PCOS - syndrom polycystických vaječníků

Možná už jste slyšeli o Syndromu polycystických vaječníků, nebo takzvaném PCOS (z anglického Polycystic Ovary Syndrome). PCOS postihuje 1 z 10 žen na celém světě a je to první příčina neplodnosti. Jak už název napovídá, jedná se o cysty na vaječnících, ale nejsou cysty jako cysty. U PCOS jsou zpravidla celé vaječníky zvětšené a obalené shlukem velkých folikulů, které vznikají chronickou anovulací – v těle totiž nedochází k uvolňování vajíček a normálnímu menstruačnímu cyklu, jako je tomu u zdravých žen.
 

Abyste mohli diagnostikovat PCOS, musíte mít alespoň 2 ze 3 následujících příznaků:

1) nepravidelná nebo žádná menstruace
2) vysoká hladina test0steronu
3) ovariální cysty
 
PCOS může způsobit další příznaky, jako je akné, nadměrné ochlupení (obličej, hrudník a záda) a kožní problémy. Ale co způsobuje PCOS? A proč je to čím dál častější problém? Na první dobrou by se mohlo zdát, že se jedná o gynekologický problém. Gynekolog vám sice dá diagnózu, ale s léčbou už toho tolik nezmůže. Maximálně vám nabídne antikoncepci, což problém nevyřeší, jen přikryje. Pokud se navíc snažíte otěhotnět, je tato “léčba” bezpředmětná. 
 
symptomy_pcos_infografika_brainmarket_cz
 
PCOS je problém hormonální. Základem PCOS je hyperinzulinimie (vysoká hladina inzulínu způsobená inzulínovou rezistencí). Konstantně vysoká hladina inzulínu zabraňuje vaječníkům v přeměně test0steronu na estrogen, což znamená:
 
1) Nemáte menstruaci (nebo jí máte nepravidelnou)
2) Z vajíček ve vaječnících se stávají cysty
3) test0steron je vysoký a estrogen je nízký
 
Chronicky zvýšený inzulín je nejčastější příčina PCOS, avšak ne jediná. Váš hormonální profil může být v pořádku a třeba trpíte pouze absencí menstruace nebo neschopností početí. Důvody jsou velmi individuální. Může to být váš životní styl, strava, nedostatek nebo naopak přemíra pohybu, stres, málo spánku aj. Stejně tak se vám ale o tuto nepříjemnou diagnózu mohli postarat vaši rodiče či prarodiče a jejich každodenní volby. Vědci se shodují, že například stres v těhotenství hraje velkou roli v náchylnosti dcery k tomuto syndromu. Genetická predispozice tak může putovat z generace na generaci. 
 
Neměly bychom však genetiku brát jako něco nezměnitelného. Pouhá 2 % naší DNA je takzvaná kódovací DNA - tedy genetická informace, kterou nedokážeme ovlivnit, jako například barva vlasů, očí, tvar nosu, tělesná výška - fixované geny, které jsou neměnné celý život. Zbylých 98 % genů (nekódovací DNA) můžeme buď zapnout nebo vypnout v závislosti na prostředí. V tomto případě náš životní styl (strava, pohyb, sluneční záření, toxiny, vitamíny, vztahy, myšlenky…) je to, co zapíná nebo vypíná těchto 98 % genů, a to nám dává obrovskou sílu ovlivnit naše zdraví.
 
Většina našich zdravotních problémů, PCOS nevyjímaje, má hormonální původ. A i když máme genetickou predispozici pro tuto hormonální nerovnováhu, víme, že je v našich silách to změnit. PCOS má za příčinu buď vysoký inzulín nebo vysoký test0steron a oba tyto hormony dokážeme ovlivnit svým životním stylem. 
 

Co tedy pomůže v boji proti PCOS?

1.) Nízkosacharidová strava 

Jediná makroživina, která stimuluje produkci inzulínu, je sacharid. Všechny sacharidy se v našem těle mění na glukózu, ta je ale ve větší míře v krvi toxická. Slinivka proto zaplaví tělo inzulínem, jehož úkolem je odvést glukózu do tkání a zásobáren energie (glykogen, tuk). Častá stimulace tohoto mechanismu má za následek oslabenou citlivost buněk na inzulín a jeho chronicky zvýšenou hladinu. Naopak omezení příjmu sacharidů ve stravě způsobí větší citlivost buněk na inzulín a jeho regulaci.
 

2.) Pomalé kardio

Vaše oblíbené kardio lekce, kde vyplavujete endorfiny, závodní půlmaratony či pravidelné intenzivní běhání pro kondici vám při PCOS nemusí hrát do karet. Příliš intenzivním chronickým kardio tréninkem způsobujeme tělu stres a v reakci na něj zaplavujeme tělo kortizolem. Tento stresový hormon je prospěšný pouze krátkodobě, při chronické stimulaci může mít destruktivní účinky na naše zdraví a hormonální rovnováhu. Ve svém kardio cvičení proto zpomalte nebo ho udělejte kratší a intenzivní. Radši než na maraton, běžte na dlouhou procházku nebo si místo desetikilometrového běhu dejte 6 krátkých sprintů.  
 
proti_pcos_infografika_brainmarket_cz

3.) Silový trénink

Silovým tréninkem zvyšujeme kapacitu svalů pojmout glykogen (forma glukózy uložená ve svalech a játrech pro pozdější použití) a zároveň inzulínovou sensitivitu (tkáně jsou citlivější na inzulín a tedy ho tělo vyplavuje méně pro distribuci všech živin ze stravy).
 

4.) Stres management

Stres je spolu se stravou a nedostatkem spánku největším hormonálním narušitelem posledních let. Dlouhodobě zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu kompromituje imunitní systém, zhoršuje inzulínovou rezistenci a zvyšuje produkci androgenních hormonů (jako LH, FSH a prolaktin), které jsou často hlavními viníky nepravidelnosti menstruačního cyklu u žen s PCOS. Adresování příčin stresu a jejich odstranění je proto zásadní při léčbě PCOS.
 
_Myo-Inositol 

5.) Doplňky stravy

Ať už se jedná o byliny tradiční čínské medicíny nebo medicinální houby, stále více studií naznačuje, že tyto přírodní doplňky stravy posilují náš imunitní systém, zvyšují odolnost organismu vůči stresu a pomáhají našemu tělu detoxikovat všechny škodlivé xenoestrogeny – které působí jako hormonální disruptory a jsou přítomny v řadě kosmetických přípravků, plastů a potravin - jako jsou aditiva, umělá aromata nebo pesticidy. Výzkum ukazuje, že medicinální houby Maitake, Cordyceps, Reishi a Shiitake napomáhají filtraci a pohybu krve, detoxifikaci, zvyšují citlivost buněk na inzulín a napomáhají rovnováze pohlavních hormonů. Taktéž pomohou adaptogenní rostliny jako je Maca nebo Ashwagandha. Ty můžete najít dohromady spolu s jinými látkami v Testamentu.
 
 
Změna životního stylu k lepšímu ještě nikdy nebyla špatnou volbou. Tak tomu dejte šanci a mějte se svým tělem trpělivost. Náležitě se vám odmění. 
 
 
Lenka Havlíček
 
 
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: