Sukralóza. Umělé a ne zcela bezpečné sladidlo.

Sukralóza by právem mohla být označena za královnu umělých sladidel. Poprvé byla světu představena v roce 1984 a její obliba převládá v mnoha nápojích dodnes. Patrně se jedná o nejčastěji používané umělé sladidlo. Ovšem po několik let se množí studie o její škodlivosti. A asi byste jen těžko hledali více kontroverzní téma v oblasti výživy, než jsou právě umělá sladidla v čele se sukralózou.

Jak vznikla sukralóza a kde se berou chutě na sladké? 

Sladká a slaná chuť je s lidským druhem spojena odjakživa. V průběhu vývoje člověka znamenala sladká a slaná chuť nutričně bohaté jídlo. Naopak kyselá chuť nás v minulosti měla varovat před nebezpečným nebo zkaženým jídlem. Proto máme pro sladkou chuť trošku slabost a vnímáme ji tisíci chuťovými pohárky. Ve chvíli, kdy zkonzumujeme něco sladkého, mozek dostane signál.

Přestože se sukralóza vyrábí z cukru, nejedná se o přírodní produktSukralóza se vyrábí vícestupňovým patentovaným chemickým procesempůvodně vznikla jako náhrada za sacharin, které se v té době netěšil příliš dobré pověsti. Sukrálóza jej měla nahradit. Při jejím objevení se zjistilo, že přidáním několika atomů chloru do klasického řepného cukru, vznikne sladidlo, které je mnohonásobně sladší. Oproti jiným umělým sladidlům je tedy sukralóza vyráběná z cukru. Sukralóza získala na popularitě také proto, že je prezentována jako bezkalorické sladidlo a tím vhodné pro osoby s nadváhou nebo ty v redukčním stravování. Nicméně ostatní aspekty na zdraví byly desítky let přehlíženy a až nyní byla rizika konzumace sukralózy řečena nahlas.

Které potraviny jsou často slazeny sukralózou_infografika_cz

V čem všem můžeme najít sukralózu?

Výrobky obsahující sukralózu jsou často označeny jako „bez cukru“, „light“ nebo „bez kalorií“. Pozor na tyto slogany, protože obvykle poukazují na to, že v produktu je použito nějaké umělé sladidlo. Takže o to pečlivěji byste na etiketě měli hledat informaci, čím je tedy skutečně výrobek doslazen.

  • Zmrzliny.
  • Bonbóny.
  • Limonády.
  • Žvýkačky.
  • Snídaňové cereálie.
  • Sladké pečivo.
  • Nízkotučné jogurty atd.

Pokud užíváte doplňky stravy jako jsou BCAA nebo proteiny, dost často výrobci k doslazení používají právě sukralózu. A v oblíbených sladkých nápojích nenajdete jen sukralózu, ale většinou se jedná o koktejl umělých sladidel. Je to proto, že každé sladidlo má trošku jinou chuť a výrobci nápojů se snaží co nejvíce přiblížit chuti cukru. Jestli se jim to daří, můžete sami posoudit na limonádách, které mají často nepříjemnou pachuť a na první ochutnání poznáte, že se jedná o "zero" nebo "light" nápoje.

Mimochodem v doplňcích stravy značky BrainMax byste umělá sladidla hledali marně. Slazeny jsou stévií, podobně jako produkty naší potravinářské výroby, u kterých také používáme erythritol či xylitol

A co je sukralóza vlastně zač?

Vzestup popularity sukralózy před desítkami let byla pravděpodobně i cena. Umělá sladidla byla levnější než cukr. Nicméně je několik varovných aspektů, které sukralóza může představovat ve vztahu k našemu zdraví. 

  • Zvyšuje riziko inzulínové rezistence a cukrovky II. typu.
  • Zvyšuje riziko zažívacích problémů.
  • Mění zdraví střev a poškozuje GI trakt.
  • Zabíjí zdraví prospěšné probiotické bakterie v našich střevech.
  • Při zahřívání vytváří toxické sloučeniny.
  • Může vést k nárůstu hmotnosti.

Co je na sladidlech vlastně umělého? 

O umělých sladidlech slýcháváme často, ale přemýšleli jste někdy, jaký vlastně rozdíl mezi umělým sladidlem a cukrem jak ho známe? Sukralóza je 600 krát sladší než cukr a sama o sobě neobsahuje žádné kalorie. To byl v minulosti pravděpodobně i důvod, proč se dostala do popředí zájmu. Ačkoli byla prodávána jako zdravé sladidlo, které může pomoci snížit míru obezity a riziko cukrovky, opak je pravdou. V květnu 2023 Světová zdravotnická organizace vydala doporučení, aby při redukci tuku lidé nekonzumovali umělá sladidla, včetně sukralózy. Doporučení je založeno na systematickém přehledu nejnovějších vědeckých poznatků, které ukazují, že konzumace umělých sladidel je spojená se zvýšeným rizikem rozvojem diabetu 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění.

Kromě toho studie publikovaná v Journal of Toxicology and Environmental Health zjistila, že vaření se sukralózou při vysokých teplotách může vytvářet nebezpečné chlorpropanoly – toxickou třídu sloučenin. Studie na lidech a hlodavcích ukazují, že sukralóza může měnit hladinu glukózy, inzulínu a glukagonu.1 V neposlední řadě má při vystavení vysokým teplotám toxický účinek na tělo.

Co může způsobovat sukralóza_inforgafika_cz

Cukr versus sukralóza

Nejspíš se všichni shodneme, že cukr není nic zdravého. Pokud sportujete, tak v přiměřeném množství cukr nepředstavuje tak velké riziko, jako dlouhodbá konzumace sukralózy. A protože se jedná o stále levnější variantu nežli cukr, je více než pravděpodobné, že pokud pečlivě nečtete etikety na výrobcích, pravidelně sukralózu konzumujeteVýrobci rádi deklarují věty jako je "bez cukru" a to v nás vyvolá pocit, že si svůj oblíbený nápoj můžeme s chutí dopřát aniž bychom pili něco nezdravého. A jak ji poznat? Sukralóza je v Evropské unii známá jako E 955, takže na štítku určitě najdete toto označení.

A jaká jsou rizika konzumace sukralózy?

1.) Riziko rozvoje diabetu

Studie z roku 2020 výzkumníků z Yale Cell Metabolism zjistila, že konzumace nápojů slazených sukralózou během 10 dnů snižuje citlivost na inzulín u zdravých osob. Autoři studie také poznamenali, že zvláště znepokojivé je i to, že metabolické změny následovaly po velmi krátké době. A ze studie tedy vyplynulo, že kombinace sacharidů a sukralózy může být hlavním problém v nárůstu rozvoje diabetu 2. typu a obezity.Sukralóza může negativně ovlivnit právě ty lidi, kteří ji konzumují, aby snížila spotřebu cukru a stabilizovala hladinu glukózy v krvi. Nicméně bylo prokázáno, že sukralóza zvyšuje hladinu glukózy v krvi a hladinu inzulínu a zároveň snižuje citlivost na inzulínTo by mohlo negativně ovlivnit právě osoby s diabetem.

2.) Sukralóza a zdraví střev

Gastrointestinální trakt je domovem mnoha různých zdraví prospěšných bakterií. To celé nazýváme střevní mikrobiomTyto bakterie pomáhají tělu, mimo jiné, udržovat silný imunitní systém. Některé studie ukázaly, že sukralóza může změnit složení střevního mikrobiomu tím, že se sníží počet dobrých bakterií na polovinu. Pokud se to stane, jsme pak mnohem náchylnější k nejrůznějším typům onemocnění a vzniku alergií.

3.) Po sukralóze zhnubnete? Ani náhodou

Mnoho lidí si neuvědomuje, že umělá sladidla mohou také způsobit nebezpečnou závislost. A to závislost na příliš sladkých potravinách. Převychovávají chuťové buňky, aby potřebovaly stále více sladších a sladších jídel. A navíc se dokonce ukazuje, že prezentovat umělá sladidla jako sladidlo, díky kterému zhubnete, je také špatně. Studie ukázaly, že naopak konzumace umělých sladidel přispěla ke zvýšení hmotnosti.3,4 Studie poznamenává, že nárůst spotřeby umělých sladidel je přímo úměrná dramatickému nárůstu epidemie obezity a cukrovky. Studie z roku 2013 publikovaná v Diabetes Care zjistila, že požití sukralózy mění metabolickou odpověď na glukózu u obézních lidí, kteří nejsou pravidelnými konzumenty. Studie na zvířatech z roku 2016 publikovaná v Cell Metabolism zjistila, že častá konzumace sukralózy zvyšuje chuť k jídlu. Takže to spíše vypadá, že umělá sladidla by mohla přímo přispět ke zvýšení epidemie obezity, proti které měla sama původně bojovat.

Xukry

A čím tedy sladit?

Pokud hledáte sladidlo bez kalorií doporučuji erythritolVe srovnání s běžným řepným cukrem Erythritol vypadá i chutná stejně, má velmi podobnou texturu jako řepný cukr bez jakýchkoliv příchutí. Jeho sladivost je přibližně 70%. Mnohem nižší kalorický příjem docílíte i tehdy, když nahradíte klasický řepný cukr xylitolemMá nižší kalorický obsah než cukr a přitom velice podobné chuťové vlastnosti. nezvyšuje hladinu krevního cukru, proto je vhodný i pro diabetiky (jeho metabolická přeměna v těle nepotřebuje inzulín). Pokud nepatříte mezi diabetiky nebo k rozvoji diabetu nemáte nakročeno, můžete volit také medPokud bychom to měli shrnout, tak není dostatek důkazů o tom, že je sukralóza bezpečná. Takže, až si příště budete chtít koupit nápoj "bez cukru", zvažte, jestli daň není ještě vyšší než u cukru. 

 

Veronika Halusková 

 

 

1. ABOU-DONIA, Mohamed B, Eman M EL-MASRY, Ali A ABDEL-RAHMAN, Roger E MCLENDON a Susan S SCHIFFMAN. Splenda alters gut microflora and increases intestinal p-glycoprotein and cytochrome p-450 in male rats. 2008.

2. DALENBERG, Jelle R., Barkha P PATEL, Raphael DENIS, Petra C VINKE, Serge LUQUET a Dana M SMALL. Short-Term Consumption of Sucralose with, but Not without, Carbohydrate Impairs Neural and Metabolic Sensitivity to Sugar in Humans. 2020.

3. PEPINO, M. Yanina, Courtney D. TIEMANN, Bruce W. PATTERSON, Burton M. WICE a Samuel KLEIN. Sucralose Affects Glycemic and Hormonal Responses to an Oral Glucose Load. 2013.

4. SADOUGHI, Susan a André SOFAIR. Artificial Sweeteners Not Tied to Lower BMI and May Even Increase It. 2017.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: