7 důvodů proč potřebujete NAC (N-Acetyl-L-Cystein)
N-Acetyl-L-Cystein (NAC): Superman mezi antioxidanty
N-Acetyl-L-Cystein je antioxidant s četnými pozitivními vlivy na naše zdraví. Pomáhá chránit naše plíce, mozek a srdce. Bojuje proti infekcím a zá**tům. Zvyšuje hladinu glutathionu a tím chrání tělo (buňky) před oxidačním stresem, který bývá příčinou chronických onemocnění. V dnešním článku se dočtete právě o něm.
Co je vlastně oxidační stres, volné radikály, antioxidant?
Tyhle pojmy jste už určitě za svůj život slyšeli několikrát a k tomu, abyste pochopili proč je pro nás důležité snižovat antioxidační stres, je potřeba si je hned na začátku vysvětlit.
Volný radikál je označení pro prvek nebo sloučeninu, která obsahuje volný elektronový pár, díky jemuž se stává velmi reaktivní. Díky své velké reaktivitě „vytrhává“ elektrony z jiných sloučenin a tím poškozuje buňky našeho organismu.
Oxidační stres je způsoben přítomností škodlivých kyslíkových radikálů (reaktivních forem kyslíku).
Antioxidant je látka, která umí tyto volné radikály neutralizovat (umí je převést do méně reaktivních stavů) a tím eliminuje jejich škodlivý účinek.
Co je cystein a N-Acetyl-L-Cystein (NAC)?
Cystein patří mezi semiesenciální aminokyseliny, naše tělo si ho dokáže vytvořit z jiných aminokyselin (methioninu a serinu), musíme jich mít ale dostatek. Neobsahuje-li naše strava dostatečné množství těchto aminokyselin, stává se cystein pro nás esenciální. Musíme ho přijímat buď z potravy, nebo suplementovat ve formě N-Acetyl-L-Cysteinu. Příjem přiměřeného množství cysteinu a NAC nám přináší řadu zdravotních přínosů, včetně tvorby glutationu – nejsilnějšího antioxidantu v našem těle.
Hlavní účinky NAC
1.) NAC jako prekurzor glutationu
Vstřebaný NAC putuje do jater, kde je přeměněn na cystein. Játra cystein poté využijí pro tvorbu glutationu. Glutation je jeden z nejdůležitějších antioxidantů v našem těle, pomáhá neutralizovat volné radikály a tím chrání buňky před poškozením. Některé studie tvrdí, že tím přispívá i k dlouhověkosti.(1) Antioxidační vlastnosti glutationu hrají velkou roli v boji i proti dalším onemocněním způsobených oxidačním stresem, jako jsou srdeční choroby či neplodnost.
2.) NAC jako pomocník při detoxikaci
NAC se také podílí na detoxikačních procesech. Chrání tělo před vedlejšími účinky léků a před škodlivými látkami z vnějšího prostředí. (2) Lékaři například podávají pacientům NAC při léčbě paracetamolem (lék proti bolesti a teplotě), tím chrání játra ledviny před poškozením.
Během života se v našem těle kumulují těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium, arsen). Tyto kovy způsobují pokles glutationu v buňkách, čímž přispívají k zvýšení volných radikálů a jejich následnému poškození. Jak už jsem zmínila, NAC zvyšuje hladinu glutationu a tím chrání před toxickými účinky těžkých kovů.
3.) Podpora imunity
Imunitní systém je první obrannou linií proti jakémukoliv patogenu a skládá se z velkého množství buněk, které neustále chrání naše tělo před napadením patogeny, včetně virů, toxinů a bakterií. Buňky imunitního systému potřebují pro své optimální fungování vysoké množství glutationu. V imunitním systému je glutation nezbytnou živinou, která brání poškození buněk a optimalizuje imunitní zdraví.
4.) NAC a plodnost
NAC může pomoci v boji proti mužské neplodnosti díky svým antioxidačním vlastnostem, konkrétně redukcí volných radikálů, čímž chrání buňky mužského reprodukčního systému.(3) Velké množství volných radikálů poškozuje DNA ve spermii, spermie se pak díky tomu stává nefunkční.
