Kyselina listová vs methylfolát

Folát a kyselina listová jsou různé formy vitamínu B9. I když je mezi nimi výrazný rozdíl, často dochází k jejich záměně. Vitamín B9 je základní živina, která se přirozeně vyskytuje jako folát. Plní mnoho důležitých funkcí v našem těle. Například hraje klíčovou roli pří růstu buněk a tvorbě DNA. Nedostatek vitamínu B9 je spojován s rizikem vrozených vad nebo zvýšenou hladinu homocysteinu

Jaký je rozdíl mezi kyselinou listovou a methyfolátem?

Vitamin B9 můžete běžně najít pod názvem kyselina listová. Na dostatek kyseliny listové by měly dbát především těhotné ženy, lidé konzumující nadměrné množství alkoholu, dále pak kuřáci, osoby užívající laxativa a diuretika a taktéž lidé s onemocněním jater. Celkový obsah folátu v těle se odhaduje na 10 až 30 miligramů, z toho asi polovina je uložena v játrech. Zbytek se nachází v krvi a tělesných tkáních. Mezi nejčastější příznaky nedostatku kyseliny listové patří úbytek na váze, nechutenství, bolest hlavy, bušení srdce nebo také bolest jazyka a může mít svůj podíl na vzniku deprese.

absorbce a transformace_infografika_cz

Pravidelná konzumace kyseliny listové je velmi důležitá, protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě a tuto skupinu vitamínů si tělo nedokáže uchovat na pozdější dobu.

Kyselina listová je syntetická forma vitamínu B9 a je také známá jako kyselina pteroylmonoglutamová. Používá se v některých doplňcích stravy a některých potravinách. Můžeme ji najít například brokolici i veškeré listové zelenině. Kyselina listová se podílí na dělení buněk, ale také:

  • Podporuje tvorbu červených krvinek.
  • Zajištuje správné fungování mozku a nervové soustavy.
  • Po porodu zajišťuje dostatečnou tvorbu mléka v mléčných žlázách.
  • U osob s predispozicemi k neurodegenerativním onemocněním (například Alzheimerova choroba), působí jako prevence. 
  • Optimalizuje hladinu homocysteinu.1
  • V těhotenství pomáhá předcházet rozštěpu páteře.

kyselina_listova_Infografika_1_cz

Pokud si nejste jistí, jestli máte dostatek kyseliny listové, je dobré ji zařadit v doplňku stravy. Aby byla suplementace kyseliny listové skutečně efektivní, musí být v aktivní formě. Ve formě, ve které je dokáže naše tělo okamžitě využít. Neaktivní forma kyseliny listové musí být totiž nejdříve přeměněna neboli "methylována" játry, aby se stala pro tělo využitelná. Ale protože je játra přeměňují pomaleji, může se stát, že neaktivní formy kyseliny listové se z těla rychle vyloučí. Dokonce i malá dávka, jako je 200-400 mcg nemusí být tělem využita. Výsledkem toho je kyselina listová, která není metabolizována a je zjistitelná v krevním oběhu a do budoucna může představovat zdravotní problém. Dobrou zprávou je to, že jako i jiné vitamíny, má i kyselina listová svou aktivní formu a tou je METHYLFOLÁT.2

jakou_ulohu_ma_folat_infografika_brainmarket_cz_1

Přeměna z kyseliny listové na methylfolát je poměrně složitá. Jedná se o vícestupňový proces, který je řízen specifickými enzymy v našem těle. A jeden speciální enzym má na starost to, jak kyselinu listovou tělo mění. Nazývá se MTHFR (methylentetrahydrofolát reduktáza). Jde o jeden z klíčových enzymů v těle a kromě jiného má na starost přeměnu kyseliny listové na biologicky dostupnější verzi. Nicméně se odhaduje, že 25-60 % populace nemá schopnost přeměnit kyselinu listovou na methylfolát.

Závěr 

Folát je přirozenou formou vitamínu B9 v potravinách jako je chřest, avokádo, špenát, růžičková kapusta nebo salát. Nejspíš se shodneme, že je ideální konzumovat dostatek čerstvé zeleniny. Nicméně než vždy je to stačí a navíc tepelnou úpravou se až 95% kyseliny listové zničí. Jedním z případů, kdy je žádoucí doplnit folát pomocí doplňku stravy je těhotenství. Dostatečné množství kyseliny listové výrazně snižuje riziko vývojových vad.3 Pokud budete chtít sáhnout po doplňku stravy, je potřeba vybírat kyselinu listovou pod označením methylfolát. Tak si můžete být jistí, že se jedná o formu, kterou tělo snadno příjme a nebude mít žádnou práci s jejím využitím.

 

Veronika Halusková

 

1. LAMERS, Yvonne, Reinhild PRINZ-LANGENOHL, Rudolf MOSER a Klaus PIETRZIK. Supplementation with [6S]-5-methyltetrahydrofolate or folic acid equally reduces plasma total homocysteine concentrations in healthy women. 2004.

2. SCAGLIONE, Francesco a Giscardo PANZAVOLTA. Folate, folic acid and 5-methyltetrahydrofolate are not the same thing. 2014.

3. OBEID, Rima, Wolfgang HOLZGREVE a Klaus PIETRZIK. Is 5-methyltetrahydrofolate an alternative to folic acid for the prevention of neural tube defects?. 2013.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: