Naši otcové měli téměř o 20% vyšší hladinu test0steronu! Jak zvýšit test0steron?
Podle studií neustále klesá u čím dál mladší populace mužů, což ovlivňuje nejen kvalitu každodenního života, ale také se negativně propisuje na reprodukčním zdraví a plodnosti mladých mužů. Ačkoli je ztráta test0steronu s věkem u mužů běžná, je často spojena s cukrovkou, abdominální obezitou (obezita, kdy se tuk ukládá především v oblasti břicha), sexuální dysfunkcí nebo depresemi.
Co je test0steron a proč je důležitý?
Test0steron je mužský hormon, který je produkován varlaty. Ovlivňuje vývoj svalů, kostí, reprodukční soustavu, produkci spermií, ale také psychiku jako sebevědomí a náladu. Test0steron se v těle syntetizuje z cholesterolu. Nicméně to, že máte vysokou hladinu cholesterolu, neznamená, že bude i vyšší hladina test0steronu. Hladina test0steronu je totiž příliš pečlivě kontrolována hypofýzou v mozku. Koncentraci test0steronu ovlivňuje spoustu věcí. Jednou z nich je věk. Většinou je nejvyšší koncentrace test0steronu během 18 - 20. roku věku, kdy je organismus připraven k reprodukci. Dále se liší koncentrace test0steronu během dne. Více test0steronu je ráno a naopak k večeru je jeho hladina nižší.
Jak muži stárnou, hladina test0steronu postupně klesá, asi o 1 % - 2 % každý rok. Na rozdíl od relativně rychlého poklesu estrogenu u žen..
Varlata produkují méně test0steronu, protože existuje méně signálů z hypofýzy, které varlatům říkají, aby test0steron produkovaly. Více než třetina mužů starších 45 let má nízkou hladinu test0steronu.
Test0steron je u mužů primární hormon, protože má na starost kromě celého reprodukční systému také svaly, psychiku, zkrátka vše, co dělá muže mužem. Možná to je i důvod, proč se jedná se o velmi citlivé téma. Nedostatek test0steronu určitě není nic, za co by se muži měli stydět. Zahrnuje především sérii nepříjemných příznaků jako jsou deprese, přibírání na váze nebo neplodnost. Dobře víme, že nejen test0steron dělá z chlapců muže. :)
Jak je to dnes? Optimální hladina test0steronu.
Je přirozené, že s přibývajícím věkem produkce test0steronu u mužů klesá, nicméně dnes se potýkáme s problémem, kdy muži, kterým je sotva přes 30 let, mají výrazný úbytek test0steronu. Studie naznačují, že nedostatek test0steronu u mladších mužů je pouze důsledek industriálního způsobu života. Jsme obklopení čím dál větším množstvím látek, které mají na zdraví větší vliv, než jsme schopni si připustit. Mladí muži jsou vystaveni více xenoestrogenům a chemikáliím narušujícím jejich endokrinní systém než jejich tátové.
Test test0steronu měří množství test0steronu v krvi. Pokud chce lékař otestovat hladinu hormonu v krvi, s největší pravděpodobností i sám určí denní dobu vhodnou pro test. Hladiny hormonů jsou nejvyšší ráno, proto se tento test často provádí ráno mezi 7:00 a 10:00. Obvykle se hladina test0steronu pohybuje mezi 270-1070 ng/dl (u mužů), což je cca 10-25 nmol/l.
Muži před 20 lety měli skoro o 20% test0steronu více!!!
Jednou z hlavních příčin mohou být látky, kterými jsme v každodenním kontaktu. Polychlorované bifenyly, bisfenol A (BPA; plast ale i jiné fenoly jako BPS) a triclosan (antibakteriální činidlo) narušují lidský hormonální systém, buď napodobováním estrogenu, nebo blokováním aktivity test0steronu. Jakmile se chemikálie, jako jsou tyto, dostanou do životního prostředí a tím i do potravního řetězce, je velmi obtížné je odstranit a následně se jim vyhnout.
Výzkumníci shromáždili údaje z národního průzkumu zdraví a výživy, aby posoudili změny hladiny test0steronu v období od roku 1999 do 2016. Ve studii bylo zkoumáno 4045 mužů. Muži v letech 2011-2016 měli výrazně nižší hladiny test0steronu než muži v letech 1999-2004. Data jasně ukázala, že zvýšený průměrný BMI přispěl k nižším hladinám test0steronu, ale i muži ze stejné váhové kategorie měli nižší test0steron než jejich předchozí generace. 1
Studie zveřejněná na jaře 2018 zjistila, že muži s nedostatkem test0steronu (definovaným jako méně než 300 nanogramů test0steronu na decilitr) byli vystaveni většímu riziku obezity, kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze, cukrovky a dalších onemocnění.2
Důsledky nízké hladiny test0steronu: Co způsobuje nedostatek test0steronu?
Prezentace v Americké urologické asociaci ukázala, že produkce test0steronu u mužů mezi lety 1999 a 2016 znatelně klesla. A to i potom, co byla data srovnána s hodnotami BMI. Takže hladina test0steronu přímo souvisí s nadváhou a obezitou u mužů. Kromě toho test0steron podporuje pozornost, paměť, prostorové uvažování a energii. To také znamená, že z nedostatku test0steronu se může odvíjet spoustu potíží, kterých si zpočátku ani nemusíte všimnout, nebo si je spojit s úbytkem test0steronu.
Studie na velkém vzorku amerických mužů zjistila, že průměrná hladina test0steronu klesá až o 1% ročně. Hladina test0steronu se přirozeně snižují s věkem, ale tato studie zjistila, že 65 letý muž v roce 1987 měl asi o 17% více test0steronu než 65 letý muž v roce 2004.3 Nebylo to omezeno pouze na Američany, dánská studie zjistila podobné výsledky.
Mezi nejčastější příznaky snížené hladiny test0steronu patří nízké libido, poruchy erekce, náladovost, úzkosti, deprese, ztráta svalového hmoty a naopak nárůst tukové tkáně, nejčastěji právě v oblasti břicha. Kromě toho bez přiměřeného množství test0steronu se muži stávají neplodnými, protože test0steron pomáhá vývoji zralých spermií. Dochází také k erektilní dysfunkci, která postihuje muže ve věku 40-70 let.
1.) Nízké libido
Sexuální touha jednoznačně souvisí s nízkou hladinou test0steronu. Samozřejmě to souvisí také s přibývajícím věkem, ale vlivem několika faktorů jde dnes o jev i mnohem mladších mužů. Pokud jste zaznamenali prudký pokles zájmu o sex, možná máte právě nedostatek test0steronu.
2.) Poruchy erekce
Test0steron pomáhá dosáhnout a udržet erekci. Říká mozkovým receptorům, aby produkovaly oxid dusnatý, což je molekula, která pomáhá spouštět řadu chemických reakcí nezbytných pro erekci. Oxid dusnatý usnadňuje průtok krve uvolněním krevních cév a uvolňuje sval, čímž napomáhá zvýšenému průtoku krve nezbytnému k vyvolání a udržení erekce. Poruchy erekce tak mohou poukazovat na nízkou hladinu test0steronu, ale také na počínající problémy kardiovaskulární soustavy.
3.) Přibývání na váze
Obezita a nadváha spolu s nízkou hladinou test0steronu jsou spojené nádoby, protože nedostatek test0steronu ovlivňuje ukládání tuků a tento mechanismus funguje i naopak. Přibývání na váze snižuje tvorbu test0steronu. A proč k tomu dochází? Tukové buňky metabolizují test0steron a přeměňují ho na estrogen. Test0steron hraje důležitou roli v regulaci metabolismu inzulínu, glukózy a tuků. S klesající hladinou test0steronu se snižuje schopnost našeho těla regulovat metabolismus inzulínu, glukózy a tuků, což následně způsobí, že se tuková tkáň začne hromadit.
