Glycin - aminokyselina pro budování svalů a zdraví mozku

Dnes si povíme něco o důležité aminokyselině, která je nezbytná pro mnoho svalových, kognitivních, metabolických funkcí a pomáhá transportovat živiny jako je glykogen a tuk.Glycin může podpořit zdravý spánek, zlepšit trávení a pomoci regeneraci svalů po cvičení. Je vhodný pro sportovce, lidi se stresem a ty, kteří mají problémy se spánkem. Glycin je také užitečný při zlepšování kognitivních funkcí a podporuje celkovou pohodu. Díky svým antioxidačním vlastnostem chrání buňky před poškozením. Seznamte se s glycinem!

Co je glycin?

Glycin je nejmenší a nejjednodušší aminokyselinou, která se v těle zúčastňuje celé škály biochemických procesů. Glycin je sice neesenciální aminokyselinou, ale i tak je nezbytná pro velmi důležité procesy jakými jsou produkce glutathionu, DNA, kreatinu, žluči, hemoglobinu a vlastně skoro většiny proteinů v našem těle. Glycin v mozku funguje jako uklidňující neurotransmiter, kde usnadňuje přenos nervových vzruchů. Má své uplatnění také při podpoře klidného spánku bez pocitů ospalosti během dne. Díky tomu je užitečný při hektickém životním stylu, vystavení modrému světlu a špatných stravovacích návycích.

Jedná se o druhou nejrozšířenější aminokyselinu, která se nachází v lidských enzymech a proteinech. Právě proto hraje roli téměř ve všech orgánových systémech těla. Je to jedna z 20 aminokyselin, které tělo využívá ke tvorbě tělesných bílkovin. Ty následně tvoří orgány, klouby a svaly. Glycin je mimo jiné hlavní složkou kolagenu a tvoří asi 35 % kolagenu v lidském těle.

I když je glycin neesenciální aminokyselinou, vlastní syntéza této aminokyseliny a její příjem skrze stravu nemusí být dostačující pro pokrytí denní potřeby.

Potraviny, které obsahují  glycin

Kde můžeme nalézt glycin a k čemu slouží?

V lidském těle se glycin nachází ve vysoké koncentraci v kůži, pojivových tkáních, kloubech a svalové tkáni. Pro doplnění glycinu můžete z potravin volit maso nebo vývar z kostí. Ve skutečnosti je to glycin (spolu s prolinem a argininem), který dává vývaru pozitivní vlastnosti nejen na zdraví našich pojivových tkání, ale také střev. Kromě masa a kostních vývarů můžeme glycin nalézt také v řadě potravin jako jsou mléčné výrobky, ryby, špenát, kapusta nebo luštěniny. Nedostatek glycinu se objevuje především u podvyživených osob, u osob trpící únavovým syndromem nebo jinými závažnými chorobami.

Jako aminokyselina je glycin velmi důležitý, protože je nezbytný pro buněčné dělení, umožňuje regeneraci tkání, protože je jednou ze složek důležitých pro tvorbu bílkovin. Primární funkcí glycinu v těle je syntetizovat proteiny. Je však také podstatný pro zdravý vývoj kostry, svalů a tkání. Glycin pomáhá buňkám dodávat energii, která zvyšuje produkci ATP.

A co role glycinu jako neurotransmiteru? Ani na tu bychom neměli zapomínat! Neurotransmitery jsou molekuly, které umožňují komunikaci mezi neurony a umožňují tak velmi efektivní a rychlý přenos informací po celém těle.

Glycin...

  • pomáhá budovat svalovou hmotu
  • hraje roli v produkci lidského růstového hormonu
  • podporuje zdraví kostí a kloubů
  • zvyšuje fyzickou a mentální výkonnost
  • zlepšuje kvalitu spánku
  • zlepšuje flexibilitu a rozsah pohybu
  • podporuje zdraví střevní výstelky v trávicím traktu
  • napomáhá tvorbě červených krvinek
  • pomáhá snižovat alergické a autoimunitní reakce 
  • podporuje zdraví pokožky 

1.) Glycin podporuje tvorbu svalové hmoty

Glycin pomáhá jak při udržování, tak při budování našich svalů! Navíc může zabránit rozpadu svalové hmoty zvýšením hladiny kreatinu v těle, což je sloučenina nacházející se ve svalových buňkách, tvořená glycinem a dvěma dalšími aminokyselinami.

Výhody užívání glycinu

2.) Glycin podporuje zdraví tkání a tvorbu kolagenu

Glycin se ve vysokém množství nachází v kolagenu, což je strukturální protein, který podporuje pevnost a elasticitu pokožkyJe to hlavní prvek, který tvoří fascie (blanitý obal svalů), chrupavky, vazy, šlachy a kosti. Jde o nejhojnější protein v lidském těle. Glycin je nezbytný pro tvorbu chrupavky, pomáhá léčit poškozené klouby a může zabránit ztrátě pohyblivosti u starších osob. Se stoupajícím věkem bychom měli v zájmu optimální regenerace poškozených tkání konzumovat dostatek bílkovin. 

3.) Glycin zlepšuje trávení

Glycin pomáhá stimulovat produkci žaludečních kyselin, které jsou klíčové v trávicímu procesu. Dále glycin spolupracuje s probiotiky, aby společně udrželi naše střeva zdravá. Navíc glycin společně s prolinem pomáhá obnovovat tkáň střevní výstelky, kterou tvoří kolagen a elastin. Glycin tak předchází rozvoji zvýšené střevní propustnosti a následným onemocněním. V GI traktu působí glycin také jako metabolické palivo. Je potřeba k výrobě nukleových kyselin, kreatinfosfátu a porfyrinů, které se podílí na rozkladu živin.

Funkce glycinu v trávení

4.) Glycin vyživuje mozek

Glycin je velmi důležitý pro udržení zdravého centrálního nervového systému. Podporuje klidnější a uvolněnější neurální propojení. To je podstatné pro správný rozvoj kognitivních vlastností. Paměť, učení, získávání dovedností, koncentrace a pozornost. To vše je částečně možné díky glycinu.

5.) Glycin zlepšuje kvalitu spánku

Glycin je neurotransmiter, který má schopnost stimulovat činnost mozku, ale také zklidnit nervový systém a podpořit spánek. A to je také jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé při snaze o zlepšení kvality spánku s důvěrou obracejí na glycin. Glycin zvyšuje hladiny serotoninu v mozku bez zvýšení hladiny dopaminu. To pomáhá optimalizovat cirkadiánní rytmus a zvýšit kvalitu spánku. Z těchto důvodů je jednou z několika složek v našem Sleep Fasteru.[1]

6.) Glycin podporuje nervový systém a zklidňuje

Nervový systém je definován jako soubor neuronů v našem těle, ale co to přesně znamená? V širším slova smyslu můžeme nervový systém chápat jako telekomunikační síť, ve které miliardy neuronů (fyziologicky a anatomicky specializovaných buněk nervového systému) tvoří „dálnici“, která spojuje mozek, naše řídící centrum, se zbytkem těla.

A jaký je účel této neuronové sítě? Velmi jednoduchý: komunikace Komunikací rozumíme přenos informací do celého těla. Právě díky tomuto propojení neuronů může mozek posílat příkazy orgánům a tkáním celého těla. K odesílání zpráv jsou ale vždy potřeba poslové. A zde vstupují do hry neurotransmitery. Molekuly, které umožňují vzájemnou komunikaci neuronů. Glycin prospívá kognitivní výkonnosti a centrálnímu nervovému systému, protože hraje roli v metabolické syntéze určitých živin, které mozek a nervy využívají k energii. Glycin pomáhá regulovat nervové impulsy v celém těle tím, že vyrovnává hladiny elektrolytů, jako je vápník, chlorid a draslík. 

Glycin

Emoce, které prožíváme, působí na náš stav mysli a na komunikaci mezi neurony. Když zažijeme situaci, kterou interpretujeme jako nebezpečí, neurotransmitery jednají tak, že „zapnou“ všechny fyziologické reakce související se stresem. Nebýt glycinu a dalších neurotransmiterů, centrální nervový systém by vždy ovládaly neurotransmitery, které vyvolávají emoce spjaté se stresovou reakcí. V tomto smyslu glycin „uvolňuje“ neurony a navozuje mentální pohodu.

7.) Podporuje zdraví jater

Játra jsou hlavním detoxifikačním orgánem těla. Zbavují tělo toxinů jejich rozkladem nebo jejich odesláním do ledvin k vyloučení. Nejsilnější a nejvšestrannější detoxikační látka těla je glutathion. Právě glycin je jedna ze tří aminokyselin (spolu s cysteinen a glutamátem), které tělo používá k výrobě glutathionu. Ten následně pomáhá chránit buňky před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály.  

8.) Reguluje pohyb

Jakýkoliv pohyb, který náš pohybový systém dělá, od chůze přes psaní, až po zvedání závaží, mimiku, stání, skákání nebo běh je řízen centrálním nervovým systémem. Rozkazy putují do svalů přes neurony a tato komunikace je zprostředkována neurotransmitery. Pokud by je nemělo co zastavit, neurotransmitery by neustále posílaly pohybové příkazy do svalů, což by pro naše tělo znamenalo absolutní chaos. V této souvislosti je glycin spolu s dalšími neurotransmitery velmi důležitý pro zpomalení přenosu motorických impulsů tak, aby byly prováděny pouze v případě potřeby. 

Závěr 

Glycin je aminokyselina, která slouží jako stavební blok pro určité proteiny, včetně kolagenu nacházejícího se v kůži, vazech, svalech, kostech a chrupavkách. Můžete jej získat z kostního vývaru nebo z rostlinných zdrojů jako jsou fazole, špenát, kapusta, květák, zelí a dýně, ale také banán a kiwiKromě vývaru z kostí lze glycin nalézt také v „kompletních zdrojích bílkovin“ (živočišné bílkoviny), včetně masa, mléčných výrobků, drůbeže, vajec a ryb. Ačkoliv si ho tělo dokáže vyrobit v určité míře samo a v menším množství ho přijímáme skrze tyto potraviny, často tyto 2 zdroje příjmu nedokážou pokrýt naši denní potřebu. Právě proto se vyplatí glycin užívat jako doplněk stravy. Využít můžete náš BrainMax GlycinJedná se o 100% čistý L-Glycin farmaceutické kvality bez aditiv a balastních látek.

BRAINMAX GLYCIN INFOGRAFIKA CZ

 

Halusková Veronika

 

1. INAGAWA, Kentaro, Takenori HIRAOKA, Tohru KOHDA, Wataru YAMADERA a Michio TAKAHASHI. Subjective effects of glycine ingestion before bedtime on sleep quality. 2006.

 Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: