Dostala jste se do bodu, kdy držíte dietu hýbete se, ale už vám kila nejdou dolů. Nemůžete se zbavit tuku v oblasti břicha nebo stehen? Právě v tukové tkáni se často drží odolné chemikálie, kterým se odborně říká obezogeny. S těmito chemikáliemi přicházíme do styku každý den jako např. v účtenkách, kosmetice, čisticích prostředcích, vůních, nádobí, v potravě i vodě.
Tyto chemické látky spadají do kategorie xenoestrogenů a zasahují do našich hormonů a tkáně, čímž nás prokazatelně dělají tlustějšími a odtud pochází slovo neznáme slovo obezogeny, tedy látky prokazatelně způsobující obezitu. V tomto článku se dozvíte, kde se tyto látky vyskytují a jak se jim vyhnout.
Co jsou to obezogeny? A proč se vám možná nedaří zhubnout, ikdyž děláte vše správně...
Existuje více než 20 chemikálií, které označujeme za obezogeny. Obezogeny jsou uměle vytvořené látky, které se nacházejí v různých nádobách na potraviny, nádobí, čistících prostředcích, obalech na potraviny a plastech. Staly se známými jako podskupina chemikálií, které narušují endokrinní systém a mimo to se jedná o látky, které dlouhou dobu přetrvávají v životním prostředí.
Termín byl vytvořen v roce 2006, kdy bylo zjištěno, že se vystavení těmto chemikáliím během raného vývoje, narušují metabolické procesy a zvyšuje se náchylnost člověka k přibírání na váze po zbytek života. Konec konců souvislostí mezi chemickými látkami a obezitou se vědci zabývají již od 70. let minulého století.
Není to tak, že by obezogeny přímo způsobovaly obezitu, ale zvyšují náchylnost k přibírání. Podporují vznik obezity tím, že mění programování vývoje tukových buněk a zvyšují ukládání energie v tukové tkáni. Působením na receptory hormonů štítné žlázy a nadledvinek dokáží měnit chuť k jídlu. Jinými slovy, mění způsob, jakým naše tělo reguluje pocity hladu a sytosti. Navíc ovlivňuje hladinu hormonů štítné žlázy, které řídí jak rychlost metabolismu, tak i proces štěpení tuků.
Co jsou endokrinní disruptory
Slovní spojení endokrinní disruptory je odvozeno od endokrinního systému. Endokrinní systém se skládá ze žláz s vnitřní sekrecí, které mají v těle důležitou funkci - a to produkci hormonů, které rozesílají do celého těla. Mezi endokrinní disruptory řadíme látky, které z dlouhodobého hlediska mohou způsobovat hormonální změny a vést k vážným vývojovým, reprodukčním, neurologickým a imunitním problémům.
Nejběžnější obezogeny a jejich vliv na zdraví
1.) Ftaláty
Ftaláty jsou sloučeniny, které se přidávají do plastů pro zvýšení jejich pružnosti a dlouhé životnosti. Používají se v široké škále kosmetických a potravinářských výrobků, včetně dětských hraček, kosmetiky, nádob na potraviny, opalovacích krémů a čisticích prostředků. Ftaláty mohou napodobovat lidské hormony, takže způsobují potíže v endokrinním systému. Mohou způsobit reprodukční, vývojová a neurologická poškození. Ftalátům se lze vyhnout, protože výroba opalovacích krémů, kosmetiky i nádob na potraviny nejsou na této látce závislé. Ftaláty se často ve složení skrývají pod označení vůně nebo aroma. Podrobná meta analýza zjistila souvislost mezi ftaláty a obezitou u dospělých.1
2.) Bisfenol A (BPA)
Toxické účinky BPA jsou dnes již poměrně dobře známé. Tato syntetická sloučenina je spojována se záněty, neplodností a deficitem vitaminu D. Vystavení BPA také souvisí s obezitou a cukrovkou. Systematický přehled a meta analýza z roku 2019 publikovaná v International Journal of Environmental Research and Public Health uvádí, že existuje spojitost mezi BPA a dětskou obezitou.2
Dnes již můžeme najít láhve i filtrační konvice bez BPA, ale tato sloučenina se nachází také v plastovém nádobí, hračkách, zdravotnických pomůckách a směsích z PVC. Může se také skrývat v pivních sudech, hliníkových plechovkách od nápojů. konzervách a víčkách sklenic.
3.) PCB
PCB jsou uměle vyrobené chemikálie, které se používaly ve stovkách průmyslových a komerčních produktů, včetně pigmentů v papíru, změkčovadel v barvách, plastech a elektronických zařízeních. V minulosti se používaly při výrobě barev, lepidel, vosků a plastů. Mohou se hromadit v listech, rostlinách a potravinářských plodinách a tím se dostávají do těl ryb a dalších malých organismů. Jakmile se dostanou do životního prostředí, velmi špatně se rozkládají.
4.) Atrazin
Atrazin je vůbec nejrozšířenějším herbicidem. Obsahují jej jak plodiny, tak půda a dokonce jsou i povrchová voda. Nakonec se dostává i do zásob pitné vody. Atrazin je jeden z nejčastějších kontaminantů v pitné vodě a je taktéž známý jako endokrinní disruptor. Výzkum ukazuje, že atrazin může přispívat k rozvoji inzulinové rezistence a mitochondriální dysfunkci.3
5.) Tributycin (TBT)
Tributylcín je chemická látka, která se používá jako prostředek proti znečištění v barvách, které se nanášejí na čluny, lodě a rybářské sítě. Tato látka kontaminovala již mnoho jezer a pobřežních vod a je nebezpečná pro řadu mořských živočichů. Ačkoli důsledky používání TBT byly již prokázány, přesto se používá a dostává se do moře. Výzkum naznačuje, že TBT může vykazovat toxicitu prostřednictvím několika mechanismů. Dokonce se ukázalo, že mění procesy, které jsou zásadní pro metabolismus tuků. Vystavení této látce může ve skutečnosti signalizovat kmenovým buňkám, aby se proměnily v tukové buňky, což přispívá k přibírání a obezitě.
6.) Kyselina perfluoroktanová (PFOA)
Kyselina perfluoroktanová je kontaminant pitné vody, o kterém je známo, že je extrémně odolný a proto přetrvává v životním prostředí velmi dlouho.
Podle přehledu literatury publikované v Environmental Research byla kyselina perfluoroktanová zjištěna i v pitné vodě a jejich zdrojích. Což bylo ovlivněno úniky z průmyslových zařízení a čistíren odpadních vod. PFOA je látka, která byla označena za potencionálně karcinogenní a řadí se mezi obezogeny. To také prokázala studie z roku 2018. Bylo zjištěno, že vystavení PFOA v raném věku je spojeno se zvýšeným rizikem dětské obezity a vyšším indexem tělesné hmotnosti.4
Tipy minimalizovat vystavení obezogenům
- Vyhněte se potravinám uchovávaným v plastu.
- Používejte skleněné nádoby a láhve.
- Nevkládejte plastové nádobí do mikrovlnky.
- Dejte přednost přírodní kosmetice a drogerii.
- Při používání výrobků z plastu hledejte nádoby, které neobsahují BPA a ftaláty.
- Vybírejte litinové nebo nerezové nádobí.
- Používejte vodní filtr a filtrační systémy s reverzní osmózou.
- Jezte čerstvé potraviny, včetně ovoce a zeleniny.
Závěr
Nejhorší doba pro vystavení obezogenům je během raného vývoje plodu a během prvních let života. Pokud se chcete obezogenům vyhnout, vybírejte si organické potravinářské produkty bez pesticidů, přejděte na kosmetiku bez ftalátů a triklosanů a dejte přednost skleněným nádobám a lahvím. Přestaňte se mazlit s účtenkami, nesmažte na teflonu a nekupujte svým dětem plastové hračky pochybného původu. Myslete na tyto kroky i v případě zařizování svého domovu např. tím, že si pořídíte vinylovou podlahu bez ftalátů a budete pořizovat přírodní materiály s ekologickou úpravou povrchu.
1. RIBERO, Cláudia, Vânia MENDES, Bárbara PELETEIRO, et al. Association between the exposure to phthalates and adiposity: A meta-analysis in children and adults. 2019.
2. KIM, Ka Young, Eunil LEE a Yanghee KIM. The Association between Bisphenol A Exposure and Obesity in Children—A Systematic Review with Meta-Analysis. 2019.
3. LIM, Soo, Sun Young AHN, In Chan SONG, et al. Chronic exposure to the herbicide, atrazine, causes mitochondrial dysfunction and insulin resistance. 2009.
4. LIU, Pingping, Fang YANG, Yongbo WANG a Zhanpeng YUAN. Perfluorooctanoic Acid (PFOA) Exposure in Early Life Increases Risk of Childhood Adiposity: A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. 2018.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!