5.) NAC a jeho pozitivní vliv na zdraví mozku
Schopnost NAC regulovat množství glutamátu a glutationu působí pozitivně na náš mozek. Glutamát je jeden z nejdůležitějších neurotransmiterů v mozku, který se podílí na široké škále procesů, jako například učení, paměť či chování. Glutation redukuje volné radikály a tím zabraňuje poškození mozkových buněk.(4) NAC může také přispět ke zlepšení mentálního zdraví u lidí s bipolární poruchou, schizofrenií nebo OCD. (5)
6.) NAC a jeho vliv na plicní onemocnění
Některé studie prokázaly pozitivní vliv NAC při léčbě chronických plicních onemocnění jako je cystická fibróza či bronchitida tím, že NAC (jeho inhalovaná forma) pomáhá snížit produkci přebytečného hlenu v dýchacích cestách. (6)
7.) NAC jeho vliv na srdce
Poškození srdeční svaloviny volnými radikály často vede k vážným srdečním onemocněním, například infarktu myokardu. NAC, jakožto silný antioxidant, redukuje volné radikály, a tím snižuje riziko vzniku těchto onemocnění. (7)
Kolik a jak můžeme NAC suplementovat?
Jelikož si naše tělo dokáže cystein vytvořit, není přesně určeno, jaké množství NAC by se mělo suplementovat. Většina potravin s vysokým obsahem bílkovin (vajíčka, kuřecí a krůtí maso, sýry, jogurty) cystein obsahují. Množství přijímaného cysteinu lze zvýšit suplementací NAC.
NAC obsažený v tabletách se hůře vstřebává. Denní doporučená dávka suplementu je 600-1000 mg NAC.(8) NAC může být podávaný intravenózně, ústně (tablety), či jako aerosol v kapalné nebo práškové formě.
Pozor: NAC se nesmí užívat při následujících onemocněních: fenylketonurii, dvanáctníkových a žaludečních vředech, při jaterních onemocněních.
NAC a jeho vedlejší účinky
Vysoké dávky NAC mohou vyvolat průjem, nevolnost, zvracení nebo bolest břicha.(9) V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a přestaňte přípravek užívat.
Závěr
NAC je pro zdraví velmi zajímavá látka, protože prostřednictvím této modifikované aminokyseliny cysteinu je možné stimulovat hladinu nejsilnějšího antioxidantu glutathionu, čímž můžete podpořit zdraví buněk, tkání a orgánů. Je taky vhodný pro detoxikaci jater a ledvin. Vyšší hladina glutathionu v játrech a ledvinách pomáhá se zbavováním se odpadních látek. NAC je prekurzorem jednoho z nejsilnějších antioxidantů glutathionu.
Jedná se možná o jednu z nejslibnějších látek na poli detoxikace a ochrany před oxidativním stresem, který souvisí s poškozením buněk volnými radikály.
Monika Brychtová
Zdroje:
1. Cascella R, Evangelisti E, Zampagni M, Becatti M, D’Adamio G, Goti A, et al. S- linolenoyl glutathione intake extends life-span and stress resistance via Sir-2.1 upregulation in Caenorhabditis elegans. Free Radic Biol Med. 2014 Aug;73:127–35.
2. Quig D. Cysteine metabolism and metal toxicity. Altern Med Rev. 1998 Aug;3(4):262–70.
3. Lombardo F, Sansone A, Romanelli F, Paoli D, Gandini L, Lenzi A. The role of antioxidant therapy in the treatment of male infertility: an overview. Asian J Androl. 2011 Sep;13(5):690–7.
4. Mokhtari V, Afsharian P, Shahhoseini M, Kalantar SM, Moini A. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine. Cell J. 2017;19(1):11–7.
5. Samuni Y, Goldstein S, Dean OM, Berk M. The chemistry and biological activities of N-acetylcysteine. Biochim Biophys Acta - Gen Subj [Internet]. 2013;1830(8):4117–29. Available from: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030441651300144X
6. Reichenberger F, Tamm M. [N-acetylcystein in the therapy of chronic bronchitis]. Pneumologie. 2002 Dec;56(12):793–7.
7. Liu C, Lu X-Z, Shen M-Z, Xing C-Y, Ma J, Duan Y-Y, et al. N-Acetyl Cysteine improves the
diabetic cardiac function: possible role of fibrosis inhibition. BMC Cardiovasc Disord. 2015 Aug;15:84.
8. Dodd S, Dean O, Copolov DL, Malhi GS, Berk M. N-acetylcysteine for antioxidant therapy: pharmacology and clinical utility. Expert Opin Biol Ther. 2008
Dec;8(12):1955–62.
9. Sandilands EA, Bateman DN. Adverse reactions associated with acetylcysteine. Clin Toxicol (Phila). 2009 Feb;47(2):81–8.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.