Co jsou xenoestrogeny a jaký je jejich dopad na naše zdraví?
V dnešní době jsme denně vystavováni neuvěřitelnému množstvím toxinů. Aniž bychom si to uvědomovali, jsme pod nekonečnou palbou chemických látek doslova ze všech stran. Náročné je to hlavně proto, že tyto látky se vyskytují téměř všude a jejich dopad má na naše zdraví větší vliv, než si připouštíme. A aby toho nebylo málo, tyto toxiny mají na štítcích výrobků velmi složité a dlouhé názvy, kterým často nerozumíme. Většinou se jedná o bezbarvé látky, bez jakéhokoli zápachu. Tyto látky se nazývají xenoestrogeny.
Endokrinní systém a estrogen
Abychom pochopili konkrétní dopad xenoestrogenů na náš organismus, je potřeba si vysvětlit, co je endokrinní systém. Jde o velmi sofistikovaný systém žláz, který má na starost produkci hormonů a má pod kontrolou to, aby naše buňky dostávaly ty správné pokyny.
S endokrinním systémem souvisí také několik hormonů a jedním z nich je ESTROGEN. Hormon, který se nachází v menší míře u mužů a ve větším množství u žen. Má na starost růst kostí, srážlivost krve, hladinu HDL cholesterolu, stimuluje růst nových neuronů, prsní tkáně a výstelku dělohy. Estrogen má hlavně na starost reprodukci. Nicméně ve chvíli, kdy se na obzoru objeví xenoestrogeny, zvyšuje se celkové množství estrogenu, což k vede k problému nazývaném estrogenová dominance. Ta se může projevit změnami nálad, nízkým libidem, návaly horka, nočním pocením, přibýváním na váze, nespavostí nebo bolestmi hlavy. Ženy pak trpí na bolestivou a nepravidelnou menstruaci a PMS (premenstruační syndrom).
Co jsou xenoestrogeny a kde je najdeme?
Endokrinní systém je velmi citlivý na jakékoli jeho rozkolísání a snadno jej můžeme svým životním stylem vyvést z rovnováhy. Tuto "schopnost" narušení rovnováhy mají XENOESTROGENY. Jako xenoestrogeny označujeme skupinu chemických látek podobajících se estrogenu. Hormonu, který je součástí každého lidského těla. Xenoestrogeny jsou látky, které označujeme za endokrinní (hormonální) disruptory. Jednoduše proto, že jejich molekulární struktura je velice podobná estrogenu a v dlouhodobém měřítku mohou napodobovat a narušovat jeho funkci, čímž negativním způsobem ovlivňují naší hormonální rovnováhu. Problém xenoestrogenů je také ten, že nejsou biologicky odbouratelné a tak se ukládají v našich tukových zásobách. Poté jsou zodpovědné za celou řadou nepříjemných příznaků a mohou se podílet na rozvoji velmi závažných onemocnění.
A kde se vlastně xenoestrogeny nacházejí? Prakticky všude. Obsahují je potraviny v podobě pesticidů, herbicidů, petrochemické výrobky nebo plasty. Podobně jako konvenční kosmetika, čisticí prostředky nebo syntetické osvěžovače vzduchu. Ať už sedíte doma nebo kdekoli jinde, stačí se rozhlédnout kolem sebe. Kuchyně je plná čistících prostředků, koupelnové poličky se prohýbají pod váhou kosmetiky a osvěžovače vzduchu jsou v každé místnosti. Pokud si právě pochutnáváte na kousku ovoce nebo zeleniny, možná xenoestrogeny držíte přímo v ruce. Pesticidy a herbicidy, bez kterých se už jen těžko obejde zemědělská výroba, nekončí jen u tohoto kousku. Vlivem těchto chemikálií se ničí půda, přesněji řečeno mikroorganismy, díky kterým tato zelenina může vyrůst. A co více, chemikálie se poté dostávají do povrchových i podzemních vod.
Samostatnou kapitolou jsou plasty. Plastové krabičky, do kterých ukládáte jídlo, xenoestrogeny obsahují také. A jsou dokonce i lidé, kteří bez přemýšlení takové krabičky ohřívají v mikrovlnce. Plasty obsahují BPA (bisfenol A), ten je sice v EU zakázán, ale nahradil se dalšími fenoly jako BPS, které působí stejným způsobem. Jde o velmi známý xenoestrogen, který slouží při výrobě plastů jako změkčovadlo. Ohřátím v mikrovlnce zvýšíte jeho působení o 95%! BPA se používá od 60. let minulého století a jediný zaručený způsob, jak se této látce vyhnout, je nepoužívat plastové nádoby a nahradit je nerezovými boxy, láhvemi, krabičkami nebo popřípadě volit sklo. Jen tímto rozhodnutím omezíme působení xenoestrogenů a zároveň jde o věci, které nám při správném zacházení vydrží určitě déle než plast. Pokud budete volit plast, dejte přednost takovému, kde výrobce deklaruje, že neobsahuje bisfenol.
Pozor možná namítnete, že používáte plastové nádoby bez bisfenolu a to je možné. Třeba takové PET láhve neobsahují bisfenol, ale za to obsahují ftaláty stejně tak jako jiné plastové nádobky. Pokud chodíte cvičit s půl roku starou opakovaně naplněnou pet lahví, pak si zaděláváte na problém. PET láhev by po vypití měla přijít do odpadu a v případě, že ji např. necháte na ostrém slunci v létě nebo rozpáleném autě, pak ji rovnou vyhoďte. Škodlivost ftalátů je poměrně probádaná věc a je to jeden z nejznámější a nejhojněji zastoupených xenoestregonů. Nadměrná expozice ftaláty je spojena např. s reprodukčními, kognitivními problémy či přibíráním rezistentní tukové tkáně.
Co způsobuje vystavení xenoestrogenům?
1.) Může narušit těhotenství a vývoj plodu
Bylo prokázáno, že xenoestrogeny negativně ovlivňují plodnost, těhotenství a dokonce i vývoj plodu. Jedna studie z roku 2014 dokonce zjistila, že vystavení xenoestrogenům, v době, kdy je žena těhotná, vede ke genetickým změnám v placentě. Placenta je životně důležitá tkáň pro růst a vývoj plodu. A genetické změny v placentě tedy mohou negativně ovlivnit růst a vývoj plodu.1
2.) Dopad na plodnost mužů i žen
Dlouhodobé vystavení xenoestrogenům narušuje kvalitu i množství spermií.2 Konkrétně tak, že narušují vývoj varlat a celého reprodukčního systému. Podobně je tomu u žen, kdy se narušení reprodukčního systému může projevit endiometrioózou a cystami na vaječnících, známější pod pojmem syndrom polysystických ovarií (PCOS).
3.) Estrogenová dominance mužů
Estrogenu mají muži méně než ženy, ale je i přesto pro správný chod těla důležitý. Vzniká v játrech a nadledvinkách. Hraje podstatnou roli v imunitním systému, protože bojuje proti zánětům. Dále reguluje příjem a využití glukózy a taktéž má úlohu při zrání spermií. Estrogenová dominance je stav, kdy převládá estrogen a dochází k hormonální nerovnováze. U stárnoucích mužů je běžné, že se snižuje produkce test0steronu a naopak se zvyšuje hladina estrogenu. Nicméně v dnešní době je to problém, týkající se čím dál mladších mužů. A je to způsobeno především stravou, životním stylem a xenoestrogeny. Estrogenová dominance se u mužů projeví sklonem k nadváze, kdy se tuk usazuje na typicky ženských místech. A mimo to také potížemi s dosažením a udržením erekce nebo únavou a ztrátou svalové hmoty.
4.) Předčasná puberta
Co je nejspíš velmi špatná zpráva je i to, že kvůli xenoestrogenům mají dnešní děti nástup puberty daleko dříve, než před několika málo desítkami let. Především dívky mají nástup puberty čím dál dříve okolo 9 roku věku.
5.) Neurologické poruchy
Byla prokázána spojitost mezi xenoestrogeny (jako je DDT) se špatným neurálním vývojem v těhotenství. Navíc existuje spojitost mezi některými neurologickými onemocněními jako jsou potíže s učením nebo pamětí kvůli vystavování PCB (polychlorované bifenyly). Ukázalo se, že děti, které byly této látce vystaveny v průběhu nitroděložního vývoje vykazují problémy s intelektem.
Jak se xenoestrogenům vyhnout?
Pokud se hodláte zbavit pravidelnému vystavování větší části xenoestrogenů, prozradím pár tipů, aby jejich dopad na zdraví byl co nejmenší.
- Vybírejte organické potraviny.
- Vyhněte se konvenční kosmetice, která obsahuje parabeny, silikony a ftaláty. Dejte přednost přírodní BIO kosmetice.
- Zbavte se konvenčních deodorantů a antiperspirantů a dejte přednost přírodním deodorantům, které neobsahují triclosany, parabeny3 ani hliník.
- Používejte biologicky odbouratelné eko prací prášky a čistící prostředky.
- Filtrujte vodu - voda z kohoutku, studniční voda, voda z nádrže, všechny mohou obsahovat množství různých toxinů (pokud nebydlíte na horách), které lze docela snadno odfiltrovat.
- Zbavte se plastových krabiček - k uchovávání potravin doma používejte místo plastových nádob skleněné, nerezové nebo keramické nádobí.
- Nikdy nevkládejte plastové nádobí do mikrovlnky.
V používání takto škodlivých látek jsme došli opravdu daleko. Možná tak daleko, že změnit některé zaběhlé zvyklosti, jako je třeba používání plastů, je pro mnoho lidí problém. Xenoestrogeny mohou skutečně negativně ovlivňovat naše zdraví od nitroděložního vývoje až po dospělost. Mezi ty nejzákeřnější xenoestrogeny patří OCB, anorganicky arsen, BPA, kadmium. V kosmetice to jsou často látky, které najdete ve složení pod některým z následujích koncovek: „xynol“, „ceteareth“, „oleth“, „myreth“, „laureth“, „ceteareth“ a jakékoliv jiné „-eth“, „PEG,“ „polyethylene“, „polyethylene glycol“, „polyoxyethylene“ nebo „-oxynol, SLS, SLES. Pokud některou z těchto uvidíte ve složení, zkuste si dohledat, co je to za látku, popřípadě jak může potencionálně ovlivnit zdraví.
Veronika Halusková
1. VILAHUR, Nadia, Mariona BUSTAMANTE, Hyang-Min BYUN, et al. Prenatal exposure to mixtures of xenoestrogens and repetitive element DNA methylation changes in human placenta. 2014.
2. WANG, Ya-Qin, Ying-Wen LI, Qi-Liang CHEN a Zhi-Hao LIU. Long-term exposure of xenoestrogens with environmental relevant concentrations disrupted spermatogenesis of zebrafish through altering sex hormone balance, stimulating germ cell proliferation, meiosis and enhancing apoptosis. 2019.
3. Darbre, P. D. and Harvey, P. W. (2008), Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. J. Appl. Toxicol., 28: 561–578. doi:10.1002/jat.1358
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.