Péče o pleť
Zdravá, zářivá a mladistvě vypadající pleť je na seznamu přání snad každé ženy. Na to reaguje také trh s kosmetickými produkty, který je plný zázraků slibujících přípravků. Ale skutečně nám může plná koupelnová polička zaručit zdravou pokožku?
Kůže jako ochranný štít
Kůže je největším orgánem našeho těla a má spoustu funkcí. Tou nejdůležitější úlohou je být první obrannou linií mezi naším tělem a vnějším světem, chránit nás před mikroby, viry, znečištěním a chemickými látkami, se kterými se denně setkáváme. Kromě toho reguluje tělesnou teplotu, udržuje rovnováhu tekutin a kontroluje ztrátu vlhkosti. Působí také jako bariéra a tlumič nárazů, rozpoznává pocity bolesti, aby nás upozornila na nebezpečí, a chrání nás před škodlivým UV zářením. Kvalitu kůže ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi ty vnitřní patří genetika, stárnutí, hormony a také různá onemocnění (např. cukrovka). Tyto faktory jsou ovlivnitelné jen stěží, ve většině případů s nimi neuděláme vůbec nic.
Ovlivnit však můžeme faktory, které na naší kůži působí zvenčí – ochrana před sluncem, příliš časté mytí či mytí horkou vodou, kouření nebo dostatek pohybu.
Skutečná krása vychází zevnitř
Tuhle větu jste určitě slyšeli nespočetněkrát. Může se tvářit jako klišé, ale pojďme si rozebrat 4 klíčové faktory, které jí dávají za pravdu.
1.) Jídlo
Jsme to, co jíme. Respektive to, co sníme, se odrazí na stavu naší pleti. Z toho důvodu by v našem jídelníčku neměly chybět tyto živiny:
- Zdravé tuky
Díky nim totiž pokožka získá svůj lesk, pevnost a pružnost. Jejich nedostatek ve stravě způsobuje vysychání pleti a náchylnost k tvorbě vrásek.
Zaměřte se na mononenasycené a polynenasycené tuky z rostlin (ořechy, semena, avokádo), a také z ryb. Obzvlášť důležité jsou omega-3 mastné kyseliny. Jsou druhem polynenasycených tuků, které si tělo neumí vyrobit, ale zároveň je potřebuje pro stavbu buněčných stěn. Studie ukazují, že mohou chránit před genotoxicitou vyvolanou UV zářením a jsou tak prevencí nemelanomové rakoviny kůže.
- Bílkoviny
Naše tělo přeměňuje bílkoviny ze stravy na stavební kameny zvané aminokyseliny a znovu je využívá k výrobě dalších bílkovin, včetně kolagenu a keratinu, které tvoří strukturu kůže. Klíčové však je zajistit příjem bílkovin s obsahem prolinu a lysinu, což jsou aminokyseliny, ze kterých si tělo vlastní kolagen může vytvořit. Lysin najdeme v hovězím, kuřecím a krůtím mase, tuňáku, bílých fazolích, dýňových semínkách a vejcích. Zdrojem prolinu jsou vývary z kostí, želatina, játra, hovězí a kuřecí maso, volně žijící ryby a vaječné žloutky.
Když je řeč o kolagenu, pozor na přemíru sacharidů v jídelníčku. Při zvýšené hladině glykémie se část molekul cukru váže na bílkoviny (tedy i na kolagen) a vytváří molekuly nové, příznačně nazývané AGE (advanced glycation end products). Tomuto procesu se říká glykace. Molekuly AGE kolagenová vlákna zesíťují, čímž ztrácí svou pružnost a dochází k ochabování pokožky a ke vzniku vrásek. Glykace může také zhoršit různá kožní onemocnění, jako je akné, růžovka či celulitida.
2.) Hydratace
Hydratace pleti je odrazem celkové hydratace těla. Kůže je hydratována tím, že “nasává” tekutinu z kapilárního krevního řečiště v kůži. Pokud v něm ale není dostatek vody k čerpání, např. z důvodu dehydratovaného organismu, dochází k vysoušení kůže. Proto je důležité dlouhodobě dodržovat pitný režim.
3.) Spánek
Je známo, že chronický nedostatek spánku je spojen s obezitou, nedostatečnou imunitou, cukrovkou i rakovinou. Kvalita spánku má však také významný vliv na funkci a stárnutí pokožky.
Přes den je naše pleť vystavena vlivům okolního prostředí (prach, povětrnostní podmínky, sluneční záření), které přispívají k jejímu stárnutí. Během hlubokého spánku přechází tělo do režimu oprav a dochází k regeneraci nejen svalů, krevních a mozkových buněk, ale právě i kůže. Pokud tělo nemá dostatek odpočinku, je omezena jeho schopnost syntézy kolagenu, který zabraňuje ochabování pokožky. Nekvalitní spánek má za následek také vyšší transepidermální ztrátu vody, což výrazně narušuje obnovu kožní bariéry.
4.) Stres
Stres způsobuje v těle řadu chemických reakcí. Mimo jiné spouští tzv. osu HPA (hypotalamus-hypofýza-nadledvinky), trojici žláz, které hrají klíčovou roli v reakci těla na stres. Tenhle děj má za následek aktivaci hormonů kortizolu a katecholaminů, které mohou nasměrovat imunitní buňky z krevního oběhu do kůže nebo stimulovat nežádoucí kožní buňky. Výsledkem je pak vyšší citlivost a reaktivita pokožky a komplikovaná léčba poranění. Samotný hormon kortizol pak zvyšuje produkci kožního mazu, což dává vzniknout různým vyrážkám a zhoršení akné.
Stres samotný vychyluje organismus z rovnováhy a způsobuje tak řadu kožních potíží. Také se může stát, že díky němu zanedbáváme správnou péči o pleť, což její problémy opět prohlubuje. Tyto problémy s pletí mohou následně zvyšovat úroveň stresu – necítíme se ve své kůži, straníme se kolektivu. To naší psychické pohodě taky nepřidá a ocitáme se v takovém bludném kruhu. Proto by nedílnou součástí péče o pleť měly tvořit také relaxační techniky.
Není stres jako stres
Skutečným zabijákem krásy je stres oxidativní. Kůže i všechny další tkáně těla jsou velmi náchylné k poškození volnými radikály. Proto při péči o pleť najdou uplatnění také specifické fytonutrienty a antioxidanty, které volné radikály potlačují. Tuto práci skvěle odvádí vitamíny a minerály s antioxidační aktivitou, jako jsou vitaminy A, C, E, selen a zinek.
Specifickými fytonutrienty, které pokožku chrání, máme na mysli:
- polyfenoly, flavonoidy a kvercetin – nacházejí se v cibuli, jablkách, borůvkách, brokolici a čaji.
- kurkumin – hlavní fytonutrient v kurkumě.
- silymarin – bioaktivní složka rostliny ostropestřec mariánský.
- genistein – izoflavon obsažený v sóji.
- proantokyany – vyskytují se v tmavě modrém, fialovém a černém ovoci a zelenině a v semenech hroznů.
- resveratrol – polyfenol obsažený v červených hroznech, červeném víně a moruších.
- karotenoidy – vyskytují se v oranžově zbarveném ovoci a zelenině a tmavé listové zelenině, tj. betakaroten a lutein.
Kromě oranžové a listové zeleniny je výborným zdrojem ß-karotenu také jednobuněčná zelená řasa Dunaliella salina. Tato řasa produkuje vysoké množství ß-karotenu jako ochranu před dlouhodobým působením UV záření, kterému je vystavena. Výtažek z tohoto jednobuněčného organismu obsahuje také nový BrainMax Women Beauty Bomb. Ten kromě tohoto obsahuje dalších 20 rostlinných extraktů, aminokyselin, vitamínů a minerálů pro podporu zdraví a vitality nejen kůže, ale i vlasů a nehtů. Jde o komplex nutrientů se synergickým efektem – vzájemně se doplňují a maximalizují svou využitelnost v organismu tak, aby podpořily Vaši krásu zevnitř.
Nikola Bencelová
NATHAN, Neela. Stress may be getting to your skin, but it’s not a one-way street. Harvard Health Publishing. 2022.
PALMA, Lídia, Liliana Tavares MARQUES, Julia BUJAN a Luís Monteiro RODRIGUES. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015.
BLACK, Homer S. Black a Lesley E. RHODES. Potential Benefits of Omega-3 Fatty Acids in Non-Melanoma Skin Cancer. J Clin Med. 2016.
PARK, Kyungho. Role of Micronutrients in Skin Health and Function. Biomol Ther (Seoul). 2015.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.