Co je zánět?
Zánět je přirozená reakce imunitního systému na infekce, zranění nebo škodlivé podněty. Je to ochranný mechanismus, který pomáhá tělu bojovat proti patogenům a opravovat poškozené tkáně. Akutní zánět je krátkodobý a obvykle prospěšný, zatímco chronický zánět je dlouhodobý a nezřídka přispívá k různým zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, a autoimunitní onemocnění.
Protizánětlivá strava
Protizánětlivá strava zahrnuje potraviny, které pomáhají snižovat zánět v těle a podporují celkové zdraví. Tyto potraviny jsou bohaté na antioxidanty, zdravé tuky, vlákninu a další živiny, které podporují imunitní systém a snižují riziko chronických onemocnění.
Klíčové složky protizánětlivé stravy:
- Antioxidanty: Pomáhají neutralizovat volné radikály, které mohou způsobovat zánět a poškození buněk. Nacházejí se v ovoci, zelenině, čaji a kořeních.
- Omega-3 mastné kyseliny: Mají silné protizánětlivé účinky a nacházejí se v rybách, mořských řasách, lněném semínku, chia semínkách a vlašských ořeších.
- Vláknina: Pomáhá udržovat zdravé střevo, což je důležité pro regulaci zánětu. Nachází se v celozrnných obilovinách, luštěninách, ovoci a zelenině.
- Polyfenoly: Tyto rostlinné sloučeniny mají protizánětlivé vlastnosti a nacházejí se v olivovém oleji, čaji, kávě, červeném víně a bobulovinách.
Příklady protizánětlivého stravování na 3 dny
Den 1
Snídaně: Ovesná kaše s borůvkami, lněným semínkem a oříšky. Ingredience: ovesné vločky, čerstvé borůvky, mleté lněné semínko, vlašské ořechy, špetka skořice.
Oběd: Quinoa salát s grilovanou zeleninou a avokádem. Ingredience: vařená quinoa, grilovaná zelenina (papriky, cuketa, lilek), plátky avokáda, olivový olej, citronová šťáva.
Večeře: Losos s pečenou brokolicí a sladkými bramborami. Ingredience: grilovaný losos, pečená brokolice, pečené sladké brambory, česnek a bylinky.
Svačiny: Jablko s mandlovým máslem, hummus s mrkvovými tyčinkami.
Den 2
Snídaně: Smoothie z špenátu, banánu a chia semínek. Ingredience: čerstvý špenát, banán, chia semínka, mandlové mléko, lžička medu.
Oběd: Fazolový salát s rajčaty, kukuřicí a avokádem. Ingredience: černé fazole, cherry rajčata, kukuřice, avokádo, limetková šťáva.
Večeře: Kuřecí prsa s quinou a dušeným špenátem. Ingredience: grilovaná kuřecí prsa, vařená quinoa, dušený špenát s česnekem, olivový olej.
Svačiny: Hrst mandlí, plátek celozrnného chleba s avokádem.
Den 3
Snídaně: Jogurt s medem, chia semínky a malinami. Ingredience: řecký jogurt, čerstvé maliny, chia semínka, lžička medu.
Oběd: Cizrnový salát s okurkou, rajčaty a olivami. Ingredience: vařená cizrna, nakrájená okurka, cherry rajčata, černé olivy, feta sýr (volitelné), olivový olej.
Večeře: Pečený tofu s hnědou rýží a míchanou zeleninou. Ingredience: marinované tofu, vařená hnědá rýže, restovaná zelenina (mrkev, brokolice, paprika), sójová omáčka (nízký obsah sodíku).
Svačiny: Čerstvé ovoce, hummus s okurkovými plátky.
Závěr
Protizánětlivá strava je efektivní způsob, jak podpořit celkové zdraví a snížit riziko chronických onemocnění. Zahrnutí potravin bohatých na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a polyfenoly může výrazně přispět k regulaci zánětu v těle. Dodržování vyvážené stravy s těmito prvky může nejen zlepšit fyzickou kondici, ale také navodí pocit duševní pohody.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!