Maca - ženšen z Peru
Maca Lepidium Meyenii je silná a odolná rostlina původem z vysokohorských oblastí peruánských And. Přezdívá se ji "peruánský ženšen" a jedná se o druh brukvovité zeleniny, která se pěstuje v Bolívii a některých částech Brazílie v nadmořské výšce 3500 m. Právě díky tomu je jedna z nejvýše rostoucích plodin na světě. Roste v drsných klimatických podmínkách (skalnaté půdy) a patří mezi nejvíce odolné rostliny vůbec, protože zvládá chlad, intenzivní vítr i slunce. Používá se kořen rostliny, který připomíná ředkvičku a má ořechovou téměř sladkou chuť.
Proč vyzkoušet Macu?
Macu řadíme mezi adaptogenní rostliny. Adaptogeny jsou látky, které zvyšují odolnost těla vůči chorobám zlepšením fyzického i emocionálního zdraví. Díky tomu je Maca široce využitelná, a to zejména pro optimalizaci hormonů a únavu nadledvin.
Přezdívá se ji peruánský ženšen pro své stimulační vlastnosti. Po tisíce let je kořen Macy používán Peruánci jako afrodiziakum a k léčbě různých zdravotních potíží, včetně nepříjemných příznaků menstruace, menopauzy, anémie, nebo ke zlepšení paměti a ke zvýšení fyzické síly. Nesporné výhody má Maca pro zdraví mužů, protože zvyšuje libido. Maca se doporučuje také lidem, kteří trpí únavou nadledvin, protože jako adaptogen pomáhá tělu se přirozeně přizpůsobovat stresujícím faktorům.
Kořen Macy má širokou škálu odstínů, ale obecně se Maca dělí na červenou, žlutou a černou. Nejčastěji se pěstuje žlutá Maca, která představuje přibližně 60% celkové sklizně. Červená Maca je sice pěstována sotva třetinově, ale i ta se může pyšnit řadou vlastností, které působí příznivě na lidský organismus. Je obzvláště dobrá k navýšení energie, zmírňuje příznaky menopauzy, podporuje zdraví prostaty a navíc taky může podporovat kognitivní funkce a posilovat paměť.
Co je želatinizovaná Maca?
Kromě prášku existuje i gelatinizovaná Maca. Kořen Macy se nejprve vaří a poté se pod tlakem odstraňuje veškerý obsah škrobu. Maca kořen je až ze 70% tvořen sacharidy a z toho polovinu tvoří škrob, konkrétně amylóza a amylopektin. Pro některé jedince může být trávení škrobu problematické a způsobuje nadýmání. Pro tyto osoby je gelatinizovaná Maca to pravé. Další výhoda gelatinizované Macy je lepší koncentrace živin. Nedostatek škrobu znamená, že je vyšší koncentrace samotného kořene. A taky je potřeba uvést, že gelatinizovaná Maca má více živin, například minerálů. Je nejvíce vhodná pro ty, kteří má citlivý žaludek, nebo pro kohokoli, kdo má potíže s trávením škrobů.
Stejně jako ostatní brukvovitá zelenina obsahuje i Maca glukosinoláty, které se při konzumaci převádí na isothiokyanáty, které účinkují proti rakovinnému bujení v těle.
Maca a její účinky
1.) Afrodiziakální vlastnosti
Hlavní vlastnost tohoto kořene je to, že zvyšuje libido žen i mužů a používá se při erektilní dysfunkci. Existují i studie, které toto potvrzují a ukázalo se, že nejen, že pomáhá při erektilní dysfunkci, ale také pozitivně zlepšuje kvalitu spermatu a zvyšuje plodnost. 1, 2
Několik studií zkoumalo vliv macy (Lepidium meyenii) na libido. Jedna z nich byla 12týdenní dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, randomizovaná paralelní studie, ve které byl efekt macy na subjektivní vnímání sexuální touhy porovnáván s placebem. Muži ve věku 21-56 let dostávali macu v dávkách 1 500 mg nebo 3 000 mg. Pozorován byl nárůst sexuální touhy už po 8 týdnech léčby. Tento efekt nebyl způsoben změnami v úrovních sérového t3st0st3r0onu nebo estradiolu. Studie tedy závěrem uvádí, že léčba macou zlepšila sexuální touhu.3
2.) Zvyšuje produkci energie
Přestože Maca neobsahuje žádné stimulanty, jako je kofein, tak přesto dodává tělu energii prostřednictvím svých nutričních hodnot a také stabilizací krevního cukru. Nedochází tak k velkým rozdílům v hladinách krevního cukru a tím dochází k rovnoměrnému rozložení energie.
3.) Snižuje riziko cukrovky
Cukrovka je chronický stav, který zahrnuje vysokou hladinu cukru v krvi. Maca pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a je tedy vhodná pro osoby trpící diabetem nebo metabolickým syndromem.
4.) Optimalizuje hormonální systém
Maca obsahuje celou řadu aminokyselin, které jsou stavebními kameny hormonů. Přestože maca neobsahuje hormony, pomáhá regulovat hormonální rovnováhu v těle. To je obzvláště užitečné u žen v menopauze, kde může maca pomáhat zmírňovat některé symptomy, jako jsou návaly horka a náladovost. Proto pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy (může zmírnit návaly horka), ale také příznaky menstruace jako jsou bolesti nebo její nepravidelnost. Kromě toho dovede zmírnit příznaky premenstruačního syndromu.
5.) Podporuje činnost štítné žlázy
Štítná žláza je malý orgán v přední části krku, který primárně produkuje hormony zodpovědné za správnou regulaci metabolismu. Nicméně jsou poměrně časté poruchy štítné žlázy. Nedostatečná činnost štítné žlázy (hypotyreóza) je charakterizována příznaky včetně ospalosti, pomalé srdeční frekvence, přibývání na váze, zácpy. Maca obsahuje alkaloidy, které stimulují hypofýzu a hypotalamus k větší produkci hormonů, které musí štítná žláza vytvářet. Dalším důvodem, proč je Maca vhodná při hypofunkci štítné žlázy je její obsah jódu. A je to právě jód, který je nezbytný pro správnou funkci štítné žlázy.
Kromě toho podporuje zdraví jater, snižuje míru úzkostí a stresu, zlepšuje vytrvalost a sílu, posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Maca je skvělým zdrojem vitamínu B12, B1, B2, ale taky vitamín C a E. Rostlina je bohatým zdrojem bílkovin a je tedy obzvlášť prospěšná pro vegetariány a vegany. Maca obsahuje také železo, vápník, zinek a hořčík. Maca má vysoký obsah vlákniny, jako je celulóza a lignany, které podporují zdraví střev.
Macu můžete najít ve formě prášku, který přidáte do jídla, ale také v kapslích. Rozdíl je pouze v tom, zda se jedná o prášek z kořene nebo extrakt. Extrakty z Macy jsou, oproti prášku z kořene, lépe vstřebatelné jelikož se dostanou do vašeho krevního oběhu rychleji a jsou mnohem koncentrovanější a tak stačí mnohem menší množství, aby Maca začala účinkovat.
Veronika Halusková
1. The use of maca (Lepidium meyenii) to improve semen quality: A systematic review,
2.MELNIKOVOVA, Ingrid, Tomas FAIT, Michaela KOLAROVA, Eloy C FERNANDEZ a Luigi MILELLA. Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Healthy Adult Men: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study. 2015.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.