Rýži známe nejspíš všichni, ale věděli jste, že jednotlivých odrůd rýže existuje kolem 40 000? Rýže je považována spolu s brambory za nejdůležitější plodinu, která živí nejvíce lidí na světě, než kterákoli jiná. Představíme si druhy rýže, které kromě výborného aroma a chuti nám poskytnou i důležité živiny.
Basmati
Basmati rýži na první pohled možná nerozeznáte od ostatních, nicméně její specifická vůně ji prozradí. Slovo basmati v hindštině znamená "plné aroma" a v některých místech má basmati přezdívku "královna parfémované rýže". Tato rýže pochází z Indie a Pákistánu, i když její skutečný původ není docela znám. Archeologové objevili typ dlouhozrnné rýže z let 2000 a 1600 před naším letopočtem, o které se domnívají, že je předchůdcem basmati rýže, jakou známe dnes. Pěstuje se v nejúrodnějších údolích a pláních Himalájí. Tato je rýže tradičním pokrmem právě v Indii, ale konzumuje se po celém světě. Existuje ve dvou odrůdách, bílé a hnědé. Oba druhy mají příjemnou ořechovou chuť a aromatickou vůni. Bílá basmati rýže je více zpracovaná, protože jsou z ní odstraněny otruby i klíčky. Basmati rýže není pouze jednou ze základních potravin, ale také je nutričně velmi bohatá. Kromě sacharidů obsahuje tako hořčík, který pomáhá funkcím nervového systému. Dále obsahuje vlákninu, vitamín E a draslík.
Divoká rýže
Divoká rýže nebo také Indiánská rýže je skutečně poklad mezi ostatními druhy rýží.Z botanického hlediska se jedná o semena trávy. Jde o nešlechtěnou odrůdu rýže, kterou pro svůj vzhled poznáte na první pohled. Má dlouhá tenká a tmavě hnědá semena. Byla původní základní potravinou Indiánů na pomezí Severní Ameriky a Kanady. Daří se ji v bažinatých podmínkách podmínkách a jejich cena se odráží na kvalitě a nutričním obsahu zdraví prospěšných látek. Proto je po divoké rýží velká poptávka. Má velmi vysoké množství antioxidantů a to až 30x větší než bílá rýže! Nezanedbatelný je i její obsah vitamínů skupiny B. Po celém světě je oblíbená pro svůj nešlechtěný původ, kterými si zachovává makro i mikronutrienty, včetně železa, hořčíku, mědi a zinku.
Jasmínová rýže
Jasmínová rýže je druh dlouhozrnné rýže, která je známá pro své aroma. To připomíná květy jasmínu. Rýže má lepkavou strukturu a přestože se pěstuje primárně v Thajsku, Kambodži, Vietnamu a Laosu, stala se díky své sladké a jemné chuti oblíbená po celém světě. Oproti Basmati rýži je kratší a má silnější strukturu. Díky své lepkavé konzistenci se hodí ke konzumaci hůlkami. Má jedinečnou charakteristickou vůni, která je způsobena rostlinnými sloučeninami jako je 2-acetyl-pyrrolin. Stejně jako ostatní druhy rýže je k dispozici bílá a hnědá jasmínová rýže. Zatímco bílá rýže prošla zpracováním, při kterém byly odstraněny otruby i kličky, hnědá rýže je celé zrno, které obsahuje všechny tři části zrna.
Jasmínová rýže je dobrý zdroj železa, má vysoký obsah antioxidantů, které nám pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu a mimo to obsahuje kyselinu listovou, které je v jednom šálku rýže téměř třetina doporučené denní dávky.
Černá rýže
Tato rýže se někdy nazývá "zakázaná rýže". A je to proto, že ve starověké Číně byla považována za tak jedinečnou a výživnou, že byla zakázána všem kromě královské rodiny. Svou barvu získává z pigmentu nazývané antokyany, které mají silné antioxidační vlastnosti. Ve srovnání s jinými druhy rýže, je černá rýže výjimečná v obsahu bílkovin. Na 100g totiž obsahuje 9g bílkovin. Je také dobrým zdrojem železa. Minerálu, který je nezbytný pro transport kyslíku do celého těla. Jako ostatně i jiné druhy rýže, že i černá rýže bezlepková, takže je vhodná pro celiaky.
- Větší obsah bílkovin
- Velké množství antioxidantů
- Velké množství železa
- Snadné vaření a příprava
- Vysoký obsah vlákniny
- Nejzdravější rýže ze všech odrůd
- Bohatá na minerály
Hnědá rýže
Hnědá rýže je vysoce výživné jídlo. Jedná se o celé zrno, které není zbaveno slupky ani klíčku a tak obsahuje velké množství vlákniny, samozřejmě jako ostatní druhy neobsahuje lepek a je vhodnější varianta pro diabetiky, protože má nízký glykemický index (55). Glykemický index je doba, za kterou vzroste hladina cukru v krvi po požití nějaké potraviny. Funguje to tak, že čím je glykemický index vyšší tím, rychleji stoupá hladinu cukru v krvi a stejně rychle zase spadne dolů. Velké výkyvy hladiny krevního cukru nejsou vhodné pro nikoho z nás, proto je hnědá rýže dobrou volbou pro všechny.
Co obsahuje hnědá rýže?
- Vitamíny skupiny B, které se účastní mnoha biologických funkcí.
- Kyselina listová, pomáhá tělu vytvářet nové buňky a může předcházet určitým vrozeným vadám.
- Železo, minerál, který tělo používá k přenosu kyslíku v krvi.
- Hořčík, minerál, který se podílí na více než 300 biologických funkcích.
- Selen, minerál, který se podílí na funkcích imunitního systému a reguluje funkce štítné žlázy.
Hnědou rýži, podobně jako všechna zrna, je třeba důkladně propláchnout pod tekoucí vodou a odstranit veškeré nečistoty. Bude-li vařit hnědou rýži, přidejte jeden díl rýže na dva díly vroucí vody.
Rýže není jen důležitá z hlediska živin, nebo kalorického příjmu, ale v mnoha rozvojových zemích je pro obyvatele také zdrojem ekonomické stability a je pracovní příležitostí pro spoustu lidí. Indie je jedním z největších vývozců rýže do světa a každý rok vyváží téměř 10 miliónů tun.
Veronika Halusková