Touha po zdravých a silných vlasech či nehtech není žádnou marnivostí a už vůbec nemusí být jen výsadou žen. Jak vlasy, tak nehty jsou ukazatelem našeho zdravotního stavu. Je proto zcela přirozené zajímat se o to, jak vypadají a chtít je podpořit v jejich potenciálu.
Trochu anatomie aneb jak rostou?
Vlasy i nehty jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin. Zatímco vlasy rostou ve vlasovém folikulu, nehty vyrůstají z matrix (báze nehtového lůžka). Jak vlasový folikul, tak nehtová matrix jsou tvořeny epitelovými buňkami a dokud budou tyto buňky zdravé a vyživované, budou růst. Množením epitelových buněk ve folikulu a matrix jsou starší buňky vytlačovány nahoru a prostupují kůží ven. Zde odumírají, tvrdnou, čímž se mění ve vlasy nebo nehty. Tento proces se nazývá keratinizace.
Změny ve vzhledu, struktuře, tloušťce nebo tvaru Vašich vlasů a nehtů mohou být známkou zdravotních potíží nebo nedostatku některých živin. Pokud je vaším snem bujná hříva a pevné nehty, nespoléhejte se pouze na kosmetické přípravky, ale podpořte je zevnitř - strava je důležitým faktorem ovlivňující jak vlasy a nehty, tak i pokožku.
Vyvážený jídelníček jako základ péče
Co by ve vašem jídelníčku rozhodně nemělo chybět?
1.) Bílkoviny
Jsou totiž zdrojem aminokyselin, které naše tělo potřebuje k produkci keratinu, hlavního stavebního kamene vlasů a nehtů. To znamená, zařadit do jídelníčku maso, ryby, vejce a mléčné výrobky, ale i luštěniny, ořechy, semena a celozrnné výrobky.
2.) Zdravé tuky
Zejména ty s označením omega-3. Tyto mastné kyseliny podporují zdraví pokožky hlavy a zlepšují vzhled a pevnost vlasů. Podílí se také na hydrataci nehtů, čímž jim dodávají lesklý vzhled. Omega-3 by se také mohly stát Vaším dobrým přítelem, pokud často trpíte na záděry. Vyživují a podporují zdraví buněk, které dávají vzniknout nehtové ploténce. Proto by se na talíři měly pravidelně objevovat zejména tučnější ryby (makrela, sardinky, losos), ale i například lněné semínko.
3.) Komplexní sacharidy
O tom, že sacharidy není třeba všechny házet do jednoho pytle s nálepkou “špatné”, určitě víte. Komplexní sacharidy, tedy luštěniny, pseudoobiloviny a obiloviny, jsou zdrojem vitamínů a minerálů. A právě obiloviny, konkrétně ty celozrnné, obsahují mimo jiné spektrum vitamínů skupiny B. Těm se ne nadarmo říká vitamíny krásy, protože jejich nedostatek se negativně projevuje právě na vlasech, nehtech a kůži.
4.) Dostatek vody
Voda tvoří asi čtvrtinu zdravého vlasu, u nehtů je to asi 18 % nehtové ploténky. Pokud podceníme příjem tekutin, začnou se projevovat příznaky dehydratace a naše tělo přesměruje tolik potřebnou vodu k důležitějším orgánům, než jsou vlasy a nehty. Jestliže fungujeme s tímto deficitem dlouhodobě, není pak divu, že vlasy začnou ztrácet na síle i objemu, začnou se třepit konečky, či dokonce vypadávat. Na nehtech se nedostatek hydratace začne projevovat jejich lámáním, štěpením a celkovou křehkostí.
Klíčové mikroživiny pro zdravé vlasy a nehty
To byly tedy makroživiny. Teď se přesuňme k mikroživinám, které byť nesou označení mikro, mají na zdravé, krásné vlasy a nehty obrovský vliv.
1.) Biotin
Biotin je jedním z vitamínů B-komplexu, známý také jako vitamín B7, případně se mu občas přezdívá také vitamín H. Podporuje zdravý růst buněk a pomáhá při metabolismu aminokyselin, je tedy nezbytný pro tvorbu keratinu. Biotin se zasazuje o posílení lámavých nehtů a pomáhá předcházet vypadávání vlasů.
2.) Železo
Pro zdravé nehty je také velmi důležitý dostatek kyslíku. Na tom se podílí právě železo. Je totiž základním stavebním kamenem červených krvinek, které mají transport kyslíku na starosti. Anémie nebo nedostatek kyslíku mohou způsobovat svislé rýhy na nehtech nebo jejich lžičkovitý tvar. U vlasů pak dochází k nedostatečnému prokrvení vlasové pokožky s následným vypadáváním vlasů.
3.) Kyselina listová
Kyselina listová je především zodpovědná za zdravý růst buněk. Mezi tyto buňky patří také buňky vlasů, nehtů a kůže. Nedostatek kyseliny listové může být příčinou suchých a řídnoucích vlasů a lámavých nehtů. Kyselina listová se navíc spolupodílí s železem na krvetvorbě.
4.) Niacin
Neboli vitamín B3 napomáhá zdravému růstu vlasů tím, že zvyšuje průtok krve do vlasových folikulů, čímž podporuje nejen jejich růst, ale zlepšuje také zdraví folikulárních buněk a udržuje vlasy lesklé, pevné a silné.
5.) Zinek
Zinek se účastní mnoha reakcí v těle, včetně růstu a dělení buněk. Právě nehty jsou tvořeny typem buněk, které rostou a dělí se opravdu rychle, proto potřebují stálý přísun tohoto minerálu. Jeho nedostatek způsobuje degeneraci nehtové ploténky, za vzniku bílých skvrn. Mimo to zinek reguluje množství kvasinek, které se fyziologicky vyskytují na naší vlasové pokožce. Pokud by došlo k jejich přemnožení, vlasy mohou začít vypadávat.
6.) Selen
Selen je esenciální stopový prvek, který se podílí na ochraně před poškozením volnými radikály a na vývoji vlasových folikulů. Kromě toho selen pomáhá tělu využívat jód, který je potřebný pro funkci štítné žlázy. Právě štítná žláza je zodpovědná za růst, včetně růstu vlasů a nehtů.
7.) Vitamín A
Vitamín A podporuje syntézu bílkovin v epidermální vrstvě kůže, stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu a chrání kolagen před degradací a poškozením UV zářením.
8.) Vitamín D
Vitamín D je důležitý pro životní cyklus vlasových folikulů. Jeho příjem je nutné kontrolovat zejména v zimních měsících, kvůli omezenému vystavování se slunečnímu záření.
9.) Vitamín E
Tento vitamín zvyšuje přívod kyslíku k vlasové pokožce a zlepšuje tak její prokrvení. Tím podporuje zdraví a růst vlasů. Nedostatek vitamínu E je spojován se suchostí kůže, což se může projevit i suchou nehtovou kůžičkou. Navíc je dáván do souvislosti s lámavými, rýhovanými a žlutými nehty.
10.) Vitamín C
Vitamin C pomáhá zlepšovat prokrvení pokožky hlavy díky tomu, že se podílí na vstřebávání železa. Je důležitý pro udržení kapilár, které přivádějí krev do folikulů. Navíc vitamíny C a E svými antioxidačními schopnostmi chrání buňky před poškozením a posilují imunitu. A zdraví vlasů i nehtů právě se zdravím imunitního systému souvisí.
11.) L-Cystein a L-methionin
Dvě aminokyseliny, o nichž se předpokládá, že zlepšují kvalitu, strukturu a růst vlasů a pomáhají předcházet jejich vypadávání.
12.) Křemík
Křemík je stopový minerál, který se podílí na syntéze kolagenu a elastinu. Zlepšuje strukturu keratinu, čímž podporuje pevnost pokožky, vlasů i nehtů. Tento minerál je hojně zastoupen ve vnější vrstvě vlasů a převládá také v nehtech. Když je ho dostatek, vlasy jsou lesklejší a méně vypadávají. Nehty naopak nejsou křehké a nelámou se.
Bohatým zdrojem křemíku je přeslička rolní. Výtažek právě z této byliny najdete v novém BrainMax Women Beauty Bomb.
13.) MSM
Kromě křemíku obsahuje tenhle nabitý multivitamín krásy také organickou síru, již zmiňovaný MSM (metylsulfonylmetan). Keratin, strukturální bílkovina vlasů a nehtů, obsahuje velmi vysoké množství síry, většinou ve formě aminokyselin, jako jsou cystein, cystin a methionin. MSM se používá k udržení normální hladiny keratinu ve vlasech a nehtech. Napomáhá lepší propustnosti buněčných stěn, aby se přes ně usnadnil přenos důležitých živin, čímž dochází ke zlepšení kvality vlasů a nehtů.
Nikola Bencelová
GUO, Emily L. a Rajani KATTA. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017.
SINGAL, Archana a Rahul ARORA. Nail as a window of systemic diseases. Indian Dermatol Online J. 2015.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!