Je to i důvod proč se nedostatek test0steronu častěji objevuje u obézních mužů. To je způsobeno tím, že tukové buňky mají vysoké množství enzymu (molekuly, které urychlují chemické reakce), který se nazývá aromatáza. Aromatáza má zajímavou vlastnost. V zásadě má za úkol vytvářet estrogen z molekul test0steronu. Jak víme, estrogen je hlavním ženským pohlavním hormonem, i když tento hormon potřebují i muži. Samozřejmě v daleko menším množství. Takže když muž začnete přibírat tuk, aktivujete více aromatázy, která přeměňuje test0steron na estrogen. Hladiny test0steronu začnou klesat. Navíc je známo, že břišní tuk produkuje obzvláště velké množství aromatázy. U mužů je pak obvykle velmi znepokojující, pokud se jeho nadbytečné kilogramy mají tendenci shromažďovat v této části těla.
4.) Nedostatek energie a únava
Test0steron je jedním z primárních hormonů zodpovědných za to, že se cítíte motivovaní, soustředění a plní energie. Když je produkce test0steronu příliš nízká, můžete se snadno cítit unavení a letargičtí.
5.) Řídnutí kostí a úbytek svalové hmoty
Test0steron je nepostradatelný při tvorbě kostní a svalové hmoty. Bylo prokázáno, že hraje důležitou roli ve zdraví kostí. Zvyšuje hustotu kostí stimulací kostní mineralizace a také snižuje kostní resorpci. Starší muži trpící osteoporózou mají obvykle nedostatečnou hladinu test0steronu. Zejména s přibývajícím věkem se muži mohou potýkat (podobně jako ženy) s řídnutím kostí a osteoporózou.
6.) Návaly horka
Pokud se potýkáte s nízkou hladinou test0steronu, pravděpodobně se také nevyhnete návalům horka, které jsou intenzivní především v noci. Ačkoli jsou tyto příznaky běžně spojovány s ženami v období přechodu, muži je zažívají také. Dochází k tomu proto, že hypotalamus (což je oblast v mozku, která reguluje vnitřní teplotu), interpretuje falešné signály z těla kvůli hormonální nerovnováze. Když je hladina test0steronu příliš nízká, tělo se mylně cítí přehřáté a podle toho reaguje. K těmto nepříjemným symptomům andropauzy přispívá i vysoká míra stresu a špatná strava.
7.) Deprese a emoční výkyvy
Byl by omyl si myslet, že nedostatečné množství test0steronu ovlivňuje zdraví mužů pouze na fyzické úrovni. Náladovost, pocity smutku, podrážděnost, deprese nebo emoce jako na horské dráze. To vše může být jeden z několika příznaků nízké hladiny test0steronu. Hormon také hraje roli ve vašem stavu mysli, včetně toho, jak dobře funguje váš mozek. Ve chvíli, kdy je hladina test0steronu hraniční, můžete pociťovat nedostatek soustředění nebo se potýkat se zhoršením paměti.
8.) Neplodnost
Test0steron hraje hlavní roli ve spermatogenezi, biologickém procesu, jehož prostřednictvím reprodukční systém vytváří spermie. Nízká hladina test0steronu nemusí vždy přímo způsobit neplodnost. Muži s nízkým test0steronem mohou stále produkovat zdravé spermie, protože produkci spermií stimulují i jiné hormony. Může mít však za následek sníženou produkci spermií, lépe řečeno jejich množství.
6 tipů jak přirozeně zvýšit hladinu test0steronu.
