Ve světě flavonoidů se do pozornosti dostávají takové, které nejsou ve vědecké komunitě novinkou, nicméně povědomí se rozšiřuje postupně o všech. Jedním takovým z nich je i fisetin.
Co je fisetin? Jaký je jeho vztah ke zdraví buněk?
Fisetin je flavonoid, nachází se v různém ovoci a zelenině včetně jahod, jablek, hroznů a cibule. Nicméně fisetin se v těchto rostlinách přirozeně vyskytuje pouze v nízkých koncentracích, což vede mnoho lidí k užívání fisetinových doplňků. Výhody fisetinu se překrývají s některými dalšími flavonoidy, včetně katechinů zeleného čaje a kvercetinu. Ale má svůj vlastní jedinečný soubor biologických vlastností. Vědci znají fisetin již téměř 200 let, protože byl poprvé izolován z rostliny škumpy benátské v roce 1833. Nicméně fisetin nepřišel na scénu v boji proti stárnutí až do roku 2018, kdy byl uznán pro použití jako senolytikum nebo senoterapeutikum – látka, která ničí senescentní buňky.
Senolytika jsou v centru dnešního výzkumu proti stárnutí. Když se buňky stanou starými nebo nefunkčními, mají odumřít, aby uvolnily místo pro nové buňky. Ale jak stárneme, mnoho buněk místo toho senescentuje. To znamená, že tyto buňky ztrácejí schopnost se dělit nebo vykonávat základní funkce a odmítají zemřít. Přezdívá se jim „zombie buňky“, protože nikdy neumírají. Místo toho se zdržují, hromadí a zaněcují okolní buňky, díky čemuž je tělo náchylnější k onemocněním souvisejícím s věkem. Takto poškozené buňky mohou později stát za rozvojem onemocnění.
Apoptóza je proces, při kterém je obsah zdravých buněk rozložen a zabalen do malých balíčků membrány, které jsou odstraněny imunitními buňkami. Jakmile buňka zemře, sama se zničí v procesu zvaném autofágie. To však není případ senescentních buněk. Ty se naopak pouští do ničení buněk kolem sebe. Dobrou zprávou je, že vědci objevili několik sloučenin, senolytik, které jsou specificky schopné opravit mechanismus, který těmto buňkám umožňuje se samy zničit a zabránit jejich poškození. Ve skutečnosti z deseti sloučenin testovaných ve studii byl fisetin nejúčinnějším senolytikem při odstraňování senescentních buněk. Kromě toho studie ukázala, že fisetin přímo zvyšuje produkci antioxidantů, včetně superoxiddismutázy, katalázy a glutathionu – nejúčinnější protizánětlivé látky v těle.
K čemu slouží fisetin?
- Snížení zá*ětu. Pomáhá chránit před budoucím zá*ětem a zároveň snižuje stávající zá*ět, takže buňky mohou pracovat na plný výkon a efektivněji se opravovat.
- Jako všechny flavonoidy vychytává volné radikály a bojuje proti oxidativnímu stresu - hromadění zánětlivých a reaktivních sloučenin, které poškozují buňky a DNA.
- Ochrana zdraví kostí.
- Neuroprotekce.
- Schopnost eliminovat senescentní buňky.
- Pomáhá vytvářet více glutathionu, nejvíce protizánětlivé látky ve vašem těle.
Jak fisetin získat?
Nejspíš se shodneme na to, že ideální je všechny živiny získávat ze stravy. Nicméně u antioxidantů, konkrétně fisetinu, je zastoupení v potravinách poměrně malé. Takže abychom využili jeho terapeutických vlastností, museli bychom zkonzumovat každý den třeba kilo jahod, které jsou na fisetin bohaté. Což v přepočtu na sacharidy a obsažené kalorie není úplně optimální. Výhodou mohou být suplementy. Bohužel, fisetin se v těle špatně vstřebává, takže je lepší užívat jej s jídlem. U fisetinu nebyla zjištěna toxická dávka a i při větších dávkách je bezpečný.
Veronika Halusková
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!