Jaterní temný rytíř a ochránce buněk těla!
Kdo se skrývá pod tímto tajemným označením? Kdo je ochráncem těla před volnými radikály a oxidativním stresem? ANO asi jste uhádli je to Glutathion! V dnešním článku se podíváme na zoubek tomu:
1. Co je to Glutathion a kde se vzal
2. Jaké má účinky v těle a proč je v dnešní době tolik potřebný
3. Jaké máme formy a způsoby podání
4. Jak zaručit dostatečnou hladinu Glutathionu v těle
Nejdůležitější nízkomolekulární antioxidant.
Někomu jen vyslovení tohoto slovního spojení může způsobit potíže, ale po rozebrání pochopí! Glutathion je tělu přirozený tripeptid. To znamená, že je tvořen třemi aminokyselinami spojenými peptidovou vazbou. Hlavní funkcí tripeptidů je buněčná komunikace. Dále se svými účinky liší, některé pomáhají regulovat krevní tlak nebo funkce štítné žlázy. Hlavní funkcí Glutathionu je ochrana buněk před volnými radikály a oxidativním stresem. A k čemu nám ten glutathion vlastně je ? Hlavní úlohou glutathionu je funkce jednoho z nejdůležitějších antioxidantů v těle. Abychom si mohli představit jeho důležitost, tak pro informaci obsahuje a tvoří si ho takřka každá buňka těla. Obecně je známo, že hlavním detoxikačním orgánem jsou játra, asi na tom něco bude, jelikož jaterní buňky tvoří glutathionu nejvíce a posílají ho dalším orgánům a buňkám. Nemilé je však to, že hladiny vlastního glutathionu se nám s postupujícím věkem snižují, a tak je dobré vědět, jak vlastní produkci podpořit, popřípadě jak doplnit glutathion suplementy.1
Mezi funkce glutathion můžeme zařadit:
- Ochranu těla před oxidativním stresem a volnými radikály.
- Zvyšování využitelnosti dalších oxidantů jako například vitamínů C a E.
- Glutathion zajišťuje ochranu mitochondrii před těžkými kovy a toxiny.2
- Detoxikuje buňky (velký vliv má na játra).3
- Chrání buňky proti stárnutí.
- Je zodpovědný za genovou expresi.
Jaké máme formy a druhy použití?
Nechci vás v tomto článku zahltit všemi formami a jejich působením, a tak vám představím pro mě důležité a použitelné způsoby, jak exogenně vpravit glutathion do těla.
1.) S-Acetyl-L-Glutathione
V dnešní době asi nejvíce dostupná kapslová forma v poměru cena/výkon. SAG je biologicky dostupná forma. Přidáním acetylové skupiny do molekuly glutathionu překonáme problémy v trávicím traktu a díky tomu se glutathion dostane do krve a následně do buněk v celém těle ve větším množství.4,5
2.) Lipozomální Glutathion
Lipozomální formy jsou velice známé pro svou vysokou vstřebatelnost zaručenou svou strukturou. Nejčastěji se s Lipozomální formou setkáváme u vitamínu C. Výhodou lipozomů je snadný průchod přes stěny našich buněk a vysoká stabilita. Jedná se v současnosti asi o nejlepší formu, v jaké můžeme vitamíny a látky do těla přijímat. Látky jsou obaleny fosfolipidy, které jsou mimo jiné součástí našich buněk, a proto je jejich vstřebatelnost v takové míře možná.6
3.) Intravenózní
Jak nám název napovídá jedná se o vpravení Glutathionu přímo do žíly pomocí roztoku. Dávky intravenózního glutathionu je pohybují až v gramech. Tento typ podání je finančně náročnější a měl by být doprovázen doplněním dalších živin, jelikož velké množství akutně vpraveného glutationu může způsobit úbytek jiných živin. Intravenózní podání se používá jako způsob akutního zvýšení cirkulace glutathionu v krvi a ukazují se kladné vlivy při Parkinsonově chorobě.7
4.) Intra muskulární
Opět podle názvu uhodneme, že se jedná o injekční formu přímo do svalu, oproti podání v kapslové formě je opět výhodou vyhnutí se kyselinám a faktorům v trávicím traktu. Glutathion je tedy jednoduše vstřebán a zvyšuje hladiny v plazmě akutně rychleji. Poslední dvě formy je určitě nutné konzultovat s lékařem a rozhodně nechte jejich aplikaci na profesionálech. Tři klíčové aminokyseliny Kdo v našem případě září v hlavní roli? Jsou to aminokyseliny glycin, cystein a kyselina glutamová!
Glycin
Jedná se o neesenciální (tělo si ji umí samo tvořit) aminokyselinu a neurotransmiter vyskytující se v lidském těle. K jeho důležitosti v těle stačí dodat, že se jedná o druhou nejvíce zastoupenou aminokyselinu nacházející se v lidském těle. Hraje roli téměř ve všech orgánových systémech těla, zastupuje roli jedné z dvaceti aminokyselin, ze které tělo tvoří tkáně (orgány, klouby, svaly). Samotný glycin je hlavní složkou kolagenu vyskytující se v lidském těle.8,10
Kde ho najdeme? Velkým obsahem glycinu se může pyšnit například maso, vývar z kostí. Glycin najdeme také v mléčných výrobcích, pro vegany může být kvalitním zdrojem špenát, kapusta či luštěniny. Kdo by se obával, že ze stravy dostatek glycinu nezíská, nebo chce posunout své tělo na další level může vyzkoušet náš BrainMax Glycine.
Cystein
I druhá složka Glutathionu je aminokyselinou a také neesenciální. Tělo k její tvorbě potřebuje methionin (esenciální aminokyselina), serin (neesenciální aminokyselina) a vitamín B6. Jeho funkcí v těle je mnoho, za zmínku stojí jeho antioxidační účinky, působí pozitivně při kardiovaskulárních onemocněních, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje funkce plic a mozku.9 Kde ho hledat ? Opět skvělým zdrojem cysteinu je maso (vepřové, hovězí, kuřecí, losos…), vejce, mléčné produkty, pro osoby nekonzumující tyto potraviny může být dobrým zdrojem například česnek, vlašské ořechy nebo slunečnicová semínka. Dávku cysteinu najdete také v našem Performance Elektrolyt Komplex.
Kyselina glutamová
Jedná se o jednu z nejběžnějších aminokyselin pro syntézu bílkovin, jejím hlavním úložištěm v těle je svalová tkáň, odtud se denně do těla uvolní přibližně 80g, což je vcelku značné množství! Proč tolik? No kyselina glutamová působí jako neurotransmiter (slouží k přenášení elektrických vzruchů). Je nejvíce zastoupeným neurotransmiterem v míše! Ovlivňuje některé oblasti mozku, dále je užitečná při ochraně srdce a pro funkce prostaty.10 A do třetice, z čeho brát ? Opět už po třetí omílaná pohádka! Maso, vejce, mléčné výrobky, no prostě potraviny s vysokým obsahem bílkovin! Pokud se o svůj mozek či míchu strachujete, můžete využít náš Performance Protein Dark Knight, kde má kyselina glutamová své místo!
„A k čemu jsou mi tyhle informace ?“ Já chci Glutathion! Odpověď je velice jednoduchá a spočívá v syntéze Glutathionu v těle! Syntéza tohoto zázraku totiž probíhá neustále v každé buňce těla. V množství výroby se však vymykají játra, kde je vyrobeno Glutathionu nejvíce, přitom játra tolik glutathionu nespotřebují, takže přebytečné množství posílají krevním řečištěm odkud si glutathion vychytávají další orgány. Jak probíhá syntéza ? Glutathion je syntetizován takřka v každé části buňky (nejvíce v cytoplazmě). Syntéza probíhá translokací (systém přenosu aminokyselin do buněk). Transport probíhá rychle avšak spotřebovává velké množství energie (2 molekuly ATP)
1.) Krok 1
V prvním kroku probíhá reakce mezi kyselinou glutamovou a cysteinem. Reakce je následně katalyzována enzymem γ-glutamylcysteinsynthetasou je spotřebována první molekula ATP. Produktem a výsledkem prvního kroku je molekula ADP.
2.) Krok 2
Ve druhém kroku se naváže molekula glycinu na vzniklou molekulu Lglutamyl-L- cystein. Reakce je opět katalyzována enzymem γ-glutamylcysteinsynthetasou. Konečným produktem je druhá molekula ADP, ze které tělo buněčným dýcháním opět vytvoří ATP a konečně GLUTATHION.
A jak můžeme toto využít?
Nyní víme, co, jak a z čeho se v těle glutathion tvoří a tyto poznatky můžeme využít v podpoření vlastní produkce. Vždy bude lepší v těle vlastní produkovaný glutathion než glutathion do těla exogenně vpravený přes trávicí trakt. Proč? Všichni asi víme, co máme v žaludku, ano kyselinu chlorovodíkovou. Jestli si ještě ze školy pamatujete stupnici kyselost-zásaditost. Kyselina chlorovodíková má index ph 1.8-4, jedná se o jednu z nejvíce kyselých látek. (každý jedinec má jiné hladiny a ty se během dne mění v závislosti na fungování žaludku). Tato kyselost je nutná pro štěpení potravy a mimo jiné pro vyhubení všech bakterii, zárodků a látek, co by tělo mohly poškodit. Ač kapslový glutathion můžeme zabalit do jaké schránky chceme, v každém případě musí tako schránka projít žaludkem, kde se potká s extrémní kyselostí. Žaludek a následně enzymy ve střevě mohou redukovat obsah glutathionu, který zkonzumujeme orálně až na jednotky procent proto musíme vybírat glutathion, který tělo pojme nejlépe.11,12
Jak přelstít trávící trakt?
1.) Konzumace prekurzorů
Prekurzorem (sloučeninou, ze které vzniká požadovaná sloučenina v našem případě glutathion) může být NAC- N-Acetyl-L-cystein. V těle působí jako prekurzor L cysteinu, NAC je někdy sám nazýván antioxidantem, avšak jeho hlavním přínosem pro nás v tomto ohledu je funkce prekurzoru v těle syntetizovaného glutathionu!
2.) Doplň aminokyseliny!
Jak jsme si již zmínily výše, glutathion produkuje takřka každá buňka v těle! Tím, že buňkám dáme dostatečný materiál a prostor, můžeme vlastní produkci glutathionu podpořit. Bude to v takové míře, v jaké požadujeme? Odpověď na tuto otázku je sporná. Tělo si vytváří glutathion podle toho, kolik ho aktuálně potřebuje. Například: pokud se právě pohybujeme v chřipkovém období, navíc žijeme v rušném městě s velkou koncentrací škodlivých látek, v práci jsme neustále pod chronickým stresem a pijeme nefiltrovanou vodu, bude naše hladina glutathionu daleko vyšší než u pastevce, který si na louce celý den pase své ovečky, pije vodu ze studánky (kterou má samozřejmě ověřenou) a celý den pozoruje horizont. Naše tělo si ve stresovém prostředí bude tvořit vlastního glutathionu více, prostě protože ho potřebuje!
3.) V akutních situacích použij suplementy!
Doufám, že vám příklad z minulého odstavce nenavodil myšlenky ukončení vašeho dosavadního života a nenahradil je myšlenkami na okamžité stěhovaní někam do hor! Všechno v životě nikdy nebude ideální, a proto bychom se měli připravit na chvíle, kdy toho prostě bude více a měli bychom vědět, jak v těchto chvílích reagovat!
Jak tedy reagovat, když ta akutní přemíra stresu přijde ? V případě, kdy na tělo dolehne velké množství stresu potřebujeme skokově zvýšit jeho antioxidační kapacitu! Zde se nám bude hodit náš BrainMax S-Acetyl-L-Glutathione. Díky své formě se jeho vstřebatelnost rovná nitrožilnímu podání! Acetylovaný glutathion je podle studii stabilnější v krvi a zvyšuje hladinu samotného glutathionu v buňkách lépe než běžné formy! 3,4 Při kombinaci tohoto pomocníka s dobrým spánkem podpořeným BrainMax Natural meIatonin a BrainMax Sleep Faster, který vyloučí vysokou hladinu meIatoninu se naše tělo se stresorem popere raz dva!
Co si z toho nakonec odnést?
1. Glutathion je jedním z nejdůležitějších antioxidantů těla a má mnoho benefitů.
2. Vybírejte si jen kvalitní produkty s vysokou vstřebatelností.
3. Hladiny našeho glutathionu se s postupujícím věkem snižují.
4. Doplněním aminokyselin a podpořením funkcí mitochondrii, můžeme zvednout vlastní produkci Glutathionu.
5. Glutathion není podle mého přesvědčení suplementem pro každodenní užívání (osobní názor).
Rostislav Nestrašil
1. https://www.brainpedia.cz/glutathion
2. RIBAS, Vicent, Carmen GARCÃA-RUIZ a José C. FERNáNDEZ-CHECA. Glutathione and mitochondria. Frontiers in Pharmacology [online]. 2014, 5 [cit. 2022-10-31]. ISSN 1663-9812. Dostupné z: doi:10.3389/fphar.2014.00151
3. DEPONTE, Marcel. The Incomplete Glutathione Puzzle: Just Guessing at Numbers and Figures?. Antioxidants & Redox Signaling [online]. 2017, 27(15), 1130-1161 [cit. 2022-10-31]. ISSN 1523- 0864. Dostupné z: doi:10.1089/ars.2017.7123
4. International Journal of Clinical Nutrition & Dietetics Volume 4 (2018), Article ID 4:IJCND-134, 8 pages https://doi.org/10.15344/2456-8171/2018/134
5. https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/oral-glutathione-equivalent-to-iv- therapy/
6. DAVIS, Janelle L., Hunter L. PARIS, Joseph W. BEALS, et al. Liposomal-encapsulated Ascorbic Acid: Influence on Vitamin C Bioavailability and Capacity to Protect against Ischemia–Reperfusion Injury. Nutrition and Metabolic Insights [online]. 2016, 9 [cit. 2022-10-31]. ISSN 1178-6388. Dostupné z: doi:10.4137/NMI.S39764
7. Geir Bjørklund, Massimiliano Peana, Michael Maes, Maryam Dadar, Beatrice Severin, The glutathione system in Parkinson’s disease and its progression, Neuroscience & Biobehavioral Reviews, Volume 120, 2021, Pages 470-478, ISSN 0149-7634, https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2020.10.004. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0149763420306047)
8. https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/glycin-aminokyselina-pro-budovani-svalu-a-zdravi- mozku/ https://www.brainpedia.cz/glycin
9. https://www.brainpedia.cz/cystein
10. ANDEROVÁ, Martina. STANOVENÍ OXIDOVANÉHO A REDUKOVANÉHO GLUTATHIONU V HEMOLYZÁTU ERYTROCYTŮ METODOU KAPILÁRNÍ ELEKTROFORÉZY S UV-VIS DETEKCÍ. Hradec Králové, 2007. Diplomová práce. UNIVERZITA KARLOVA V PRAZE FARMACEUTICKÁ FAKULTA V HRADCI KRÁLOVÉ. Vedoucí práce Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.
11. https://www.staffordpharmacy.com/ask-the-pharmacist-is-glutathione-absorbed-when-taken-
orally/
12. https://www.hindawi.com/journals/omcl/2016/3286365/
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!