Kouzlo bylinných tinktur
Už starověcí Egypťané namáčeli byliny do alkoholu a vytvářeli první tinktury. V roce 1025 vyšel časopis Al-Qanoon fi al Tibb (Kánon medicíny), který se poměrně podrobně zaměřil na mnoho lékařských témat, včetně bylinných tinktur. Díky tomu byliny v destilovaném alkoholu napevno zakořenily i v západní medicíně.
Co jsou tinktury a jak se vyrábí?
Tinktury jsou koncentrované bylinné extrakty vyrobené namočením čerstvých nebo sušených bylin (z různých částí rostlin) do alkoholu. Alkohol se používá k "rozbití" buněčné stěny rostliny, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin. Jsou jedním z mnoha způsobů, jak využít aktivní sloučeniny z bylin vnitřně. Do tinktur se zdaleka nezpracovávají pouze listy nebo květy, ale také celé oddenky rostlin nebo kořeny. Zpracování kořene je specialita u rostlin jako je kopřiva, kurkuma nebo pampeliška. Tinktury jsou vysoce koncentrované, takže dávky jsou malé a lze je snadno přimíchat do vody nebo džusu. Oproti jiným možnostem jsou tinktury vysoce vstřebatelné, koncentrované a mají dlouhou trvanlivost. Vydrží až několik let a všechny tyto vlastnosti z tinktur činí snadný a efektivní způsob, jak vzít z bylin to nejcennější. A jak? Byliny prochází macerováním. Což je proces, kdy se po několik dnů části bylin louhují v alkoholu a poté se celá směs lisuje. Vzniká průzračná tinktura, která je plná bioaktivních látek.
Játra, ledviny, močová soustava
Ačkoli to nemusí být na první pohled patrné, játra, ledviny a celý močový systém po celý den spolupracují. Játra jsou hlavní detoxikační orgán těla a kromě detoxikace má stovky jiných funkcí. Jejich hlavní funkcí je filtrovat toxiny z našeho těla, které poté ledviny znovu kontrolují a vylučují. Samotná játra jsou pozoruhodný orgán, protože mají do velké míry regenerační schopnost. Nicméně někdy jsou játra pod takovým náporem toxinů, alkoholu a škodlivých látek, že zkrátka potřebují pomoci. Proto je důležité starat se o tyto orgány zvlášť pečlivě. V rostlinné říši je hned několik rostlin, které mají velký vliv na zdraví jater i ledvin. Patří mezi ně kopřiva, ostropestřec nebo třeba pampeliška. Zvlášť pampelišku většina z nás vnímá jako plevel. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejúčinnějších bylin, kterou můžeme využít při potížích s játry. A totéž platí, pokud máte v rodině onemocnění jater. Bylo totiž prokázáno, že pampeliška pomáhá chránit jaterní tkáň před poškozením.1 Podobně jako kopřiva. Z té se do tinktur zpracovává jak oddenek s listy, tak i kořen.
Ostropestřec v přírodě jistě nepřehlédnete, protože vypadá jako vysoký bodlák se zářivě fialovým květem. Tato bylina je jedním ze základních prvků lidového léčitelství na našem území, protože její detoxikační vlastnosti jsou více než působivé. Podporuje játra v detoxikaci a často se užívá při poruchách jater jako je cirhóza. Kromě toho ji lze využít také při otravě houbami nebo steatóze jater (ztučnění jater), stejně jako při hepatitidě. Ostropestřec je vhodný k použití všude, kde jsou oslabená játra a je potřeba jim pomoci v regeneraci. Látka, která rostlině dává tuto sílu se nazývá silymarin. Navíc se u této látky ve studii prokázalo snížení hladiny cholesterolu u diabetiků.2
Další bylinou, kterou ocení především muži, je Serenoa plazivá. Častěji ji najdete pod anglickým názvem Saw palmetto. Nejcennější na této rostlině jsou její plody, které mají vliv na močovou soustavu. Je to doslova zázrak pro muže trpících na zvětšenou prostatu a taktéž podporuje reprodukční systém. Další byliny, které pomůžou při potížích s játry nebo močovou soustavu jsou Listnatec, Chanca piedra nebo Řešetlák.
Tinktury (ne)jen pro ženy
Jsou rostliny, které jsou pokladem pro všechny ženy. Ať už jde o ty v reprodukčním věku, nebo ženy na začátku menopauzy. Mezi ostřílené bojovníky patří zejména jetel luční. Tato bylina, která hojně pokrývá všechny louky, je používána ke zmírnění příznaků menopauzy, ale také při astma nebo artritidě. Kromě toho podporuje normální činnost srdce, protože má vliv na krevní tlak, podporuje pravidelný menstruační cyklus a pomáhá při gynekologických obtížích.
Další pozoruhodnou bylinou je Fenugreek, česky Pískavice řecké seno. Studie potvrdily, že Fenugreek má schopnost pozitivně ovlivňovat hladinu cukru v krvi a metaanalýza z roku 2020 dokonce dospěla k závěru, že bylina snižuje škodlivý LDL cholesterol.3 Kromě toho je Fenugreek velmi často používaná bylina u kojících matek, protože zvyšuje produkci mateřského mléka. Pro regulaci menstruačního cyklu, snížení příznaků menopauzy nebo PMS, můžete kromě jetele využít také Kalinu nebo Wild Yam.
Mozek, paměť, koncentrace
Existují byliny pro koncentraci a posílení kognitivních funkcí, které si dokonce vysloužily zařazení do skupiny nootropik. Látek, které podpoří náš mentální výkon. Proto zmíním pár bylin, které vám pomohou v posílení paměti, zlepšení koncentrace a celkové mentální energie. Nejvýraznější efekt na mozek z rostlinné říše má patrně Ginkgo biloba. Ta má schopnost zvyšovat průtok krve do různých částí těla, včetně končetin a mozku. Studie dokonce potvrdila, že u osob se srdečními chorobami, kteří užívali extrakt z Ginkgo biloby, se prokázalo okamžité zvýšení průtoku krve a byla až o 12% zvýšena hladina oxidu dusnatého. Sloučeniny, která je odpovědná za roztažení cév.4 Ginkgo biloba tak podporuje funkce mozku, včetně koncentrace a paměti. Navíc je Ginkgo biloba skutečný poklad pro osoby trpící demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Ve studiích bylo potvrzeno, že u těchto osob zlepšuje kognitivní vlastnosti a symptomy, které se s těmito onemocněními pojí.5,6
Další bylinou pro mozek je pupečník asijský, anglicky Gotu kola. Často se používá jako bylinné tonikum k podpoře nálady. V ajurvédě je Gotu kola používána k podpoře duševního zdraví a zvýšení kognitivních funkcí jako je paměť a koncentrace. List a kořen obsahují klíčové složky, které pomáhají tělu udržovat funkce neurotransmiterů a zároveň podporují normální úroveň duševní bdělosti a paměti. Také podporuje přirozenou schopnost těla aklimatizovat se na dočasný stres, podporuje sílu a integritu krevních cév a normální cirkulaci krve.
Stres, nervový systém, uklidnění a relaxace
Asi není překvapením, že existuje skupina bylin, které podporují uklidnění a relaxaci. Takové byliny mohou zvelké části nahradit léky na uklidnění či spánek. Pravděpodobně nejznámější je Třezalka tečkovaná. Má schopnost zmírnit stres, úzkosti, problémy se spánkem a apatii. Obsahuje totiž flavonoly a xanthiny, což jsou látky, o nichž se zjistilo, že mají antidepresivní vlastnosti. Hypericin a hyperforin byly jedny z prvních sloučenin, které byly identifikovány a uvedeny jako aktivní složka odpovědná za příznívé účinky třezalky. Mimo jiné bylo zjištěno, že Třezalka je aktivní proti řadě mikroorganismů, i když její nejsilnější účinky jsou proti virům. Třezalka by neměla být užívaná spolu antidepresivy, protože s nimi může být v kontraindikaci. Používá se také při nemoci jater, žlučníku, žaludečních vředech a onemocnění močových cest.
Královnou všech bylin pro uklidnění bychom mohli jmenovat Ashwagandhu. Adaptogen, který se mimo jiné, osvědčil i jako podpůrná léčba při úzkostech. V 12 týdenní kontrolované studii bylo 75 účastníků s úzkostí rozděleno do dvou skupin. Jedna užívala ashwagandhu a druhá placebo. Po 12 týdnech měla skupina užívající Ashwagandhu skóre úzkosti sníženou o 55% oproti skupině užívající placebo.7
Další ze skupiny je Valerian Root neboli kozlík lékařský. V naší zemi velmi známá rostlina. Podobně jako Třezalka je i kozlík pomocník při stresu, úzkostech, nervozitě, působí proti pocitům malátnosti a bolestech hlavy. Nicméně je toho mnohem víc, co nám tato bylina může nabídnout. Kozlík lékařský se dá také využít jako podpora dobrého spánku a oproti lékům na této bylině nevzniká závislost. Pokud budete kozlík lékařský užívat k podpoře spánku, budete s ním určitě spokojení, protože na druhý den nebudete pociťovat jakoukoli malátnost, která běžně doprovází léky na uklidnění a spánek. Podobně jako výše zmíněné byliny funguje také Schizandra, Maca, Bazalka posvátná neboli Tulsi a kořen lékořice.
Reprodukční systém, potence, libido
V mnoha studiích byla síla bylin prokázána i na reprodukční systém, zdraví pohlavních orgánů a to dokonce v souvislosti s potencí a libidem. Tribulus, Muira puama a Catuaba je trio bylin, které ocení především muži. Jde o byliny, které se uchytily jako pomocníci při poruchách erekce. Zejména kotvičník, který možná spíše muži znají pod latinským názvem Tribulus terrestris. Jedná se o rostlinu, které se daří i v náročných podmínkách, kde by ostatní rostliny bojovaly o přežití. Je užíván při erektilní dysfunkci a tato výhoda je potvrzena ve studii z roku 2017. V této studii bylo zkoumáno 180 mužů. 90 mužů užívajících Tribulus a 90 mužů užívajících placebo. Studii dokončilo 86 mužů z každé skupiny a bylo prokázáno zlepšení u těch, kteří užívali Kotvičník ve srovnání s placebem.8 Podobně jako zmíněné tři byliny pomáhá i Šišák bajkalský nebo kořen Macy. Jde o adaptogen nejen pro muže. Maca optimalizuje hormonální systém, zvyšuje fyzickou výkonnost a libido. Ve výzkumu z roku 2010, který zahrnoval čtyři randomizované klinické studie s celkem 131 účastníky, bylo zjištěno, že po šesti týdnech užívání macy docházelo u jedinců ke zvyšení sexuální touhy.9
Dýchací systém, kašel, nachlazení
Každý se někdy potýkáme s problémy jako je nachlazení, kašel nebo celá řada respiračních onemocnění. Byliny, které si představíme jsou účinné při kašli, nachlazení a celkově jsou schopny podpořit dýchací systém. Ve starých herbářích z našeho území vždy najdete dost zmínek o černém bezu. Černý bez je keř, který v přírodě snadno poznáte nejen díky jeho krásně bílému květenství, nebo temně černým plodům, ale především díky jeho opojné vůně. Z bezu černého se zpracovávají jak květy, tak jeho tmavé plody. Bobule posilují imunitní systém, působí močopudně a květy pomáhají při nachlazení, zejména při dráždivém kašli. Takže na podzim při návalu chřipek a viróz je dobré mít tinkturu z černého beru vždy po ruce.
Jako další bylinu musím zmínit eukalyptus, protože jeho výrazné silice uvolňují dýchací cesty. Kromě tinktury můžete eukalyptus volit i při aromaterapii. Pokud si zvolíte vhodný BIO éterický olej a nakapete pár kapek do difuzéru, působí blahodárně na celý dýchací systém.
Poslední bylinou z této skupiny je divoké oregáno. Oregáno známe především jako koření, nicméně divoké oregáno se taktéž osvědčilo jako účinný bojovník proti parazitům a jako podpora dýchacího systému hlavně při nachlazení. Ulevuje od bolesti v krku a pomáhá při rýmě, zahlenění dýchacích cest, či silném kašli. Další bylina, která funguje jako první pomoc pro celý dýchací systém je jilm. Zklidňuje sliznici dýchacích cest, pomáhá pří onemocnění průdušek a mírní příznaky nachlazení.
Imunita
Zvlášť na podzim a na jaře se častěji potýkáme s nachlazením či jiným respiračním onemocněním. Pokud dáváte přednost bylinám, je jich hned několik, kterými můžete imunitu lépe připravit na tato období. Mezi ty nejlepší patří kořen kurkumy, česnek, olivové listy, yucca nebo plody amly či šípku. Šípky známe určitě všichni a pravděpodobně víme, že oválné červené plody šípkového keře mají vysoký obsah vitaminu C a A. Dokonce má více vitamínu C než citron nebo pomeranč. Šípky se používají ke snižování hladiny cholesterolu, díky jeho močopudným vlastnostem také k pročištění organismu a při chudokrevnosti. Ovšem jeho hlavní síla spočívá v podpoře imunitního systému a zvlášť ženy by mohlo zajímat, že byl prokázán jejich efekt na lepší hydrataci pokožky a minimalizaci vrásek.10
V souvislosti s imunitou musím zmínit jednu z několika medicinálních hub a tou je Shiitake. Protože ve studii z roku 2014 zveřejněné v časopise Journal of American College of Nutrition bylo 52 zdravým mladým dospělým jedincům podáváno buď 5 nebo 10 gramů sušených hub Shiitake denně po dobu čtyř týdnů. Konzumace hub byla spojena s podstatným zvýšením počtu a účinnosti T-lymfocytů (imunitní buňky). Během jednoho měsíce bylo zjištěno, že konzumace sušených hub shiitake posiluje už tak silný imunitní systém mladého zdravého jedince a zároveň výrazně snižuje zá**tlivost. Lidé, kteři užívali denně 10 gramů sušeného shiitake, měli výsledky lepší.11
Byliny, které zklidní žaludek a podpoří trávení
Občas se to stane každému z nás, bolest břicha, podrážděný žaludek nebo potíže s trávením. Na žaludek a celý trávicí systém existuje mnoho bylin od artyčoku přes zázvor, Cola nut, vilcacora, jilm, tymián, Pau D'arco po rozmarýn nebo mátu. Máta je bylina se svěží chutí a mentolovým aroma. Za výrazným mentolovým aroma stojí silice, mezi které patří zejména karvon a mentol. Máta se hlavně používá při žaludečních potížích, protože zklidňuje podrážděný žaludek, působí proti nadýmání a podporuje vylučování žluče. Hojně je také máta využívána při aromaterapii, protože navozuje pocit uklidnění. Pokud se potýkáte se zažívacími potížemi a onemocněním trávicího traktu jako jsou žaludeční vředy, trpíte-li na plynatost nebo zá**ty žaludku či střev, sáhněte po některé z výše zmíněných bylin. Zvláštní pozornost si zaslouží pelyněk. Už jste jistě slyšeli sousloví “hořký jako pelyněk". A je to tak. Pelyněk je opravdu velmi hořký, nicméně je to jedna z nejúčinnějších rostlin, po které sáhnout při trávicích potížích a je také velmi účinný k odstranění parazitů ze střevního traktu a při nevolnosti.
Podpobně jako pelyněk fugnuje lékořice. Lékořice ve světě rostlin svými vlastnostmi převyšuje mnoho jiných bylin. Jako silný antioxidant podporuje imunitní systém, navozuje pocity klidu, je vhodná pro ty, které trápí stres a je doslova lékem pro celý trávicí trakt. Od žaludku až po střeva. Nejčastěji se používá na podrážděný žaludek.
Srdce, cévní systém a hladina cholesterolu
Dobrým pomocníkem při zvýšeném cholesterolu a hladiny cukru v krvi je skořice. Také mořské řasy jsou známé pro své klíčové živiny a zdraví prospěšné sloučeniny. Měchýř je toho důkazem. Ve skutečnosti je to jedna z nejběžnějších mořských řas a má velmi zajímavé nutriční hodnoty, zejména kvůli vysokému obsahu jódu. Tato řasa podporuje správnou funkci štítné žlázy, zrychluje metabolismus, má detoxikační účinky, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, reguluje krevní tlak, podporuje zdraví pokožky a stimuluje činnost trávicích enzymů.
Hloh je dřevina, která se u nás hojně vyskytuje. Tento keř snadno poznáte, protože jeho bílé drobné květy střídají menší krásně červené bobule. Bobule se v tradiční medicíně používají od 1. století a obsahují fytonutrienty zvané antokyanidy a proanthokyanidiny. Antioxidanty, které mají různé prospěšné vlastnosti, včetně posilování stěn krevních cév. Extrakty z plodů, listů a květů hlohu obsahují také sloučeniny, které mají tonizující účinek na srdce a cévní systém. Hloh byl studován pro jeho použití při léčbě zdravotních problémů souvisejících se srdcem a krevními cévami. Plody hlohu jsou jedním z nejznámějších zdrojů polyfenolů, což jsou silné antioxidační sloučeniny nacházející se v rostlinách.
Vitální houby
Reishi, Cordyceps, Maitake, Lion's Mane nebo Shitake. To je jen několik jmen ze specifické skupiny vitálních neboli medicinálních hub. Reishi, jiným názvem Lesklokorka lesklá, je asi nejznámější medicinální houba, díky svému silnému antioxidačnímu účinku. U Reishi byla prokázána schopnost pohlcování volných radikálů. Mezi další účinky této houby se řadí posílení imunitního systému, kromě toho zmírňuje stres, úzkosti, deprese a pomáhá k vyšší kvalitě spánku, k lepší soustředěnosti a zvýšení energie. Navíc i ve skupině medicinálních hub najdeme jednu, která podpoří funkce mozku. Jedná se o Lion's mane neboli hericium. V jedné malé japonské klinické studii užívali starší muži a ženy s mírnou kognitivní poruchou Lion's Mane po dobu 16 týdnů. Po celou dobu studie vykazovala skupina konzumující houby výrazně vyšší skóre na stupnici kognitivních funkcí ve srovnání se skupinou s placebem. Pokud, ale houbu přestali konzumovat, jejich skóre se vrátilo na původní úroveň.12
Adaptogeny
Adaptogeny jsou zvláštní skupinou rostlin, které jsou samy o sobě fascinující. Jde o byliny, které přežívají ve velmi nehostinných podmínkách, na které se byly schopny adaptovat. Mezi ty nejznámější s výraznými účinky patří ashwagandha, maca, schizandra, astragalus, sibiřský ženšen nebo rhodiola. Díky svému působení jsme sílu těchto adaptogenů spojili do Adaptogenic Complex. Dnes tyto byliny zažívají renesanci, protože míváme stres, který odnášíme poruchami spánku, úzkostmi, depresemi nebo i fyzickými projevy jako třes a žaludeční nevolnosti.
Méně známou je Bazalka posvátná, v hindštině známá jako Tulsi, která je často vysazována kolem hinduistických chrámů, protože má mnoho příznivých účinků, takže se k ní především v jiných kulturách zachází s úctou. Oproti bazalce, kterou běžně přidáváme do salátů, je Tulsi mnohem aromatičtější a nabízí i více prospěšných vlastností. Bazalka obsahuje silice, v níž hlavními složkami je eugenol, metyleugenol, karvakrol a nerol. Má antioxidační a antiseptické vlastnosti, může pomoci proti virům, podporuje imunitu a pomáhá při kašli.
Málokterá chuť rostliny má takové příznivce a zároveň i odpůrce jako je kořen lékořice. Její specifická sladká chuť je jedním z mnoha vlastností. Nicméně lékořici se určitě nedají upřít její prospěšné účinky. Lékořice má mnoho využití a je považována za tonikum v mnoha tradičních ozdravných systémech. Používá se na podporu zdravého trávení, plic a dýchacích funkcí. Také se užívá k podpoře zdraví nadledvin a jejich reakci na stres. Zkrátka lékořice je jedním z pokladů v bylinkářství, nicméně hlídat bychom si měli její užívané množství. V případě její nadměrné konzumace může způsobit nízkou hladinu draslíku. Taktéž může být lékořice v kontraindikaci s některými léky. Takže byste si měli být jisti, že lékořice nebude ovlivňovat účinnost léků, které užíváte.
Jak tinktury správně používat?
Pokud dáváte přednost zdraví prospěšné síle bylin, určitě jste narazili na bylinné tinktury, které jsou svou koncentrací vynikajícím pomocníkem. Tinktury mají za sebou stovky až tisíce let užívání a jedná se o pravděpodobně nejstarší zpracování bylin. Ať už se jedná o tradiční domorodé kmeny z celého světa, čínskou medicínu až po současnost. Jakmile jsou tinktury vyrobeny, nevyžadují žádné speciální zacházení a pokud nebudou vystaveny přímému slunci, mají velmi dlouhou trvanlivost. Dnes jsou tinktury výborným řešením jak získat prospěšné vlastnosti z bylin, se kterými by jsme se v Evropě jen těžko setkali. Můžeme tak využít kouzlo rostlin z nejrůznějších koutů světa a najít si mezi nimi své favority.
Veronika Halusková
1. PFINGSTGRAF, Iulia Olimpia, Marian TAULESCU, Raluca Maria POP, et al. Protective Effects of Taraxacum officinale L. (Dandelion) Root Extract in Experimental Acute on Chronic Liver Failure. 2021.
2. HUSEINI, H Fallah, B LARIJANI, R HESHMAT, H FAKHRZADEH, B RADJABIPOUR, T TOLIAT a Mohsin RAZA. The efficacy of Silybum marianum (L.) Gaertn. (silymarin) in the treatment of type II diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled, clinical trial. 2006.
3. HESHMAT-GHAHDARIJANI, Kiyan, Neda MASHAYEKHIASL, Atefeh AMERIZADEH, Zahra TEIMOURI JERVEKANI a Masoumeh SADEGHI. Effect of fenugreek consumption on serum lipid profile: A systematic review and meta-analysis. 2020.
4. WU, Yu-Zhou, Shu-Qin LI, Xiu-Guang ZU, Jun DU a Feng-Fei WANG. Ginkgo biloba extract improves coronary artery circulation in patients with coronary artery disease: contribution of plasma nitric oxide and endothelin-1. 2008.
5. YANG, Guoyan, Yuyi WANG, Jin SUN, Kang ZHANG a Jianping LIU. Ginkgo Biloba for Mild Cognitive Impairment and Alzheimer's Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. 2016.
6. SAVASKAN, Egemen, Heiko MUELLER, Robert HOERR, Armin VON GUNTEN a Serge GAUTHIER. Treatment effects of Ginkgo biloba extract EGb 761® on the spectrum of behavioral and psychological symptoms of dementia: meta-analysis of randomized controlled trials. 2017.
7. COOLEY, Kieran, Orest SZCZURKO, Dan PERRI, Edward J. MILLS, Bob BERNHARDT, Qi ZHOU a Dugald SEELY. Naturopathic Care for Anxiety: A Randomized Controlled Trial ISRCTN78958974. 2009.
8. KAMENOV, Zdravko, Svetlana FILEVA, Krassimir KALINOV a Emmanuele A JANNINI. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. 2017.
9. SHIN, Byung-Cheul, Myeong Soo LEE, Eun Jin YANG, Hyun-Suk LIM a Edzard ERNST. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. 2010.
10. PHETCHARAT, L, K WONGSUPHASAWAT a K WINTHER. The effectiveness of a standardized rose hip powder, containing seeds and shells of Rosa canina, on cell longevity, skin wrinkles, moisture, and elasticity. 2015.
11. DAI, Xiaoshuang, Joy M. Stanilka STANILKA, Cheryl A. ROWE, Elizabethe A. ESTEVES, Carmelo NIEVES JR. a Samuel J. SPAISER. Consuming Lentinula edodes (Shiitake) Mushrooms Daily Improves Human Immunity: A Randomized Dietary Intervention in Healthy Young Adults. 2014.
12. MORI, Koichiro, Satoshi INATOMI, Kenzi OUCHI, Yoshihito AZUMI a Takashi TUCHIDA. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. 2009.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.