1.) Cvičte
Existuje spousta výzkumů, které dokazují, že cvičení může regulovat nebo zvýšit hladinu test0steronu. Ve skutečnosti jedna studie publikovaná v Indian Journal of Physiology and Pharmacology zjistila, že i krátkodobé cvičení způsobuje zvýšení hladiny test0steronu. Pro zvýšení hladiny test0steronu je ideální silový trénink a vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT cvičení).4
2.) Regulujte svou váhu - v jídelníčku se zaměřte na kvalitní tuky, bílkoviny a vlákninu
Nejprve vynechejte všechna nezdravá jídla, zpracované, balené a rychlé občerstvení, rafinované sacharidy a umělá sladidla. Zaměřte se na konzumaci celistvých potravin, včetně následujících:
Dejte přednost zdravým tukům jako je máslo, ghi, kokosový olej, olivový olej, fermentované mléčné výrobky, avokádo, mandle, vlašské ořechy. Ze semínek vybírejte chia, lněná a dýňová, která jsou bohatá na zinek, o kterém bude ještě řeč. Tuky jsou nepostradatelnou součástí stravy, protože se z nich syntetizuje nejen test0steron, ale také ostatní hormony. Takže je nelze vynechávat, aniž by to na hladinu test0steronu nemělo negativní vliv. Tématu tuků jsme věnovali celý článek, kde je přesně popsáno, kterým tukům dát přednost a k jaké úpravě jsou určeny. Z živočiných produktů vybírejte zdroje organických bílkovin, jako je volně ulovený losos, bio kuře a hovězí maso. Čerstvé ovoce a zelenina, jako bobule, listová zelenina, brokolice, celer, mrkev a artyčok. Zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny fíky, tykev, ořechy, semínka, fazole a luštěniny.
3.) Pravidelný sex
Když jsou hladiny test0steronu příliš nízké, můžete mít potíže s dosažením erekce nebo jejím udržením. V těle je vše provázané, proto pravidelný sex podporuje tvorbu test0steronu.
4.) Suplementujte zinek a vitamín D
Pokud jste přemýšleli jakou roli hrají ústřice v produkci test0steronu. Je to prosté. Ústřice jsou totiž jedním z nejbohatších zdrojů zinku. A co víc! Zinek hraje primární roli nejen v produkci test0steronu ale i ostatních hormonů. Aby vědci zjistili, jak moc by tento minerál mohl ovlivnit koncentrace test0steronu, omezili příjem zinku ve stravě u mladých mužů po dobu 20 týdnů. Během této doby jejich hladiny test0steronu klesly z průměrných 39,9 nmol/l (nanomolů na litr) na 10,6 nmol/l.5
Nicméně v základní suplementaci nesmíme zapomenout na vitamín D. Vitamín D je tak trošku nedoceněným vitamínem. O vitamínu D víme, že je primární činitel naší fungující imunity. Nicméně další jeho významnou vlastností je jeho vliv ve zdraví reprodukčního systému.
5.) Vyhýbejte se alkoholu a kouření
Je jasné, že alkohol nám škodí v mnoha ohledech. Pro test0steron je alkohol doslova likvidační. Pokud se chcete vyhnout problémům s početím, doporučovala bych alkohol na nějaký čas vyřadit úplně. A proč? Alkohol narušuje funkci testikulárních Sertoliho buněk. Buňky, které hrají zásadní roli při zrání spermií. Konzumace alkoholu může snížit produkci a uvolňování hormonů, které jsou potřebné pro reprodukční funkce a narušovat produkci hormonů v hypotalamu. O kouření bychom mohli říct, že funguje podobně, protože v konečném důsledku kouření snižuje schopnost spermie oplodnit vajíčko.
6.) Vsaďte na adaptogeny a byliny
Podle výzkumu publikovaného v Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine se ashwagandha používá v ajurvédské medicíně jako afrodiziakum, které může pomoci při mužské sexuální dysfunkci a neplodnosti. Studie zjistila, že u pacientů s nízkým počtem spermií, kteří užívali ashwagandhu, se zvýšil počet spermií o 167%, objem spermií o 53% a pohyblivost spermií o 57%. Skupina, která užívala ashwagandhu také vykazovala vyšší hladiny hormonů ve srovnání se skupinou užívající placebo.6 Proto jsme ashwagandhu zařadili jako jednu z několika bylin do Testobossu. Vedle ashwagandhy také v Testobossu najdete například známý kotvičník neboli Tribulus (ten si stále statečně drží své prvenství mezi bylinami pro muže), bylinu muira puama nebo macu, která se osvědčila především jako podpora libida, kterou podpořily i studie.7 Maca nepůsobí přímo na zvyšování test0steronu (který proto nemusí být při jejím užívání zvýšen u všech), ale zvyšuje jeho prekurzor dehydroepiandrosteron (DHEA), což je androgen a neurosteroid, nejhojněji kolující hormon v lidském těle, který se podílí na syntéze všech dalších androgenů (u mužů) i estrogenů (u žen).
7.) Minimalizace stresu
Když jsme ve stresu, nadledvinky produkují korzitol. Ten je často negován, nicméně jeho funkce v těle je nezbytná. Kortizol pomáhá v produkci energie a je klíčový pro správnou funkci našeho cirkadiánního rytmu. Problém není kortizol samotný, ale jeho nerovnováha. To v dlouhodobém měřítku způsobuje to, že potlačuje tvorbu test0steronu. Proto je dobré se naučit odprostit od typických stresorů a zaměřit svou pozornost na relaxaci.
Závěr
O test0steronu můžete slyšet i několik nepravd. Patrně jeden z největších mýtů o tomto hormonu je ten, že způsobuje agresivitu a asociální chování. Tento mýtus vznikl v souvislosti s anabolickými steroidy. Toto chování bylo označeno už v 80. letech jako "Roid rage". Agresivita, která byla popsána v souvislosti s pácháním trestních činů kulturisty, kteří užívali anabolika. Ve skutečnosti může být opak pravdou. Nízký test0steron může být to, co u mužů způsobuje hněv a podrážděnost. Jak jsem zmínila výše, nízká hladina test0steronu byla u mužů spojena s depresí. A dva z primárních příznaků deprese u mužů jsou zvýšené výbuchy vzteku a podrážděnost. Ať chceme nebo ne, produkce test0steronu se jednoznačně odvíjí od životního stylu, který preferujeme. Změna vyžaduje trošku disciplíny, ale vyplatí se to jak v zdraví, ve vztahu sám k sobě i něžnému pohlaví.
Veronika Halusková
1. Patel P, Fantus R, Lokeshwar S, et al. Trends in Serum test0steron Levels Among Adolescent and Young Adults Men in the United States. Presented at: 2020 AUA Virtual Experience; May 15, 2020. Abstract MP78-01.
2. PETERSON, Mark D, Aleksandr BELAKOVSKIY, Ryan MCGRATH a Joshua F YARROW. test0sterone Deficiency, Weakness, and Multimorbidity in Men. 2018.
3. TRAVISON, Thomas G, Andre B ARAUJO, Amy B O'DONNELL, Varant KUPELIAN a John B MCKINLAY. A Population-Level Decline in Serum test0sterone Levels in American Men. 2007.
4. DEVI, Satendri, Jalaj SAXENA, Dolly RASTOGI, Arun GOEL a Saurabh SAHA. Effect of short-term physical exercise on serum total test0sterone levels in young adults. 2014.
5. PRASAD, A S, C S MANTZOROS, F W BECK, J W HESS a G J BREWER. Zinc status and serum test0sterone levels of healthy adults. 1996.
6. AMBIYE, Vijay R, Deepak LANGADE, Swati DONGRE, Pradnya APTIKAR, Madhura KUKARNI a Atul DONGRE. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. 2013.
7. GONZALES, G F, A CÓRDOVA, K VEGA, A VILLENA, C GÓÑEZ a S CASTILLO. Effect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum test0sterone levels in adult healthy men. 2002.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.