Moringa - elixír života

Moringa latinsky Moringa oleifera je rostlina pocházející ze Severní Indie z podhůří Himalájí. Dnes roste ve více než 82 zemích a vydrží i drsné podmínky, dokonce i velká sucha. Z rodné Indie se rozšířila na východ do Číny, jihovýchodní Asie a na Filipíny. Většina rostliny je jedlá, i když listy jsou považovány za její nejvýživnější část. Právě listy v sobě ukrývají největší množství vitamínů a minerálů. Listy se obyčejně drtí, aby se z nich vyrobil prášek, který lze snadno přidat do smoothie, nebo může být použít do energetických tyčinek. Listy Moringy jsou surovinou v indické kuchyni, protože jsou všestranné. 

Co vše moringa obsahuje?

Možná by jste byli překvapeni, co vše se v drobných listech moringy ukrývá. Je doslova nabitá vitamíny a minerály a vzhledem k jejímu bohatému nutričnímu profilu se v zemích třetího světa používá v boji proti podvýživě kojenců a kojících matek. Právě v tropických oblastech je moringa skvělým zdrojem potravy, protože stromu se daří i v období sucha. 

moringa

1.) VItamín C a antioxidanty 

Moringa vyniká svým obsahem mikronutrinetů. Například obsahuje sedmkrát více vitamínu C než pomeranče a to je jen jedna z mnoha působivých vlastností moringy. Je také bohatá na antioxidanty, které chrání před škodlivými účinky volných radikálů přítomných všude kolem nás. Volné radikály jsou zodpovědné za mnoho chronických onemocnění. Obsahuje kvercetin, což je antioxidant, který pomáhá snižovat krevní tlak. Dalším antioxidantem, který je obsažen v listech moringy je kyselina chlorogenová, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi po jídle. 

2.) Železo

Další zajímavostí je i to, že moringa je bohatým zdrojem železa. Obsahuje dokonce 25x více železa než špenát. Stejně jako u jiných rostlinných zdrojů  tohoto esenciálního minerálu je však i železo z moringy tzv. nehemové železo, které není organismem tak snadno vstřebáváno jako hemové železo, které se nachází v mase. Dobrou zprávou je ovšem to, že vitamin C, který moringa obsahuje - zvyšuje vstřebávání železa. 

3.) Vápník a fosfor

Z minerálních látek jsou listy moringy bohaté na vápník a fosfor. Oba tyto minerály jsou potřebné pro zdraví našich kostí. O listech se také hovoří jako o podpůrné léčbě při artritidě. Listy moringy obsahují asi 185 miligramů vápníku na 100g, což je téměř 70% vápníku, které získáte z šálku plnotučného mléka.

4.) Beta karoten

Na rozdíl od vitamínu A, který může ve větších dávkách být toxický, nemůžeme se provitamínem A předávkovat. Oproti suplementům obsahujících vitamín A je tedy i moringa významným zdrojem tohoto vitamínu. Beta karoten z rostlin se vstřebává až desetkrát lépe než syntetický vyráběný. Zajímavé je, že moringa obsahuje více beta karotenu než mrkev. Konkrétně ve 100g prášku se sušených listů morigny má 19mg. 

5.) Bílkoviny

Moringa má největší poměr bílkovin ze všech dosud studovaných rostlin, přičemž listy obsahují přibližně 40% bílkovin. Pokud patříte mezi vegetariány, nebo se jen snažíte omezit živočišnou stravu, asi dobře víte, že není vždy snadné najít vhodnou alternativu. Samozřejmě velkou skupinou tvoří luštěniny, ale pokud chcete něco rychlého do smoothie nebo jen něco, čím si můžete posypat polévku či snídaňovou kaši, tak tady přichází do hry moringa. V jedné lžíci obsahuje 3 g bílkovin a tím snadno zvýšíte obsah bílkovin v jídelníčku.

Listy moringy mají antiseptické vlastnosti a bojují proti některým bakteriálním infekcím. Jsou dokonce prospěšné při terapii ran jako jsou modřiny, drobné řezné rány a popáleniny, protože zkracují dobu srážení. Mimo to se moringa používá tisíce let k léčbě poruch trávení. Lze ji smíchat s džusem a pomáhá při průjmových onemocněních. Vláknina, kterou obsahuje pomáhá čistit střeva a uklidňuje podrážděný žaludek. Díky svému vysokému obsahu železa je doporučována při anémii a může podpořit produkci energie.

TIP: Pro silný a neuvěřitelně výživný nápoj smíchejte 1 čajovou lžičku moringy spolu se zázvorem, citronem, lžičkou medu, mátou a ledem. Rozmixujte a máte skvělý tip na letní osvěžující nápoj.

 

Veronika Halusková

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: