Co je kolagen? Benefity pro klouby, pokožku i vlasy
Možná ho znáte ze svého pleťového séra, nebo jste si ho všimli v suplementech podporující kloubní vitalitu, ale co je to ten kolagen? Jakou roli má kolagen v těle a jak ho zakombinovat do svého života? Kolagen je nejvíce zastoupenou bílkovinou v našem těle, obzvláště kolagen typu I. Najdeme ho ve svalech, kostech, kůži, krvi, cévách, trávícím systému či ve vazivu a pojivech.
Benefity kolagenu mají vysokou míru, například kolagen drží pevnou kůži a udržuje její elasticitu. Mimo toto navíc pomáhá nahrazovat mrtvé buňky kůže za nové. Když se přesuneme na šlachy a úpony, kolagen funguje asi jako lepidlo, držící naše tělo pohromadě. S věkem však o kolagen přicházíme, naštěstí existují zdroje z jídla, popřípadě suplementy schopné doplnit naše zásoby jak to jen jde.
Co je to kolagen?
Z čeho je kolagen tvořen? Kolagen je občas označován jako „komplexní bílkovina“, což není nic nepravdivého, jelikož je složen z 19 různých aminokyselin. Tento aminokyselinový mix tvoří jak esenciální, tak i neesenciální. Hlavními složkami je arginin, glutamin, prolin a glycin. Namícháním těchto aminokyselin vznikne trojitá šroubovice. Každý řetěz je tvořen více než 1400 aminokyselinami. V těle se před vytvořením kolagenu tvoří takzvaný prokolagen. Toto je označení pro prekurzor, ze kterého kolagen dále vzniká. Je tvořen fibroblasty a dalšími buňkami nutnými pro syntézu samotného kolagenu.
Podle vysvětlení převzatého z Journal of Supramolecular Structure: kolagen ve většině tkání zvířat a lidí hraje roli jakéhosi vysoce uspořádaného provazu. Stejně jako lano či provaz má kolagen několik úrovní stočení. Kolagen tvoří fibrily a každá fibrila má 4 strukturální úrovně, z nichž jsou alespoň 3 stočené. Úrovně tvoří polypeptidové řetězce, molekuly a mikrofibrily ve spirálové struktuře. Mikrofibrily mají spirálovitou strukturu a fibrily mohou být paralelní či stočené. Zjednodušeně: kolagenní fibrily jsou to, co dovoluje pojivovým tkáním tvořit tkáň a zaujímat tvar. Tomu se říká mikrofibrilární struktura, a z té je tvořen kolagen.
Nutriční informace
Prolin a glycin jsou dvě primární aminokyseliny, které najdeme v kolagenových řetězcích. Prolin a glycin však nejsou hojně zastoupeny ve zvířecím mase, což pro většinu lidí bude hlavní zdroj bílkovin ze stravy. Obzvlášť pokud je člověk nemocný, či prochází velkým množství stresu, jak fyzického, tak i psychického, tak tělo neumí tvořit dostatek aminokyselin. Toto je čas, kdy je potřebné zajímat se o to, co jím, a tělu s dodáním živin pomoci.
Nejvíce zastoupenými aminokyselinami tvořící kolagen jsou:
- Prolin: tvoří asi 15% kolagenu. Obzvláště prolin a glycin se starají o hladký a bezbolestný pohyb těla. Prolin pomáhá držet vitální cévy, zlepšuje zdraví kloubů a má mnoho dalších kardiovaskulárních benefitů.
- Glycin: sám o sobě tvoří 1/3 kolagenu. Ačkoli se jedná o nejmenší aminokyselinu v těle, má velice znatelné efekty. Například udržuje správné funkce našich buněk nebo napomáhá tvorbě pramenů DNA. Důležitou roli zastupuje také při tvorbě kreatinu, který pomáhá budovat svaly a zlepšuje produkci energie při cvičení.
- Glutamin: jedná se o jednu z nejdůležitějších a nejvíce zastoupenou aminokyselinu v našem těle, tělo si ho umí vytvářet, avšak také ho používá ve velkém množství, proto je dobré, přijímat glutaminu více. Studie ukazují efekt glutaminu pro předcházení úzkostí, spánkových problémů, zhoršené koncentrace, špatného trávení, oslabené imunity, či malé míře energie. Navazujíce na zprávu z American Journal of Clinical Nutrition, glutamin ukazuje svá pozitiva při tvorbě růstového hormonu, který se může postarat o zlepšení mentálního zdraví, s tím související například vyplavování neurotransmiteru GABA, ten v těle navozuje pocit klidu. Dusík, který je ve velkém množství vytvářen glutaminem, zlepšuje zacelování ran a zamezuje ztrátě svalů či bolesti kloubů.
- Arginin: také často označovaný L-arginine se v těle rozkládá na oxid dusnatý, který je nezbytný pro zdravý oběhový systém a srdce. Arginin ukazuje své pozitivní efekty na zlepšení cirkulace krve, posíleni imunitního systému, či zlepšení mužského libida.
Kolagenní peptidy
Hydrolyzované kolagenní peptidy jsou tvořeny stejnou strukturou aminokyselin jako samotný kolagen, rozdílem je však proces, jakým byly zpracovány, oproti kolagenu prošly procesem hydrolýzy, který je rozdělil na kratší řetězce aminokyselin. Nejen, že se dá hydrolyzovaný kolagen rozpustit jak v teplé, tak i studené vodě, hlavní výhodou je snazší trávení v žaludku, což zaručuje vyšší biologickou dostupnost pro naše tělo, které peptidy snáze vstřebá a odešle krví do celého těla. Proto konzumace kolagenních peptidů poskytne vyšší benefit než konzumace kolagenu v jeho celistvé formě. Výhody peptidů je zlepšení kvality kůže a vlasů, úleva od bolesti a vyladění funkce našich střev.
Jak je na tom kolagen versus želatina?
Zajímá vás, jak se liší kolagen s želatinou a jak jsou na tom v porovnání s bílkovinami v našem těle? Možná jste slyšeli slova kolagen a želatina v jedné větě společně, důvodem je, že želatina je odvozenina. Želatina vzniká ve chvíli, kdy se rozpadá kolagen. Tohoto procesu si můžeme všimnou u vývaru z kostí. Kosti jsou doslova přeplněny kolagenem, vyvářením kostí se kolagen postupně uvolňuje, rozpadá a tvoří želatinu (tento proces může trvat až několik dní). Želatina byla dokonce jedním z prvních používaných „léčiv“ ve starověké Číně.
Je výborná pro lidi s alergiemi a intolerancemi. Je nápomocná při regeneraci trávícího traktu, tím pomáhá trávení do budoucna. Bohaté zdroje želatiny a kolagenu, jako je například vývar z kostí, můžou pomoci při regeneraci slizniční výstelky střev, což pro nás znamená zlepšení absorpci živin, nižší riziko poruch s propustností střev. Zjednodušeně řečeno, želatina je plná živin prospěných pro naše tělo, stejně jako kolagen, jen se nachází v jiné formě.
Pozitiva kolagenu a jak ho užívat
V čem bude kolagen dobrý pro vaše tělo? Zde je pár věcí, se kterými může kolagen pomoci.
1.) Zlepšuje zdraví kůže a vlasů
Nejvíce viditelný efekt kolagenu je určitě vliv na pokožku a vlasy. Zvýšení množství kolagenu v našem těle může pomoci pokožce v pevnějším vzhledu, na dotek může být pokožka jemnější, a to díky zlepšení obnovy a regenerace buněk. Podle randomizované trojitě zaslepené, placebem kontrolované studie také pomáhá předcházet stárnutí, ztrátě kolagenu v pokožce, což má za následek nižší množství vrásek, zvýšenou elasticitu a méně povislé kůže.
Jiná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie zjišťovala efekt kolagenu u žen ve věku 35-55 let, které konzumovaly 2,5-5g kolagenu denně po dobu 8 týdnů. Kolagen výrazně zlepšil elasticitu a hebkost kůže. Zamezoval suché a drsné pokožce, a to vše za cenu mírných nebo žádných vedlejších účinků. Pokud pokožka ztrácí svou elasticitu, je to zapříčiněno ztrátou kolagenu, což vede k dalším viditelným efektům, třeba k celulitidě. Jelikož je kůže kvůli nedostatku kolagenu tenčí, neschová tak to, co se vyskytuje pod ní a celulitida je tedy výrazně viditelnější. Kolagen pomáhá udržovat elasticitu a zamezuje tvoření „důlků".
2.) Snižuje bolesti kloubů a jejich degradaci
Už jste se někdy cílili, jako by vaše nohy připomínaly nohy kostlivce? Pocit tenze, ztuhnutí a tím způsobená bolest při pohybu? To je pravděpodobně nedostatek kolagenu, který se vám chce připomenout. Ztráta kolagenu z těla, obzvláště pojivových a vazivových tkání může způsobit pohyblivost s menší lehkostí vedoucí k ztuhlosti a otokům kloubů.
Se strukturou v podobě gelu kolagen obaluje naše kosti a drží je pohromadě a tím nám umožňuje pohyb bez bolestí. Představte si konzumaci kolagenu jako mazání zarezlých pantů u dveří, asi takto pomáhá kolagen našim kloubům v pohybu, snižuje bolesti související s věkem, a dokonce snižuje míru degradace chrupavek. Není překvapením, že studie z roku 2019 zjistila, že kolagen je efektivní při léčbě osteoartrózy a jiných kloubních neduhů.
Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie prováděná v klinických podmínkách zjišťovala efektivitu kolagenních peptidů na osteoartrózu a objasnila kolagen jako možný terapeutický suplement pro zpomalování této poruchy a jeho důležitost pro udržení zdraví kloubů. Další studie publikovaná v International Journal of Medical Sciences zjistila, že lidé s osteoartrózou a bolestí kloubů, kteří používali kolagen typu II., zaznamenali výrazné zlepšení při provádění běžných aktivit jako je chůze do schodů, zlepšení spánku a celkové kvality života.
3.) Pomáhá léčit leaky gut
Pokud trpíte syndromem propustného střeva, což je stav, kdy se toxiny nebezpečné pro tělo kvůli netěsnosti dostanou přes střevo do oběhu, kolagen může být skvělý pomocník. Pomáhá s rozkladem bílkovin, zklidňuje střevní výstelku, opravuje buněčné stěny střev a naplňuje střeva aminokyselinami. Největší výhodou konzumace kolagenu pro naše trávení je regenerace a novotvorba pojivových tkání, a proto pomáhá utěsňovat a hojit ochrannou výstelku trávicího traktu. Dnes již víme, že u mnoha nemocí se dá vysledovat příčina, která často bývá v zá**tu či podráždění pramenící z nezdravého střeva.
Studie vysledovaly, že pacienti trpící zá**tlivým onemocnění střev mají snížené množství kolagenu v těle. Suplementace kolagenními peptidy, může pomoci vyléčit poruchy trávící soustavy stejně tak, jako zá**t, syndrom dráždivého tračníku, reflux, Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu. Jako bonus k léčení netěsného střeva kolagen přidává zlepšení absorpce vody v tenkém střevě, což umožňuje tělu a trávení plynulejší chod.
4.) Silnější nehty, vlasy a zuby
Už se vám někdy loupaly či rozpadaly nehty? Na ráně může být nedostatek kolagenu! Kolagen je základním stavebním kamenem pro vaše nehty, vlasy a zuby. Přidáním kolagenu do vaší každodenní stravy udržíte nehty silné a můžete dokonce pomoci zastavit padání vlasů. Studie publikovaná v Journal of Investigative Deratology objevila spojitost mezi regenerací vlasových folikul a mezibuněčnou hmotou (extracelulárním matrixem). Namítá se spojitost mezi konzumací kolagenu pro jeho potencionální terapeutické použití u lidí s vypadávajícími vlasy či jinými kožními problémy.
Jiná dvojitě zaslepená studie, kontrolovaná placebem uvedla, že dospělé ženy konzumující kolagen zaznamenaly zlepšení v celkové hustotě, objemu vlasů a celkovém pokrytí hlavy po 90 denní konzumaci suplementu. Po 180 dnech dále zaznamenaly více lesku ve vlasech, méně suchých vlasů a hladší pokožku.
5.) Zrychluje metabolismus, nárůst svalové hmoty a výdej energie
Zvýšení množství kolagenu v těle může pomoci zrychlit metabolismus pomocí budování svalové hmoty na vašem těle a zároveň vylepšením přeměny nezbytných nutrientů. Jedním z nejdůležitějších úkolů glycinu je budování svalstva pomocí přeměny glukózy na energii, která pohání svalové buňky. Nezapomeňte na to, že udržení svalové hmoty s věkem je velice důležité z hlediska podpory držení těla a spalování kalorií v těle.
Pokud doplňujete kolagen, také by vám mohlo pomoci doplnění vitamínu C, ten vám pojistí to, že tělo bude moci přeměnit zkonzumovaný kolagen na pro něj použitelnou formu. Tato kombinace vám pomůže ve zlepšení produkce energie a vitalitě celého těla. To však stále není vše, co může glycin pro váš metabolismus nabídnout! Studie ukazují, že glycin hraje důležitou roli jak v trávící, tak i nervové soustavě našeho těla, což znamená, že je velkým hráčem na poli udržování zdravého a mladistvého těla.
Zdá se, že glycin také zpomaluje efekty trávení zlepšováním využití antioxidantů v těle, což má vliv na správnou produkci buněk z DNA a RNA. Navíc bylo zjištěno, že arginin pomáhá tělu tvořit bílkoviny, což je velice důležité pro opravu a budování svalstva, zacelování ran, zamezení ztráty svalů, zrychlení metabolismu a zaručení správného vývoje.
6.) Zlepšuje zdraví jater
Pokud jste fanouškem detoxů a hledáte něco, co by vaše tělo očistilo od škodlivin, zlepšilo průtok krve a udrželo vaše srdce stále mladé, kolagen je něco pro vás. Děje se tak, jelikož glycin pomáhá minimalizovat poškození vašich jater, pokud jsou nuceny vstřebávat látky na které nejsou zvyklé, jako toxiny či alkohol.
Jeden z nejjednodušších způsobů, jak vaše játra vyčistit bude zařazení půstu pouze s příjmem vývaru z kostí. Tento způsob půstu je často doporučován pro zlepšení propustnosti střeva, pomůže tělu vyčistit se od chemikálii, „restartovat“ vaše trávení a zlepší vaši imunitní odpověď. Studie potvrdily, že glycin může pomoci snížit poškození jater způsobené konzumací alkoholu, a tak zabránit akutním či dlouhodobým nemocem jater.
7.) Chrání kardiovaskulární zdraví
Aminokyselina prolin pomáhá vaším cévám ulevovat od lipidů uložených v krevním řečišti a to tím, že lipidy zmenší nebo zabrání jejich akumulování. Prolin je nezbytný pro opravu tkání v kloubech a cévách, také pomáhá regulovat krevní tlak.
Kolagen ve vašich kloubech slouží jako nárazník chránící naše kosti a chrupavky před nárazy a vibracemi, navíc jak stárneme, tak nám pomáhá udržovat chrupavku vitální. Také bývá uváděný jako prevence před aterosklerózou (tvrdnutí cév), jelikož pomáhá čistit cévy od plaku. Arginin obsažený v kolagenu navíc pomáhá produkci oxidu dusnatého, který napomáhá vazodilataci (roztažení cév), to má za následek snazší průtok krve a to zaručuje lepší vyživení svalů a dovoluje cévám se uvolnit.
Co způsobuje ztrátu kolagenu?
Produkce kolagenu v lidském těle s věkem přirozeně klesá. Můžeme si toho povšimnout například při tvorbě vrásek, povislé kůže nebo bolesti kloubů způsobené ztenčením chrupavky. Mezi další faktory ovlivňující produkci kolagenu patří konzumace stravy s vysokým poměrem cukrů, kouření či vysoké vystavování se slunci, které se taky zasluhuje o vyčerpávání množství kolagenu z těla. Bylo zjištěno, že nemoci související s nedostatečným množstvím kolagenu jsou nejčastěji zapříčiněny kombinací genetiky, malého množství přijímaného kolagenu, nedostatečným příjmem nutrientů, či trávícími problémy způsobující malou produkci bílkovin v těle.
Nejlepší zdroje a typy kolagenu
Které potraviny jsou bohaté na kolagen? Pokud dojde na konzumaci kolagenu ze stravy, pod lupu padají potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako například hovězí, kuřecí či rybí maso, vejce a jejich skořápky.
- Hovězí kolagen: Pochází ze skotu, obzvláště z kůže, kostí a svaloviny. Je tvořen z kolagenu typu 1 a 3, což je pro nás skvělé, jelikož tyto dva typy jsou nejčastěji vyskytující se typy kolagenu v našem těle. Hovězí kolagen je skvělým zdrojem glycinu a prolinu, aminokyselin tělem využívaných na produkci kreatinu, růst svalů a samozřejmě tvorbě vlastního kolagenu v těle.
- Kuřecí kolagen: Nejvíce zastoupeným typem je kolagen typu 2, který je nejlepší pro budování chrupavek! Tento fakt dělá z kuřecího kolagenu skvělý doplněk pro zdravé klouby, jednou z dalších výhod je obsah chondroitinu a glukosaminu ve formě sulfátu. Tyto dvě látky zamezují stárnutí chrupavek. Velké množství suplementů obsahující kolagen používá právě kuřecí s typem 2.
- Rybí kolagen: Kolagen vyráběný z ryb je velice snadný na absorpci a je tvořen velkým množstvím kolagenu typu 1 s doplňkem představovaným aminokyselinami glycin, prolin a hydroxyprolin. Jelikož se kolagen typu 1 vyskytuje v celém lidském těle, konzumace právě tohoto typu je spojována s benefity pro klouby, kůži, orgány, cévy, trávení a kosti. Hydroxyprolin je podstatnou složkou kolagenních šroubovic a nedostatečné množství v těle se spojováno s degenerací kolagenu a stárnutím těla. Hydroxyprolin je nutný pro udržení stability kolagenu. Je tvořen modifikací aminokyseliny prolinu již ve vytvořené šroubovici kolagenu. Tato transformace prolinu na hydroxyprolin není možná bez přítomnosti vitamínu C, to je důvodem, proč nedostatečné množství vitamínu C způsobuje nedostatek kolagenu v těle.
- Kolagen z vajec a skořápek: Vaječný kolagen se nachází ve skořápkách a bílcích. Nejvíce zastoupeným typem je typ 1. Vaječný kolagen obsahuje navíc i kolageny typů 3, 4 a 10, ale z daleka nejvíce má typu 1, stejně jako lidské tělo (asi 100x více než typu 4). Vejce obsahují glukosamin a chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou a množství dalších aminokyselin s pozitivními efekty na tvorbu pojivových tkání, léčbu ran, růst svalů či snížení bolestí a ztuhlostí.
Typy kolagenu
Věc, která není moc známá je, že v lidském těle existuje nejméně 16 různých typů kolagenu. Ty zahrnují typy: 1, 2, 3, 5 a 10, i když velká většina (asi 80-90%) je tvořena typy 1, 2 a 3. Sám kolagen typu 1 tvoří podle některých zdrojů asi 90% celé zásoby těla. Dále existují různé typy kolagenu nacházející se v určitých potravinách, popřípadě doplňcích stravy.
Jaké typy kolagenu jsou nejlepší? Zde je přehled různých typů kolagenu, jejich zdroje a primární výhody a funkce. Rozhodnutí, který je nejlepší, už nechám na vás.
- Typ 1: Je zdaleka nejvíce zastoupeným typem a považovaný za nejsilnější typ kolagenu v lidském těle. Skládá se z vláken, která tvoří tkáně těla včetně šlach, vazů, orgánů nebo kůže. Kolagen typu 1 pomáhá zdraví kostí a nalezneme ho také v trávícím traktu. Je velice podstatný pro zacelování ran, udržování kvalitní a elastické kůže a celkově drží celé tělo pohromadě.
- Typ 2: Kolagen typu 2 slouží v těle primárně pro tvorbu chrupavek. Zdraví vašich kloubů závisí na kvalitě vašich chrupavek, které jsou tvořeny právě kolagenem druhého typu. Mezi jeho silné stránky patří zpomalení degradace chrupavek a zamezení artróze.
- Typ 3: Je tvořen retikulárními vlákny a je hlavní složkou extracelulárního matrixu, který tvoří naše orgány a kůži. Obvykle se nachází po boku kolagenu typu 1, dodává pokožce pevnost a drží ji elastickou. Také je součástí krevních cév a tkání uvnitř srdce. Pro tyto důvody deficit kolagenu typu 3 je spojován s riskem praskání cév a předčasným úmrtím.
- Typ 4: Jednou z jeho hlavních úloh je formování bazálního lamina, což je tenká extracelulární vrstva, kterou najdeme v endoteliálních buňkách, které obklopují orgány, svaly a tukovou tkáň. Toto lamina je nutné pro funkce nervů a cév. Zaujímá velkou většinu tkáně našich orgánů jak trávicích, tak dýchacích. Bazální lamina najdeme mezi vrchní vrstvou kůže a nejhlubší, mezi jednotlivými vrstvami tvoří gelovitou vložku.
- Typ 5: Tento typ je nutný pro tvorbu povrchu buněk, vlasů, ženské placenty (orgán vyvíjejících se v ženském těle během těhotenství, zodpovědný za dodávání živin a kyslíku a odvod odpadních látek dítěte v těle matky).
-
Typ 10: Typ 10 je nutný pro tvorbu nové kostní tkáně, a chrupavek. Je součástí procesu endochondrální osifikace, což je způsob tvoření kostí v těle savců. Bylo zjištěno, že kolagen typu 10 je velice důležitý pro hojení fraktur kostí a synoviálních kloubů.
Suplementace a dávkování
Když přijde k suplementaci kolagenem, musí se člověk rozhodnout, který typ pro něj představuje největší benefit. Hlavními otázkami bude který typ a jaká forma. Zatímco některé suplementy obsahují jeden či dva typy, některé mixují více typů. Pokud se poohlížíte po kolagenním suplementu ideálně si vyberte hydrolyzované kolagenní peptidy v práškové formě. Poohlížejte se po produktech s názvy „kolagen hydrolyzát“, „kolagenní peptidy“, či „hydrolyzovaný kolagen“ a ujistěte se, že složení odpovídá tomu, co je napsané na obalu.
Jak kolagen používat
Velikou výhodou kolagenu je, že u něj nejsou zaznamenávány žádné vedlejší efekty. Většina lidí, co se s negativními účinky potýká překračuje doporučenou denní dávku, či mají geneticky předurčené alergie. Přečtěte si zdroje kolagenu na suplementu, pokud jste alergičtí na ryby a rybí kolagen je součástí suplementu, tak se mu určitě vyhněte. Pokud jsou na suplementu označeny pouze typy kolagenu, je nutné vědět, odkud pochází například, že typ 2 pochází z kuřete, 1 a 3 můžou být hovězí či vaječné. Nevábná chuť v ústech po použití kolagenu není vedlejším efektem a nebojte, po pár minutách pomine. Pro zamezení můžete kolagenní suplement rozmíchat v ovocném či zeleninovém smoothie.
Závěrečné shrnutí
- Kolagen je typem strukturálního proteinu, který slouží jako opravář pojivových tkání v celém těle. Je zodpovědný za zdraví kloubů, kůže, vlasů, nehtů a trávení.
- Existuje mnoho nutrientů podporující tvorbu a využívání kolagenu v těle například vitamín C, mangan, měď, prolin, potraviny s vysokým obsahem antokyanidů (borůvky, třešně a ostružiny).
- Když budete kupovat doplněk výživy, miřte na hydrolyzované kolagenní peptidy, abyste z toho, co koupíte co nejvíce vstřebali a doplnili kolagen do těla.
- Jako poslední buďte si vědomi, že některé potraviny podporují tvorbu kolagenu více než jiné. Živočišné produkty jako vejce, drůbež, ryby či mléko mohou pomoci vylepšit tvorbu kolagenu. Ale milovníci zeleniny se nemusejí bát! Můžete použít kolagen v receptech pro vás a celou vaši rodinu, třeba ve formě domácího želé či přírodních ovocných svačinek.
Rostislav Nestrašil
Zdroje
1. GOODSELL, D.S. Collagen. RCSB Protein Data Bank. 2000.
2. PIEZ, Karl A. a Andrew MILLER. The structure of collagen fibrils. Journal of Supramolecular Structure. 1974.
3. THE BIOLOGY PROJECT. Proline P (Pro). 2003.
4. WELBOURNE, TC. Increased plasma bicarbonate and gr***h hormone after an oral glutamine load. The American Journal of Clinical Nutrition. 1995.
5. AMINO-ACIDS STUDIES. Arginine. 2022.
6. PROKSCH, E., D. SEGGER, J. DEGWERT, M. SCHUNCK, V. ZAGUE a S. OESSER. Oral Supplementation of Specific Collagen Peptides Has Beneficial Effects on Human Skin Physiology: A Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Skin Pharmacology and Physiology. 2013.
7. EVANS, Malkanthi, Erin D. LEWIS, Nisrine ZAKARIA, Tetyana PELIPYAGINA a Najla GUTHRIE. A randomized, triple‐blind, placebo‐controlled, parallel study to evaluate the efficacy of a freshwater marine collagen on skin wrinkles and elasticity. Journal of Cosmetic Dermatology. 2021.
8. CLARK, Kristine L., Wayne SEBASTIANELLI, Klaus R. FLECHSENHAR, et al. 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Current Medical Research and Opinion. 2008.
9. BRUYÈRE, O., B. ZEGELS, L. LEONORI, V. RABENDA, A. JANSSEN, C. BOURGES a J.-Y. REGINSTER. Effect of collagen hydrolysate in articular pain: A 6-month randomized, double-blind, placebo controlled study. Complementary Therapies in Medicine. 2012.
10. GARCÍA-CORONADO, Juan Mario, Lorena MARTÍNEZ-OLVERA, Rodrigo E. ELIZONDO-OMAÑA, Carlos Alberto ACOSTA-OLIVO, Félix VILCHEZ-CAVAZOS, Luis Ernesto SIMENTAL-MENDÍA a Mario SIMENTAL-MENDÍA. Effect of collagen supplementation on osteoarthritis symptoms: a meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. International Orthopaedics. 2019.
11. KUMAR, Suresh, Fumihito SUGIHARA, Keiji SUZUKI, Naoki INOUE a Sriraam VENKATESWARATHIRUKUMARA. A double-blind, placebo-controlled, randomised, clinical study on the effectiveness of collagen peptide on osteoarthritis. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2015.
12. ABRAHAMS, Mariette, Rochez O’GRADY a Janne PRAWITT. Effect of a Daily Collagen Peptide Supplement on Digestive Symptoms in Healthy Women: 2-Phase Mixed Methods Study. JMIR Formative Research. 2022.
13. RAZAK, Meerza Abdul, Pathan Shajahan BEGUM, Buddolla VISWANATH a Senthilkumar RAJAGOPAL. Multifarious Beneficial Effect of Nonessential Amino Acid, Glycine: A Review. Oxidative Medicine and Cellular Longevity. 2017.
14. CHEN, Peiwen, Matilde CESCON a Paolo BONALDO. Lack of Collagen VI Promotes Wound-Induced Hair Gr***h. Journal of Investigative Dermatology. 2015.
15. BARAKAT, H.A. a A.H. HAMZA. Glycine alleviates liver injury induced by deficiency in methionine and or choline in rats. 2012.
16. OPSAHL, W P, D J DELUCA a L A EHRHART. Accelerated rates of collagen synthesis in atherosclerotic arteries quantified in vivo. Arteriosclerosis: An Official Journal of the American Heart Association, Inc. 1987.
17. SHEN, G. The role of type X collagen in facilitating and regulating endochondral ossification of articular cartilage. Orthodontics and Craniofacial Research. 2005.
18. LIU, Xin, Hong WU, Michael BYRNE, Stephen KRANE a Rudolf JAENISCH. Type III collagen is crucial for collagen I fibrillogenesis and for normal cardiovascular development. Proceedings of the National Academy of Sciences. 1997.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!
Diskuze (0)
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.