Sahejte si na "koule" každý měsíc a zachraňte život
Je tu listopad a muži kolem nás opět pyšně přestávají holit své kníry. Ne proto, aby je více zahřály, ale snad už všichni známe Movember - charitativní a každoročně se konající genderově zaměřenou akci za účelem zvyšování povědomí o zdraví mužů.
Zvláštní pozornost je věnována podpoře zdravého životního stylu mužů a osvětě v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou rakovina varlat a rakovina prostaty. Dalším cílem akce je upozornit na problematiku duševního zdraví a sebevražd.
Název charity vznikl jako hybridní složenina dvou anglických slov, knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak – a listopad (November).
Každoroční celosvětová akce je viditelná už na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek.
Důraz je kladen na včasnou detekci rakoviny varlat zejména u mladých mužů jejich pravidelným samovyšetřením. Starším mužům je navíc doporučována pravidelná kontrola prostaty.
Věděli jste, že nádory varlat jsou nejčastějším zhoubným onemocněním mužů ve věku od patnácti do čtyřiceti let? Jedinou možností, jak se bránit, je zachytit nádor včas a tím zabránit rozvoji pokročilejšího stádia onemocnění. Zachytit nádor včas znamená pravidelně provádět samovyšetření varlat!
Nádor varlat může ohrozit život nemocného, při včasném odhalení je však úspěšně léčitelný. Doporučuje se proto pravidelně prováděné samovyšetření.
To by se mělo provádět jednou měsíčně po horké sprše či koupeli. Vyšetření u lékaře by se měli podrobit ti, co zaznamenají některý z následujících příznaků:
- bulka na varleti
- bolest
- změny konzistence
- krev ve spermatu během ejakulace
- nahromadění tekutiny v šourku
- změna velikosti jednoho či obou varlat
Jak na samovyšetření varlat?
Nezabere to víc, jak pět minut. Nezapomeňte prohmatat taky partnera nebo partnerku. Celých 30 % rakoviny totiž odhalí právě ruka našeho partnera.
1.) Sahejte si na “koule” každý měsíc
Pravidelnost je v tomto případě velmi důležitá. Existují dokonce aplikace (jako například “Hlídač Koulí”), které Vám v pravidelných intervalech samovyšetření připomenou.
2.) Prohlédněte si je
Jsou stejné jako minule? Mění tvar, velikost? Vidíte změny na kůži nebo bulku?
3.) Sáhněte si na ně
Všímejte si změn konzistence, bulek, tvrdosti, stavu kůže.
4.) Prohmatejte si je oběma rukama
Pěkně jednu po druhé uchopte mezi palec a ukazováček s prostředníčkem a promasírujte.
5.) Hmatejte odshora dolů a odspoda nahoru
Prohmatání nepodceňujte. Jen vzít do ruky nestačí. Jeďte prsty ve všech směrech nejdříve nahoru, pak dolů. Všímejte si nerovností povrchu koulí i bulek uvnitř. Pozor: Vzadu nahoře si nahmatáte nadvarlata. Pokud jsou souměrná a na obou stranách stejná, je to v pořádku.
6.) Když nic nenahmatáte, radujte se
A sáhněte si na ně opět za měsíc!
9.) Když něco nahmatáte
Nepanikařte a sjednejte si návštěvu urologa či praktického lékaře. Ten Vám vystaví žádanku na odborné vyšetření.
Lenka Havlíček
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář