V nedávném článku jsme si už svým způsobem prozradili, jaká úskalí má používání konvenční kosmetiky. V dnešním článku se však podíváme konkrétněji na to, co ve složení daného produktu opravdu nechceme. Obecně lze říci, že jakékoliv syntetické látky, které jsou vyrobeny v laboratoři, nemají pro naše zdraví často žádný přínos. Tyto látky se v našem těle spíše pouze ukládají a zvyšují toxickou zátěž, nebo narušují buněčnou a hormonální signalizaci buněk, které poté nemohou fungovat optimálně.1 V následujících řádcích najdete složky kosmetiky, které jsou zdraví škodlivé a v naší kosmetice by se vyskytovat neměly.
1.) Mikroplasty a polymery („tekuté plasty“)2
Začnu pro nás nejpředstavitelnější složkou. Mikroplasty jsou zkrátka malé částečky plastu, které jsou bohužel v dnešní době téměř všude. Je jich plná voda v oceánu, ale i ta u nás v kohoutku. Ani chemické čističky je kvůli jejich malé velikosti nejsou vždy schopné odfiltrovat. V konvenčních kosmetických přípravcích se jejich množství ještě zvyšuje. Přestože je přidávaní mikroplastů do kosmetiky legislativně zakázáno, jisté látky nejsou mezi ně oficiálně řazeny, a proto se do kosmetiky mohou přidat. Nejčastěji plní funkci emulgátorů a levných plnidel.
2.) Silikony3,4
V kosmetice tyto složky najdete s koncovkou -con nebo -siloxan. Další složka kosmetiky, která plní funkci emulgátoru, ale také pomáhá vyhlazovat pokožku. Přípravky na vlasy nebo tělové krémy s jejich obsahem nám sice na nějakou dobu přinesou hladkou pokožku a lesklé vlasy, ale z dlouhodobého hlediska se na nás shromažďují a zároveň zatěžují přírodu, protože nejsou rozložitelné.
3.) Triklosan
Triklosan má předcházet kontaminaci výrobku nežádoucími bakteriemi. Působení triklosanu je spojováno s možným narušením fungování štítné žlázy, s kterou má už tak velké množství lidí problém. 5 Narušení jejího fungování má za následek metabolické poruchy od přibíraní a obezity až po hormonální problémy spolu s neplodností.
4.) Formaldehyd
V kosmetice ho najdete pod názvy: formaldehyde, formalin, methylene glycol. Používá se proti šíření nežádoucích bakterií. Při dlouhodobém používání je spojován s rakovinou.5,7 Rakovina může být vedlejším produktem vysoké toxické zátěže, ale i přímým narušením fungování buněk. Nefunkční buňky, které naše tělo nezničí, se totiž mění na karcinogenní.
5.) Ropné deriváty 8
Ve složení je najdete jako: Petrolatum (vazelína), Mineral Oil (minerální olej), Paraffinum Liquidum (parafín), Propylene Glycol (propylenglykol), dále také sulfáty. Deriváty jsou sloučeniny látek, které jsou vytvořeny z ropy. Jak už vám asi dojde, ropu a ani nic z ní na sebe dávat nechceme. Produkty s těmito látkami ucpávají póry a zamezují pokožce dýchat a čistit se.
6.) PEG9
Pod tímto označením se schovává skupina látek, které ve složení poznáte podle této zkratky a přidaného čísla, např. PEG-12, PEG-8,... Jsou to karcinogenní látky a jsou zaznamenány i jejich negativní vlivy na naše geny. Např. v krémech jsou používány, aby mu pomohly se dostat hlouběji do pokožky. Takže nejen, že škodí samy o sobě, ale ještě pomohou i dalším toxinům proniknout do těla.
7.) Těžké kovy10
Mezi tyto kovy patří např. nikl, kadmium, rtuť, kobalt, hliník,... Tyto kovy narušují přirozené fungování buněk, znesnadňují průběh tělesných procesů a zatěžují náš detoxikační systém. Pokud tělo není dost schopné na filtrování těchto látek ven z těla, ukládají se v našich tkáních a potichu tropí škody. Jejich přítomnost v kosmetice je těžší sledovat i skrze to, že se často nachází i v samotné vodě. Pokud však zvolíme přírodní certifikovanou kosmetiku, vyhneme se tak jejich expozici (nebo ji minimálně snížíme).
8.) Parabeny
Ve složení jsou to složky s koncovkou -paraben. Parabeny našly své využití v kosmetice jako konzervační látky - mají na starost to, aby se produkt nezkazil a dlouho vydržel. Někdy se tyto produkty zdají být až nesmrtelné.. ale za jakou cenu? Za cenu toho, že jsou v nich umělé a toxické látky, které mohou narušovat práci pohlavního hormonu estrogenu11,12, negativně ovlivňovat celý náš endokrinní systém 13, nebo přispívat ke vzniku rakoviny prsu.14,15
9.) Syntetické vůně a parfemace
Ve složení jsou pod názvem fragrance, parfum. Tyto látky tím, že jsou umělého původu, dráždí zejména dýchací cesty a u citlivějších jedinců mohou být spouštěčem alergií, astmatu, bolesti hlavy či migrén obecně. Dále se mohou ukládat do tukové tkáně, čímž se tedy zvyšuje toxické zatížení těla. Při kojení mohou být skrze mléko přenášeny také do těla miminka.16
Mezi další toxické látky patří:
- ftaláty
- umělá barviva (zkratka Cl + pět číslic, např. CI 77891)
- syntetické vitamíny
- toluen
- alkoholy
- Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a sulfáty obecně
- BHA (butylated hydroxyanisole)
- BHT (butylated hydroxytoluene),
- a další… 17,18,19
Nejhorší a vlastně i nejlepší je, že ke všem těmto složkám existují přírodní a netoxické alternativy. Avšak pro výrobce je často snazší a levnější použít látky syntetické.
Na závěr vám chci dát tip na internetové databáze. Na nich si lehce vyhledáte jednotlivé složky a dozvíte se, zda je jejich používání bezpečné nebo nikoliv. Takže kdykoliv se vám nějaká ingredience nezdá (její název zní moc složitě a chemicky), vyhledejte si ji a na základě informací o ní zvažte, zda si daný výrobek pořídíte.
Mezi databáze patří například:
> https://encyklopedie.biooo.cz/vyhledat-slozeni/
> https://www.slozeni-kosmetiky.cz/
> https://slozenikosmetiky.bioneeds.cz/
Michaela Majerová
₁
₂ https://www.beatthemicrobead.org/
₃ https://www.weleda.cz/magazin/priroda/mikroplasty-v-kosmetice
₄ BILAL, Muhammad, Shahid MEHMOOD a Hafiz M. N. IQBAL. The Beast of Beauty: Environmental and Health Concerns of Toxic Components in Cosmetics. Cosmetics . 2020
₅ LOPEZ, Irene. Are harmful chemicals hidden in your cosmetics? 2021
6 LOPEZ, Irene. Are harmful chemicals hidden in your cosmetics? 2021
₇ https://www.american-testing.com/uncategorized/toxic-chemicals-found-in-cosmetics/
₈ http://tipy.biooo.cz/prirodni-kosmetika/skodlive-latky/derivaty-ropy/?#jak-poznat-derivaty-ropy
₉ https://davidsuzuki.org/living-green/dirty-dozen-peg-compounds-contaminants/
₁₀ BOCCA, Beatrice, Anna PINO, Giovanni FORTE a Alessandro ALIMONTI. Toxic metals contained in cosmetics: A status report. 2014.
₁₁ ENGELI, Roger, Simona ROHRER, Anna VUORINEN, Sonja HERDLINGER, Teresa KASERER, Susanne LEUGGER, Daniela SCHUSTER a Alex ODERMATT. Interference of Paraben Compounds with Estrogen Metabolism by Inhibition of 17β-Hydroxysteroid Dehydrogenases. International Journal of Molecular Sciences. 2017
₁₂ MATWIEJCZUK, Natalia a Małgorzata M. BRZÓSKA. Review of the safety of application of cosmetic products containing parabens. 2020
₁₃ BOBERG, Julie, Camilla TAXVIG, Ulla HASS a Sofie CHRISTIANSEN. Possible endocrine disrupting effects of parabens and their metabolites. 2010
₁₄ KIRCHHOF, Mark G. a Gillian C. DE GANNES. The health controversies of parabens. 2013
₁₅ FRANSWAY, Anthony F., Paulina J. FRANSWAY, Donald V. BELSITO, et al. Parabens. Dermatitis. 2019
₁₆ BRIDGES, Betty. Fragrance: emerging health and environmental concerns. 2002
₁₇ TAMATAM, Soumya. 16 Toxic Chemicals To Avoid In Cosmetics And Skincare. 2022
₁₈ CAMPBELL, Becky. The Hidden Endocrine Disruptors in Everyday Cosmetics.
₁₉ https://www.econea.cz/blog/jak-se-neslozit-ze-slozeni-kosmetiky/
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět na mail korektura@brainmarket.cz. Děkujeme!