O vitamínu K neslýcháme tak často a to i přesto, že se jedná o vitamín, bez kterého se naše kosti a cévy neobejdou. Stejně jako se o vitamínu K příliš nemluví, nemusíte dlouho vědět, že jej máte nedostatek.
Co je vitamín K a k čemu jej potřebujeme?
Vitamín K byl poprvé objeven v roce 1929 dánským vědcem jménem Henrik Dam. Zpočátku si všimnul pouze ostatních vitamínů rozpustných v tucích, ale u vitamínu K nedokázal přesně určit o jakou sloučeninu jde. Další experimenty odhalily, že Dam objevil nový vitamín a nazval jej „koagulační vitamín“ neboli vitamín K. Nezávisle na něm zpozoroval vitamín K kanadský zubař Weston Price, který studoval vztah mezi zdravím zubů a stravou u různých lidí. Zjistil, že populace, které nekonzumovaly převážně průmyslovou stravu, měly ve svém těle vysoké množství neznámé živiny, která je chránila před zubním kazem.
Vitamín K je vitamín rozpustný v tucích, který se vyskytuje ve dvou formách. První typ se nazývá fylochinon, který se nachází v zelené listové zelenině, jako je kapusta, špenát, nebo popřípadě v houbách. Druhý typ, menachinon, se nachází v některých živočišných a fermentovaných potravinách. Menachinony jsou také produkovány bakteriemi v těle. Čím vyšší kvalita dané potraviny, tím lepší i vyšší obsah vitamínů.
Nedostatek vitamínu K: projevy a příznaky dlouhodobého deficitu vitamínu K
Nedostatek vitamínu K může mít různé nežádoucí účinky na tělo, protože tento vitamín má důležitou roli v koagulaci a metabolismu vápníku. Jedním z nejvýraznějších projevů nedostatku vitamínu K je zvýšená krvácivost. Vitamín K je klíčový pro tvorbu funkčních krevních destiček a pro správnou koagulaci krve. Nedostatek tohoto vitamínu může vést k častějším modřinám, krvácení z nosu a dásní. Potraviny bohaté na vitamín K jsou sýry, natto (japonské jídlo z fermentovaných sójových bobů), játra, drůbež, žloutky, kvasnice a fermentované potraviny.
1.) Srážlivost krve
Vitamín K pomáhá vytvářet čtyři ze 13 proteinů potřebných pro srážení krve, což zabraňuje neustálému krvácení z ran a podporuje jejich rychlé hojení. Proto je i jedním z příznaků nedostatku vitamínu K špatné hojení ran.
2.) Spolupráce s vitamínem D3
Vitamín K a vitamín D3 jsou dva vitamíny, které spolu úzce souvisejí a navzájem spolupracují v několika klíčových aspektech metabolismu vápníku a zdraví kostí. Jejich synergická interakce má významný vliv na udržení silných a zdravých kostí a prevenci osteoporózy. Vitamín D3, často označovaný jako "vitamín slunce," je důležitý pro vstřebatelnost vápníku z potravy v tenkém střevě, ovšem bez vitamínu K by nefungoval správně.
3.) Podpora zdravých a silných kostí
Jednou z klíčových rolí K2 je směřovat vápník z krve do kostí a zubů a zároveň jej odvádět z míst, kde by neměl být, jako jsou cévy a měkké tkáně. Vitamín K2 má pozitivní vliv na tvorbu osteokalcinu, který je nezbytný pro ukládání vápníku do kostí. To znamená, že vitamín K2 pomáhá zabránit kalcifikaci cév, což by mohlo vést k ateroskleróze a onemocnění srdce a cév. Díky své schopnosti směřovat vápník může vitamín K2 pomoci prevenci osteoporózy a snížení rizika zlomenin u starších osob. Zde vidíme, že vitamín K je důležitý jak pro naše kosti a zuby, tak i pro náš kardiovaskulární systém. Navíc pomáhá udržovat cévy pružné. V roce 2009 bylo potvrzeno, že příjem vitamínu K snižuje riziko ischemické choroby srdeční.1
4.) Pozitivní vliv na funkci jater
Vzhledem ke své úloze při srážení krve může být vitamín K podáván lidem trpícím onemocněním jater spojeným s abnormálním krvácením. Zdraví jater a vitamín K jsou totiž vzájemně propojeny. Játra hrají klíčovou roli při metabolizaci vitamínu K. Vitamín K je rozpustný v tucích a je shromažďován v játrech. Játra jsou místem, kde dochází k syntéze aktivní formy vitamínu K, která je nezbytná pro tvorbu koagulačních faktorů. Bez vitamínu K by krevní destičky nemohly efektivně zastavit krvácení, a to by způsobilo zvýšenou krvácivost. Nicméně při poruše jater je určitě vhodné poradit se o užívání vitamínu K s lékařem.
Další účinky vitamínu K
- Působí jako prevence diabetu
- Osteoporózy
- Zánětlivých onemocnění (střev, osteoartritidy)2
- Zlepšení kognitivních funkcí u starších osob3
Formy vitamínu K2
Vitamín K2 rozdělujeme na několik dalších podtypů, které se liší především svou vstřebatelností a poločasem rozpadu v těle. Vitamín K2 neboli menachinon má ještě několik podtypů, mezi nimiž jsou velké rozdíly ve vstřebatelnosti. Z deseti forem menachinonu jsou pro zdraví kostí nejdůležitější MK-4 a MK-7. Přestože oba jsou prokazatelně přínosem, MK-7 aktivuje největší podíl osteokalcinu a je pro tělo nejlepší formou vitamínu K2. Má mnohem delší poločas ve srovnání s vitamínem K1. Po vstřebání z trávicího traktu vitamín K2 jako MK-4 rychle zmizí z oběhu (poločas = 1-2 hodiny). Naproti tomu MK-7 má velmi dlouhý poločas (v rozmezí 2–3 dnů). To znamená, že MK-7 je pro tělo mnohem biologicky využitelnější.
Vitamín K2 u menopauzálních žen
Po třicátém a čtyřicátém roku dochází k úbytku kostní hmoty a zvyšuje se riziko zlomenin, později osteoporózy. Osteoporóza nastává tehdy, kdy je snížená minerální hustota kostí. Odhaduje se, že kolem 200 milionů lidí na celém světě trpí osteoporózou. Toto onemocnění postihuje třikrát tolik žen, než mužů. U třetiny žen na 50 let se dají očekávat zlomeniny spojené právě s osteoporózou, protože nástup menopauzy a pokles hormonu estrogenu souvisí s úbytkem kostní hmoty. Ve studii 244 zdravých postmenopauzálních žen, které užívaly 180 μg MK-7 nebo placebo každý den po dobu 3 let, MK-7 omezil pokles BMD a sílu kostí v bederní páteři související s věkem.4,5
Doporučená denní dávka vitamínu K
Vitamín K se nachází v celém těle včetně jater, mozku, srdce, slinivky břišní a kostí. Velmi rychle se odbourává a vylučuje močí nebo stolicí. Z tohoto důvodu zřídka dosahuje toxických hladin v těle i při vysokém příjmu, jako to může být u jiných vitamínů rozpustných v tucích. Jako nejvhodnější se předpokládá denní dávka 180 až 200 mcg. Kvůli tomu, že se vitamín K rychle vylučuje těla, doporučujeme vybrat kvalitní formu s dlouhým poločasem rozpadu v těle.
BrainMax Vitamín K2
BrainMax Vitamín K2 jako MK7 K2VITAL®DELTA vyráběný norskou společností Kappa BioScience je mnohem stabilnější než jiné formy Vitamínu K2. Vyznačuje se vysokou využitelností pro tělo a oproti běžným formám Vitamínu K2, které mají v těle poločas rozpadu 1,5 hodiny, zůstává tato forma Vitamínu K2 v těle 72 hodin. To znamená 48x delší poločas rozpadu v organismu.
Společnost Kappa provedla také průzkum kvality, stability a účinnosti Vitamínu K2 v doplňcích stravy v neminerálních kombinacích, kde by stabilita neměla být problém. Polovina těchto neminerálních produktů s vitamínem K2 měla problémy s kvalitou, přičemž celá jedna třetina vzorku nevykazovala žádný měřitelný obsah Vitamínu K2 (nula). V pětině produktů byl změřen obsah vitamínu K2 v rozmezí 26–75% oproti deklarovanému množství na etiketě. Pouze u čtvrtiny produktů odpovídalo naměřené množství vitamínu K2 množství na etiketě. K2VITAL®DELTA MK7 je mnohem stabilnější při běžných i vyšších teplotách a nepodléhá rychle biodegradaci jako jiné formy Vitamínu K2.
Veronika Halusková
1. GAST, G C M, N M de ROSS, I SLUIJS, et al. A high menaquinone intake reduces the incidence of coronary heart disease. 2009.
2. HARSHMAN, Stephanie G a M. Kyla SHEA. The Role of Vitamin K in Chronic Aging Diseases: Inflammation, Cardiovascular Disease, and Osteoarthritis. 2016.
3. VEILLON, Anne Soutif, Guylaine FERLAND, Yves ROLLAND, Nancy PRESSE, Kariane BOUCHER, Catherine FÉART a Cedric ANNWEILER. Increased dietary vitamin K intake is associated with less severe subjective memory complaint among older adults. 2016.
4. ZHOU, Ming, Shiliang HAN, Wenpeng ZHANG a Dan WU. Efficacy and safety of vitamin K2 for postmenopausal women with osteoporosis at a long-term follow-up: meta-analysis and systematic review. 2022.
5. ZHANG, Yingfeng, Zhipeng LIU, Lili DUAN, et al. Effect of Low-Dose Vitamin K2 Supplementation on Bone Mineral Density in Middle-Aged and Elderly Chinese: A Randomized Controlled Study. 2020.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!