Nízká hladina estrogenu u žen. Co způsobuje a jaké jsou příznaky?

Co je estrogen?

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon. Je důležitý zejména protože zajišťuje funkci celého ženského reprodukčního systému. Estrogen je u žen produkován ve vaječnících a ve žlutém tělísku. Hladina estrogenu začne stoupat v pubertě a s postupujícím věkem jeho produkce klesá.

Mezi zástupce estrogenů patří estradiol, estron a estriol. 

Estradiol

Je hlavním ženským hormonem, který je zodpovědný za menstruační cyklus a úzce spolupracuje s jiným hormonem, který se nazývá progesteron. Je produkován u žen v plodném věku.

Estron

Naproti tomu hormon estron je jediný estrogen, který tělo produkuje po menopauze.

Estriol

Hlavní estrogen během těhotenství.

Další funkce estrogenu

Estrogen má přímý vliv na rychlost metabolismu a spalování tuků. Mimo to spolu s růstovým hormonem způsobuje především v pubertě rychlejší růst. Dále estrogen pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi a podporuje zdraví kostí.

Nízká hladina estrogenu může nastat z několika důvodů:

  • Syndrom polycystických vaječníků - při tomto onemocnění klesá hladina estrogenu a může docházet k výkyvům mezi estrogenem a progesteronem.
  • Laktace - hladina estrogenu klesá po porodu a v období laktace. Právě tato hormonální změna pomáhá stimulovat produkci mléka a zabraňuje ovulaci.
  • Odstranění vaječníků - ženy, které podstoupí odstranění vaječníků podstoupí menopauzu mnohem dříve, protože u nich není produkován estrogen a progesteron.
  • Anorexie - anorexie patří mezi velmi závažná onemocnění, kdy tělo nemá dostatečný příjem energie a živin. Při nízkém procentu tuku a energie tělo přestane produkovat estrogen.
  • Nadměrná tělesná aktivita -  s tímto mají problém především aktivní sportovkyně, kdy sníženou produkci estrogenu může způsobovat velmi malé procento tuku a poté i dřívější nástup menopauzy.
  • Chronická onemocnění ledvin
  • Poruchy štítné žlázy
  • Problémy s hypofýzou

Menopause Support

Zvláštní období klesajícího estrogenu je menopauza

U žen, kterým je přes 40 let může pokles hladiny estrogenu souviset s přicházející menopauzou. Nicméně samotné menopauze předchází období, které se nazývá perimenopauza, při které vaječníky sice dále produkují estrogen, ale už v menším množství. Kolem 50 let s nástupem menopauzy se sníží produkce estrogenu a může stoupat tělesná hmotnost

Jedním z důvodů proč se v průběhu menopauzy zvyšuje hmotnost je právě změna hladiny hormonů. Snižuje se hladina estradiolu a jelikož tento hormon pomáhá regulovat metabolismus a tělesnou hmotnost, mohou nízké hladiny estradiolu vést k nárůstu hmotnosti. V tomto období se začíná nejvíce tuku hromadit v oblasti břicha. Je to tzv. viscerální tuk, který se hromadí kolem orgánů. Viscerální tuk může být spouštěcí mechanismus k onemocněním jako je cukrovka, mrtvice a různá srdeční onemocnění. V tomto věku klesá i pohybová aktivita a to představuje větší riziko nárůstu tělesné hmotnosti. Proto je vhodné být fyzicky aktivní po celý život.

estrogen-hladina

Nízká hladina estrogenů u žen má řadu nepříjemných symptomů:

  • Bolest hlavy
  • Změny nálad - výkyvy nálad jsou pro pokles hladiny estrogenu typické, nicméně nízká hladina estrogenu může vést až k depresivním poruchám. Nedostatek estrogenu může způsobit i pokles produkce serotoninu.
  • Únava 
  • Potíže se soustředěním
  • Nepravidelný menstruační cyklus - protože estrogen je jedním z hlavních hormonů, který řídí menstruační cyklus, jeho nízká hladina může vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu.
  • Premenstruační syndrom
  • Návaly horka a nadměrné pocení - nízká hladina estrogenu může způsobit nepříjemné návaly horka a nadměrné pocení.
  • Vypadávání vlasů
  • Zhoršení pleti - příznakem nízké hladiny estrogenu je i suchá a problematická pokožka se sklony k akné.
  • Snížená hustota kostí - díky nízké hladině estrogenu může tělo hůře vstřebávat vápník, a i tím přispívá k pozdějšímu vzniku osteoporózy. 
  • Ztráta libida
  • Vaginální suchost a bolestivý styk.
  • Časté infekce močových cest
  • Zvýšení tělesné hmotnosti - nízká hladinu estrogenu nejen že může mít vliv na množství ukládání tuku v těle, ale ovlivňuje také místa, kde se tuk ukládá. Obvykle to bývá v oblasti břicha.  

 priznaky-nizka-vysoka-hladina-estrogenu

 

Estrogen opravdu řídí většinu pochodů v reprodukčním systému a mimo výše zmíněné symptomy může mít za následek i neplodnost. Kromě toho nízké hladiny estrogenu mohou narušit sexuální funkce.

Mimo již zmíněné příznaky je hladina estrogenů zjistitelná při kontrolních odběrech krve. Ženám s nízkou hladinou estrogenu se většinou navrhne léčba v podobě hormonálně substituční terapie, což není nic jiného než podávání vysokých dávek estrogenu. Nicméně stimulovat hladinu estrogenu můžete také výběrem vhodné stravy bohaté na fytoestrogeny lignany. To jsou látky, které dokáží ovlivnit hladinu hormonů a mohou zvýšit hladinu estrogenu. Nejčastěji se tento druh fytoestrogenů nachází v jahodách, otrubách, cizrně, zelenině (mrkev, lilek, rajčata, řepa, květák, zelí), lněném semínku. Doporučujeme konzumovat bio zeleninu např. z farmářských trhů a zejména zeleninu brukvovitou (brokolice, květák).

Významným nositelem fytoestrogenů je Maca peruánská, která má na tělo komplexní účinky, protože přirozeně zvyšuje hladinu estrogenu, udržuje hormonální rovnováhu a výrazně ovlivňuje sexuální aktivitu. Z bylin to je především Jetel luční nebo Andělika lékařská.

DIM + I3C + CDG

Zdravým životním stylem k hormonální rovnováze

Hormony v ženském těle jsou velmi komplikované téma. V minulém článku jsme psali o estrogenové dominanci, kdy má žena estrogenů mnoho oproti dalšímu důležitému hormonu progesteronu. Hormony v ženském není pouze komplikované téma na psaní, ale komplikovaný systém, který by si každá žena měla střežit. Svým životním stylem ovlivňujeme, jestli budeme mít hormony v rovnováze. Proto je velmi důležité dbát na dodržování zdravé a vyvážené stravy, vyhýbaní se toxinům, ať už to jsou pesticidy v potravě nebo xenoestrogeny v kosmetice, či drogerii. Nezanedbatelný vliv má také dostatek fyzické aktivity, psychika (eliminace stresu) a taky cirkadiánní rytmus.

Pro hormonální optimalizaci u žen doporučujeme:

  • BrainMax Testamento - Optimalizace hladiny estrogenu a progesteronu. Cíl hormonální rovnováha.
  • Thyroid Energy - Posílení činnosti štítné žlázy, která je důležitá pro správnou funkci hormonálního systému a metabolismu.
  • BrainMax 1.5 Adaptogenic - Obnova činnosti unavených nadledvinek je důležitá pro správné fungování hormonálních procesů v těle od vaječníků až po štítnou žlázů.
  • Performance Magnesium - Dostatek hořčíku je důležitý pro spouštění důležitých hormonálních procesů v těle.

Veronika Halusková, Jiří Votava

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: