Kyselina listová a methylfolát. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč je důležitý jeho příjem?
O kyselině listové jsme někdy slyšeli nejspíš všichni. Především ženám, které plánují miminko, se tahle informace asi nevyhnula. Kyselina listová byla poprvé syntetizována ve 40. letech 20. století a zpočátku se používala k léčbě megaloblastické anémie způsobené nedostatkem folátu. Tato pozoruhodná živina má mnohem více funkcí, a to nejen v těhotenství. Jaké funkce plní a jaké formě dát přednost? Jaké jsou mezi jednotlivými formami rozdíly? To se níže dočtete.
Jaký je rozdíl mezi kyselinou listovou a methylfolátem?
Nejprve si vysvětlíme, co je vitamín B9. Vitamín B9 můžete běžně najít pod názvem kyselina listová. Ta plní v těle mnoho důležitých funkcí, jako je růst buněk a tvorba DNA. Na dostatek kyseliny listové by měly dbát především těhotné ženy, lidé konzumující nadměrné množství alkoholu, dále pak kuřáci, osoby užívající laxativa a diuretika a taktéž lidé s onemocněním jater. Celkový obsah folátu v těle se odhaduje na 10 až 30 miligramů, z toho asi polovina je uložena v játrech. Zbytek se nachází v krvi a tělesných tkáních.
Pravidelná konzumace kyseliny listové je velmi důležitá, protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě a tuto skupinu vitamínů si tělo nedokáže uchovat na pozdější dobu.
Aby byla suplementace kyseliny listové skutečně efektivní, musí být v aktivní formě. Jinými slovy ve formě, ve které ji dokáže naše tělo okamžitě využít. Neaktivní formy musí být totiž nejdříve přeměněny (neboli "methylovány") játry, aby se staly aktivními a tělo je mohlo vstřebat a využít. Ale protože je játra přeměňují pomaleji, může se stát, že neaktivní formy kyseliny listové se z těla rychle vyloučí. Ovšem jako i jiné vitamíny, má i kyselina listová svou aktivní verzi a tou je METHYLFOLÁT.
Přeměna z kyseliny listové na methylfolát je poměrně složitá. Jedná se o vícestupňový proces, který je řízen specifickými enzymy v našem těle. A jeden speciální enzym má na starost to, jak kyselinu listovou tělo mění. Nazývá se MTHFR (methylentetrahydrofolát reduktáza). Jde o jeden z klíčových enzymů v těle. Nicméně se odhaduje, že 25-60 % populace nemá schopnost přeměnit kyselinu listovou do její aktivní formy.
Co má kyselina listová na starost a jaké jsou příznaky nedostatku?
Kyselina listová je primárně potřebná pro správné dělení buněk a dále:
- Podporuje tvorbu červených krvinek.
- Zajištuje správné fungování mozku a nervové soustavy.
- Po porodu zajišťuje dostatečnou tvorbu mléka v mléčných žlázách.
- U osob s predispozicemi k neurodegenerativním onemocněním (například Alzheimerova choroba), působí jako prevence.
- Optimalizuje hladinu homocysteinu.
- V těhotenství pomáhá předcházet rozštěpu páteře.
Mezi nejčastější příznaky nedostatku kyseliny listové patří:
- Ztráta hmotnosti.
- Nechutenství.
- Fyzická slabost.
- Bušení srdce.
- Bolesti hlavy
- Bolest jazyka.
- Podrážděnost a výbušnost.
- Únava.
- Špatná imunita a častá nachlazení.
Možná jste slyšeli, že se folát podílí na správném vývoji plodu v době těhotenství. Ano, je to pravda, nicméně zvýšený příjem kyseliny listové by měl začít již tři měsíce před početím a poté v průběhu celého těhotenství. Kyselina listová je v prenatálním období důležitá pro správný vývoj neurální trubice a naopak její deficit může způsobit nízkou porodní hmotnost.
Potraviny obsahující kyselinu listovou
Folát, jak se označuje kyselina listová, je slovo odvozeno z latinského slova „folium“, což znamená list. Z toho si snadno zapamatujeme i největší zdroje folátu. Je to především listová zelenina a zelenina jako taková. Nicméně kyselinu listovou najdeme i v citrusech nebo luštěninách.
- Tmavá listová zelenina, jako je špenát nebo římský salát.
- Brokolice.
- Chřest.
- Čočka, fazole, hrášek.
- Ořechy, včetně arašídů.
- Citrusové plody jako pomeranče, citrony a grapefruity.
- Banány.
- Melouny.
- Jahody.
Je důležité si uvědomit, že 50–80 % folátu je zničeno už při přípravě jídla působením tepla, oxidací a světlem. Z tohoto důvodu mají syrové potraviny vyšší obsah folátu než vařená jídla. Pokud tedy dáte přednost dostatku zeleniny, doporučuji formou salátů bez tepelné úpravy.
Proč je folát nezbytný?
1.) Folát pro bezproblémový vývoj plodu
Dostatek folátu je zvláště důležitý před a během těhotenství. Období tři měsíce před početím a během prvního trimestru těhotenství matky, které přijímají dostatek folátu, snižují u svých dětí riziko různých zdravotních problémů. Hraje roli v růstu a vývoji mozku a míchy, stejně jako ve vývoji DNA.1 Nervová trubice se tvoří mezi 21. až 28. dnem těhotenství a později se stává páteří, mozkem a lebkou plodu. Úloha folátu při správném rozvoji této oblasti je zásadní. Nedostatek kyseliny listové v těhotenství může také zvýšit pravděpodobnost, že se narodí dítě předčasně nebo s nízkou porodní hmotností.
2.) Pomáhá tělu využívat železo, vitamín B12 a aminokyseliny
Nedostatek folátu může přispět k anémii, což je stav, který se vyvíjí, když se červené krvinky tvoří nesprávně. A aby v těle bylo železo správně využito, potřebuje k tomu právě kyselinu listovou.
3.) Podporuje zdraví srdce
Kyselina listová spolu s dalšími vitamíny B pomáhá rozkládat homocystein, aminokyselinu, která může poškodit vnitřní stěny tepen a tím může zvýšit riziko mrtvice nebo srdečního infarktu.
4.) Má pod kontrolou hladinu homocysteinu
Homocystein je přirozeně se vyskytující aminokyselina produkovaná při štěpení bílkovin v těle. Jde o aminokyselinu, která je velmi podobná aminokyselinám, které tělo používá k tvorbě bílkovin. Ale na rozdíl od těchto prospěšných aminokyselin má homocystein toxické vlastnosti. V malém množství není škodlivý, ale když je přítomen ve vysokých koncentracích, může vést ke stavu zvanému hyperkoagulabilita, při kterém má vaše krev tendenci se srážet snadněji, než by měla. U žen se zvýšenými hladinami homocysteinu se předpokládá, že jsou vystaveny vyššímu riziku potratu, preeklampsie a dokonce předčasného porodu – s největší pravděpodobností kvůli zvýšené srážlivosti.
Proč se hladina homocysteinu zvyšuje? Methylfolát, aktivní forma kyseliny listové, hraje roli při přeměně homocysteinu na methionin (neškodná aminokyselina), takže pokud methylfolát chybí kvůli mutaci MTHFR a následné neschopnosti přeměnit kyselinu listovou na methylfolát, může se homocystein v těle hromadit.
5.) Chrání kognitivní funkce
Kyselina listová, která je potřebná k tvorbě DNA a RNA, stavebních kamenů genů a důležité složky buněk, je také poměrně aktivní v mozku a centrálním nervovém systému. Ovlivňuje produkci určitých esenciálních sloučenin a neurotransmiterů. Látek, které přenášejí zprávy do různých částí mozku. Nedostatek kyseliny listové může způsobit opožděný vývoj a zhoršení kognitivních funkcí. Může to také vést k psychickým problémům. Podle výzkumu může dostatečné množství kyseliny listové zabránit riziku neuropsychiatrických poruch, deprese a epilepsie.
6.) Podílí se buněčném dělení
V těle dochází k neustálému dělění buněk. Ať už se jedná o buňky v ústech, střevech, kůži, červených krvinkách nebo imunitních buňkách. Každý den v našem těle probíhá dělení těchto buněk. Kyselina listová zajišťuje, že buněčné dělení probíhá podle plánu, a že všechny buňky obsahují přesnou kopii genetického materiálu, což vede k hladkému procesu buněčného dělení.
7.) Podílí se na psychické pohodě
Výzkum ukazuje, že lidé, kteří jsou v depresi, mívají nižší hladiny folátu. Folát sice nemůže depresi zabránit ani ji vyléčit, ale existuje souvislost mezi optimální hladinou folátu, aby se těmto stavům pokud možno zabránilo. Nízká hladina folátu nejenže ukazuje na vyšší riziko deprese, ale může také znamenat horší reakci na antidepresiva. Folát hraje klíčovou roli v duševním zdraví, protože pomáhá syntetizovat určité neurotransmitery, konkrétně serotonin a dopamin. Oba tyto neurotransmitery jsou nutné pro pocity klidu a rovnováhy v mozku. Několik studií jasně ukázalo, že u osob s depresemi nebo úzkostmi byla také nízká hladina kyseliny listové.2,3
8.) Podílí se na kvalitě naší pleti a vlasů
Zvlášť ženy bude nejspíš zajímat, že methyfolát pomáhá tělu zlepšit krevní oběh a tím i přispívá ke správné funkci kožních buněk a vlasových folikul. Takže pokud vás trápí, bledá nezdravě vypadající pokožka, vypadávání vlasů nebo chcete přispět k jejich růstu, je methyfolát ten správný vitamín. I proto jsme methylfolát přidali do Beauty Complex.
Závěr
Teď už víte, že folát není jen synonymem pro těhotné ženy a hladký průběh těhotenství, ale jeho vliv je daleko větší než se může na první pohled zdát. Ve většině běžných doplňků se vyskytuje v neaktivní formě = pod názvem "kyselina listová". Ta ale pro tělo není využitelná a jen zvyšujeme její hladinu v krvi. Jak již víme, aktivní formou vitamínu B9 je methylfolát a přesně to je forma, kterou hledejte v suplementech. Methylfolát je nejefektivnější řešení jak doplnit tento důležitý vitamín a předejít rizikům spojeným s jeho deficitem.
Veronika Halusková
1. GREENBERG, James A, Stacey J BELL, Yong GUAN a Yan-hong YU. Folic Acid Supplementation and Pregnancy: More Than Just Neural Tube Defect Prevention. 2011.
2. YOUNG, Simon N. Folate and depression—a neglected problem. 2007.
3. SHELTON, Richard C, J.Sloan MANNING, Lori W BARRENTINE a Eleanor V TIPA. Assessing Effects of l-Methylfolate in Depression Management: Results of a Real-World Patient Experience Trial.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.