu bílkovin a tělo ho potřebuje k využití aminokyselin z potravy. Když mluvíme o bílkovinách, nemluvíme jen o velkých svalech. Protein je přítomen téměř v každé buňce (včetně imunitních). Od mozkových buněk až po stěny tepen a dokonce i DNA! Tam všude jsou bílkoviny nepostradatelné. Kromě bílkovin se také zinek podílí na štěpení sacharidů z potravin, které jsou jedním z hlavních zdrojů energie pro tělo.
8.) Vliv zinku na štítnou žlázu
Jak už víme, zinek hraje hlavní roli v metabolismu hormonů. Spolu s jódem a selenem je zinek nezbytný pro syntézu a aktivaci hormonů štítné žlázy. Nejen test0steron, estrogen a progesteron, ale také hormony štítné žlázy T3 a T4 jsou závislé na množství zinku. Například u hormonů štítné žlázy právě zinek způsobuje přeměnu T4 na aktivní formu T3. A protože jsou právě poruchy přeměny T4-T3 hlavní příčinou snížené funkce štítné žlázy, dá se rovněž konstatovat, že u osob s tímto autoimunitním onemocněním je téměř jistá i nízká hladina zinku.
9.) Vliv zinku na funkce mozku
Pokud bychom si měli představit, na čem všem se zinek podílí. Mozek by nebyl výjimkou. Zinek je nezbytný nejen pro správný vývoj mozku, ale i jeho fungování právě teď. Tento minerál hraje roli v regulování komunikace mezi neurony a může zabránit tzv. mozkové mlze. Mozková mlha je soubor několika příznaků jako jsou potíže s koncentrací, zapomínání a celkově pocitem, že máte mozek doslova v mlze. Příčin může být několik. Nedostatek spánku, stres, přepracování a také deficit zinku.
10.) Vliv zinku na zdraví očí
Zinek je minerál, který se podílí na zdraví očí, přesněji řečeno zdraví sítnice, buněčných membrán a struktury oka. Spolupracuje spolu s vitaminem A, kterému umožňuje cestovat z jater do sítnice za vzniku melaninu. Melanin je pigment, který chrání oči před UV zářením.
Další významné účinky zinku:
- Pomáhá snížit zá**t kůže spojený s vyrážkami, akné, alergiemi nebo podrážděním.
- Udržuje hydratovanou pokožku.
- Působí jako prevence bakteriálních infekcí.
- Má antioxidační vlastnosti.
- Syntézu DNA a bílkovin.
- Podílí se na procesu dělení buněk.
- Funkci imunitního systému a metabolismus vitaminu A.
- Podporuje čich a chuť.
Formy a dávkování zinku. Kdy zvážit suplementaci zinku?
Pokud jste často nachlazení, nemocní, vypadávají vám vlasy, lámou se nehty nebo máte pleť pokrytou akné, možná vám chybí právě zinek. Jelikož se zinek podílí na desítkách procesů v těle, i jeho deficit může mít různé projevy. Patrně to může být kombinace několika z nich a často si ani tyto projevy s nedostatkem zinku nemusíte spojit.
Pokud se ztrácíte v jednotlivých formách zinku, pojďme si jednotlivé formy představit. Nejefektivnější forma zinku je podobně jako u hořčíku forma bisglycinát. Je to dáno tím, že je zde zinek doplněn o tzv. chelatační činidla. To jsou sloučeniny, které se váží s kovovými ionty (jako je třeba právě zinek) a vytvářejí stabilní, ve vodě rozpustný produkt, který může organismus snadno absorbovat. Zinek v chelátové vazbě se skládá z dvojmocných iontů zinku vázaného na dvě molekuly glycinu. Taktéž můžete sáhnout po formě karnosin. Karnosin je dobrý zvlášť pro ty, kteří se potýkají problémy se střevy, protože karnosin má příznivý vliv na integritu střevní stěny. Naopak pokud uvidíte na krabičce oxid nebo zinek sulfát, neztrácejte čas ani peníze, protože jejich vstřebatelnost je do 20 %.
Podobně jako je to tomu u hořčíku, tak i u zinku není možné nějak změřit hladinu zinku v krvi. Zinek je často v pohybu uvnitř i vně našich buněk. K testování zinku lze použít krevní test. To však ukazuje pouze hladiny zinku v plazmě. Většina zinku v těle je jak už jsem zmínila v buňkách. A dost zbytečné je provádět test během nachlazení nebo nemoci. Během infekce totiž hladina zinku v krvi klesá, protože zinek je transportován z krevního řečiště do buněk, které pomáhají zahájit imunitní odpověď. Na rozdíl od železa, které se prokáže měřením hladiny krevních proteinů obsahujících železo (hemoglobin), neexistuje žádný biomarker, který lze použít jako spolehlivý ukazatel hladiny zinku. Proto je důležité všímat si i menších příznaků, za kterými může stát nedostatek zinku.
Zinek je opravdu velmi důležitý minerál a v období respiračních onemocnění je zinek dobrý pomocník, jak posílit imunitní systém a zmírnit dopady různých druhů respiračních onemocnění. Užívat by jej měly osoby potýkající se s častým nachlazením, virovým či bakteriálním onemocněním, osoby s trávicími potížemi nebo zán***livými onemocněními střev. Dále nedostatek zinku mohou mít vegetariáni, osoby trpící podvýživou, ale také ti, kteří pravidelně pijí větší množství alkoholu.
Dávkování, kdy zinek užívat?
Doporučená denní dávka zinku je 15 mg. A kdy zinek užívat? Doporučuji užívat jej po jídle, protože na lačno je v žaludku málo kyseliny chlorovodíkové a mohlo by se vám udělat nevolno, v tom nejhorším případě se můžete i pozvracet. Právě to spoustu lidí může od užívání zinku odradit. Také není dobré suplementovat zinek spolu se železem. Tyto dva minerály v těle trošku soupeří o vstřebatelnost a tělo dá sice přednost zinku, ale na úkor železa. Pokud železo suplementujete, patrně už je to z důvodu anémie. Doporučuji se na zinek zaměřit především během nebo ke konci léta. Tím podpoříte imunitu před nastupujícím podzimem.
Závěrem zinek a měď...
Zinek je nechvalně známý tím, že jeho vyšší dávky mohou snižovat zásoby mědi v těle. Dalšího důležitého stopového prvku, o které jsme si řekli, že je důležitý pro produkci enzymu SOD. Tento enzym pomáhá pohlcovat reaktivní formy kyslíku způsobené buněčným metabolismem. Kromě toho se měď podílí na produkci kolagenu, elastinu a chrání tkáně před poškozením. Proto je ideální takový doplněk, u kterého je vedle zinku ve složení i měď. Právě proto jsme vytvořili BrainMax Zinc Complex, který obsahuje v každé kapsli 15 mg zinku v organické formě bisglycinát. Komplex obsahuje také 1 mg mědi a 100 µg selenu. Každá kapsle obsahuje také kurkumu, která nahrazuje funkci plnidla. A proč zrovna kurkuma? Kurkuma má silně protizá***livé vlastnosti, zlepšuje trávení a podporuje činnost jater a žlučníku. Doporučuji se na zinek zaměřit především během nebo ke konci léta, před nástupem podzimu a s ním souvisejících respiračních onemocnění.
Veronika Halusková
1. BARNETT, Junaidah B, Maria C DAO, Davidson H HAMER, et al. Effect of zinc supplementation on serum zinc concentration and T cell proliferation in nursing home elderly: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. 2016.
2.SANNA, Alessandro, Davide FIRINU, Patrizia ZAVATTARI a Paolo VALERA. Zinc Status and Autoimmunity: A Systematic Review and Meta-Analysis. 2018.
3. PRASAD, A S, C S MANTZOROS, F W BECK, J W HESS a G J BREWER. Zinc status and serum test0sterone levels of healthy adults. 1996.
4. PRASAD, Ananda S, Frances W J BECK, Bin BAO, James T FITZGERALD, Diane C SNELL, Joel D STAINBERG a Lavoisier J CARDOZO. Zinc supplementation decreases incidence of infections in the elderly: effect of zinc on generation of cytokines and oxidative stress. 2007.
5. LASSI, Zohra S, Anoosh MOIN a Zulfigar A BHUTTA. Zinc supplementation for the prevention of pneumonia in children aged 2 months to 59 months. 2016.
6.FAVIER, A E. The role of zinc in reproduction. Hormonal mechanisms. 1992.
7. BAO, Bin, Ananda S PRASAD, Frances W J BECK, James T FITZERALD, Diane SNELL, Ginny W BAO, Tapinder SINGH a Lavoisier J CARDOZO. Zinc decreases C-reactive protein, lipid peroxidation, and inflammatory cytokines in elderly subjects: a potential implication of zinc as an atheroprotective agent. 2007.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.