Vysoký tlak neboli Hypertenze: Příznaky a přírodní léčba
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je nejčastější onemocnění kardiovaskulárního systému, kterým trpí až 40% osob ve věku 25 až 64 let. Bohužel je často vysoký krevní tlak bagatelizován, protože příznaky nemusí být viditelné mnoho let. Pokud se však hypertenze neléčí, může tento stav vést k infarktu, mrtvici, ischemické chorobě srdeční, onemocnění ledvin a dalším vážným problémům, včetně zvýšeného rizika demence.
Kardiovaskulární systém a krevní tlak
Jak už sám název napovídá, kardiovaskulární systém je složen ze srdce a cév. Je odpovědný za transport kyslíku, živin a hormonů do tělesných tkání a odvod buněčných odpadních látek. Poháněn je srdcem - Orgánem, který má za úkol pumpovat krev po těle a tím jej zásobovat kyslíkem a živinami.
Krevní tlak udává síla krve tlačící na stěny tepen při pumpování krve srdcem. Vysoký krevní tlak nastává tehdy, když je tato síla příliš velká. Při měření hodnot krevního tlaku nás zajímají 2 čísla, měřící 2 rozdílné tlaky. První, vyšší číslo je systolický tlak, tedy tlak krve během srdečního stahu. Druhé, nižší číslo je tlak diastolický, tedy tlak měřený během relaxace srdečního svalu. Je běžné, že hodnota krevního tlaku během dne kolísá. Vysoký krevní tlak si tak můžete naměřit např. po intenzivní fyzické aktivitě, či stresové situaci. Nemusíte si však ihned diagnostikovat hypertenzi. O diagnostice mluvíme až v momentě, kdy je hypertenze naměřena v klidové situaci v 2 rozdílných dnech.
Vysoký krevní tlak dělíme na primární a sekundární. Primární má asi 90% hypertoniků a jedná se o vysoký krevní tlak, který je způsoben nezdravým životním stylem, stresem, kouřením nebo stravou. Sekundární hypertenze není tak častá a může být způsobena poruchami endokrinního systému, onemocněním ledvin, spánkovou apnoe apod.
Výrazně vyšší by neměla být ani jedna z měřených hodnot krevního tlaku. Z hlediska rizika a dalších potíží je však systolický tlak ten důležitější (Kromě tzv. juvenilní hypertenze, která se týká osob mladších 30 let, kde je rizikovější zvýšená diastolická hodnota.). Pokud je hypertenze dlouhodobá a plně rozvinutá, či se projevily její následky v podobě potíží jako infarkt nebo mrtvice, okamžitě se nasazují léky na snížení krevního tlaku. Podobně se postupuje i u diabetiků, kteří jsou k hypertenzi náchylní. Pokud nemáte obdobné potíže, nebo hodnoty krevního tlaku nejsou tak alarmující, postačí systémová opatření, která si později vysvětlíme.
Příznaky vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak představuje poměrně vážný problém. Bohužel o něm nemáme často ani nejmenší tušení! Příznaky hypertenze totiž nejsou po většinu doby, až do plného rozvinutí choroby, bolestivé. Jakmile k plnému rozvinutí následků hypertenze dojde, je však příliš pozdě. Proto se hypertenzi často přezdívá "tichý zabiják". Většina hypertoniků si zdánlivě nesouvisející příznaky, jako je bolest na hrudi, zmatenost, bolesti hlavy, šum v uších, nepravidelný srdeční tep, únava, rozostřené vidění nebo krvácení z nosu, nespojuje s hypertenzí. Jsou to ale zmíněné faktory, které jsou nejčastějším znakem hypertenze.
Při jakých hodnotách byste měli zpozornět? Při tlaku 140/90 už hovoříme o vysokém krevním tlaku, se kterým je potřeba pracovat.
Stupně krevního tlaku
- Hypertenze 1. stupně - systolický tlak je mezi 130 a 139 mm Hg a diastolický 80 a 89 mm Hg.
- Hypertenze 2. stupně - systolický tlak je 140 mm Hg a diastolický je 90 mm Hg nebo vyšší.
- Hypertenzní krize - systolický tlak je vyšší než 180 mm Hg nebo diastolický tlak je vyšší než 120 mm Hg. Krevní tlak v tomto rozmezí vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc. Pokud se při tak vysokém krevním tlaku objeví příznaky, jako je bolest na hrudi, bolest hlavy, či dušnost, je nutná okamžitá lékařská pomoc.
Muže by mohlo zajímat, že v souvislosti s vysokým krevním tlakem může také docházet k erektilní dysfunkci. Vysoký krevní tlak brání normálnímu roztahování cév vedoucích do penisu. Výsledkem je nedostatečný přívod krve, živin a kyslíku a erektilní dysfunkce. Studie v časopise Journal of the American Geriatrics Society zjistila, že asi 49% mužů ve věku 40 až 79 let s vysokým krevním tlakem mělo erektilní dysfunkci.[1]
Příčiny vysokého krevního tlaku
Vysoký krevní tlak je jedním z příznaků metabolického syndromu. To není nic jiného než seskupení několika zdravotních potíží, které jsou z velké části způsobeny špatnou životosprávou a nedostatkem pohybu. Kromě vysokého krevního tlaku zahrnuje metabolický syndrom také nadváhu nebo obezitu, vysoký cholesterol a triglyceridy v krvi, zvýšenou hladinu krevního cukru a poruchu metabolismu cukrů.
- Strava s vysokým obsahem soli a tuků.
- Chronická onemocnění jako jsou problémy s ledvinami, cukrovka a vysoký cholesterol.
- Rodinná anamnéza - určitě nemůžeme opomenout skutečnost, že vysoký krevní tlak máme také v rodinné anamnéze. Výhodou je to, že pokud víme, že máme k hypertenzi predispozice od rodičů nebo prarodičů, můžeme s tím pracovat a riziko co možná nejvíce snížit.
- Nedostatek pohybu.
- Vyšší věk - čím jste starší, tím je pravděpodobnější, že budete mít vysoký krevní tlak.
- Nadváha nebo obezita - čím vyšší je vaše tělesná hmotnost, tím více krve potřebujete k zásobení tkání kyslíkem a živinami. Jak se zvyšuje objem krve cirkulující vašimi cévami, zvyšuje se tlak na stěny tepen.
- Stres.
- Kouření nebo nadměrné pití alkoholu - nejen že samotné kouření zvyšuje krevní tlak, ale chemické látky v tabáku navíc poškozují výstelku stěn tepen. Následkem toho dojde k zúžení tepen a hypertenzi. Víte, že hodnota krevního tlaku stoupne po každé cigaretě přibližně o 10 10 mm Hg?
Jak bojovat proti vysokému krevnímu tlaku?
1.) Omezte sůl
Mnozí už tohle možná slyšeli od svého lékaře. V očích pacientů je to už jakási mantra, kterou slyší často. Možná je dobré pochopit, proč je při vysokém krevním tlaku důležité omezit sůl. Sodík je minerál, který určitě tělo potřebuje, nicméně jeho vysoká hladina je to, co krevní tlak zvyšuje. Přesněji řečeno tělo zadržuje více tekutin, což následně zvyšuje krevní tlak.[2] Samotná sůl je kombinace sodíku a chloru a z praxe je dnes jasné, že Češi konzumují až trojnásobně více soli než je doporučováno (doporučená denní dávka je cca 6g soli).
Místo soli zkuste zařadit jednodruhová koření jako je petržel, provensálské bylinky, cibuli nebo česnek. Zajímavé je i to, že nadměrná konzumace soli ničí chuťové buňky, které pak nedokáží rozeznat jemnější chutě. Podobně jako u cukru platí i u soli navykací doba, kdy vám zpočátku snížení soli v potravě může připadat jako nesplnitelné. Pokud tomu ovšem dáte čas, chuťové buňky začnou rozeznávat i jiné chutě.
Kromě vysokého krevního tlaku může nadměrná konzumace sodíku v potravě zvyšovat vylučování vápníku močí a může přispívat k rozvoji osteoporózy. Kromě toho také představuje nadměrnou zátěž pro ledviny. Výjimečné nejsou ani otoky, které jsou důsledkem nadměrného zadržování vody v těle.
Výběr potravin je u hypertenze důležitý. Bavíme-li se o omezení soli, nemáme na mysli pouze sůl, kterou si dosolujeme naše jídla. Spousta potravin, zejména těch zpracovaných, obsahuje vysoké množství skryté soli. Vyhnout bychom se měli konzervovaným potravinám nebo potravinám v různých nálevech. Jednoduchá poučka při výběru potravin je ta, dávat na první místa potraviny celistvé, které sami postupně zpracováváme. Vyřadit bychom měli uzeniny, které obsahují dusíkaté soli, které přirozeně fungují jako konzervant.
2.) Zvyšte příjem draslíku
Normální hladina draslíku je důležitá pro funkci hladkého svalstva cév a podílí se také na zdraví cév. Draslík snižuje krevní tlak a chrání před svalovými křečemi. Optimální hladiny draslíku jsou také důležité pro vedení signálů v nervovém systému a srdci. Tím nás také chrání před nepravidelným srdečním tepem.
Jak jsme si vysvětlili, sodík v nadbytečném množství je minerál, který zvyšuje krevní tlak. Přesněji řečeno jeho konzumace v nadbytečném množství společně s nedostatkem draslíku. Draslík je ten, který dovede hladinu sodíku snížit a tím je jeho suplementace při vysokém krevním tlaku benefitní. Do stravy je vhodné zařadit potraviny, které obsahují vysoké množství draslíku, jako jsou banány, meruňky, avokádo, citrusy, tuňák, bobulovité ovoce, špenát nebo rajčata, která jsou kromě draslíku bohatá též na lykopen. Látku, která výrazně pomáhá udržet pružné a pevné cévy.
3.) Snižte míru stresu
Chronický stres je jedním z primárních spouštěčů, který v dlouhodobém horizontu může přispět k vysokým hodnotám krevního tlaku. Vždy se možná stresu vyhnout nemůžeme, ale minimálně můžeme ovlivnit to, jak na něj budeme reagovat.
- Naplánujte si den a soustřeďte se na své priority.
- Vyhněte se snaze dělat příliš mnoho věcí najednou a naučte se říkat ne.
- Pokuste se vyhnout spouštěčům stresu.
- Udělejte si čas na odpočinek a na činnosti, které vás baví.
- Obklopte se lidmi, kteří jsou pozitivně naladěni.
- Zařaďte meditaci.
4.) Konzumujte nutričně bohatou stravu
Strava je jednou z nejdůležitější věcí, na kterou bychom se měli zaměřit, pokud chceme mít krevní tlak pod kontrolou. Lidé s vysokým krevním tlakem mají tendenci jíst nezdravou stravu s nízkým obsahem živin, elektrolytů (zejména nízkých hladin draslíku), antioxidantů a vlákniny. Sodík, alkohol, rafinované potraviny, cukr a trans-tuky, to vše zvyšuje pravděpodobnost vzniku hypertenze. Zaměřte svůj jídelníček na nezpracovaná jídla, zejména na čerstvou zeleninu, ovoce a zdraví prospěšné tuky.
Co se samotných tuků týče, tak převážnou část by měly tvořit nenasycené mastné kyseliny, které najdeme v rybách a kvalitním rybím oleji, rostlinných tucích jako je olivový olej, avokádový olej, který je vynikající i na tepelnou úpravu potravin, protože jeho kouřový bod 270°C. Z oříšků dejte přednost mandlím nebo vlašských ořechům.
5.) Zvyšte oxid dusnatý neboli NO
Je to teprve 20 let, co za objev mechanismu působení oxidu dusnatého dostali Nobelovu cenu za medicínu 3 lékaři v čele Louisem Ignarrem, který je přezdíván otcem viagry. Jejich tvrzení, že NO je plyn, který přenáší signály v organismu, způsobilo revoluci v medicíně, především v kardiovaskulární medicíně.
Tělo využívá oxid dusnatý mnoha různými způsoby, ale ten, na který se dnes zaměříme, je vazodilatace tedy roztažení cév. Vnitřní výstelka cév se spoléhá na oxid dusnatý, který signalizuje hladkému svalstvu, které ho obklopuje, aby se uvolnilo. Tato relaxace se nazývá vazodilatace a způsobuje, že se krevní cévy rozšiřují, což umožňuje, aby cévou protékalo více krve. Díky rozšířeným cévám se snižuje tlak v cévách, najednou jsou prostě průchodnější. Pokud bojujete s vysokým krevním tlakem je vhodné zařadit 5 až 8 G citrulinu denně, který je prekurzorem argininu z něhož se se v organismu vytváří NO.
6.) Přidejte D3 a K2
Nedostatek vitaminu K a D je dlouhodobě spojován se zvýšeným rizikem srdečních problémů. Nedávná studie vědců z EMGO Institute for Health and Care Research ukazuje souvislost mezi vitamínem D3 a K2 a tím, jak ovlivňují jejich nízké hladiny krevní tlak. Nedostatek těchto dvou vitamínů zvyšuje riziko hypertenze o 62%. Studie se zaměřila na 402 účastníků a sbírala data po dobu více než 6 let. Zjištění lze snadno zobecnit, protože vědci zaznamenali nejvyšší krevní tlak u lidí s nejnižšími hladinami vitaminu D a K.
Vitamin K2 je pro zdraví srdce klíčový. Stimuluje totiž protein, který zabraňuje ukládání vápníku kolem výstelky krevních cév. To může pomoci zabránit zúžení krevních cév vlivem vápníkových usazenin a tím dochází ke snížení tlaku v cévách. Ve studiích vedla suplementace vitaminem K2 k 52% poklesu pravděpodobnosti rozvoje kalcifikace cév a k 57 % nižšímu riziku úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Bez pochyby jednou z nejlepších forem vitamínu K2 MK7 je jeho patentovaná enkapsulovaná forma K2VITAL DELTA, kterou jsme dali společně vitamín D3 do produktu BrainMax D3 & K2. Tato forma je nejstabilnější a nejvíce bidostupnou formou na trhu, která bezpečně zajistí stabilní infuzi vitamínu K2 do organismu. Někdy se hovoří o tom, že Vitamin D3 může způsobovat ukládání vápníků do cév a proto je vhodné užívat ho právě s vitamínem K2.
7.) Přidejte fyzickou aktivitu
Pohyb je pro zdravý kardiovaskulární systém klíčový. Krev, která proudí tepnami při fyzické aktivitě s sebou bere i drobné částečky plátů, které by se mohly v tepnách shlukovat a potenciálně způsobit problém. Většinu lidí od pohybu odrazuje vyčerpání, které jde ruku v ruce s pohybem v anaerobním pásmu. Z hlediska snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění je ideální volit aerobní aktivitu, při které dokážete pořád dýchat nosem, a po které se cítíte příjemně unaveni. Například rychlá chůze nebo klus, jízda na kole, plavání atd.[3]
8.) Zařaďte hořčík
Hořčík pomáhá regulovat stovky tělesných procesů, včetně krevního tlaku, hladiny krevního cukru, svalových a nervových funkcí. Hořčík je minerál, který pomáhá uvolnit cévy a má tak efekt na přirozené snížení krevního tlaku. Lidé v klinických studiích, kterým bylo podáváno 300–500 mg hořčíku po dobu 2–3 měsíců, trvale vykazovali zlepšení krevního tlaku ve srovnání s placebem.[4]
9.) Vyvarujte se kouření
Zákaz kouření je jedním z primárních opatření v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Kouření z dlouhodobého hlediska poškozuje cévy a zvyšuje krevní tlak.
Káva ano - ne?
Konzumace kávy je v souvislosti s hypertenzí poněkud kontroverzní téma. Nicméně podle nejnovějších výzkumů, není přímá souvislost mezi konzumací kávy a rizikem vysokého krevního tlaku. Podle některých výzkumů může mít káva dokonce protektivní efekt vůči kardiovaskulárním onemocněním a kyselina chlorogenová, kterou káva obsahuje má benefitní účinky na krevní tlak. [5,6] Není tedy nejspíš nutné kávu úplně odstranit. Takže pokud jste milovníky kávy, tak si šálek kvalitní kávy s klidem dopřejte.
Závěr
Hypertenze je onemocnění, které se týká velké části populace a i přes intenzivní osvětu to pro mnoho lidí zdánlivě nepředstavuje problém. Nicméně neléčená hypertenze je značné riziko všech zmíněných kardiovaskulárních onemocnění. Dnes se mylně domníváme, že se vysoký krevní tlak týká pouze starších osob. Opak je ale pravdou. S vysokým krevním tlakem se dnes potýkají také děti a lidé do 30 let.
Často pomůže jednoduché řešení užívat kvalitní hořčík, draslík a vitamín D3 & K2. Velmi zajímavým řešením je také užívání citrulinu s argininem pro navýšení hladiny oxidu dusnatého, který cévám signalizuje jejich roztažení a díky tomu jsou cévy průchodnější a tlak klesá, nehledě na to, že tkáň je díky většímu prokrvení lépe zásobována živinami.
1. Blood pressure, sexual activity and erectile function in hypertensive men: baseline findings from the Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT), Capri G. FOY, Ph.D., M.S.,a Jill C. NEWMAN, M.S.,b Dan R. BERLOWITZ, M.D.,c Laurie P. RUSSELL, M.S.,b Paul L. KIMMEL, M.D.,d Virginia G. WADLEY, Ph.D.,e Holly N. THOMAS, M.D., M.S.,f Alan J. LERNER, M.D.,g William T. RILEY, Ph.D.,h and SPRINT Study Research Group
2. VOLLMER, William M, Frank M SACKS, Jamy ARD, et al. Effects of Diet and Sodium Intake on Blood Pressure: Subgroup Analysis of the DASH-Sodium Trial. 2001.
3. BJÖRNTORP, P. Effects of physical training on blood pressure in hypertension. 1987.
4. T DIBABA, Daniel, Pengcheng XUN, Yiqing SONG, Andrea ROSANOFF, Michael SHECHTER a Ka HE. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573024/. 2017.
5. JH, O'Keefe, DiNicolantonio JJ a Lavie CARL. Coffee for Cardioprotection and Longev. 2018.
6. MUBARAK, Aidilla, Catherine P BONDONNO, Alex H LIU, Michael J CONSIDINE, Lisa RICH, Emilie MAS, Kevin D CROFT a Jonathan M HODGSON. Acute effects of chlorogenic acid on nitric oxide status, endothelial function, and blood pressure in healthy volunteers: a randomized trial. 2012.
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.