Poslechněte si audioverzi článku!
I muži mají estrogen...
Hormon estrogen nemají jen ženy, ale také muži. Samozřejmě v daleko menším množství, ale i u mužů hrozí, že se estrogen stane dominantním nad test0steronem. Abychom mohli pochopit, jak test0steron a estrogen spolu fungují, pojďme si nejdřív vysvětlit, co všechno o těchto hormonech víme, a jaké jsou jejich funkce v mužském organismu.
Test0steron z nás dělá muže
Test0steron je steroidní hormon, který se tvoří ve varlatech a v menším množství také v nadledvinkách. Dostatečné množství test0steronu snižuje riziko různých onemocnění, ovlivňuje celkové složení těla (↑svalové hmoty versus ↓tuku), reguluje imunitní systém, podílí se na sexuálních funkcích, plodnosti a celkovém libidu mužů. Nezanedbatelný vliv má i na mužskou psychiku (sebevědomí, energie). Největší produkce test0steronu je mezi dvacátým až třicátým rokem věku. Po třicítce již dochází k mírnému poklesu a kolem padesátého roku je už deficit test0steronu značně výrazný. Podle statistik se již 20 % mužů před padesátým rokem potýká s nedostatkem test0steronu.
I estrogen je důležitý
Estrogenu mají muži méně než ženy, ale je i přesto důležitý. Estrogen u mužů vzniká v játrech a v nadledvinkách, a hraje podstatnou roli v imunitním systému, protože bojuje proti zá**tům. Dále reguluje příjem a využití glukózy a taktéž má úlohu při zrání spermií.
Kdy vzniká estrogenová dominance
K estrogenové dominanci u mužů dochází kromě jiného s postupujícím věkem, kdy samovolně klesá hladina test0steronu a naopak stoupá hladina estrogenu. Není to ovšem jediný důvod. Velmi často je estrogenová dominance známkou celé řady jiných chyb. Každý z nás je vystaven xenoestrogenům (syntetické estrogeny v kosmetice, čisticích prostředcích, v potravě jako pesticidy, v plastech např. jako bisfenol A atd.), které jsou bohužel všude okolo nás, a v kombinaci se špatnou životosprávou, i sami muži přispívají k estrogenové dominanci. Další důvody proč dochází k estrogenové dominanci je nedostatek odpočinku a spánku, nedostatečný příjem vitamínů a minerálů v konzumovaných potravinách a přejídání spojené s obezitou, která taktéž brání produkci test0steronu. Velké množství tělesného tuku je totiž spouštěč pro tvorbu enzymu aromatázy, který je v konečném důsledku schopen změnit test0steron na estrogen.
Projevem estrogenové dominance je také nízká hladina test0steronu.
Důvody vysoké hladiny estrogenu:
- Nadměrný stres.
- Průmyslově zpracované potraviny.
- Kouření.
- Nadbytečný tělesný tuk.
- Xenoestrogeny v předmětech denní spotřeby: kosmetika a čisticí prostředky, plasty (BPA).
- Pesticidy obsažené v potravě.
- Narušený cirkadiánní rytmus. (Je důležité mít kvalitní spánek)
- Potraviny obsahující vysoké procento fytoestrogenů (sója, chmel).
- Anabolika.
Projevů naznačujících estrogenovou dominanci je mnoho, především fyzických. Mužům se ukládá více tuku a to hlavně v oblasti břicha, s tím souvisí i gynekomastie (nárůst prsní žlázy nebo se může projevovat i jako bulka v oblasti prsu). Dále se snižuje procento svalové hmoty, může dojít ke zvětšení prostaty, vypadávání vlasů a poruchám erekce. Kromě fyzických projevů nejsou ojedinělé ani psychické příznaky. Nejčastěji jde o nedostatek motivace a emoční stability, ale ojedinělé nejsou ani úzkosti, depresivní stavy a objeví se také extrémní únava a poruchy spánku. Po zdravotní stránce se s nízkou hladinou test0steronu mohou objevit i vážnější onemocnění jako je osteoporóza, porucha jater, snížená spermatogeneze, libido a neplodnost. Aby organismus mužů správně fungoval musí být poměr estrogenu a test0steronu v rovnováze.
Jak si změřit hladinu test0steron a estrogen (estradiol)
Nejrychlejší cestou bez využití zdlouhavé cesty přes svého lékaře je zkusit službu některých soukromých laboratořích jako je např. Synlab, kde si můžete krevní testy hladiny test0steronu a estradiolu koupit na jejich e-shopu a na druhý den ráno nalačno přijdete na odběry. Toto není reklama, uvádím zde jen postup, jaký provádím já osobně :) Díky rychlosti a jednoduchosti si můžete na odběry chodit klidně, co týden a testovat, co vám na vaší cestě k hormonální optimalizaci prospívá. Výsledky budete mít zpravidla ještě v den odběru krve. Doporučuji se pořádně vyspat, večer nepít alkohol, nebýt unavený a ráno bez kávy jen o vodě, aby byly výsledky, co možná nejrelevantnější.
Jaká je zdravá hladina test0steronu?
Zdravá hladina test0steronu je od 9 do 29 nmol/l. Ale pokud se nacházíte v dolních hladinách je třeba zapracovat na budování vyšší hladiny test0steronu (cvičením, stravou, spánkem, doplňky stravy: Testamento, Testoboss, NO booster, Zinek, Vitamin D). Měli byste jíst nasycené mastné tuky, protože z cholesterolu se v těle vytváří test0steron. Proto zapomeňte na nízkotučné diety! Nutno podotknout, že pokud se dostanete za hranici 29 nmol/l, tak to není nic špatného ba naopak.
Jaká je zdravá hladina estrogenu tedy estradiolu?
Zdravá hladina estradiolu je v rozmezí 40 až 161 nmol/l. Průměr je někde okolo 100 nmol/l. Pokud jste u horní hranice, je třeba se věnovat tomu, co by mohlo zapříčinit estrogenovou dominanci. Doporučuji přestat kouřit, popíjet alkohol, ozdravit játra (glutathion), zhubnout, zbavit se domácích jedů (konvenční osvěžovače vzduchu, kosmetika, čistící prostředky) a nahraďte je přírodní kosmetikou a drogerií, přestaňte se mazlit s účtenkami, konzumovat jídla z polystyrenu a plastů, zkrátka se vyhýbejte ftalátům, bisfenolům a dalším hormonálním disruptorům jako jsou pesticidy. Tyto malé chemické substance, kterým se říká odborně xenoestroegeny se totiž vážou v těle na naše estreogenové receptory a napodobují činnost estrogenů a věřte, že pro naše zdraví to není nic přínosného.
Pro představu dávám jako příklad výsledky mých krevních testů, které bych si dovolil nazvat jako ideální. Věk 36 let, váha 90 kg, výška 187 cm.
Když si necháte z krve změřit hladiny těchto dvou hormonů, pak budete vědět na čem máte zapracovat. Hladinu estrogenů zvyšují tukové buňky, které produkují enzym aromatázy, která přeměňuje test0steron na estrogen. Proto je důležité se od začátku zaměřit na spalování tukové hmoty jídlem i cvičením. Pár tipů pro zhubnutí jsme pro vás připravili ve videu.
Nezapomeňte, že trvalé výsledky budou jen pokud vaše cesta bude dlouhodobě udržitelná.
10 důvodů proč nebýt estrogenně dominantní a mít vysokou hladinu test0steronu a estrogeny v normálu
1) Budování svalové hmoty - jedna z mnoha pozitivních vlastností test0steronu, na kterou muži slyší je zvýšená schopnost budovat svalovou hmotu.
2) Účinnější spalování podkožního tuku - lepší spalování tuků u mužů je právě způsobeno i vyšší hladinou test0steronu.
3) Zlepšení erekce a sexuální výkonnosti - test0steron má příznivý vliv na sexuální výkonnost. Nedochází k poruchám erekce, nebo nezájmu o sex. A určitě je zajímavé, že právě sex produkci test0steronu dále zvyšuje.
4) Plodnost - správná hladina test0steronu přímo ovlivňuje kvalitu a množství sperma, a s tím i související plodnost.
5) Silnější kosti - optimalizace test0steronu pomáhá udržovat celý pohybový aparát, předcházet řídnutí kostí a následné osteoporóze.
6) Zdravé srdce - dostatečná hladina test0steronu má také pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém, jelikož zvyšuje cévní zásobení srdečního svalu, rozšiřuje tepny a zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Tím výrazně snižuje riziko infarktu.
7) Psychická odolnost - nedostatek test0steronu se může projevit i na psychickém rozpoložení. Pokud dojde k poklesu test0steronu, objeví se přecitlivělost, je ohrožena emoční stabilita a mohou se přidat deprese.
8) Energie - muži, u kterých není deficit test0steronu, mají více energie a celkový zájem o přirozenou fyzickou aktivitu.
9) Prevence proti diabetu - muži s optimální hladinou test0steronu mnohem méně častěji onemocní diabetem 2. typu.
10) Únava - pokud má muž dostatek test0steronu, nejen, že se zvýší energie, ale také vymizí extrémní únava.
10 tipů jak zvýšit test0steron a snížit estrogenovou dominanci
1) Vitamíny a minerály
Vliv na tvorbu test0steronu mají vitamíny a minerály. Zejména vitamíny skupiny B, především B12 a současně také vitamin D. Vitamin D kromě suplementace můžeme získat ze slunečního záření. Co se týče minerálů měli bychom zvýšit příjem hořčíku a zinku. Deficit těchto vitamínů a minerálů přispívá k tomu, že se test0steron přemění na estrogen skrze enzym aromatázy.
2) Kvalitní spánek
Doba, kdy dochází k největší produkci test0steronu je ve spánku. Konkrétně nad ránem, kdy je spánek hlubší, se test0steron tvoří nejvíce, a proto je dostatečný spánek nezbytný.
3) Strava
Jsou známy potraviny, které mohou zvýšit produkci test0steronu. Jídelníček by tedy měl obsahovat dostatek makroživin, které najdeme hlavně v mase, rybách, vejcích a z rostlinné stravy je to brukvovitá zelenina nebo avokádo. Důležitý je také dostatek tzv. zdravých tuků, které můžeme najít v rostlinných olejích, mandlích nebo ořechu para.
4) Adaptogeny
Maca, ashwagandha, zázvor, kotvičník, to je jen pár nejznámějších rostlinných adaptogenů, které mohou přispět ke zvýšení hladiny test0steronu.
5) Cvičení
K větší produkci test0steronu patří pohyb. Upřednostňována by měla být pomalejší forma silového tréninku spíše než vytrvalostní. Právě u silového tréninku se tvoří více test0steronu a ubývá estrogenu.
6) Regulace tělesného tuku
Lidé, kteří mají vyšší procento tuku, mají i méně test0steronu a naopak. Také čím více je tělesného tuku, tím vyšší je hladina estrogenu.
7) Minimalizovat stres
Vlivem každodenního stresu se v nadledvinkách produkuje kortizol. Ten má, mimo jiné negativní vliv na hladinu test0steronu.
8) Omezit alkohol
Je známo, že alkohol působí negativně na mnoho pochodů v organismu a produkci test0steronu nevyjímaje. Alkohol působí estrogenně.
9) Snížit expozici toxinů - xenoestrogenů
Vše je možné i styk s toxiny můžeme minimalizovat na přiměřenou mez. Xenoestrogeny (syntetické estrogeny) se nacházejí v kosmetice, čisticích prostředcích, na účtenkách, v plastech a také v potravě v podobě pesticidů. Začněte používat antiestrogenní přírodní kosmetiku, eko čisticí prostředky. Nemazlete se s účtenkami z obchodu, na kterých je bisfenol. Plastové nádobí nahraďte např. nerezem. Kupujte jídlo z bio produkce.
10) Sex
Studie ukázaly, že existuje přímá souvislost mezi sexuální aktivitou a vyšší hladinou test0steronu.
Veronika Halusková, Jiří Votava