Hypotyreóza aneb jak postupovat, když štítná žláza nefunguje na 100 %

Štítná žláza trápí až 40 % populace

Únava, nedostatek energie, padání vlasů, studené končetiny, nebo náhlý nárůst váhy, přestože si dáváte záležet na stravě. To je jen pár z několika symptomů, kterými se může projevit nedostatečná činnost štítné žlázy neboli hypotyreóza. Hypotyreóza představuje onemocnění štítné žlázy, se kterým se potýká až 40 % populace a je několikanásobně častější u žen než u mužů. Je to další z mnoha potíží, která je za určitých okolností řešitelná přírodní cestou a změnou životního stylu. V článku si vysvětlíme, co vše má štítná žláza na starost, jaké jsou její funkce, kdy dochází k hypotyreóze a tipy jak pomoci k jejímu lepšímu fungování. 

stitna_zlaza_infografika_cz

Štítná žláza a proces produkce hormonů

Štítná žláza je nevelký orgán, který najdeme v přední části krku. Během vývoje plodu je štítná žláza umístěna v zadní části jazyka a před narozením se musí přemístit do přední části krku. Tvoří ji dva postranní laloky, které bychom mohli přirovnat k motýlím křídlům. Štítná žláza je velmi důležitý orgán, protože v ní dochází k tvorbě hormonů. Tvorba těchto hormonů není pouze zde, ale její funkce se dále odehrávají v hypofýze a hypothalamuDostatek hormonů produkovaných štítnou žlázou je důležitý, protože všechny buňky, svaly a orgány v těle, závisí na optimální produkci hladiny hormonů ve štítné žláze.

Kromě tvorby hormonů se podílí na produkci energie v buňkách, přeměňuje živiny na energii, ovlivňuje termoregulaci a mimo to se v prenatálním věku podílí také na vývoji mozku. Proto je strava matky v tomto období tolik důležitá.

funkce_stitne_zlazy_endokrinni_system_infografika_brainmarket_cz

Hlavní hormony, které štítná žláza produkuje a uvolňuje jsou T3 (trijodtyronin)T4 (tyroxin) a kalcitonin. Jsou to molekuly, které nesou buď tři nebo čtyři atomy jódu. Štítná žláza, která normálně funguje, produkuje přibližně 80 % T4 a asi 20 % T3, ačkoli T3 je silnější z dvojice. T3 a T4 jsou životně důležité hormony pro mnoho funkcí těla. Tyto hormony řídí metabolismus, vývoj mozku, zdraví kostí, srdeční frekvenci, trávení a mnoho dalšího. Přesněji řečeno, T4 je zodpovědný za náladu, metabolismus a teplotu, zatímco T3 je zodpovědný za metabolické funkce a vývoj kostí. Poslední zmíněný hormon kalcitonin se podílí na vychytávání vápníku z krve a jeho následném ukládaní do kostí. 

V životně důležitém procesu zvaném dejodace tělo přeměňuje T4 na T3, což je biologicky aktivní forma hormonu štítné žlázy. Ale proč je tato složitá přeměna vůbec nutná? T4 je neaktivní a funguje jako zásobní hormon pro transport T3 do orgánů v těle. T4 musí být přeměněn na T3, než jej tělo může využít pro energii v buňkách. Dejodace se většinou odehrává v játrech, ale také ve střevech.

Co může způsobit nedostatečné fungování štítné žlázy?

Hypotyreóza je často důsledkem předchozího zán***tu štítné žlázy, který zanechává velké procento buněk štítné žlázy poškozených (nebo mrtvých) a neschopných produkovat dostatečné množství hormonů. Existuje několik, méně častých příčin hypotyreózy. Jednou z nich je když, zcela „normální“ štítná žláza nevytváří dostatek hormonů kvůli problému v hypofýze (v mozku). Pokud hypofýza neprodukuje dostatek hormonu TSH, pak štítná žláza jednoduše nemá „signál“ k tvorbě hormonů. Nicméně problémy v hypofýze nejsou tak časté a jedná se většinou o vážnější problémy, kdy se například v hypofýze vytvoří adenom (nádor). 

priznaky_hypotyreozy_infografika_brainmarket_CZ

Až z 90 % dochází k nedostatečné funkci štítné žlázy při chronickém zán**tu (nazývá se autoimunitní thyreoitida nebo také Hashimotova thyreoitida). Ten vzniká tehdy, pokud je imunitní systém v nerovnováze. To znamená, že se jedná o autoimunitní onemocnění, kdy náš imunitní systém povolá protilátky proti vlastnímu tělu. Jinými slovy tělo bojuje samo se sebou. V tomto případě proti štítné žláze. Může to být zpočátku způsobeno nevyváženým mikrobiomem, kdy převládají špatné bakterie nad těmi prospěšnými. Ale může to být také počátek zvýšené střevní propustnosti, tzv. syndromu propustného střevaK hypotyreóze může přispět i chronický stres, infekce a v zemích nutričně i energeticky chudých na živiny, může být příčinou i nedostatek jódu.

Jód je naprosto klíčový, protože se jedná o prvek, který je používán k produkci hormonů štítnou žlázou. Ve chvíli, kdy přijímáme jód, rychle se vstřebá a dostává se do krevního oběhu. Štítná žláza má drobné buňky, které zachycují cirkulující jód, následně jej přijímá a oxiduje. V tu chvíli jej může začít používat k tvorbě trijodtyroninu (T3) a tyroxinu (T4) – hormonů štítné žlázy, které si dále razí cestu v těle. Společně regulují metabolismus a zajišťují fungování srdce, mozku a dalších orgánů.

prispivat k hypotyreoze infografika brainmarket cz

Velmi často bývá nedostatečná funkce štítné žlázy spojena i s dalšími autoimunitními onemocněními jako je diabetes I. typu, celiakie, snížená funkce nadledvin nebo zán**t žaludku.

Příznaky špatně fungující štítné žlázy a její léčba

Jelikož štítná žláza stojí za produkcí hormonů, je jasné, že i příznaků hypotyreózy jsou desítky. Mezi typické příznaky patří zimomřivost a studené končetiny, zpomalený metabolismus, přibývání na váze a snadnější ukládání tuku. Kromě toho je také častá chronická zácpa, únava a nedostatek energie, nízký krevní tlak, oteklá tvář a zvětšení štítné žlázy (struma). Dále to může být snížené libido, potíže s koncentrací, lámavost nehtů, vypadávání vlasů, otoky očí nebo může docházet k jejich vysychání. U žen může hypotyreóza způsobit déle trvající krvácení při menstruaci a dokonce neplodnost. Objevují se i teorie o souvislosti štítné žlázy s rozvojem deprese. 

priznaky_hypofunkce_stitne_zlazy_infografika_brainmarket_cz_1

Na začátku léčby lékař změří hormon TSH, který může, ale také nemusí být ukazatelem probíhající hypotyreózy, popřípadě také test na protilátky. Nicméně spolehlivější je komplexní test hormonu TSH, hormonu T4 a protilátek. Pokud se prokáže hypotyreóza, následuje substituční terapie, což je především užívání léků, které pomáhají štítné žláze s produkcí hormonů. Nicméně neřeší zán**t, kterým štítná žláza prochází. Logicky je léčba poté na celý život. Ale nezoufejte. I to se dá částečně napravit několika kroky, které si představíme a uvedeme do souvislostí. Jen pro upřesnění není řeč o hypotyreóze, která souvisí s problémem v hypofýze, ale čistě ve štítné žláze. A to pokud možno v čase než-li dojde k užívání léků. Opatření, která jsou v začátcích jsou efektivnější.

hormony_stitne_zlazy_infografika_brainmarket_CZ

Ve vědecké obci existuje také jeden kontroverzní test. Je znám jako Barnesův test bazální teploty a spočívá v tom, že každé ráno ještě než vstanete z postele, si deset minut, pomoci rtuťového teploměru, měříte teplotu v podpaží. Ta by se měla pohybovat mezi 36,4 - 36,8°C. Pokud je nižší může to být signál značící hypotyreózu. Nicméně jak jsem již zmínila, jedná se o test, který endokrinologové většinou odmítají jako nespolehlivý ukazatel.

Jak můžeme pomoci štítné žláze lépe fungovat? 

1.) Mikrobiom v rovnováze

Ve střevech se ukrývá 75 % imunitního systému a zdraví střevní sliznice má na funkci štítné žlázy poměrně velký vliv. Pokud dojde k narušení střevní sliznice, mohou patogeny proniknout do krevního řečiště a aktivovat imunitní systém. V tomto smyslu je součástí endokrinního systému a proto je důležité udržet mikrobiom v rovnováze. 

mikrobiom-infografika-brainmarket

2.) Strava

Pokud vás trápí hypofunkce štítné žlázy je třeba ubírat svou pozornost na kvalitní stravu, pravděpodobně víc, než kdykoli předtím. V jídelníčku by měly být pouze čerstvé potraviny. Omezit bychom měli stravu jako cukr, trans nasycené mastné kyseliny ze smažených a průmyslově zpracovaných pokrmů, některé mléčné výrobky (ponecháme ty čerstvé nebo zakysané) a pšenici. Klíčem může být strava, kde převažují zdravé tuky a bílkoviny nad sacharidy. Samozřejmostí je zařazení ryb (makrela, losos), dále čerstvé sýry a z ovoce například meruňky a třešně. Ze zeleniny je to polníček, mrkev nebo petržel.

Je potřeba říci ne košťálové zelenině (květák, brokolice, kapusta), dále je problematický křen, zelí, hořčičné semínko a sója. Tyto potraviny označujeme za strumigeny. Ty vytváří látky, které zhoršují funkci štítné žlázy. V malém množství je možnost konzumovat rajčata, ředkvičky, nebo hrách.

potraviny_podporujici_funkci_stitne_zlazy_clanek-infografika_brainmarket_cz

3) Doplňte základní mikronutrienty

Mikronutrienty potřebuje štítná žláza hned k několika procesům. V první řadě je potřebujeme k samotné tvorbě hormonů, dále k přeměně hormonů T4 na T3 a v neposlední řadě jsou potřeba k tomu, aby hormon T3 správně fungoval a nedocházelo k blokaci receptorů štítné žlázy.

Zmínili jsme jód, který pomáhá vytvářet hormony. Nicméně jód je ideální doplnit správným výběrem potravin. Deficit jódu se především vyskytuje v zemích, kde je nutričně chudá strava, ale objevuje se i v našich končinách. Může to být důsledek nejrůznějších diet, které jsou založeny jen na pár konkrétních potravinách, nebo je-li zcela vynechána sůl.

Pokud chcete podpořit funkci štítné žlázy doporučuji suplementovat vitamin Dzinek, selen a hořčík. Konkrétně zinek a selen (spolu ještě s manganem) se významně účastní metabolických procesů a spolu s vitaminem D jsou velmi důležité pro činnost štítné žlázy. Je vhodné zařadit i některou z mořských řas jako je například chlorella nebo spirulina. Z bylin doporučuji zařadit ashwagandhu a sibiřský ženšen.

4.) Pokuste se omezit stres

Stres ovlivňuje mnoho fyziologických procesů a činnost štítné žlázy není výjimkou. Zvýšený kortizol, který je znakem dlouhodobého chronického stresu a následné adrenální únavy, může zapříčinit to, že se ve štítné žláze může tvořit méně hormonů. Pokud se potýkáte s dlouhodobým stresem, je vhodné zařadit adaptogeny. Adaptogeny jsou skupinou rostlin, které díky klimatickým změnám byly schopny se adaptovat na nejrůznější nepříznivé vlivy a v našem organismu nám tyto rostliny pomohou vyrovnávat se lépe se stresem či s nedostatkem energie.

hypofunkce_stitne_zlazy_clanek-infografika_brainmarket_cz

5.) Vyhněte se toxickým látkám a těžkým kovům

Detoxikace je dnes už trošku zprofanované slovo, i když je často chápáno velmi povrchně. Určitě je dobré se pokusit co nejvíce vyhnout působením pro naše tělo toxických látek ve stravě. Kromě toho na nás působí chemické látky v životním prostředí, které ovlivňují endokrinní procesy v našem těle (rtuť, lithium, ftaláty). Ne vše můžeme ovlivnit, ale stravu a to, co z velké části dýcháme doma, ovlivnit můžeme. Dobrým začátkem jakékoli detoxikace je eliminace syntetických parfemovaných vůní nebo konvenčních osvěžovačů vzduchu, plastových přepravek jídla i pití, konvenční kosmetiky či čisticích prostředků. Ano nadřete se u nedělního úklidu, ale neproměníte si domov v toxickou oázu. V domácnostech není také ojedinělý výskyt plísní a i tady byste se měli zaměřit na jejich eliminaci. Pokud se snažíte zbavit toxických látek a vaše pozornost se ubírá spíše k bylinkám můžeme doporučit triphalu, kelp a kurkumu. Doporučuji také přejít na zeleninu a ovoce pocházející z BIO produkce, bez pesticidů a dusičnanů. Nejenže pomůžete svému zdraví, ale také pomůžete přírodě, protože ekologické zemědělství je pro půdu, faunu a flóru mnohem šetrnější, než pravidelné postřiky a pěstování monokultur v běžném zemědělství. 

detoxikace_organismu_blog-infografika_brainmarket_cz

6.) Zařaďte relaxační techniky

Relaxační techniky souvisí samozřejmě s mírou stresu a dnes již víme, že jóga nebo meditace mají na úroveň stresu velký vliv. Existují relaxační techniky, které nám pomáhají udržet si vnitřní klid. Můžeme zařadit meditace, dechová cvičení nebo jógu. Nemusíte být přímo zastáncem jógových cvičení nebo ásanů, ale i dvacetiminutový odpočinek uprostřed dne tělo pocítí. Jednoduše proto, že tím přeseknete stres, který se během dne hromadí. Nejen, že podpoříte činnost štítné žlázy, ale možná budete i o něco milejší na své okolí. :) 

Závěrem

V ideálním případě je nejlepší řešit již zán**t štítné žlázy, protože jde o prvotní příznak, ze kterého se může vyvinout hypotyreóza. V momentě užívání medikace je řešení problémů obtížnější. Řešení spočívá v systémových opatřeních, které jsou založeny na stravě, eliminaci stresu a kvalitě střevního mikrobiomu. Zpozornět byste měli také při podezření na infekci, intoleranci na skupinu potravin nebo při syndromu propustného střeva. V takovém případě je potřeba zahojit střevo, přesněji řečeno střevní sliznici, která má poměrně výkonný regenerační potenciál.

Veronika Halusková

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: