Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové. Rohovníky jsou označovány jako „černé zlato Kypru“, protože až do 40. let 20. století byly hlavním zemědělským exportním produktem a nejdůležitější plodinou na ostrově.
Nyní se pěstuje po celém světě, od Indie až po Austrálii. Strom produkuje plody ve tvaru lusku, ve kterých se nachází kolem 15 velmi tvrdých hnědých semen. Nejnáročnější částí pěstování rohovníku je sklizeň, která se často provádí sražením ovoce dlouhou tyčí a jeho sbíráním pomocí vyložených sítí. Celý proces je náročný, protože stromy kvetou současně a je třeba dbát na to, aby nedošlo k poškození a tím i o úrodu příštího roku. Jakmile jsou lusky Rohovníku zralé, mohou být vysušeny a následně rozemlety na jemný prášek. Tento prášek je právem označován za náhradu kakaa.
Karob se vyrábí ze sušených, pražených lusků. Rohovník je kakau i na první pohled podobný. Má světle hnědou barvu, sladší chuť a často se používá jako přírodní sladidlo do pečiva. Glykemický index karobu je 40, což z něj dělá potravinu, kterou mohou do jídelníčku zařadit i diabetici.
Proč zařadit karob do jídelníčku?
1.) Nízký obsah tuku
Rohovník neobsahuje prakticky žádný tuk. Pokud jste se rozhodli omezit ve stravě příjem tuku, karob je dobrá volba. Ovšem zároveň je dobré mít na paměti, že má vyšši obsah sacharidů než kakao.
2.) Nízký obsah sodíku
Tento bod bude pravděpodobně zajímat ty, kteří mají vysoký krevní tlak. Jedním z několika doporučení u této diagnózy je výrazné omezení příjmu sodíku. Karob neobsahuje sodík, takže si jej mohou dopřát i osoby s hypertenzí.
3.) Obsahuje vápník
Vápník je minerál, který je důležitý pro zdraví našich kostí. Pomáhá také dobře fungovat našemu srdci, nervům a svalům. Dvě polévkové lžíce karobu obsahují 42 mg vápníku. Kromě toho na rozdíl od kakaa neobsahuje oxaláty, což jsou látky, které snižují schopnost těla absorbovat vápník. Strava s vysokým obsahem oxalátů zvyšuje riziko ledvinových kamenů.
4.) Vysoký obsah vlákniny
Dvě polévkové lžíce karobu obsahují téměř 5 gramů vlákniny, což je více než 20% procent denní doporučené dávky. Vláknina pomáhá udržet delší pocit sytosti, zabraňuje zácpě, pomáhá udržovat zdravá střeva, podílí se na regulaci cukru v krvi a snižuje cholesterol. Studie z roku 2010 zjistila, že antioxidační polyfenoly v nerozpustné vláknině snižovaly hladinu cholesterolu LDL (škodlivý cholesterol) právě u osob trpících vysokým cholesterolem.1
5.) Bezlepková potravina
Lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, ječmeni a žitě. U některých osob spouští jejich imunitní systém, který napadá tenké střevo. Nemoc se nazývá celiakie a pokud trpíte celiakií nebo z jiného důvodu jste odstranili lepek ze stravy, můžete karob směle zařadit do svého jídelníčku.
6.) Zdroj antioxidantů
Podle studie z roku 2003 je karob bohatým zdrojem antioxidantů, konkrétně polyfenolů. Studie zkoumala 24 polyfenolových sloučenin v karobu a to zejména kyselinu gallovou a flavonoidy. Ukázalo se, že jak kyselina gallová, tak flavonoidy snižují oxidační stres a tím zabraňují poškození buněk.2
Výhodou oproti kakau je i to, že karob neobsahuje alkaloidy jako je kofein nebo theobromin, takže ti, kteří jsou citliví na kofein, nemusí mít z karobu obavy. Je tak vhodný i pro osoby s vysokým krevním tlakem.
Karobový prášek skvěle obstojí jako alternativa kakaa (přestože i pravé kakao má spoustu přínosů pro zdraví), Vzhledem k tomu, že je karob přirozeně sladký, není nutné při přípravě oblíbených receptů přidávat cukr, nebo jiná sladidla. Mimo jeho dobré využití při pečení sladkých jídel je vynikajícím zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku, mědi, železa, manganu a zinku. Navíc je cenným zdrojem vitamínu B6, C, D a E. Mimo jeho výživové hodnoty je karob především lehce stravitelný a skvěle působí při zažívacích problémech jako jsou poruchy trávení nebo naopak průjmová onemocnění.
Karob se využívá především do pečení, nebo všude tam, kde by jste obyčejně použili kakao. Přidává se do cukroví, ale i polev nebo sladkého pečiva. V potravinářství se z něj získává karubin, který je používaný jako zahušťovadlo a stabilizátor. Na etiketě jej můžeme najít pod označením E410.
Veronika Halusková
1. Insoluble Carob Fiber Rich in Polyphenols Lowers Total and LDL Cholesterol in Hypercholesterolemic Sujects Baltasar Ruiz-Roso, José C. Quintela, Ester de la Fuente, Javier Haya & Lourdes Pérez-Olleros
2. Isolation and structure elucidation of the major individual polyphenols in carob fibre, R.W.Owen, R.Haubner, W.E.Hull, G.Erben, B.Spiegelhalder, H.Bartsch, B.Haber
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!